Strona głównaWłochyRegiony WłochSardynia – Atrakcje rajskiej wyspy na Morzu Śródziemnym

Sardynia – Atrakcje rajskiej wyspy na Morzu Śródziemnym

Ta włoska wyspa to raj zarówno dla miłośników aktywnego spędzania czasu jak i plażowiczów. Jednych przyciągają do niej luksusowe kurorty, a innych możliwość zrobienia zdjęć rodem z Karaibów bez konieczności opuszczania Europy.

Sardynia to duża wyspa, druga co do wielkości na Morzu Śródziemnym. Zwiedzającym ma do zaoferowania liczne atrakcje turystyczne, choć znana jest głównie z piaszczystych plaż i bajecznego koloru wody. Warto jednak poznać jej inne oblicza – miasta i cuda śródziemnomorskiej natury. Raczej nie liczcie, że w szczycie sezonu na tej włoskiej wyspie traficie na puste drogi, bo to jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków turystów z całego świata. Być może to dlatego, że słońce świeci tam przez aż 300 dni w roku? Sprawdźcie sami!

Cagliari – piękne plaże i pełne historii stare miasto

Stolica wyspy, Cagliari, to najważniejsze oraz najgęściej zaludnione miasto Sardynii. To także najważniejszy port oraz przysłowiowa brama, umożliwiająca dostęp do wyspy. W przeszłości miasto przechodziło z rąk do rąk, od Fenicjan, przez Rzymian, aż do rządów austriackich. O tej skomplikowanej historii świadczy między innymi zróżnicowana architektura, którą zostawili po sobie wszyscy byli władcy Cagliari. Turystów do stolicy Sardynii przyciągają plaże i zabytkowe dzielnice z widokiem na krystaliczne morze, ale to nie wszystkie uroki, jakie skrywa to miejsce.

Miasto Cagliari to stolica Sardynii
Miasto Cagliari to stolica Sardynii

Bastion Santa Croce to idealne miejsce, by podziwiać wielobarwne zachody słońca, a wizyta na targu Benedetto, największym krytym targu we Włoszech, to najlepsza okazja, by odkryć tradycyjne słodycze czy lokalne sery oraz spróbować świeżych ryb. Położona na najwyższym wzgórzu dzielnica Castello pełna jest starych bastionów oraz dawnych szlacheckich rezydencji, takich jak Pałac Królewski. To także tam znajduje się najważniejszy kościół w Cagliari, Katedra Santa Maria.

U stóp Castello leży dzielnica Marina, w której wyróżniają się wspaniałe budynki i arkady Via Roma z ratuszem, zwanym po włosku Palazzo Civico. Zbudowana z myślą o rybakach i kupcach Marina jest symbolem wieloetnicznego miasta. To także ta dzielnica wśród labiryntu uliczek kryje kościół Santa Eulalia, z pięknymi pozostałościami z czasów rzymskich. Kilka kroków od starego miasta czeka też na Was Ogród Botaniczny, który choć położony w ruchliwym centrum miasta pozwoli Wam poczuć się jak w zielonej oazie.

Sassari

Na północy Sardynii króluje Sassari, drugie największe miasto wyspy. Położone na wapiennym płaskowyżu miasto założono w średniowieczu, o czym przypomina wiele znajdujących się tam historycznych zabytków. Inaczej niż w przypadku Cagliari, większość atrakcji Sassari skupionych jest wokół jednej strefy.

Na północy Sardynii znajduje się Sassari, największe miasto w tej części wyspy
Na północy Sardynii znajduje się Sassari, największe miasto w tej części wyspy

Miejscem, w którym warto rozpocząć zwiedzanie jest Piazza Castello, gdzie 6 wież przypomina o dawnym istnieniu Pałacu Aragońskiego. Stamtąd szybko przejdziecie na kolejny plac, Piazza d’Italia, który wyznacza ścisłe centrum miasta. Gratką dla miłośników architektury sakralnej jest znajdująca się w sercu miasta Katedra św. Mikołaja, łącząca w sobie najlepsze elementy gotyku, baroku i renesansu, a także, szczycący się bogatym, gotyckim wnętrzem, kościół Santa Maria de Belén.

Jeśli najlepiej odpoczywacie, oglądając muzealne gabloty, koniecznie wybierzcie się do Narodowego Muzeum Sanna, którego eksponaty skupiają się wokół historii północnej części Sardynii i jej mieszkańców. Miłośników sztuki zainteresuje z kolei Narodowa Pinakoteka, mieszcząca w sobie ponad 400 dzieł malarskich. Chwilę odpoczynku od gwaru ulic odnajdziecie wśród zieleni, w publicznych ogrodach oraz przy charakterystycznej Fontannie di Rosello, symbolu całego miasta.

Kościół Santissima Trinita di Saccargia

Ten pasiasty kościół jest bardzo chętnie fotografowany przez turystów
Ten pasiasty kościół jest bardzo chętnie fotografowany przez turystów

Będąc w Sassari nie powinien Wam umknąć pobliski Kościół Santissima Trinita di Saccargia. Co prawda ten symbol Sardynii jest znacznie oddalony od innych turystycznych atrakcji, ale warto tam zajrzeć, bo Santissima Trinita di Saccargia zdecydowanie wyróżnia się na tle innych zabytków sakralnych.

Ten cud architektury romańskiej został wybudowany w 1116 roku na ruinach istniejącego wcześniej klasztoru. Od czasu jej powstania aż do XIX wieku świątynia przechodziła przez różne okresy użytkowania, zaniedbania oraz renowacji. Najważniejszą ze wspomnianych renowacji była ta z XIX wieku i to dzięki niej budynek do dziś zachował się w fantastycznym stanie i łudząco przypomina swój oryginalny wygląd.

To, co czyni świątynię wyjątkową, to lokalny kamień, który jest jej głównym budulcem. Zarówno kościół jak i stojąca przy nim dzwonnica mają pasiasty wzór fasady, który sprawia, że zabudowa nie przypomina typowych murów kościoła. Portyk świątyni ozdobiony jest biało-czarnymi łukami, a wnętrze bogate jest w kolorowe freski.

Alghero

Alghero znane jest także jako mała Barcelona
Alghero znane jest także jako mała Barcelona

Przed Wami kolejne miasto, jakie warto zobaczyć na Sardynii. To urokliwe miasteczko to jedna z ulubionych baz wypadowych turystów, ale także miejsce warte bliższego poznania. Położone na północno-zachodnim wybrzeżu Sardynii Alghero znane jest także jako mała Barcelona. Miasto zyskało swój przydomek nie tylko ze względu na wysoki poziom znajomości języka katalońskiego wśród mieszkańców, architekturę oraz lokalną kuchnię, które mają wiele wspólnych punktów ze stolicą Katalonii, ale głównie za względu na historyczną przynależność Alghero do Hiszpanii.

Otoczone murami miasto zachęca zwiedzających do długiego spaceru szlakiem fortyfikacji. Taka wycieczka pozwoli Wam nie tylko przyjrzeć się z bliska efektowi ciężkiej, ręcznej pracy wykonanej przez budowniczych, ale także cieszyć się niezwykłym widokiem na morze. Murami otoczone jest historyczne centrum miasta, w obrębie którego znajdziecie między innymi Katedrę Santa Marii. Jej zwiedzanie jest obowiązkowe, jeśli nie ze względu na mieszankę stylów, którą reprezentuje, to choćby po to, by wspiąć się na szczyt wieży dzwonniczej, z której roztacza się widok na całe centrum.

Alghero tętni życiem także poza murami historycznego centrum. Pełen zarówno turystów, jak i mieszkańców miasta port jest idealnym miejscem by usiąść, odpocząć i wypić kawę z widokiem na wybrzeże. Znajdujące się tuż obok Muzeum Koralowe, pozwoli Wam dowiedzieć się wszystkiego o tak zwanym czerwonym złocie Morza Śródziemnego.

Capo Caccia i Grota Neptuna

Jednym z najsłynniejszych miejsc w Capo Caccia jest Grota Neptuna
Jednym z najsłynniejszych miejsc w Capo Caccia jest Grota Neptuna

Nie bez przyczyny Alghero dla wielu przyjezdnych jest idealną bazą wypadową na wyprawy w poszukiwaniu pobliskich cudów natury. Na terytorium regionu Alghero znajduje się Capo Caccia, jedna z największych atrakcji Sardynii, która obejmuje dziedzictwo naturalne o nieocenionej wartości. Ten przybrzeżny obszar pełen jest tras trekkingowych z bajecznymi widokami oraz zakątków idealnych dla zafascynowanych naturą gości.

To właśnie przy przylądku Capo Caccia znajduje się słynna Grota Neptuna, jedna z największych i najbardziej znanych jaskiń morskich we Włoszech, do której dotrzecie pieszo, wąskimi schodkami mającymi 656 stopni albo drogą morską, nieco bardziej komfortową.

Wejście do Groty Neptuna, nazwanej na cześć rzymskiego boga morza, pełne jest ciekawej roślinności oraz nacieków jaskiniowych, a w jej wnętrzu kryje się biała, piaszczysta plaża. Zwiedzanie wyżłobionej w czerwonym wapieniu groty obejmuje kilka sal, między innymi Sala Reggia, w której znajduje się 18-metrowa kolumna oraz Sala Organów, której nazwa nawiązuje do centralnego stalagmitu, przypominającego piszczałki organowe. Zwiedzanie Groty Neptuna odbywa się z przewodnikiem, więc podczas eksploracji można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o tym wyjątkowym, ukształtowanym przez naturę, miejscu.

Szmaragdowe wybrzeże

Wybrzeże Costa Smeralda obejmuje najpiękniejsze plaże, jakimi szczyci się Sardynia
Wybrzeże Costa Smeralda obejmuje najpiękniejsze plaże, jakimi szczyci się Sardynia

Pod wdzięczną nazwą Costa Smeralda, czyli Szmaragdowe Wybrzeże, kryje się ponad 50 km wybrzeża na północy wyspy. Jego wizytówką są oczywiście piaszczyste plaże i lazurowe morze, dzięki czemu jest to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych.

Krajobraz Costa Smeralda to jednak nie tylko drobny piasek i przejrzysta woda, ale także wybijające się na tle morza, białe żaglówki, wysokiej klasy hotele i rezydencje oraz klify porośnięte śródziemnomorską roślinnością. Na wybrzeżu znajdziecie też klimatyczne miasteczka, charakterystyczne ze względu na małe, białe i niskie budynki, wtapiające się w otoczenie.

Wśród najpopularniejszych miejscowości, które zapraszają turystów, by na wypoczynek wybrać właśnie tę część Sardynii jest Porto Cervo, a prawdopodobnie najbardziej znaną plażą całego wybrzeża jest Spiaggia del Principe.

Costa Rei

Jedno z najsłynniejszych wybrzeży Sardynii to Costa Rei
Jedno z najsłynniejszych wybrzeży Sardynii to Costa Rei

Wśród słynnych wybrzeży znajduje się także Costa Rei, miejsce, gdzie łańcuch górski Sette Fratelli, oraz park o tej samej nazwie, spotyka się morzem o wszystkich możliwych odcieniach błękitu. Jednym z zakątków tego wybrzeża jest Cala Pira, mała zatoka otoczona wydmami, porośniętymi pachnącymi jałowcami. Gęsty, sosnowy las osłania białą plażę Cala Sinzias.

W sercu Costa Rei, przy szerokiej plaży nie brakuje luksusowych hoteli i apartamentów, a w niedalekiej odległości znajduje się też miasteczko Muravera, tętniące życiem przez cały rok.

Zatoka Orosei

Do najbardziej atrakcyjnych punktów wschodniej części wyspy należy Zatoka Orosei, magiczne miejsce, w którym monumentalne góry i lazurowe morze znajdują wspólny punkt. Liczące ponad 20 km wybrzeże to wysokie klify, wśród których kryją się rajskie, czyste plaże, jak ta najbardziej znana, Marina di Orosei. Zatoka jest uwielbiana przez plażowiczów, ale wśród jej fanów znajdują się także surferzy i amatorzy nurkowania.

Po wschodniej strony Sardynii warto zobaczyć Zatokę Orosei
Po wschodniej strony Sardynii warto zobaczyć Zatokę Orosei

W sercu zatoki znajduje się jeszcze jedno, całkiem przyjemne miejsce – liczące 7 tysięcy mieszkańców miasto Orosei. Choć z racji swojego położenia jest to typowe miasteczko wypoczynkowe, znane jest też z innej strony, bo jego stare miasto usiane jest kościołami. 17 świątyń rozmieszczonych na małym obszarze to nie lada wyzwanie dla miłośników sztuki sakralnej.

Park Narodowy Gennargentu

Znajdujący się w tamtych rejonach Park Narodowy obejmuje zarówno Zatokę Orosei jak i masyw Gennargentu, najwyższy szczyt wyspy. Ten rezerwat przyrody to mozaika szczytów, zielonych pastwisk i kanionów. To także płaskowyże, wiekowe lasy i strome klify z widokiem na krystalicznie czyste wody, jaskinie i plaże.

Tych, którzy mają słabość do zwierzaków oczaruje też lokalna fauna. Mieszkają tu muflony, jelenie sardyńskie oraz wilki, a także liczne gatunki ptaków: sępy, orły czy jastrzębie. Najrzadszymi z mieszkańców Parku Narodowego są jednak motyl Pailio Hositon oraz foka mnich.

Sardynia oprócz plaż zachwyca też śródziemnomorską przyrodą
Sardynia oprócz plaż zachwyca też śródziemnomorską przyrodą

Wąwóz Su Gorroppu

Niektóre punkty Parku Narodowego Gennargentu szczególnie się wyróżniają. Takim właśnie miejscem jest wąwóz Su Gorroppu – jeden z najgłębszych w Europie. Su Gorroppu to raj dla tych, którzy zwiedzanie miast wolą zamienić na długi trekking w otoczeniu dziewiczej przyrody.

Najwspanialszym punktem Parku Narodowego jest słynny wąwóz Su Gorroppu
Najwspanialszym punktem Parku Narodowego jest słynny wąwóz Su Gorroppu

Ten niezwykły pomnik przyrody można zobaczyć, wybierając różne rodzaje pieszych wycieczek. Idealną wyprawę takim korytarzem znajdą dla siebie zarówno spacerowicze kochający długie trekkingi jak i ci, którzy w kanionie spędzić chcą tylko kilka chwil.

Park Narodowy Archipelagu La Maddalena

Archipelag La Maddalena na północy Sardynii to ogromny Park Narodowy
Archipelag La Maddalena na północy Sardynii to ogromny Park Narodowy

Choć Sardynia zapewnia swoim gościom cały pakiet wyspiarskiego klimatu, wokół niej znajdziecie też wiele mniejszych, interesujących wysepek, które warto poznać. Obejmujący 20.000 hektarów lądu i morza Park Narodowy Archipelagu La Maddalena położony jest na północy Sardynii. W skład archipelagu wchodzi aż 60 wysepek ukształtowanych przez wodę i prądy morskie.

Największą i główną wyspą archipelagu jest oczywiście La Maddalena, która będąc otoczona wysokimi fortyfikacjami jest idealnym punktem do obserwacji wszystkich pobliskich wysepek. Na większe wyspy, La Maddalena i Caprera, można wybrać się samochodem, ale bardzo popularne i chętnie wybierane są również wycieczki statkiem, pozwalające zwiedzić cudowne przybrzeżne i morskie cuda archipelagu.

Cukrowa bryła na wodach Sardynii

Z Morza Śródziemnego tuż przy Sardynii wynurza się niezwykła, wapienna formacja
Z Morza Śródziemnego tuż przy Sardynii wynurza się niezwykła, wapienna formacja

Jeśli wakacje to dla Was okazja do odkrywania unikatowych na skalę światową cudów natury, nie możecie przegapić Pan di Zucchero, wyłaniającej się z morza na południowym-zachodzie Sardynii, ogromnej bryły, przypominającej formę z cukru. Jego nazwa oddaje jej podobieństwo do słynnego, brazylijskiego Pão de Açúcar. Z pobliskiej zatoki Masua można wyruszyć pontonem lub łodzią na bliższe spotkanie z tym olbrzymem. Wapienna formacja skalna to także marzenie dla miłośników wspinaczki, a jej okolice to idealne środowisko dla fanatyków nurkowania.

Półwysep Sinis

Naturalne środowisko, składające się z kamieni i skał wygładzonych przez wiatr, tworzy Morski Obszar Chroniony Półwyspu Sinis. Wśród jej skarbów niewątpliwie zaskoczy Was malownicza skała S 'Archittu i laguny śródlądowe Mistras. Przepływające w jego pobliżu łodzie mogą podziwiać nie tylko krajobraz, ale i cuda archeologii. Znajdujące się na południowym krańcu półwyspu Sinis miasto Tharros, to prawdziwy skansen. Wzniesiona przez Fenicjan zabudowa to dziś warte odwiedzin stanowisko archeologiczne z białymi kolumnami, dawnymi świątyniami i rzymskimi łaźniami.

Na półwyspie Sinis znajdziecie ruiny fenickiego miasta Tharros
Na półwyspie Sinis znajdziecie ruiny fenickiego miasta Tharros

Su Nuraxi

Niezapomniane, biało-niebiesko-zielone krajobrazy to oczywiście wizytówka Sardynii. Sardynia skrywa też jednak inne tajemnice, być może mniej znane, ale nie mniej fascynujące. W samym sercu wyspy znajduje się Su Nuraxi – kompleks doskonale zachowanych nuragów, czyli kamiennych wież wznoszonych dawniej przez Nuragijczyków. Położone przy miejscowości Barumini stanowisko to najbardziej spektakularne i najważniejsze świadectwo pozostawione przez cywilizację nuragijską.

Su Nuraxi położone jest w samym sercu Sardynii
Su Nuraxi położone jest w samym sercu Sardynii

Zbudowane z bazaltowego i wulkanicznego kamienia Su Nuraxi zawiera chaty, mury i baszty. To miejsce jest wyjątkowe z jeszcze jednego powodu. To jedyne miejsce na Sardynii wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Plaże Sardynii

Mówiąc o rajskiej wyspie nie można nie wspomnieć jej bajecznych plaż. Na końcu półwyspu Stintino, znajdującym się w północno-zachodniej części Sardynii, ukryta jest plaża La Pelosa. Turkusowe wody płynnie tworzące wraz z białym piaskiem efekt ombre oraz widniejąca na horyzoncie wieża La Pelosa sprawiły, że jest to jedna z najpopularniejszych plaż na wyspie.

Rajskie plaże to główne atrakcje Sardynii
Rajskie plaże to główne atrakcje Sardynii

Na jednej z pobliskich wysepek, Budelli, znajduje się Spiaggia Rosa, której wizytówką jest różowawy kolor piasku, jaki zawdzięcza mikroskopijnym fragmentom koralowców. Wschodnie plaże reprezentuje z kolei Cala Mariolu, a na południu nie zapomnijcie zajrzeć na pełną bajecznych wydm Porto Pino.

Odkryj Sardynię

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY