Huelva – urokliwa enklawa Andaluzji
3.7 (73.33%) 3 votes

Fenicjalnie mówili na nie Onoba. Grecy – Ὄνοβα. Arabowie – Walbah. A dziś znamy to miasto pod nazwą…

Huelva. To stolica najbardziej wysuniętej na zachód prowincji o tej samej nazwie. Do sąsiadującej Portugalii dotrzemy tutaj zaledwie w 40 minut, co czyni z tej lokalizacji doskonałą bazę wypadową. Zanim wybierzemy się na wycieczki po okolicach, zobaczmy czym przywita nas to andaluzyjskie miasto na wybrzeżu Costa de la luz.

Plaza de las Monjas

Huelva - urokliwa enklawa Andaluzji // Hispanico.pl
Pomnik Kolumba, Huelva, fot. Wikipedia

Ten niewielki za to bardzo urokliwy i otoczony palmami plac stanowi centrum Starego Miasta Huelva. W jego okolicy znajdziemy mnóstwo kawiarenek, lodziarni, barów i restauracji, w których odkryjemy smaki lokalnej kuchni.

Co ciekawe, podobnie jak samo miasto, nazwa placu była wielokrotnie zmieniana. W XV wieku mówiono na niego Plaza de Abajo, w kolejnym wieku – Plaza Nueva, następnie – Plaza de San Juan, Plaza de las Monjas, Plaza del Rey, Plaza de Isabel II, Plaza de la Constitución… Ostatecznie w 1936 roku plac uzyskał nazwę pod jaką znamy go dzisiaj, czyli Plaza de las Monjas.

Ponieważ Huelva jest jednym z kilku miast zaliczających się do tzw. Szlaku Krzysztofa Kolumba, nie brakuje tutaj nawiązań do tego odkrywcy. Jednym z nich jest usytuowany w pobliżu fontanny pomnik Kolumba, który znajdziemy właśnie na Plaza de las Monjas.

Huelva - urokliwa enklawa Andaluzji // Hispanico.pl
Fragment placu Plaza de las Monjas, Huelva

Park Alonso Sánchez (Parque Alonso Sánchez)

Ten park nie jest niestety chlubą miasta, choć teoretycznie mógłby nią być (i kiedyś rzeczywiście był). Wiele osób uważa to miejsce za specyficzne, ponieważ prawie w niczym nie wpisuje się w typową definicję parku. Położony w wysokich partiach miasta Huelva i otoczony wysokimi murami bardziej przywodzi na myśl fortecę, aniżeli miejsce wypoczynku na łonie natury. Skoro mowa o naturze, warto wspomnieć że znajdziesz tutaj ogromnej ilości roślin. Trochę drzew, trochę krzewów, brak trawników – oto cała charakterystyka tutejszej flory.

Huelva - urokliwa enklawa Andaluzji (Hiszpania) - Zobacz atrakcje i zabytki // Hispanico.pl
Park Alonso Sánchez (Parque Alonso Sánchez) po wybudowaniu w 1985 roku, fot. www.josealvarezcheca.es

Prawdziwym problemem Parque Alonso Sánchez jest jednak tak naprawdę coś innego. Przekonamy się o tym, odwiedzając jego wnętrze. Zaniedbane mury i chodniki, porastające zielenią schody, marnej jakości graffiti na ścianach, rampy dla skaterów i śmieci – tak można z grubsza opisać to otoczenie. Widać to też na amatorskim filmie:

Mimo tych wielu uchybień i zaniedbaniu tego miejsca przez władze miasta, uważam że warto je odwiedzić z dwóch powodów. Pierwszy to panorama miasta, którą możemy podziwiać w najwyższych partiach parku. Drugi powód to ciekawa architektura, która szczególnie zachwyca, gdy spojrzymy na nią wcześniej z lotu ptaka:

Parque de las Palomas (Atracciones La Cinta) – atrakcja dla dzieci

To miejsce idealne podczas wypadu z dziećmi. Choć rozmiary tego parku rozrywki są dosyć małe, to nawet najbardziej energiczne pociechy z pewnością rozładują tutaj swój entuzjazm! Oprócz karuzel, na dzieci czekają między innymi: gokarty, zjeżdżalnie, pływające po wodzie i sterowane za pomocą specjalnej kierownicy “pontony” oraz ogromnej wielkości goryl – bohater licznych selfie.

Huelva - urokliwa enklawa Andaluzji // Hispanico.pl
Niektóre z atrakcji Parque de las Palomas (Atracciones La Cinta), Huelva, fot. www.atraccioneslacinta.com

Muelle de Río Tinto

Sama nazwa pewnie niewiele Ci mówi? Muelle de Río Tinto to wybudowany w latach 1874-1876 dok, który służył do handlu surowcami z pobliskich kopalń (m.in. żelazem, miedzią i srebrem).

Dziś miejsce to, znane także pod skróconą nazwą Muelle del Tinto, jest przez turystów chętnie odwiedzane z powodu malowniczych widoków. Ponad kilometrowy spacer wzdłuż doku (jego całkowita długość to 1165 metrów) to idealny pomysł romantyczny spacer w blasku zachodzącego słońca. Zobaczcie to niezwykłe miejsce z różnych ujęć:

Park narodowy Doñana (Parque Nacional de Doñana)

To miejsce polecane szczególnie miłośnikom ornitologii. Parque Nacional de Doñana jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jego celem jest ochrona migrującego ptactwa. Nic dziwnego, że znajdziemy tutaj mnóstwo gatunków tych zwierząt. Aby w pełni czerpać z takiej wycieczki, pamiętaj żeby zabrać ze sobą wygodne buty i lornetkę. A jeśli planujesz robić zdjęcia – nie zapomnij o dobrym teleobiektywie.

Park Narodowy Doñana - raj nie tylko dla ornitologów // Hispanico.pl
Oprócz ptaków w Parku narodowym Doñana znajdziemy także rysie iberyjskie

Ogród botaniczny Parque Botánico José Celestino Mutis

Kilka kilometrów od miasta Huelva znajduje się niewielka miejscowość La Rábida. Jeśli lubisz wypoczynek wśród pięknych okoliczności przyrody, to koniecznie dodaj to miejsce do swojej listy atrakcji!

Otwarty w 1993 roku Parque Botánico José Celestino Mutis swoją nazwę zawdzięczna pochodzącemu z Kadyksu botanikowi José Celestino Mutis. To właśnie ten badacz zorganizował i kierował najbardziej znaną ekspedycją naukową do Nowego Królestwa Granady (obecne tereny Kolumbii), która odbyła się w latach 1783-1808 i 1812-1816. W jej rezultacie zostało skatalogowanych ponad 20 000 gatunków roślin, a około 6000 próbek roślin przesłano do Ogrodu botanicznego w Madrycie (Real Jardín Botánico de Madrid).

A co znajdziemy w Parque Botánico José Celestino Mutis? Na 12 hektarach powierzchni czekają na nas najbardziej charakterystyczne rośliny z kontynentu amerykańskiego, takie jak: meksykański cypryśnik błotny, kubańska palma królewska czy popularna w Argentynie – szkarłatka ombu. W ogrodzie nie brakuje też roślin z innych kontynentów. Sztandarowym przykładem może być wywodzące się z Azji tzw. drzewo Buddy (hiszp. árbol de Buda).

Festiwal Kina Iberoamerykańskiego w mieście Huelva (Festival de Cine Iberoamericano de Huelva)

Odbywający się od 1974 roku w listopadzie festiwal dedykowany jest wszystkim twórcom i miłośnikom kina iberoamerykańskiego. Główną nagrodą, o którą walczą artyści jest Złoty Kolumb (hiszp. Colón de Oro). Mówi się, że to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w prowincji Huelva. Jego międzynarodowy charakter sprawia też, że festiwal znany jest w całej Andaluzji, a często także poza jej granicami. Festival de Cine Iberoamericano de Huelva to także drugi najstarszy festiwal filmowy w Hiszpanii (pierwsze miejsce zajmuje Festival de San Sebastián w Kraju Basków).

Ciekawostki o Huelvie:

 • Huelva - urokliwa enklawa Andaluzji // Hispanico.pl
  Świnie iberyjskie na pastwisku, Huelva.

  założony w 1889 r. klub piłkarski Recreativo de Huelva to najstarszy klub piłkarski w Hiszpanii,

 • mieszkańcy miasta Huelva nazywani są Onubenses,
 • niedaleko Huelvy (miejscowość Niebla) znajdziesz ciekawy zamek: Castillo de Niebla,
 • odwiedź także pobliską miejscowość Aracena, gdzie czeka na Ciebie jaskinia Gruta de las Maravillas,
 • prowincja Huelva znana jest także z wypasu świń iberyjskich, z których mięsa wyrabiana jest jedna z odmian szynki iberyjskiej o nazwie jamón de Huelva.

Inne miasta i ciekawe miejsca w okolicy

 • Isla Cristina – miasto położone 50 km od Huelvy
 • Villanueva de los Castillejos – miejscowość oddalona o niecałe 50 km
 • Punta Umbría – miejscowość wypoczynkowa 20 min od Huelvy
 • El Rocío – popularne miejsce pielgrzymek w Andaluzji
 • El Rompido – mała rybacka wioska położona 40 km od granicy z Portugalią
 • Muelle de las Carabelas – muzeum w miejscowości Palos de la Frontera (30 min od Huelvy), w którym znajdują się między innymi repliki statków, na których Krzysztof Kolumb odbył pierwszy rejs do Ameryki

Popularne hotele – Huelva

Rabat AIRBNB: www.airbnb.pl/c/jalvaro55

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
Prowincja Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
Almería Pustynia Tabernas, Park rozrywki Oasys MiniHollywood, Popularne miasta: Almería
Kadyks Park Narodowy Doñana. Popularne miasta: Kadyks, Setenil de las bodegas, Jerez de la Frontera, Arcos de la Frontera
Córdoba Popularne miasta: Córdoba
Granada Popularne miasta: GranadaSierra Nevada
Huelva Park Narodowy Doñana. Popularne miasta: Huelva
Jaén Popularne miasta: Jaén
Málaga Zamek Gibralfaro, Alcazaba, Teatr Rzymski, Muzeum Picassa, szlak Caminito del Rey, Pałac Arcybiskupa (Palacio Episcopal), Museo Carmen Thyssen Málaga, park naturalny Sierra de las Nieves, pasmo górskie Serranía de Ronda, starożytne ruiny La Ciudad Romana de Acinipo, jaskinia Cueva de la Pileta, Bioparc Fuengirola, Orchidarium Estepona, park wodny Parque Acuático Mijas, rezerwat Reservatauro Ronda, akwarium Sea Life Benalmádena, ogród zoologiczny Selwo Aventura, Plaza de Toros w Rondzie, Museo Lara w Rondzie, Alameda del Tajo, kościół Iglesia de Santa María la Mayor w Rondzie, kościół Iglesia del Espíritu Santo w Rondzie, most Puente Nuevo i przepaść El Tajo w Rondzie, Pałac Mondragón, Kopalnia wody i Casa del Rey Moro. Popularne miasta: Málaga, Ronda, Marbella, Torremolinos, FuengirolaBenalmádena, Estepona, Cuevas del Becerro, Jimera de Líbar, Mijas
Sewilla Katedra w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla), Alkazar w Sewilli, Archiwum Indii, Złota Wieża, dzielnica Barrio de Santa Cruz, Dom Piłata (Casa de Pilatos), dawna Fabryka Tytoniu, Arena walk z bykami, zabytkowy Szpital Miłosierdzia, Muzeum Sztuk Pięknych, zabytkowy Ratusz, Kościół Zbawiciela, Park Marii Luizy (Parque de María Luisa), Plac Hiszpański (Plaza de España), Metropol Parasol, stanowisko archeologiczne Itálica, Park Narodowy Doñana. Parki rozrywki: Isla Mágica, Aquopolis Sevilla, Aventura Sevilla. Popularne miasta: Sewilla
Zobacz także Szlak Białych Miast Andaluzji >
 
 

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro
avatar