Pałac Królewski w Neapolu

Ciekawi Was czy dawny, królewski styl życia przypomina ten, jaki ukazują dziś filmy kostiumowe? Z pomocą odrobiny wyobraźni możecie się o tym przekonać odwiedzając Pałac Królewski, jedną z czterech rezydencji Dynastii Burbonów w Neapolu.

Pałac Królewski w Neapolu to dzieło architektury, którego budowę rozpoczęto w 1600 roku pod okiem architekta Domenico Fontana.

Pałac był rezydencją wicekrólów aż do 1734 roku, kiedy to Karol Burbon został królem Neapolu i uczynił go swoją oficjalną siedzibą. Zainicjował on także serię prac renowacyjnych, obejmujących między innymi tworzenie wiszącego ogrodu czy budowę dwóch nowych dziedzińców oraz Teatru Dworskiego. W latach 70. XVIII wieku do pałacu przeniesiono fabrykę gobelinów oraz porcelany. Obecny wygląd budynku zawdzięcza się istotnym interwencjom zarządzanym przez architekta Gaetano Genovese, koniecznym po pożarze w 1837 roku. W tym czasie budynek osiągnął swoje obecne rozmiary, a prywatne mieszkania przeniesiono na drugie piętro.

Dziś Pałac Królewski w Neapolu jest dostępny dla zwiedzających, których szczególnie ciekawią codzienne dworskie realia. W królewskiej rezydencji znajduje się też siedziba Biblioteki Narodowej. Architektonicznie połączony z pałacem, a niegdyś nawet z samym królewskim apartamentem, jest też Teatr San Carlo, najstarsza scena operowa na świecie.

Wnętrze Pałacu Królewskiego w Neapolu

Honorowe Schody w pałacu królewskim w Neapolu
Honorowe Schody w pałacu królewskim w Neapolu

Jednym z pierwszych elementów rzucających się w oczy po wejściu do pałacu są monumentalne, marmurowe Honorowe Schody godne monarszej rodziny. Przez Monteskiusza uznane zostały za najpiękniejsze schody Europy, a prowadzą one do Historycznego Apartamentu na królewskim piętrze. Piętro to obfituje w wystawne pomieszczenia, bijące po oczach bogatymi zdobieniami.

Salę Tronową urozmaicają portrety królów, burboński tron oraz wyjątkowy sufit, przedstawiający alegorię dwunastu prowincji Królestwa Dwóch Sycylii. W znajdującej się w sąsiedztwie Sali Dyplomatycznej zatrzymywały się dawniej przyjezdne delegacje, a Sala Ambasadorów stanowiła galerię sztuki. W Sali Marii Krystyny Sabaudzkiej oprócz eleganckich dekoracji trudno nie zauważyć prywatnego oratorium. Sala Herkulesa swą nazwę wzięła od znajdującej się tam w XIX wieku gipsowej kopii rzeźby Herkulesa Farnezyjskiego. Niegdyś była salą balową, a dziś przyozdobiona gobelinami i niespotykanymi zegarami pomaga turystom wcielić się w rolę członka królewskiego dworu.

Znajdujący się w pałacu Teatr Dworski został zaprojektowany w 1768 roku przez architekta Ferdinando Fuga specjalnie na ślub Marii Karoliny Austriaczki z Ferdynandem IV Burbonem. Teatr zajął miejsce wcześniejszej Sali Królewskiej i gościł głównie przedstawienia oper komicznych oraz włoskich komedii. Dziś dekorują go stiukowe, biało-złote freski oraz rzeźby postaci z mitologii, rzymskich bogów i muz.

Podczas zwiedzania nie możecie pominąć Królewskiej Kaplicy, poświęconej Matce Boskiej Wniebowziętej. Przypadną Wam na pewno do gustu wszelkie zdobiące wnętrze kaplicy detale, a szczególną uwagę przyciągnie ołtarz, stworzony ze szlachetnych kamieni i złoconej miedzi. Odcienie błękitu użytych materiałów kontrastujące ze złotymi ramami od razu przywołują na myśl biblijny obraz niebios.

Królewskie kolekcje

Wnętrza Pałacu Królewskiego w Neapolu
Wnętrza Pałacu Królewskiego w Neapolu

Ciekawi Was jakiego typu królewskie skarby skrywają pomieszczenia pałacu? Miłośnicy sztuki znajdą tam niejeden powód do zachwytu. Szczególne miejsce wśród eksponatów zajmuje kolekcja 23 zegarów zdobionych wyjątkowymi rzeźbami. Zwiedzanie to okazja do przyjrzenia się niezwykłej kolekcji gobelinów, między innymi serii poświęconej Don Quijote, a także okazom sztuki użytkowej, pozłacanym i drobiazgowo zdobionym lustrom, komodom i fotelom. Dekoracją wnętrza są też obrazy autorstwa najwybitniejszych nazwisk neapolitańskich szkół oraz rzeźby, przedstawiające członków rodziny królewskiej, alegorie królewskich cnót i postaci z mitologii.

Galeria Czasu

Stosunkowo nową przestrzenią w pałacu jest Galeria Czasu, wystawa zabierająca zwiedzających w podróż przez ponad 2500 lat historii Neapolu. Trasa prowadzi od ekspozycji znalezisk archeologicznych, odkrytych podczas wykopalisk na terenie budowy metra w Neapolu przez przedstawienie dworu andegaweńskiego, burbońskiego aż do sytuacji miasta podczas II Wojny Światowej i jego najbardziej współczesnych dziejów. Na każdym kroku wystawy towarzyszą zwiedzającym hologramy, materiały multimedialne i projekcje filmowe, które sprawiają, że poznawanie sekretów przeszłości Neapolu jest jeszcze ciekawsze.

Ogrody i dziedzińce pałacu

Tłumy turystów przyciąga nie tylko wnętrze pałacu, ale także piękne dziedzińce i magiczne, otaczające go ogrody. Zwiedzanie umożliwi Wam przejście przez Dziedziniec Belwederu, przez którego środek przebiega niewielki mostek, łączący Ogrody Wiszące z Apartamentem Historycznym. Zobaczycie też Dziedziniec Powozów, który jest wynikiem przekształceń architektonicznych z 1760 rroku oraz znajdujący się na tej samej osi Dziedziniec Honorowy, najstarszy i najważniejszy dziedziniec pałacu. 

Tyły pałacu królewskiego w Neapolu
Tyły pałacu królewskiego w Neapolu

Rezydencję już dużo wcześniej otaczały rozległe tereny zielone, ale to dopiero w XVI wieku zostały one ogrodzone, upiększone fontannami i posągami oraz wykorzystane jako park zarezerwowany dla wicekrólów. Ogród Romantyczny to dzieło współpracy architektów i botaników, które zaowocowało pięknym terenem zielonym w stylu angielskim. Oprócz licznych, imponujących okazów drzew zwróćcie też uwagę na żelazną bramę, której strzegą dwa brązowe konie – dar od cara Rosji Mikołaja I. Przylegający do Teatru San Carlo Ogród Italia jest małym, zamkniętym ogrodem, składającym się z owalnego klombu, przeciętego ścieżką. Na środku znajduje się pomnik przedstawiający kobietę, alegorię zjednoczonych Włoch.

Ogród Wiszący składa się z pojedynczych, prostokątnych kwietników ustawionych w dwóch rzędach, oddzielonych aleją biegnącą pod metalową pergolą. Centrum ogrodu wyznacza blat wykonany z białego marmuru, pełniący funkcję fontanny. Dzięki najnowszym renowacjom zwiedzający mają okazję zaobserwować tam piękne gatunki drzew cytrusowych i róż. Nie zapomnijcie też przeznaczyć chwili na zachwyt nad rozpościerającym się z ogrodu widokiem Zatoki Neapolitańskiej i zarysu Wezuwiusza w tle. 

Informacje praktyczne

Pałac Królewski na mapie

Odkryj region Kampanii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY