Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiMuzea i galerie sztuki w HiszpaniiMuzeum Picassa w Maladze i najsłynniejsze dzieła mistrza kubizmu

Muzeum Picassa w Maladze i najsłynniejsze dzieła mistrza kubizmu

Malaga położona na malowniczym wybrzeżu Costa del Sol to miasto, w którym urodziło się kilka bardzo istotnych dla kultury Hiszpanii osób. Jedną z nich był Pablo Picasso.

Muzeum Picassa w Maladze (Museo Picasso Málaga) położone jest w samym centrum miasta. Prezentuje stałą kolekcję prac artysty, które powstały na przełomie 80 lat jego życia. W obiekcie prezentowane są także wystawy czasowe, których tematyka bywa bardzo szeroka.

WARTO WIEDZIEĆ: W Barcelonie również znajduje się Muzeum Picassa z bogatą kolekcją dzieł stworzonych przez tego artystę.

Historia Muzeum

Museo Picasso Málaga zostało założono w październiku 2003 roku. Jego celem było stworzenie przestrzeni ekspozycyjnej prezentującej dzieła tego wybitnego malarza. Duży udział w stworzeniu stałej kolekcji muzeum mieli Christine i Bernard Picasso – synowa oraz wnuk Picassa. To oni przekazali ogromną część prac, które możemy podziwiać dziś w tym miejscu. 

W skład kolekcji wchodzi ponad 230 dzieł, które zostały stworzone w latach 1892-1972. Wszystko to rozmieszczone w 11 salach pozwala zaobserwować, w jaki sposób Picasso łamał stare kanony sztuki i nadawał swym pracom całkiem nowych znaczeń. Dotyczy to oczywiście nie tylko obrazów. Pablo Picasso był artystą wszechstronnym i choć kojarzony jest głównie z malarstwem, to z powodzeniem realizował się także w grafice, rzeźbie i ceramice. 

Najbardziej znane dzieła, które zobaczymy w Muzeum Picassa w Maladze to: „Madre y niño”, „Composición”, „Mujer con los brazos levantados”, „Acróbata”, „Olga Khokhlova con mantilla” oraz „Insecto”.

WARTO WIEDZIEĆ: W Muzeum obowiązuje całkowity zakaz robienia i zdjęć i nagrywania wideo. Ekspozycja jest monitorowana i pilnowana przez dobrze skomunikowaną ochronę. Wszelkie próby sięgnięcia po aparat zakończą się w najlepszym razie upomnieniem, a w najgorszym – wyproszeniem z muzeum.

Pałac Buenavista (Palacio de Buenavista)

Muzeum Picassa w Maladze znajduje się w zabytkowym budynku Palacio de Buenavista wybudowanym w pierwszej połowie XVI wieku. Miejsce to nosi tytuł Pomnika Narodowego od 1939 roku.

Do wnętrza zaprasza nas kamienna fasada. W środku możemy podziwiać piękne patio oraz krużganek z renesansowymi arkadami. Ten styl dominuje w całej architekturze tego budynku. Gdzieniegdzie znajdziemy także nawiązania do sztuki mudéjar oraz stylu plateresco

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Muzeum Picassa w Maladze najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wtedy stania w kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: Od stycznia do sierpnia: 10:00-20:00. Od września do października: 10:00-19:00. Od listopada do lutego: 10:00-18:00. Od marca do czerwca: 10:00-19:00
  • Adres: Calle San Agustín 8, Málaga (3 minuty drogi z Plaza de la Merced)
  • Kup bilety na GetYourGuide

Muzeum Picassa w Maladze na mapie

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

  1. Jakie kursy hiszpańskiego polecacie w Maladze? Interesuje mnie kurs hiszpańskiego na poziomie A2/B1. Może znacie też jakieś tanie hotele dla studentów? 😉

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.