Jest tutaj ponad 100 barów nocnych, wspaniała promenada, port rybacki i dwie słone laguny. Z wszystkich wymienionych to właśnie te ostatnie są główną atrakcją w tym rejonie.
Torrevieja to miasto położone w południowo-wschodniej części Hiszpanii, w prowincji Alicante (region Walencji). To miejsce uwielbiane przez turystów po pierwsze z uwagi na doskonałą pogodę (ponad 300 słonecznych dni w roku), a po drugie – z powodu zdrowotnych właściwości panującego tu mikroklimatu. To właśnie tutaj znajduje się różowe jezioro, które jak magnes przyciąga zarówno tych, którzy chcą na własne oczy zobaczyć ten fenomen natury, jak i tych pragnących zażyć kąpieli w słonej wodzie.
Torrevieja to jednak coś więcej niż tylko różowe, słone jezioro. Miasto może pochwalić się także kilometrami pięknych plaż, szlakami trekkingowymi, kilkoma ciekawymi muzeami, zabytkami oraz atrakcjami dla dzieci, co czyni z tego miejsca idealną destynację na rodzinne wakacje.
Ciekawa historia i nieprzypadkowa nazwa miasta
Historia Torrevieja od zawsze związana była z morzem i solą. Do 1802 r. na terenie dzisiejszego miasta był tylko jeden budynek – wieża obserwacyjna. Stąd też wzięła się jego nazwa Torrevieja (Torre Vieja to po polsku Stara Wieża). Oficjalnie miasto powstało w 1803 roku, kiedy to z dekretu króla Carlosa IV administracja Królewskich Solnisk (Reales Salinas) została przeniesiona w to miejsce. Od tego momentu zaczęło pojawiać się tutaj coraz więcej zabudowań (początkowo były to głównie domy pracowników zatrudnionych przy wydobyciu soli), powoli zaczęła rozwijać się gospodarka i cała miejska infrastruktura.
Niestety w 1829 r. doszło do trzęsienia ziemi, które prawie całkowicie zmiotło z powierzchni większość budynków. Ta katastrofa spowodowała, że miasto musiało zostać zbudowane od nowa, a do dziś nie zachował się żaden zabytek z dawnych czasów.
Różowe jeziora w Torrevieja
Torrevieja jest jednym z największych w Europie producentów „białego złota”, czyli soli. Znajdujący się tutaj rezerwat przyrody Lagunas de La Mata y Torrevieja obejmuje dwa różowe jeziora (Jezioro Torrevieja i Jezioro La Mata), które zajmują powierzchnię 1400 ha, czyli około 30% obszaru całego rezerwatu. Różowy kolor wody to dzieło bakterii przystosowanych do życia w ekstremalnie słonych miejscach – czyli dokładnie takich, jakie są obecne w salinach Torrevieja.
WARTO WIEDZIEĆ: Słone jeziora to także ulubiona miejscówka wodnego ptactwa. Brodzące w wodzie flamingi są więc częstym widokiem, jaki możemy obserwować w krajobrazie tego miejsca.
Widok różowego jeziora nie tylko wprawia w osłupienie (to jedno z niewielu miejsc w Europie, gdzie możemy podziwiać taki krajobraz), ale i zachęca do zanurzenia się w nim. Tym bardziej, że ma to znakomity wpływ na zdrowie. Zdaniem specjalistów, kąpiele w salinach wspomagają leczenie reumatyzmu, poprawiają krążenie, a także mają pozytywne działanie na skórę.
Wiele osób odwiedzających różowe jezioro Torrevieja decyduje się nie tylko na kąpiel, ale także na obłożenie ciała błotem pochodzącym z brzegu jeziora. Zawiera ono duże ilości wapnia, siarki, magnezu oraz innych minerałów, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Plusem kąpieli w różowym jeziorze w Torrevieja jest też fakt, że właściwie nie sposób w nim utonąć. Wysoki poziom zasolenia sprawia, że woda w tym miejscu posiada ogromną wyporność i bez większego wysiłku pozwala unosić ciało na powierzchni. Ta charakterystyczna cecha różowych jezior w Torrevieja sprawia, że jest ono bezpieczne także dla dzieci.
O czym warto pamiętać, odwiedzając słone jeziora?
Jedyna rzecz, na którą warto zwracać szczególną uwagę, to aby unikać zadrapań lub przedostania się wody do oczu. Sól znajdująca się w wodzie w obu przypadkach doprowadzi do sytuacji, że będziemy odczuwać dokuczliwe pieczenie. Uśmierzeniem będzie oczywiście przepłukanie oczu lub zadrapania słodką wodą, jednak tej w okolicy nie znajdziemy (a przynajmniej nie w naturalnym stanie). Wybierając się na wycieczkę do słonych jezior, warto więc zabrać ze sobą kilka butelek słodkiej wody, która w niektórych sytuacjach może okazać się nieoceniona.
Szlaki trekkingowe w Torrevieja
Torrevieja to także doskonałe miasto dla osób lubiących trekking, długie spacery i czas spędzony na łonie natury. Funkcjonują tutaj trzy oficjalne szlaki turystyczne, z których każdy pozwala odkryć inne, piękne zakątki tej części Hiszpanii:
- Ruta Natura (Szlak Natury) – ten szlak prowadzi przez założony w 1989 r. rezerwat przyrody Lagunas de La Mata y Torrevieja. To właśnie w tym rezerwacie znajdziemy opisane wyżej różowe jeziora.
- Ruta Marinera (Szlak Morski) – ta trasa przeznaczona jest dla miłośników spacerów po mieście. Rozpoczyna się od Placu Konstytucji (Plaza de la Contitución) i wiedzie przez najbardziej emblematyczne muzea i budynki, które pozwalają bliżej poznać historię morską miasta.
- Ruta Salinera (Szlak Solny) – to prawdopodobnie najpopularniejszy szlak w Torrevieja, ponieważ skupia się na tematyce soli, która stanowi nieodzowny element historii tego miejsca. Trasa obejmuje wizytę w Centrum Interpretacji Przemysłu Solnego (Centro de Interpretación de la Industria Salinera) oraz w Muzeum Morza i Soli. To ostatnie jest szczególnie ciekawe, ponieważ przybliża m.in. kulturowe aspekty związane z wydobyciem soli w Torrevieja (np. wyroby rękodzielnicze z wykorzystaniem tego surowca).
Najlepsze plaże w Torrevieja
Plaże w Torrevieja należą do jednych z najlepszych w Hiszpanii i niejednokrotnie zostały nagrodzone wyróżnieniem Niebieskiej Flagi. Długie, szerokie, piaszczyste i dobrze wyposażone – tak w skrócie można opisać większość plaż w tym mieście. Na uwagę zasługują w szczególności: Playa de los Locos, Playa de la Mata, Playa del Cura oraz Playa de los Náufragos.
A jeśli leżenie na plaży wolisz zamienić na nurkowanie i snorkeling, wybierz jedną z wielu zatoczek, które znajdziesz w pobliżu. Cala Ferris i Cala Piteras sprawdzą się w tym przypadku idealnie, ponieważ dzięki krystalicznie czystej wodzie bez trudu będziesz w stanie obserwować tutejsze dno morskie.
WARTO WIEDZIEĆ: Spacerując wzdłuż wybrzeża Torrevieja możesz natknąć się także na niewielkie baseny naturalne. Sa to zbiorniki wodne osłonięte od otwartego morza zazwyczaj poprzez skały, co powoduje, że woda tu jest spokojniejsza i bardziej bezpieczna także dla dzieci.
Atrakcje dla dzieci w Torrevieja
Różowe jezioro i piaszczyste plaże to coś co może zachwycić najmłodszych, ale z pewnością nie aż tak bardzo jak parki rozrywki. A w tej kategorii do wyboru mamy aż dwa miejsca. Pierwsze to Aquapark Flamingo – niewielki, ale za to wypełniony atrakcjami dla dzieci park wodny. W jego obrębie znajdziemy baseny, zjeżdżalnie, leżaki, a także bar z przekąskami. Bardziej wymagający z pewnością odnajdą się w Aquapolis Torrevieja – większy park wodny z wieloma basenami i zjeżdżalniami, które pozwolą na dobrą zabawę także dorosłym.
Przyjemnym miejscem na spacer z maluchami jest także Parque de las Naciones – park dedykowany narodom europejskim, który znajdziemy w samym centrum miasta Torrevieja. Jego najbardziej emblematycznym elementem jest sporej wielkości jezioro, które mierzy około 6000 m2 powierzchni. Częścią jeziora jest natomiast półwysep, który kształtem przypomina kontynent europejski.
Ciekawe muzea
Torrevieja posiada także ciekawą ofertę kulturalną. Na szczególną uwagę zasługuje La Imprenta en Torrevieja – budynek Drukarni, w którym prezentowana jest wystawa ponad 10 000 eksponatów związanych z historią druku. W kolekcji znajdują się zarówno pierwsze maszyny drukarskie z 1888 roku, jak i narzędzia służące do uszlachetniania druku. To miejsce szczególnie interesujące dla miłośników techniki, designu i typografii.
Osoby zainteresowane tematyką religijną mogą z kolei udać się do Museo de la Semana Santa (Muzeum Wielkiego Tygodnia), które przedstawia różne eksponaty z obchodów Świąt Wielkanocnych w Torrevieja. Znajdziemy tutaj zarówno platformy, na których noszone są figury Jezusa i świętych, jak i rzeźby, ozdoby i inne akcesoria wykorzystywane w procesjach. Jak wiadomo Wielki Tydzień jest w Hiszpanii obchodzony bardzo uroczyście, więc i muzeum o tej tematyce wydaje się całkiem uzasadnione.
W Torrevieja znajdziemy też Muzeum Szopek Bożonarodzeniowych (Museo de Belenes). Jest to prywatna kolekcja pokazująca sztukę i tradycję budowania szopek bożonarodzeniowych. Na odwiedzających czeka ogromny zbiór figur przedstawiających anioły, jak również liczne reliefy i dioramy. Tutaj także będziesz mieć okazję zobaczyć najmniejszą szopkę świata wyrzeźbioną w porcelanie stomatologicznej!
Cotygodniowe targi w Torrevieja
W każdy piątek w mieście otwiera się jeden z największych targów na świeżym powietrzu w Hiszpanii (Mercadillo de Torrevieja). Kupisz tam prawie wszystko – jedzenie, ubrania, akcesoria, pamiątki, książki i dużo, dużo więcej! Łącznie czeka na Ciebie kilkaset stoisk, obok których trudno będzie przejść obojętnie. To znakomita okazja do tego, aby ze swojej podróży przywieźć niezapomniane, oryginalne pamiątki.
Co warto zobaczyć w okolicy Torrevieja?
Torrevieja to także znakomita baza wypadowa do kilku innych miejsc w tym rejonie. Codziennie odbywają się tutaj rejsy na pobliską wyspę Tabarca. Niedaleko stąd też do Murcji, Elche, Alicante, Guardamar del Segura, Pilar de la Horadada, Ciudad Quesada, czy Orihuela. Każda z tych miejscowości sprawdzi się idealnie na jednodniową wycieczkę, która pozwoli bliżej poznać wszystkie uroki wybrzeża Costa Blanca. Dobrym sposobem na zwiedzenie różnych zakątków w tym rejonie jest wynajem samochodu (np. na stronie RentalCars), który zapewni swobodę przemieszczania i możliwość odkrywania nowych miejsc na własną rękę.
Odkryj region Walencji
Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.
Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji.
Fajnie sie poznaje Hiszpanie czytając Twoje teksty!brawo!dziekuje za miły czas i prosze o więcej!pozdrawiam!