Stadion San Siro „Giuseppe Meazzy”

Mediolan słynie nie tylko z bycia stolicą mody czy siedzibą słynnego Teatro alla Scala. To także kolebka dwóch słynnych włoskich klubów piłkarskich – F.C. Inter Mediolan i A.C. Milan. Czas poznać miejsce, które rozpali emocje w fanach obu tych drużyn!

Stadion San Siro „Giuseppe Meazzy” to kultowe miejsce, które dwukrotnie gościło Mistrzostwa Świata (1934, 1990) oraz czterokrotnie Puchar Europy (1965, 1970, 2001, 2016). Znajduje się w klasyfikacji dwudziestu największych stadionów na świecie (może pomieścić aż do 80 000 widzów) oraz wśród 27 europejskich stadionów ocenionych przez UEFA na maksymalne 5 gwiazdek.

Stadio Giuseppe Meazza czy stadion San Siro?

Oprócz bogatej historii obiektu i jego rozmiarów jest to miejsce związane z wieloma sławami jak Giuseppe Meazza, którego imię nosi. A skąd właściwie wzięły się obie nazwy stadionu?

Pierwotna nazwa, czyli San Siro nawiązuje do dzielnicy, w której znajduje się obiekt. 3 marca 1980 roku uhonorowano jednak to miejsce także imieniem legendarnego włoskiego piłkarza, a później trenera F.C. Interu oraz A.C. Milan – Giuseppe Meazza. W swojej początkowej karierze w Interze strzelił on 247 bramek, rozsławiając tym samym swój kraj.

Pigułka wiedzy dla piłkarskich laików

A.C. Milan, zwany powszechnie Milan, był pierwszym mediolańskim klubem, który założono w 1899 roku. Inną nazwą zespołu, z którą można się spotkać jest rossoneri. Oznacza to dosłownie “czerwono–czarni” i nawiązuje do kolorów widniejących na strojach piłkarzy.

Mecz drużyny A.C. Milan na stadionie San Siro
Mecz drużyny A.C. Milan na stadionie San Siro

F.C. Internazionale Milano powstało w odpowiedzi na decyzję Włoskiej Federacji Piłkarskiej, która zakazała obcokrajowcom występów w meczach najwyższej ligi. Zbulwersowani zawodnicy A.C. Milan, których dotyczył zakaz, założyli w 1908 roku nowy klub otwarty dla reprezentantów każdej nacji.

Historia stadionu San Siro

Budowę obiektu rozpoczęto w 1925 roku, a już rok później odbył się pierwszy mecz lokalnych rywali. Wygrana drużyny Inter Mediolan otworzyła jej drogę do tego, aby na stałe od 1947 roku zadomowić się na San Siro. 

Początki dziś niemałej konstrukcji różnią się od stanu obecnego. Podczas pierwszego międzynarodowego meczu pomiędzy reprezentacją Włoch i Czechosłowacji w 1927 roku stadion mógł pomieścić wyłącznie 10 tys. kibiców. Budowę stopniowo powiększano oraz ulepszano. Ostatnia znacząca modernizacja miała miejsce przed Mistrzostwami Świata we Włoszech w latach 90. XX wieku. Przekazane na ten cel 30 milionów dolarów wykorzystano do budowy 11 charakterystycznych spiralnych kolumn z wejściami dla widzów oraz odnowę zadaszenia.

Zwiedzanie San Siro

Kupując wejściówkę do San Siro, mamy dostęp nie tylko do trybun i boiska. Z bliska będziemy mogli również przyjrzeć się sali konferencyjnej oraz szatni obu klubów. Przez chwilę poczujemy się jak zawodowi piłkarze, przechodząc przez tunel prowadzący na murawę.

Stadion San Siro posiada również własne muzeum poświęcone lokalnej historii piłki nożnej. Kolekcja zawiera różne futbolowe artefakty – puchary oraz trofea, wysłużone stroje czy buty piłkarzy F.C. Inter Mediolan i A.C. Milan. 

San Siro – więcej niż stadion piłkarski

Fani muzyki będą ucieszeni na wieść, że obiekt okazjonalnie zamienia się w salę koncertową, na której występują gwiazdy wielkiego formatu. Gościli tu m.in.: Beyoncé,  Depeche Mode, Ed Sheeran, Eros Ramazzotti, Rihanna, The Rolling Stones i U2.

CIEKAWOSTKA: W 2009 roku stadion zamienił się w boisko do rugby. Włosi rozegrali na nim spotkanie z reprezentacją Nowej Zelandii. Gospodarze przegrali 6:20. 

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu na Stadion San Siro najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: Piazzale Angelo Moratti, 20151 Milano MI, Włochy
  • Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli w godz 9:30-17:00.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Stadion San Siro na mapie

Odkryj region Lombardii

Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY