Panteon w Paryżu

Przy zwiedzaniu stolicy Francji nie sposób przejść obojętnie obok tego historycznego miejsca. To właśnie w paryskim Panteonie spoczywa polska noblistka – Maria Skłodowska-Curie.

Panteon w Paryżu (fr. Panthéon) to francuskie mauzoleum narodowe, w którym pochowano osoby szczególnie zasłużone dla tego kraju. Budynek znajduje się na lewym brzegu Sekwany w Dzielnicy Łacińskiej, znanej również jako 5. dzielnica Paryża. W pobliżu Panteonu odnajdziecie między innymi Ogród Luksemburski (fr. Jardin du Luxembourg) czy Muzeum Curie (fr. Musée Curie), które umiejscowiono w dawnej pracowni wybitnej Polki.

Historia Panteonu w Paryżu

Pierwotnie Panteon miał być kościołem ku czci patronki Paryża. Jego stworzenie zlecił król Ludwik XV, by podziękować świętej Genowefie za błogosławieństwo, dzięki któremu pokonał chorobę i powrócił do zdrowia. W 1764 roku ten słynny władca Francji położył kamień węgielny pod budowę przyszłego Panteonu.

Czas oddania budynku do użytku zbiegł się z wybuchem rewolucji francuskiej. W rezultacie nowo powstała świątynia nie została wówczas sakralizowana, natomiast wśród rewolucjonistów zrodził się pomysł, by uznać ją za „Świątynię Narodu”.

W XIX wieku Panteon w Paryżu kilkukrotnie przechodził przez procesy sakralizacji i desakralizacji. Koniec tych zawirowań nastąpił dopiero w 1885 roku. Ówczesny kościół zamieniono w mauzoleum narodowe, gdzie spoczywają osobistości, które swoimi dokonaniami najbardziej zasłużyły się dla Francji.

Panteon w Paryżu to miejsce z długą i barwną historią
Panteon w Paryżu to miejsce z długą i barwną historią

WARTO WIEDZIEĆ: Pojęcie „panteon” wywodzi się z połączenia dwóch greckich słów – pán (wszystko) i theós (bóg). W starożytnej Grecji oraz Rzymie oznaczało ono świątynię na cześć wszystkich bogów.

Architektura Panteonu w Paryżu

Panteon jest jedną z najbardziej imponujących budowli w mieście. Paryż słynie z architektonicznych perełek, które niczym magnes działają na odwiedzających. Czym z kolei charakteryzuje się ten niezwykły francuski zabytek?

Najpierw należy wspomnieć, że za jego powstanie odpowiada Jaques-Germain Soufflot. Sam król Francji – Ludwik XV – zlecił młodemu architektowi wymagające zadanie wzniesienia imponującej budowli na cześć patronki Paryża. Niestety twórca projektu nie ujrzał końcowego rezultatu. Po śmierci Jaques’a-Germaina Soufflota prac budowlanych doglądał jego współpracownik – Maximilien Brébion.

Panteon w Paryżu - fasada
Panteon w Paryżu – fasada

Paryski Panteon zalicza się do reprezentantów architektury neoklasycystycznej. Wybudowano go na planie krzyża greckiego. Posiada on jedną bardzo wysoką kopułę główną oraz kilka mniejszych, spłaszczonych kopuł bocznych. Fasadę Panteonu w Paryżu zdobi portyk składający się z kolumn korynckich. Dzięki temu zabiegowi architektonicznemu, ten zabytek w Dzielnicy Łacińskiej może kojarzyć się z Panteonem w Rzymie.

[gyg: „Panteon w Paryżu: bilet wstępu do Panteonu i samodzielne zwiedzanie”]

Wnętrza paryskiego Panteonu zdobią malowidła ścienne autorstwa takich mistrzów jak: Alexandre Cabanel, Pierre Puvis de Chavannes, Leon Bonnat, Antoine-Jean Gros czy Edouard Detaille. Bez wątpienia dodają one Panteonowi dostojeństwa, ponieważ przedstawiają istotne wydarzenia z historii Francji.

WARTO WIEDZIEĆ: Panteon, którego kopuła sięga nieco ponad 80 metrów w latach 1790-1889 był najwyższą paryską budowlą. Ten rekord został pobity przez… ukończoną w 1889 roku 300-metrową Wieżę Eiffla.

Kto spoczywa w paryskim Panteonie?

W Panteonie znajdują się grobowce osób szczególnie zasłużonych dla francuskiego narodu
W Panteonie znajdują się grobowce osób szczególnie zasłużonych dla francuskiego narodu

W krypcie Panteonu znajdują się grobowce osób, które zapisały się złotymi zgłoskami w burzliwej historii Francji. Stanowi on miejsce spoczynku dla między innymi:

  • Louisa Braille’a – twórcy pisma dla niewidomych,
  • Jeana Jacquesa Rousseau – pisarza i filozofa okresu oświecenia,
  • Victora Hugo – poety i dramaturga epoki romantyzmu,
  • Piotra Curie – fizyka oraz laureata Nagrody Nobla,
  • Emila Zoli – pisarza ery naturalizmu,
  • Jeana Moulina – przywódcy ruchu oporu z okresu II wojny światowej.

Kobiety spoczywające w Panteonie

Czy wiedzieliście, że pierwszą kobietą pochowaną w Panteonie była polska noblistka – Maria Skłodowska-Curie? Stało się to dopiero w 1995 roku. Inne wybitne kobiety, które pochowano we francuskim mauzoleum narodowym to między innymi: Geneviève de Gaulle-Anthonioz (członkini ruchu oporu w czasie II wojny światowej) czy Simone Veil (przewodnicząca Parlamentu Europejskiego). W krypcie paryskiego Panteonu znajduje się także cenotaf upamiętniający Joséphine Baker – legendarną piosenkarkę, tancerkę, aktorkę, działaczkę społeczną i członkinię ruchu oporu.

Panorama Paryża z Panteonu

Z kopuły głównej paryskiego Panteonu odwiedzający mają możliwość, podziwiania zachwycającej panoramy stolicy Francji. Znajduje się na niej taras widokowy, z którego można zobaczyć Wieżę Eiffla, Katedrę Notre Dame, Centrum Pompidou i wiele innych. Aby tam wejść trzeba pokonać trochę ponad 200 schodów, jednak niesamowity widok na Paryż z pewnością wynagrodzi ten trud.

WARTO WIEDZIEĆ: Ta opcja dostępna jest dla zwiedzających jedynie od początku kwietnia do końca października.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Panteonu w Paryżu najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: Pl. du Panthéon, 75005 Paris, Francja
  • Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli w godz 10:00-18:00.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Panteon w Paryżu na mapie

Odkryj Francję

Booking.com
Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY