Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiMuzea i galerie sztuki w HiszpaniiCastillo de Santa Bárbara i Muzeum Piratów na Lanzarote

Castillo de Santa Bárbara i Muzeum Piratów na Lanzarote

Poznaj historię Johna Hawkinsa, Roberta Blake'a, Francisa Drake'a i innych piratów wszechczasów...

Castillo de Santa Bárbara to najstarszy zamek na Wyspach Kanaryjskich. Znajdziemy go w miejscowości Teguise na Lanzarote.

Wzniesiono go na zboczu wygasłego wulkanu Guanapay na początku XIV wieku. W XIX wieku forteca została opuszczona i przestała pełnić funkcję militarną. Do jej odrodzenia doszło w 1991 roku. Wtedy to we wnętrzu Castillo de Santa Bárbara utworzono muzeum poświęcone emigracji Kanaryjczyków do Ameryki. W skład tej etnograficznej ekspozycji wchodziły listy, paszporty, mapy, dokumenty i wiele innych rzeczy. Miały być one upamiętnieniem wszystkich ludzi, którzy z głodu i pragnienia byli zmuszeni opuścić rodzimą wyspę i zacząć nowe życie w całkiem innej części świata.

Muzeum Piratów w Castillo de Santa Bárbara

Ponieważ historia zamku Castillo de Santa Bárbara od zawsze była naznaczona najazdami piratów, nikogo nie powinno dziwić utworzenie w tym miejscu w 2011 r. muzeum poświęconego tej tematyce. Głównym przesłaniem Muzeum Piratów (hiszp. Museo de la Piratería) jest przedstawienie Wysp Kanaryjskich jako miejsca skrzyżowania amerykańskich szlaków handlowych, które sprzyjało międzynarodowemu piractwu od czasu odkrycia Ameryki.

W pierwszej sali wystawowej możemy poznać historię Teguise, dawnej stolicy wyspy. Duże skupisko ludzi, jakie koncentrowało się wokół tego miasta, było najczęstszym powodem ataków piratów (jeńcy byli sprzedawani jako niewolnicy). W drugiej sali możemy dowiedzieć się więcej na temat kluczowych grabieży na Lanzarote w latach 1551-1618.

Kolejne części Muzeum Piratów przedstawiają sylwetki najsłynniejszych grabieżców takich jak: John Hawkins, Robert Blake czy Francis Drake. Zobaczymy też reprodukcje broni palnej, szabli i armat, a także modele hiszpańskiego galeonu z XVIII wieku. Cała wystawa w Castillo de Santa Bárbara to nie tylko spora dawka historii, ale także ciekawa podróż w przeszłość, podczas której nie sposób się nudzić!

Informacje praktyczne o Castillo de Santa Bárbara

  • Godziny otwarcia: Latem przez cały tydzień w godz. 10:00-16:00. W zimie od poniedziałku do soboty w godz. 9:00-16:00, w niedziele w godz. 10:00-16:00
  • Adres: Castillo de Santa Bárbara, 35530 Teguise, Las Palmas, Hiszpania

Castillo de Santa Bárbara na mapie

Odkryj Wyspy Kanaryjskie

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY