Strona głównaWłochyMiasta we WłoszechKlimatyczne miasteczka na Wybrzeżu Amalfi

Klimatyczne miasteczka na Wybrzeżu Amalfi

O tym, że Wybrzeże Amalfi jest prawdziwym rajem dla zakochanych raczej nikogo nie trzeba przekonywać. Ale gdzie konkretnie udać się w niezapomnianą podróż we dwoje?

Miasteczka na Wybrzeżu Amalfi zachwycą Cię swoim niepowtarzalnym klimatem. Poznaj miejsca, które od wieków inspirują artystów. Odkryj dziewicze rejony Amalfi, zachwycające punkty widokowe i cuda natury, które na długo zostaną w Twojej pamięci.

Miasto Amalfi

Amalfi to bogate w historię miasto, które użyczyło nazwy całemu wybrzeżu. Jak mówi legenda, to samo imię nosiła nimfa, w której szaleńczo zakochał się Herkules. Po jej śmierci boski heros chciał pochować ją w najpiękniejszym miejscu na świecie, które potem przejęło imię nimfy.

Miasto odgrywało w średniowieczu szczególną rolę, głównie ze względu na to, że będąc najistotniejszym portem w południowych Włoszech posiadało wówczas przez długi czas monopol na handel ze Wschodem.

Jego stare miasto ma kształt odwróconego wachlarza, a niekwestionowaną wizytówką jest katedra z X wieku i monumentalna dzwonnica z 1200 roku. Niezwykłe kolory i wzory jej fasady wręcz zmuszą Was do zatrzymania się na dłużej. W wolnej chwili możecie też odwiedzić Muzeum Papieru oraz imponujący Arsenał i jego eksponaty.

Furore

Pod nazwą Furore znajdziecie zarówno niewielką wioskę jak i niezwykły fiord, przy którym wioska ta się znajduje. Osada nosi miano „miasta, którego nie ma”, gdyż ze względu na jej dziwne rozproszenie żeby ją spostrzec, trzeba mieć świadomość jej istnienia.

Fiord Furore
Fiord Furore

Furore słynie z imponującego mostu, który jest miejscem organizacji corocznego konkursu skoków do wody. Fiord rozciągający się u stóp wioski tworzy wyjątkowo malowniczą plażę, która bez cienia wątpliwości przyciągnie obiektywy fanów fotografii. 

Ravello

Ravello we Włoszech
Ravello we Włoszech

Wychwalane przez Bocaccia w „Dekameronie” Ravello jest szczególnie znane dzięki odbywającemu się tam festiwalowi muzyki. Ravello Festival organizowany jest w ogrodach Willi Rufolo, która obok Willi Cimbrone dumnie stanowi wizytówkę miasta. Ogrody i panoramy roztaczające się z tarasów tych szlacheckich willi zdecydowanie należą do najsłynniejszych i najbardziej zachwycających na świecie. Będąc tam, zajrzyjcie też do katedry i jej muzealnych zbiorów oraz innych kościołów, które bez cienia wątpliwości zadowolą miłośników architektury sakralnej.

WARTO WIEDZIEĆ: Tuż obok Ravello znajduje się też Scala – najstarsze miasteczko na Wybrzeżu Amalfi.

Positano

Wybrzeże Amalfi
Miasteczko Positano

Positano ze względu na położenie na zboczu klifu nazywane jest pionowym miasteczkiem. Nic dziwnego, bo właśnie takie wrażenie odniesiecie obserwując wioskę z perspektywy morza. Malownicze widoki i pastelowe budynki mieniące się w słońcu to nie jedyne czym to miejsce Was rozkocha. Positano to niecodzienna mieszanka stromych, zacienionych figowymi drzewami, brukowanych uliczek stwarzających swojski klimat oraz luksusowych hoteli i rezydencji godnych filmowych gwiazd. Do najważniejszych zabytków w miasteczku należy kościół Santa Maria Assunta z 1200 roku, szczycący się XVIII-wiecznymi figurami i rzeźbą Czarnej Madonny z Dzieciątkiem, znajdującej się w ołtarzu głównym.

Praiano

Rybackie miasteczko Praiano
Rybackie miasteczko Praiano

Jeśli Positano jest pastelowe, to kolorem Praiano jest zdecydowanie biel. Taką właśnie barwą aż świecą domki tej wioski. To kolejne miasteczko o bogatej tradycji rybackiej. Dziś jednak stare rybackie domy przekształcone są w bary i restauracje. Podążając w dół stromą, wąską ścieżką wychodzącą z centrum miasteczka dotrzecie też na bajeczną plażę Marina di Praia.

Vietri sul mare

Miasteczko Vietri sul mare
Miasteczko Vietri sul mare

Vietri sul mare charakteryzuje się dużym centrum i szerokimi plażami, ale to nie to zapewnia mu narodowe uznanie. Sławą tego miasteczka są charakterystyczne, ceramiczne płytki, których produkcja jest głównym zajęciem wielu rodzin. Techniki, sposoby produkcji i styl to coś, co  przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Te charakterystyczne dla miasta płytki zobaczycie na rozpoznawalnej z daleka żółtej, zielonej i niebieskiej kopule kościoła San Giovanni Battista.

Atrani

Malowniczo położona wioska Atrani
Malowniczo położona wioska Atrani

Atrani to co prawda niewielka wioska, ale położona jest na jednym z najbardziej fotogenicznych odcinków drogi. To najmniejsza włoska gmina pod względem powierzchni. Z jej głównego placu rozciąga się piękna panorama, a z jej przytulnej plaży można podziwiać to, co najlepsze na Wybrzeżu Amalfi.

Cetara

Wybrzeże Amalfi składa się z wielu uroczych miast i rybackich wiosek takich jak Cetera
Wybrzeże Amalfi składa się z wielu uroczych miast i rybackich wiosek takich jak Cetera

Cetara to rybacka wioska, która wciąż zachowuje średniowieczny klimat. Leży w głębokiej dolinie otoczonej winnicami i sadami pełnymi cytryn. Znajdziecie tam niejeden taras widokowy wsparty na kamiennych ścianach. Jego piękne, historyczne centrum zaprosi Was do odwiedzenia średniowiecznej wieży i portu pachnącego świeżymi rybami. To bardzo autentyczna i spokojna wioska, która pozwala odpocząć od tłumów i zgiełku, jednocześnie pozwalając na napawanie się nieziemskimi widokami.

Tramonti

Tramonti jest bardzo mało znane przyjezdnym, ale to idealne miejsce by rozkoszować się autentycznymi smakami lokalnej kuchni, świeżego chleba i nabiału. Głównym i charakterystycznym produktem tego obszaru są ręcznie robione kosze winylowe. Służą one zazwyczaj do zbierania cytryn i owoców cytrusowych z okolicy.

Maiori i Minori

Miasto Maiori
Miasto Maiori

Maiori to raj dla miłośników trekkingu i plażowania. W Villa Roma Antiquarium, bardzo dobrze zachowanej willi patrycjuszy z I wieku, zachowane są też najważniejsze rzymskie pozostałości w okolicy. Minori z kolei to niewielka perełka słynąca z doskonałych produktów gastronomicznych oraz pysznego ciasta z gruszką i ricottą. To także ważny nadmorski kurort i siedziba dwóch kościołów zdobionych pięknymi, kolorowymi, produkowanymi na wybrzeżu płytkami. 

Informacje praktyczne

Odkryj region Kampanii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

ZOBACZ RÓWNIEŻ