Gdy już raz było się w tym miejscu, trudno się w nim nie zakochać. Kiedy przyjeżdżasz tu drugi, trzeci i czwarty raz być może czas zastanowić się, czy to właśnie nie jest Twoje miejsce na Ziemi?

Alicante to miasto w regionie Walencji, które zarekomenduje je prawie każdy, kto spędził wakacje na wybrzeżu Costa Blanca. Duża ilość atrakcji, wspaniały klimat tego miasta, towarzystwo Morza Śródziemnego i piękne plaże to coś, co zapamiętuje się na długo, jeśli nie na zawsze.

Przez ponad 500 lat miasto znajdowało się pod panowaniem Maurów. Oprócz zabytków, pozostałością po obecności muzułmanów w tej części Półwyspu Iberyjskiego jest nazwa miasta Alicante, która po arabsku oznacza źródło światła. Z tego powodu często mówi się, że to miasto światła.

Największe atrakcje


Co warto zobaczyć w Alicante? Atrakcją nr 1 są na pewno Zamek św. Barbary, dzielnica Barrio de Santa Cruz oraz tzw. Ulica Grzybów. Zacznijmy więc nasze zwiedzanie Alicante właśnie od tych trzech miejsc!

Castillo de Santa Bárbara (Zamek św. Barbary)

Castillo de Santa Bárbara - Zamek św. Barbary w Alicante, Hiszpania // Hispanico.pl
Alicante bywa określane jako „Miasto Światła”. Na zdjęciu Castillo de Santa Bárbara i wzgórze Monte Benacantil. Z jego szczytu możesz zobaczyć piękną panoramę miasta.

To jedna z najważniejszych atrakcji Alicante! Dzięki swojemu usytuowaniu na górze Monte Benacantil, widać go prawie z każdego punktu w mieście. A będąc już na wierzchołku zobaczysz wspaniałą panoramę miasta. Przygotuj aparat na znakomite zdjęcia!

Zamek św. Barbary został zbudowany przez Maurów, jednak w 1248 r. przejęli go Hiszpanie. Na przełomie wieków ulegał on wielu udoskonaleniom i modyfikacjom. Ostatecznie blisko po 100 latach popadania w ruinę, w 1963 r. otwarto go dla turystów. Dziś do jego wnętrza możemy wjechać specjalną windą, która wznosi nas na ponad 140 metrów w górę.

Barrio de Santa Cruz

Barrio de Santa Cruz, Alicante // Hispanico.pl
Barrio de Santa Cruz

Usytuowana tuż przy zamku św. Barbary (Castillo de Santa Bárbara) dzielnica Santa Cruz to najbardziej charakterystyczna część miasta. Uwagę zwracają oryginalnie zdobione, kolorowe domy wśród których nigdy nie znajdziemy dwóch takich samych. Położenie dzielnicy oraz mnożące się na każdym kroku boczne uliczki sprawiają, że można odnieść wrażenie, że jesteśmy w całkiem odrębnym, małym miasteczku.

Spacer tutaj to prawdziwa przyjemność. Ruch kołowy został w tym miejscu całkowicie wyeliminowany, dlatego jedyny sposób aby się tutaj dostać to siła własnych nóg. Nie zapomnij tylko ubrać wygodnych butów! Barrio de Santa Cruz to dosyć duża dzielnica i nie brakuje w niej lekkich wzniesień oraz schodów.

Ulica Grzybów (Calle de las Setas)

„Ulica z grzybami” – tak mówi na nią większość osób. Ale na początek uściślijmy – oficjalna nazwa tej ulicy to Calle San Francisco. Pod koniec XX wieku miejsce to nie cieszyło się dobrą opinią. Na szeroką skalę rozwijały się prostytucja, sutenerstwo i nielegalny biznes. Z początkiem XXI wieku władze Alicante podjęły decyzję o próbie zresocjalizowania ulicy. Część firm zostało zamkniętych, przykładano większą wagę do bezpieczeństwa i stopniowego depenalizowania całej ulicy.

Zwieńczeniem serii zmian, które zaszły na Calle San Francisco była inicjatywa kulturalna w postaci ogromnych rzeźb kolorowych grzybów oraz pomalowania chodnika na żółto-zielone kolory. Ot, taki prosty pomysł, za którym wydawałoby się nie stoi nic istotnego. Ten ruch ze strony miasta sprawił jednak, że ulica szybko zaczęła zdobywać popularność wśród turystów. To z kolei zachęciło lokalnych przedsiębiorców do otwierania swoich firm właśnie w tym miejscu.

I choć koszt tej inwestycji (60 000 euro) budził początkowo lekki sprzeciw, to była to gra warta zachodu. Dziś ta emblematyczna ulica Alicante przez wiele osób uważana jest za kultową, a sami mieszkańcy ochrzcili ją nową nazwą – Calle de las Setas (Ulica Grzybów).

Jaskinie Canelobre

Jaskinie Canelobre w regionie Walencji
Jaskinie Canelobre w regionie Walencji

Mimo, że jaskinie Canelobre liczą około 145 milionów lat, to zostały odkryte dopiero w X wieku. Ba! Tak naprawdę do XIX nikt się nimi specjalnie nie interesował. Przełomem była dopiero Hiszpańska Wojna Domowa (1936-1939), kiedy to jaskinie Canelobre były wykorzystywane do produkcji amunicji i naprawy samolotów. Dziś jest to jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie można zobaczyć w prowincji Alicante. Zachwyca nie tylko wnętrzem, ale także swoim usytuowaniem aż 700 metrów nad poziomem morza!

Muzeum Volvo Ocean Race

To niekwestionowana atrakcja dla wszystkich miłośników żagli. Zlokalizowane w porcie Alicante Muzeum Volvo Ocean Race zabiera wszystkich odwiedzających w świat znakomitej rozrywki w towarzystwie nowych technologii. Znajdujące się w tym miejscu symulatory 3D i interaktywne ekspozycje pozwolą Ci odkryć historię i ciekawostki związane z wyścigiem Volvo Ocean Race. Wizyta w tym miejscu to okazja do zobaczenia, jak wygląda życie na morzu z perspektywy osób, które na co dzień stykają się z tym żywiołem.

Atrakcje dla Smakoszy


Jeśli kręci Cię turystyka kulinarna, to jesteś w dobrym miejscu! Alicante niemal jak każde hiszpańskie miasto słynie z tapas barów, w których skosztujesz wielu lokalnych przysmaków. Koneserzy wina mogą z kolei wybrać się na degustację do winnic, których w tej części Hiszpanii nie brakuje. Polecam rezerwację tego typu wycieczek z wyprzedzeniem, dzięki czemu będziesz mieć okazję odwiedzić najciekawsze kulinarne zakątki Alicante.

Plaże w Alicante


Wakacje w Alicante nie mogą obejść się bez wizyty na plaży! Możemy w tym celu wybrać się na znajdującą się niedaleko starówki plażę Postiguet (Playa del Postiguet). W sezonie letnim bywa ona jednak przepełniona, więc jeśli wolisz bardziej ustronne miejsca, odwiedź tzw. plaże pół-miejskie, które znajdują się w pewnej odległości od centrum miasta.

Najbardziej znana i lubiana to Plaża San Juan (Playa de San Juan). Rozciąga się na długości blisko 3 km, a jej szerokość miejscami sięga 85 m. W Alicante znajduje się też plaża dog-friendly (Playa de Agua Amarga) przystosowana do potrzeb Twojego czworonoga. Wśród innych wspaniałych plaż w Alicante można wymienić: La playa del Saladar Urbanova, Playa de Almadraba oraz malownicze zatoczki Calas del Cabo de las Huertas.

Zobacz najpiękniejsze plaże w Alicante >

Ciekawe miejsca


Explanada de España (inaczej Paseo de la Explanada)

Explanada de España, Alicante.
Explanada de España

Tak nazywa się szeroka i długa na pół kilometra promenada w Alicante. Została ona zbudowana w połowie XX wieku, a jej najbardziej charakterystycznym elementem jest posadzka z marmurowej mozaiki. Łącznie składa się na nią 6,5 mln układanych na przemian kolorowych elementów! Explanada de España to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych bulwarów w Hiszpanii i symbol całego Alicante.

Santa Faz de Alicante

Santa Faz de Alicante to relikwia katolicka, która znajduje się w klasztorze Monasterio de la Santa Faz w Alicante. Przedstawia ona sukno z lnu, na którym widoczne są ślady z krwi przedstawiające ludzką twarz. Duże zainteresowanie relikwią sprawiło, że z czasem znajdujący się na tkaninie obraz zaczął zanikać. Santa Faz de Alicante to jedna z trzech relikwii przedstawiających twarz Chrystusa, która została uznana przez Stolicę Apostolską. Każdego roku setki tysięcy osób biorą udział w pielgrzymce do Monasterio de la Santa Faz, by zobaczyć relikwię na własne oczy.

Parque de Canalejas

To najstarszy park w Alicante, który znajdziemy w pobliżu Explanada de España. Został zaprojektowany w 1886 roku przez architekta José González Altés. Jego nazwa pochodzi od nazwiska polityka José Canalejas, któremu to miejsce zostało zadedykowane. Na przeciwko parku możemu zobaczyć pomnik Monumento a Canalejas. Wewnątrz Parque de Canalejas odnajdziemy z kolei uroczą i często fotografowaną przez turystów fontannę El Niño Flautista. Przechadzając się po parku trafimy także na kilka innych rzeźb, w tym m.in. na wyrzeźbioną w kamieniu małą mapę Hiszpanii.

 

Concatedral de San Nicolàs de Bari

Widok z lotu ptaka na Concatedral de San Nicolàs de Bari
Widok z lotu ptaka na Concatedral de San Nicolàs de Bari

Wiem, że nie każdy lubi zwiedzać zabytki sakralne, ale może tym razem Was skuszę? Concatedral de San Nicolás de Bari to wybudowany w latach 1613-1662 kościół, który zajął miejsce stojącego tu wcześniej meczetu. Do rangi konkatedry miejsce to zostało podniesione w 1959 roku przez papieża Jana XXIII.

Pod kątem architektonicznym dominuje tu styl renesansowy, choć możemy znaleźć też elementy gotyku i baroku. Charakterystycznym elementem kościoła jest niebieska kopuła. Trudno ją niestety zobaczyć, ponieważ kościół jest z każdej strony mocno osłonięty innymi zabudowaniami. Wytrwali mogą zobaczyć fragment kopuły, udając się na znajdującą się w pobliżu ulicę Calle San Pascual.

Basílica de Santa María

Basílica de Santa María
Basílica de Santa María

To najstarszy kościół w mieście. Został wybudowany w XIV-XVI w. w stylu walenckiego gotyku. Podobnie jak wiele innych katolickich świątyń w Andaluzji, wzniesiono go na ruinach dawnego meczetu. Na co warto zwrócić uwagę, odwiedzając to miejsce? Przede wszystkim na fasadę oraz piękne rzeźby i płaskorzeźby zdobiące wejście do kościoła. Wnętrze Basílica de Santa María to z kolei mnóstwo bogato zdobionych obrazów (np. w prezbiterium), majestatyczne sklepienia oraz ciągnące się bocznymi korytarzami arkady.

Museo de Arte Contemporáneo de Alicante (MACA)

Jeśli tak jak ja lubisz sztukę współczesną, to pewnie nie będę musiała Cię namawiać do wizyty w tym miejscu. MACA to oczywiście Muzeum Sztuki Współczesnej, które znajdziemy w historycznej części miasta na przeciwko bazyliki Santa María. Z zewnątrz architektura tego miejsca nie przyciąga. Co innego, gdy wejdziemy do środka! Nowoczesne, jasne, minimalistyczne wnętrze jasno sygnalizuje, w jakim jesteśmy miejscu.

Museo de Arte Contemporaneo zajmuje powierzchnię 4680 m2. Na czterech piętrach czekają na nas zarówno ekspozycje czasowe, jak i stałe wystawy. Wszystkie z nich przedstawiają dzieła (m.in. obrazy, rzeźby, grafiki, rysunki) znanych artystów XX wieku. Można wśród nich wymienić takie nazwiska jak: Picasso, Braque, Julio González, Juan Gris, Gargallo, Delaunay, Chagall, Miró, Dalí, Max Ernst, Bacon, Chillida i wielu, wielu innych.

Rambla de Méndez Núñez i Portal de Elche

To jedna z głównych ulic w Alicante, która oddziela centrum od starej części miasta. Jej bliskość do plaży Postiguet (playa del Postiguet) oraz bardzo komercyjny charakter sprawiają, że jest to jedno z najpopularniejszych miejsc na zakupy. Jeśli liczysz na spokojny, romantyczny klimat, to tutaj go nie znajdziesz. Czeka tu na Ciebie natomiast mnóstwo dużych sklepów, restauracji i banków.

Przy Rambla de Méndez Núñez znajduje się też Portal del Elche widoczny powyżej. Ten niewielki placyk został wybudowany w XIX wieku jako miejsce zaopatrujące w wodę oraz jeden z kluczowych punktów spotkań mieszkańców. Obecnie Portal de Elche to przede wszystkim zielona enklawa, które mimo swojej lokalizacji w samym centrum miasta, pozwala na chwilę odpoczynku. Składają się na niego cztery niewielkie ogrody, gdzie warto zwrócić uwagę na charakterystyczne ogromne fikusy mierzące około 6 metrów wysokości! Funkcjonują tu także maleńkie bary serwujące napoje i drobne przekąski. Warto zajrzeć w to miejsce na chwilę, by zregenerować siły na dalsze zwiedzanie miasta.

Plaza de Toros

Korrida w Alicante posiada długą tradycję. Jej początki sięgają XV wieku, gdy budowane z drewna areny były lokowane w różnych punktach miasta. Plaza de toros, którą możemy odwiedzić dzisiaj to arena zaprojektowana przez architekta Emilia Jovera Perrón w 1847 roku. Do jej ostatecznego otwarcia doszło kilkadziesiąt lat później, bo w czerwcu 1888 roku. Gotowa arena była (i nadal jest :)) w stanie pomieścić ponad 15 000 widzów. To spora ilość, biorąc pod uwagę, że pod koniec XIX wieku Alicante zamieszkiwało około 19 000 osób.

Jeśli nie jesteś zwolennikiem korridy, pamiętaj że samą areną możesz odwiedzić w trakcie wielu innych wydarzeń, które są organizowane w tym miejscu. Należą do nich m.in. koncerty, wydarzenia sportowe, mitingi polityczne, a także święto Hogueras de Alicante.

Ogniska św. Jana w Alicante


W wielu dużych miastach Hiszpanii przywitanie lata to znakomita okazja do świętowania. Nie inaczej jest w przypadku Alicante! Tutejsze Hogueras de Alicante (Ogniska św. Jana) to święto ku czci ognia, które rokrocznie obchodzone jest w dniach 20-24 czerwca. W pewnym stopniu przypomina ono popularne w Walencji Fallas de Valencia. Tutaj również mamy bowiem do czynienia z pięknymi, ogromnymi kukłami z kartonu, które następnie palone są w towarzystwie widowiskowych fajerwerków i hucznej muzyki. W centrum Alicante znajduje się także muzeum poświęcone tej tradycji – Museo de Hogueras.

Co warto zobaczyć w okolicy Alicante?


Planując dłuższy urlop w Alicante, koniecznie weź pod uwagę wycieczkę do kilku innych miejscowości w pobliżu, takich jak:

Villajoyosa

Villajoyosa - wesoła hiszpańska wieś i jej słynne fabryki czekolady! // Hispanico.pl
Villajoyosa słynie z produkcji czekolady

Choć jest to tylko mała hiszpańska wieś, to wśród turystów cieszy się dużą popularnością. Jednym z powodów mogą być piękne plaże, ale to z całą pewnością nie jedyny atut tego miejsca! Villajoyosa słynie bowiem z produkcji znakomitych czekolad, które w XIX zrewolucjonizowały tą gałąź przemysłu we Wspólnocie Walenckiej. Dziś do dyspozycji łasuchów jest specjalny turystyczny w ramach którego można odwiedzić lokalne fabryki czekolady i skosztować ich specjałów.

Elche

Elche, Hiszpania - miasto palmowych gajów - Atrakcje i Zabytki // Hispanico.pl
Gaje oliwne w Elche założyli i pielęgnowali Fenicjanie oraz Rzymianie, jednak ich prowadziwy rozkwit zawdzięczamy Maurom.

To miasto znane jest przede wszystkim z największej ilości gajów palmowych w Europie. Założyli je Fenicjanie i Rzymianie, jednak największy ich rozkwit zawdzięczamy muzułmanom, którzy stworzyli też funkcjonujący do dziś system irygacyjny nawadniający drzewa palmowe. Elche popularne jest także z jednej z najbardziej rozpoznawalnych (i zarazem tajemniczych) rzeźb na świecie. Mowa o Damie z Elche, która liczy ponad 2000 lat, a mimo to zachowana jest w niemal idealnym stanie. Jeszcze jeden powód by odwiedzić to miasto to największy na świecie mural, który zbudowano w tutejszym korycie rzeki.

Wyspa Tabarca (Isla de Tabarca)

Wyspa Tabarca składa się z dwóch części, które są połączone wąskim przesmykiem lądu.
Wyspa Tabarca, Hiszpania

Niedaleko Alicante znajduje się mała wysepka Tabarca. Jest to największa i zarazem jedyna zamieszkana wyspa należąca do Wspólnoty Walenckiej. Swoje domostwa ma tutaj zaledwie kilkadziesiąt osób, a powierzchnia wyspy nie przekracza pół kilometra kwadratowego! Tabarca oraz wody wokół niej stanowią razem jedyny w swoim rodzaju rezerwat marynistyczny, który zamieszkuje wiele unikalnych gatunków zwierząt i roślin. Na wyspę możesz dostać się jednym z promów lub taksówek wodnych, które od godzin porannych kursują z Alicante.

Santa Pola

Santa Pola - hiszpańskie miasto z piracką historią | Walencja, Alicante // Hispanico.pl
Santa Pola, Hiszpania

To niewielkie miasteczko położone zaledwie 20 km od Alicante. Największą atrakcją jest tutaj El Castillo-Fortaleza, XVI-wieczny zamek który chronił wybrzeża przed najazdami piratów z wyspy Tabarca. W Santa Pola znajdziesz też kilka innych ciekawych zabytków i atrakcji jak chociażby Muzeum Morza (Museo del Mar), Akwarium miejskie, muzeum umieszczone na barce rybackiej czy liczne pozostałości archeologiczne z czasów Starożytnego Rzymu.

La Vall de Laguar

Niewielkie miasteczko położone 100 km od Alicante. La Vall de Laguart mogą zainteresować Cię ruiny zamku Castillo de las Adzaharas, pozostałości po XII-wiecznej wieży obronnej Torre de la Casota, kilka ciekawych kościołów oraz całe mnóstwo fontann, z których znana jest ta mała miejscowość. W pobliżu La Vall de Laguart biegnie także szlak Barranco del Infierno doceniany przez osoby lubiące trekking i wspinaczkę.

Formentera del Segura

Miejscowość znajdująca się 55 km od Alicante. Formentera del Segura pod kątem atrakcji nie ma do zaoferowania zbyt wiele. Oferuje natomiast miły, małomiasteczkowy klimat i jest świetną bazą wypadową do innych atrakcji w pobliżu takich jak: Aquapark Rojales (7 min), Cuevas del Rodeo de Rojales (8 min), pola golfowe La Marquesa Golf (12 min) czy plaża El Moncayo (16 min).

San Vicente del Raspeig

Miejscowość zlokalizowana 6 km od Alicante. W San Vicente del Raspeig czeka na nas sporo zabytków. Do tych najciekawszych należą: dawna stacja kolejowa, Casa de los Molinos, Villa Josefina, zabytkowe kościoły (iglesia de San Vicente Ferrer, iglesia de la Inmaculada, iglesia de Santa Isabel) oraz rozmaite rzeźby rozlokowane w różnych częściach miasta.

El Campello

W położonym 13 km od Alicante El Campello prawdopodobnie najciekawszą atrakcją jest stanowisko archeologiczne La Illeta dels Banyets zawierające pozostałości prehistorycznej nekropolii. Znajduje się ono na dawnym półwyspie, który kiedyś w wyniku trzęsienia ziemi został odłączony od pozostałej części lądu. W 1943 roku dokonano jego ponownego przyłączenia.

San Juan de Alicante

Bliskość Morza Śródziemnego sprawia, że San Juan de Alicante to znana miejscowość wypoczynkowa w tym regionie. Wśród zabytków znajdziemy tu sporo tych religijnych (głównie pustelnie). Wielbiciele architektury militarnej również nie będą zawiedzeni. W San Juan de Alicante znajduje się bowiem kilka wież strażniczych z XV, XVI i XVII wieku.

Hotele w Alicante


  Darmowe przewodniki po Hiszpanii  

Inne atrakcje w regionie Walencji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
WalencjaMiasto Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias), Oceanarium w Walencji, BIOPARC Walencja, Stadion Mestalla, Targ Główny Mercado Central w Walencji, Ogrody Turii, Dolina i zamek Guadalest. Popularne miasta: Walencja 
AlicanteZamek św. Barbary (Castillo de Bárbara), Jaskinie Canelobre, Wodospady Algar (Fuentes de Algar), Promenada Explanada de España, Muzeum Volvo Ocean Race, Port w Alicante (Puerto de Alicante), Park rozrywki, Terra Mítica, Park naturalny El Peñón de Ifach, plaże w Alicante (np. Playa del Postiguet, Playa de San Juan), plaże w Torrevieja (np. plaża El Cura, Playa de la Mata, Playa de los Locos), Plaża Granadella (Playa de la Granadella) w miejscowości Jávea. Popularne miasta: Alicante, Benidorm, Torrevieja, Jávea, Santa Pola, Elche, Villajoyosa, Calpe, El Campello, Altea, Xàtiva, San Juan de Alicante, Guardamar del Segura, La Marina, San Miguel de Salinas, Sant Vicent del Raspeig, Pilar de la Horadada, Cabo Roig, Ciudad Quesada, L'Alfàs del Pi, komarka Baix Vinalopó
CastellónCastellón de la Plana
Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji
 
Reklama
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Hiszpania i Ameryka Łacińska były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
Reklama
ŚLEDŹ NASZ PROFIL
12,062FaniLubię
9,609ObserwującyObserwuj
67SubskrybującySubskrybuj
OSTATNIO DODANE
Reklama
Booking.com

Gdy już raz było się w tym miejscu, trudno się w nim nie zakochać. Kiedy przyjeżdżasz tu drugi, trzeci i czwarty raz być może czas zastanowić się, czy to właśnie nie jest Twoje miejsce na Ziemi?

Alicante to miasto w regionie Walencji, które zarekomenduje je prawie każdy, kto spędził wakacje na wybrzeżu Costa Blanca. Duża ilość atrakcji, wspaniały klimat tego miasta, towarzystwo Morza Śródziemnego i piękne plaże to coś, co zapamiętuje się na długo, jeśli nie na zawsze.

Przez ponad 500 lat miasto znajdowało się pod panowaniem Maurów. Oprócz zabytków, pozostałością po obecności muzułmanów w tej części Półwyspu Iberyjskiego jest nazwa miasta Alicante, która po arabsku oznacza źródło światła. Z tego powodu często mówi się, że to miasto światła.

Największe atrakcje


Co warto zobaczyć w Alicante? Atrakcją nr 1 są na pewno Zamek św. Barbary, dzielnica Barrio de Santa Cruz oraz tzw. Ulica Grzybów. Zacznijmy więc nasze zwiedzanie Alicante właśnie od tych trzech miejsc!

Castillo de Santa Bárbara (Zamek św. Barbary)

Castillo de Santa Bárbara - Zamek św. Barbary w Alicante, Hiszpania // Hispanico.pl
Alicante bywa określane jako „Miasto Światła”. Na zdjęciu Castillo de Santa Bárbara i wzgórze Monte Benacantil. Z jego szczytu możesz zobaczyć piękną panoramę miasta.

To jedna z najważniejszych atrakcji Alicante! Dzięki swojemu usytuowaniu na górze Monte Benacantil, widać go prawie z każdego punktu w mieście. A będąc już na wierzchołku zobaczysz wspaniałą panoramę miasta. Przygotuj aparat na znakomite zdjęcia!

Zamek św. Barbary został zbudowany przez Maurów, jednak w 1248 r. przejęli go Hiszpanie. Na przełomie wieków ulegał on wielu udoskonaleniom i modyfikacjom. Ostatecznie blisko po 100 latach popadania w ruinę, w 1963 r. otwarto go dla turystów. Dziś do jego wnętrza możemy wjechać specjalną windą, która wznosi nas na ponad 140 metrów w górę.

Barrio de Santa Cruz

Barrio de Santa Cruz, Alicante // Hispanico.pl
Barrio de Santa Cruz

Usytuowana tuż przy zamku św. Barbary (Castillo de Santa Bárbara) dzielnica Santa Cruz to najbardziej charakterystyczna część miasta. Uwagę zwracają oryginalnie zdobione, kolorowe domy wśród których nigdy nie znajdziemy dwóch takich samych. Położenie dzielnicy oraz mnożące się na każdym kroku boczne uliczki sprawiają, że można odnieść wrażenie, że jesteśmy w całkiem odrębnym, małym miasteczku.

Spacer tutaj to prawdziwa przyjemność. Ruch kołowy został w tym miejscu całkowicie wyeliminowany, dlatego jedyny sposób aby się tutaj dostać to siła własnych nóg. Nie zapomnij tylko ubrać wygodnych butów! Barrio de Santa Cruz to dosyć duża dzielnica i nie brakuje w niej lekkich wzniesień oraz schodów.

Ulica Grzybów (Calle de las Setas)

„Ulica z grzybami” – tak mówi na nią większość osób. Ale na początek uściślijmy – oficjalna nazwa tej ulicy to Calle San Francisco. Pod koniec XX wieku miejsce to nie cieszyło się dobrą opinią. Na szeroką skalę rozwijały się prostytucja, sutenerstwo i nielegalny biznes. Z początkiem XXI wieku władze Alicante podjęły decyzję o próbie zresocjalizowania ulicy. Część firm zostało zamkniętych, przykładano większą wagę do bezpieczeństwa i stopniowego depenalizowania całej ulicy.

Zwieńczeniem serii zmian, które zaszły na Calle San Francisco była inicjatywa kulturalna w postaci ogromnych rzeźb kolorowych grzybów oraz pomalowania chodnika na żółto-zielone kolory. Ot, taki prosty pomysł, za którym wydawałoby się nie stoi nic istotnego. Ten ruch ze strony miasta sprawił jednak, że ulica szybko zaczęła zdobywać popularność wśród turystów. To z kolei zachęciło lokalnych przedsiębiorców do otwierania swoich firm właśnie w tym miejscu.

I choć koszt tej inwestycji (60 000 euro) budził początkowo lekki sprzeciw, to była to gra warta zachodu. Dziś ta emblematyczna ulica Alicante przez wiele osób uważana jest za kultową, a sami mieszkańcy ochrzcili ją nową nazwą – Calle de las Setas (Ulica Grzybów).

Jaskinie Canelobre

Jaskinie Canelobre w regionie Walencji
Jaskinie Canelobre w regionie Walencji

Mimo, że jaskinie Canelobre liczą około 145 milionów lat, to zostały odkryte dopiero w X wieku. Ba! Tak naprawdę do XIX nikt się nimi specjalnie nie interesował. Przełomem była dopiero Hiszpańska Wojna Domowa (1936-1939), kiedy to jaskinie Canelobre były wykorzystywane do produkcji amunicji i naprawy samolotów. Dziś jest to jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie można zobaczyć w prowincji Alicante. Zachwyca nie tylko wnętrzem, ale także swoim usytuowaniem aż 700 metrów nad poziomem morza!

Muzeum Volvo Ocean Race

To niekwestionowana atrakcja dla wszystkich miłośników żagli. Zlokalizowane w porcie Alicante Muzeum Volvo Ocean Race zabiera wszystkich odwiedzających w świat znakomitej rozrywki w towarzystwie nowych technologii. Znajdujące się w tym miejscu symulatory 3D i interaktywne ekspozycje pozwolą Ci odkryć historię i ciekawostki związane z wyścigiem Volvo Ocean Race. Wizyta w tym miejscu to okazja do zobaczenia, jak wygląda życie na morzu z perspektywy osób, które na co dzień stykają się z tym żywiołem.

Atrakcje dla Smakoszy


Jeśli kręci Cię turystyka kulinarna, to jesteś w dobrym miejscu! Alicante niemal jak każde hiszpańskie miasto słynie z tapas barów, w których skosztujesz wielu lokalnych przysmaków. Koneserzy wina mogą z kolei wybrać się na degustację do winnic, których w tej części Hiszpanii nie brakuje. Polecam rezerwację tego typu wycieczek z wyprzedzeniem, dzięki czemu będziesz mieć okazję odwiedzić najciekawsze kulinarne zakątki Alicante.

Plaże w Alicante


Wakacje w Alicante nie mogą obejść się bez wizyty na plaży! Możemy w tym celu wybrać się na znajdującą się niedaleko starówki plażę Postiguet (Playa del Postiguet). W sezonie letnim bywa ona jednak przepełniona, więc jeśli wolisz bardziej ustronne miejsca, odwiedź tzw. plaże pół-miejskie, które znajdują się w pewnej odległości od centrum miasta.

Najbardziej znana i lubiana to Plaża San Juan (Playa de San Juan). Rozciąga się na długości blisko 3 km, a jej szerokość miejscami sięga 85 m. W Alicante znajduje się też plaża dog-friendly (Playa de Agua Amarga) przystosowana do potrzeb Twojego czworonoga. Wśród innych wspaniałych plaż w Alicante można wymienić: La playa del Saladar Urbanova, Playa de Almadraba oraz malownicze zatoczki Calas del Cabo de las Huertas.

Zobacz najpiękniejsze plaże w Alicante >

Ciekawe miejsca


Explanada de España (inaczej Paseo de la Explanada)

Explanada de España, Alicante.
Explanada de España

Tak nazywa się szeroka i długa na pół kilometra promenada w Alicante. Została ona zbudowana w połowie XX wieku, a jej najbardziej charakterystycznym elementem jest posadzka z marmurowej mozaiki. Łącznie składa się na nią 6,5 mln układanych na przemian kolorowych elementów! Explanada de España to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych bulwarów w Hiszpanii i symbol całego Alicante.

Santa Faz de Alicante

Santa Faz de Alicante to relikwia katolicka, która znajduje się w klasztorze Monasterio de la Santa Faz w Alicante. Przedstawia ona sukno z lnu, na którym widoczne są ślady z krwi przedstawiające ludzką twarz. Duże zainteresowanie relikwią sprawiło, że z czasem znajdujący się na tkaninie obraz zaczął zanikać. Santa Faz de Alicante to jedna z trzech relikwii przedstawiających twarz Chrystusa, która została uznana przez Stolicę Apostolską. Każdego roku setki tysięcy osób biorą udział w pielgrzymce do Monasterio de la Santa Faz, by zobaczyć relikwię na własne oczy.

Parque de Canalejas

To najstarszy park w Alicante, który znajdziemy w pobliżu Explanada de España. Został zaprojektowany w 1886 roku przez architekta José González Altés. Jego nazwa pochodzi od nazwiska polityka José Canalejas, któremu to miejsce zostało zadedykowane. Na przeciwko parku możemu zobaczyć pomnik Monumento a Canalejas. Wewnątrz Parque de Canalejas odnajdziemy z kolei uroczą i często fotografowaną przez turystów fontannę El Niño Flautista. Przechadzając się po parku trafimy także na kilka innych rzeźb, w tym m.in. na wyrzeźbioną w kamieniu małą mapę Hiszpanii.

 

Concatedral de San Nicolàs de Bari

Widok z lotu ptaka na Concatedral de San Nicolàs de Bari
Widok z lotu ptaka na Concatedral de San Nicolàs de Bari

Wiem, że nie każdy lubi zwiedzać zabytki sakralne, ale może tym razem Was skuszę? Concatedral de San Nicolás de Bari to wybudowany w latach 1613-1662 kościół, który zajął miejsce stojącego tu wcześniej meczetu. Do rangi konkatedry miejsce to zostało podniesione w 1959 roku przez papieża Jana XXIII.

Pod kątem architektonicznym dominuje tu styl renesansowy, choć możemy znaleźć też elementy gotyku i baroku. Charakterystycznym elementem kościoła jest niebieska kopuła. Trudno ją niestety zobaczyć, ponieważ kościół jest z każdej strony mocno osłonięty innymi zabudowaniami. Wytrwali mogą zobaczyć fragment kopuły, udając się na znajdującą się w pobliżu ulicę Calle San Pascual.

Basílica de Santa María

Basílica de Santa María
Basílica de Santa María

To najstarszy kościół w mieście. Został wybudowany w XIV-XVI w. w stylu walenckiego gotyku. Podobnie jak wiele innych katolickich świątyń w Andaluzji, wzniesiono go na ruinach dawnego meczetu. Na co warto zwrócić uwagę, odwiedzając to miejsce? Przede wszystkim na fasadę oraz piękne rzeźby i płaskorzeźby zdobiące wejście do kościoła. Wnętrze Basílica de Santa María to z kolei mnóstwo bogato zdobionych obrazów (np. w prezbiterium), majestatyczne sklepienia oraz ciągnące się bocznymi korytarzami arkady.

Museo de Arte Contemporáneo de Alicante (MACA)

Jeśli tak jak ja lubisz sztukę współczesną, to pewnie nie będę musiała Cię namawiać do wizyty w tym miejscu. MACA to oczywiście Muzeum Sztuki Współczesnej, które znajdziemy w historycznej części miasta na przeciwko bazyliki Santa María. Z zewnątrz architektura tego miejsca nie przyciąga. Co innego, gdy wejdziemy do środka! Nowoczesne, jasne, minimalistyczne wnętrze jasno sygnalizuje, w jakim jesteśmy miejscu.

Museo de Arte Contemporaneo zajmuje powierzchnię 4680 m2. Na czterech piętrach czekają na nas zarówno ekspozycje czasowe, jak i stałe wystawy. Wszystkie z nich przedstawiają dzieła (m.in. obrazy, rzeźby, grafiki, rysunki) znanych artystów XX wieku. Można wśród nich wymienić takie nazwiska jak: Picasso, Braque, Julio González, Juan Gris, Gargallo, Delaunay, Chagall, Miró, Dalí, Max Ernst, Bacon, Chillida i wielu, wielu innych.

Rambla de Méndez Núñez i Portal de Elche

To jedna z głównych ulic w Alicante, która oddziela centrum od starej części miasta. Jej bliskość do plaży Postiguet (playa del Postiguet) oraz bardzo komercyjny charakter sprawiają, że jest to jedno z najpopularniejszych miejsc na zakupy. Jeśli liczysz na spokojny, romantyczny klimat, to tutaj go nie znajdziesz. Czeka tu na Ciebie natomiast mnóstwo dużych sklepów, restauracji i banków.

Przy Rambla de Méndez Núñez znajduje się też Portal del Elche widoczny powyżej. Ten niewielki placyk został wybudowany w XIX wieku jako miejsce zaopatrujące w wodę oraz jeden z kluczowych punktów spotkań mieszkańców. Obecnie Portal de Elche to przede wszystkim zielona enklawa, które mimo swojej lokalizacji w samym centrum miasta, pozwala na chwilę odpoczynku. Składają się na niego cztery niewielkie ogrody, gdzie warto zwrócić uwagę na charakterystyczne ogromne fikusy mierzące około 6 metrów wysokości! Funkcjonują tu także maleńkie bary serwujące napoje i drobne przekąski. Warto zajrzeć w to miejsce na chwilę, by zregenerować siły na dalsze zwiedzanie miasta.

Plaza de Toros

Korrida w Alicante posiada długą tradycję. Jej początki sięgają XV wieku, gdy budowane z drewna areny były lokowane w różnych punktach miasta. Plaza de toros, którą możemy odwiedzić dzisiaj to arena zaprojektowana przez architekta Emilia Jovera Perrón w 1847 roku. Do jej ostatecznego otwarcia doszło kilkadziesiąt lat później, bo w czerwcu 1888 roku. Gotowa arena była (i nadal jest :)) w stanie pomieścić ponad 15 000 widzów. To spora ilość, biorąc pod uwagę, że pod koniec XIX wieku Alicante zamieszkiwało około 19 000 osób.

Jeśli nie jesteś zwolennikiem korridy, pamiętaj że samą areną możesz odwiedzić w trakcie wielu innych wydarzeń, które są organizowane w tym miejscu. Należą do nich m.in. koncerty, wydarzenia sportowe, mitingi polityczne, a także święto Hogueras de Alicante.

Ogniska św. Jana w Alicante


W wielu dużych miastach Hiszpanii przywitanie lata to znakomita okazja do świętowania. Nie inaczej jest w przypadku Alicante! Tutejsze Hogueras de Alicante (Ogniska św. Jana) to święto ku czci ognia, które rokrocznie obchodzone jest w dniach 20-24 czerwca. W pewnym stopniu przypomina ono popularne w Walencji Fallas de Valencia. Tutaj również mamy bowiem do czynienia z pięknymi, ogromnymi kukłami z kartonu, które następnie palone są w towarzystwie widowiskowych fajerwerków i hucznej muzyki. W centrum Alicante znajduje się także muzeum poświęcone tej tradycji – Museo de Hogueras.

Co warto zobaczyć w okolicy Alicante?


Planując dłuższy urlop w Alicante, koniecznie weź pod uwagę wycieczkę do kilku innych miejscowości w pobliżu, takich jak:

Villajoyosa

Villajoyosa - wesoła hiszpańska wieś i jej słynne fabryki czekolady! // Hispanico.pl
Villajoyosa słynie z produkcji czekolady

Choć jest to tylko mała hiszpańska wieś, to wśród turystów cieszy się dużą popularnością. Jednym z powodów mogą być piękne plaże, ale to z całą pewnością nie jedyny atut tego miejsca! Villajoyosa słynie bowiem z produkcji znakomitych czekolad, które w XIX zrewolucjonizowały tą gałąź przemysłu we Wspólnocie Walenckiej. Dziś do dyspozycji łasuchów jest specjalny turystyczny w ramach którego można odwiedzić lokalne fabryki czekolady i skosztować ich specjałów.

Elche

Elche, Hiszpania - miasto palmowych gajów - Atrakcje i Zabytki // Hispanico.pl
Gaje oliwne w Elche założyli i pielęgnowali Fenicjanie oraz Rzymianie, jednak ich prowadziwy rozkwit zawdzięczamy Maurom.

To miasto znane jest przede wszystkim z największej ilości gajów palmowych w Europie. Założyli je Fenicjanie i Rzymianie, jednak największy ich rozkwit zawdzięczamy muzułmanom, którzy stworzyli też funkcjonujący do dziś system irygacyjny nawadniający drzewa palmowe. Elche popularne jest także z jednej z najbardziej rozpoznawalnych (i zarazem tajemniczych) rzeźb na świecie. Mowa o Damie z Elche, która liczy ponad 2000 lat, a mimo to zachowana jest w niemal idealnym stanie. Jeszcze jeden powód by odwiedzić to miasto to największy na świecie mural, który zbudowano w tutejszym korycie rzeki.

Wyspa Tabarca (Isla de Tabarca)

Wyspa Tabarca składa się z dwóch części, które są połączone wąskim przesmykiem lądu.
Wyspa Tabarca, Hiszpania

Niedaleko Alicante znajduje się mała wysepka Tabarca. Jest to największa i zarazem jedyna zamieszkana wyspa należąca do Wspólnoty Walenckiej. Swoje domostwa ma tutaj zaledwie kilkadziesiąt osób, a powierzchnia wyspy nie przekracza pół kilometra kwadratowego! Tabarca oraz wody wokół niej stanowią razem jedyny w swoim rodzaju rezerwat marynistyczny, który zamieszkuje wiele unikalnych gatunków zwierząt i roślin. Na wyspę możesz dostać się jednym z promów lub taksówek wodnych, które od godzin porannych kursują z Alicante.

Santa Pola

Santa Pola - hiszpańskie miasto z piracką historią | Walencja, Alicante // Hispanico.pl
Santa Pola, Hiszpania

To niewielkie miasteczko położone zaledwie 20 km od Alicante. Największą atrakcją jest tutaj El Castillo-Fortaleza, XVI-wieczny zamek który chronił wybrzeża przed najazdami piratów z wyspy Tabarca. W Santa Pola znajdziesz też kilka innych ciekawych zabytków i atrakcji jak chociażby Muzeum Morza (Museo del Mar), Akwarium miejskie, muzeum umieszczone na barce rybackiej czy liczne pozostałości archeologiczne z czasów Starożytnego Rzymu.

La Vall de Laguar

Niewielkie miasteczko położone 100 km od Alicante. La Vall de Laguart mogą zainteresować Cię ruiny zamku Castillo de las Adzaharas, pozostałości po XII-wiecznej wieży obronnej Torre de la Casota, kilka ciekawych kościołów oraz całe mnóstwo fontann, z których znana jest ta mała miejscowość. W pobliżu La Vall de Laguart biegnie także szlak Barranco del Infierno doceniany przez osoby lubiące trekking i wspinaczkę.

Formentera del Segura

Miejscowość znajdująca się 55 km od Alicante. Formentera del Segura pod kątem atrakcji nie ma do zaoferowania zbyt wiele. Oferuje natomiast miły, małomiasteczkowy klimat i jest świetną bazą wypadową do innych atrakcji w pobliżu takich jak: Aquapark Rojales (7 min), Cuevas del Rodeo de Rojales (8 min), pola golfowe La Marquesa Golf (12 min) czy plaża El Moncayo (16 min).

San Vicente del Raspeig

Miejscowość zlokalizowana 6 km od Alicante. W San Vicente del Raspeig czeka na nas sporo zabytków. Do tych najciekawszych należą: dawna stacja kolejowa, Casa de los Molinos, Villa Josefina, zabytkowe kościoły (iglesia de San Vicente Ferrer, iglesia de la Inmaculada, iglesia de Santa Isabel) oraz rozmaite rzeźby rozlokowane w różnych częściach miasta.

El Campello

W położonym 13 km od Alicante El Campello prawdopodobnie najciekawszą atrakcją jest stanowisko archeologiczne La Illeta dels Banyets zawierające pozostałości prehistorycznej nekropolii. Znajduje się ono na dawnym półwyspie, który kiedyś w wyniku trzęsienia ziemi został odłączony od pozostałej części lądu. W 1943 roku dokonano jego ponownego przyłączenia.

San Juan de Alicante

Bliskość Morza Śródziemnego sprawia, że San Juan de Alicante to znana miejscowość wypoczynkowa w tym regionie. Wśród zabytków znajdziemy tu sporo tych religijnych (głównie pustelnie). Wielbiciele architektury militarnej również nie będą zawiedzeni. W San Juan de Alicante znajduje się bowiem kilka wież strażniczych z XV, XVI i XVII wieku.

Hotele w Alicante


  Darmowe przewodniki po Hiszpanii  

Inne atrakcje w regionie Walencji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
WalencjaMiasto Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias), Oceanarium w Walencji, BIOPARC Walencja, Stadion Mestalla, Targ Główny Mercado Central w Walencji, Ogrody Turii, Dolina i zamek Guadalest. Popularne miasta: Walencja 
AlicanteZamek św. Barbary (Castillo de Bárbara), Jaskinie Canelobre, Wodospady Algar (Fuentes de Algar), Promenada Explanada de España, Muzeum Volvo Ocean Race, Port w Alicante (Puerto de Alicante), Park rozrywki, Terra Mítica, Park naturalny El Peñón de Ifach, plaże w Alicante (np. Playa del Postiguet, Playa de San Juan), plaże w Torrevieja (np. plaża El Cura, Playa de la Mata, Playa de los Locos), Plaża Granadella (Playa de la Granadella) w miejscowości Jávea. Popularne miasta: Alicante, Benidorm, Torrevieja, Jávea, Santa Pola, Elche, Villajoyosa, Calpe, El Campello, Altea, Xàtiva, San Juan de Alicante, Guardamar del Segura, La Marina, San Miguel de Salinas, Sant Vicent del Raspeig, Pilar de la Horadada, Cabo Roig, Ciudad Quesada, L'Alfàs del Pi, komarka Baix Vinalopó
CastellónCastellón de la Plana
Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji
 
Reklama
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Hiszpania i Ameryka Łacińska były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
Reklama
ŚLEDŹ NASZ PROFIL
12,062FaniLubię
9,609ObserwującyObserwuj
67SubskrybującySubskrybuj
Booking.com

OSTATNIO DODANE
Reklama
POPULARNE W TYM TYGODNIU
Reklama