Każdego roku na początku marca, żegnając koniec zimy i witając początek wiosny, Walencja zmienia się w miejsce pełne gigantycznych kartonowych rzeźb zwanych ninots.
Las Fallas de Valencia (inaczej: Fallas de San José lub Fiesta de las Fallas), czyli święto ognia to prawdopodobnie najbardziej znany festiwal organizowany na powitanie wiosny. Każdego roku od 15 do 19 marca Walencja tętni rytmem pokazów pirotechnicznych i rozbrzmiewa dźwiękami muzyki, przy której uczestnicy fiesty bawią się do białego rana. Zwieńczeniem festiwalu jest finalna La Crema, kiedy wszystkie przygotowane konstrukcje ustawione na ulicach Walencji zaczynają płonąć i wypełniają Walencję blaskiem i żarem płomieni.
Warto dodać, że podobne święto ognia znajdziemy także w Alicante. Tam nosi ono nazwę Ognisk św. Jana (lub w wersji hiszpańskiej: Hogueras de Alicante) i obchodzone jest w czerwcu – na powitanie lata.
Tradycja święta Fallas de Valencia
Tradycja festiwalu Fallas de Valencia sięga średniowiecza, kiedy to w dzień św. Józefa, patronującego cieślom, sprzątali oni swoje warsztaty, opróżniając ze starego, zalegającego przez zimę drewna. W ten sposób przygotowywali się na nadejście wiosny. Wszystkie niepotrzebne belki, deski, ścinki układali na ulicach, by po chwili spalić wszystko w płomieniach ogromnych ognisk. W ten sposób żegnano stary porządek, by przygotować się na nadejście wiosny symbolizującej nowe życie.
Obchody Fallas de Valencia
Obchody festiwalu zaczynają się w nocy z 15 na 16 marca nazwanej plantà de fallas. W całym mieście instalowane są wówczas przygotowane dużo wcześniej ogromne rzeźby z kartonu i konstrukcje będące karykaturami polityków i osób ze świata show-biznesu.
Rankiem 16 marca wszystko musi być już gotowe do prezentacji. Po północy odbywa się pokaz sztucznych ogni. Następnego dnia najlepsze rzeźby i wystroje ulic zostają uhonorowane nagrodami.
La Ofrenda de Flores a la Virgen de los Desamparados
Uwagę od wielkich satyrycznych kukieł odwraca na chwilę La Ofrenda de Flores a la Virgen de los Desamparados, czyli ofiara z kwiatów składana Matce Boskiej (a konkretniej: Maryi Dziewicy od Bezradnych). 17 marca, podczas uroczystego przemarszu osób ubranych w tradycyjne stroje i tańczących w rytm ludowej muzyki, komitety przygotowujące święto maszerują i ku czci swej patronki układają kopiec z kwiatów. Pochód kończy się pod Bazyliką Maryi Dziewicy w Walencji. Ten dzień, mimo że poświęcony ku czci Matki Boskiej, podobnie jak pozostałe dni festiwalu, uwieńczony jest hucznym pokazem fajerwerków.
Finał Fallas de Valencia
Wielki finał przypada na ostatni dzień festiwalu, 19 marca. Jeszcze zanim miasto zapłonie ogniem, o godzinie 12:00 odprawiona zostaje uroczysta msza ku czci św. Józefa. Zabawa rozpoczyna się wieczornym pochodem ognia (Cabalgata del Fuego). Po nim najpierw płoną rzeźby wykonane przez dzieci, a następnie te przygotowane przez dorosłych. Nastrój zabawy nie opuszcza mieszkańców Walencji i licznie zebranych turystów, a huczne imprezy często trwają w mieście jeszcze przez kilka dni po uroczystym zakończeniu obchodów.
Odkryj region Walencji
Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.
Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji.