Strona głównaAtrakcje we WłoszechZabytki we WłoszechPalazzo Strozzi – Arcydzieło renesansu we Florencji

Palazzo Strozzi – Arcydzieło renesansu we Florencji

Jednodniowa wycieczka po Florencji nie należy do najlepszych pomysłów, bo to miasto z artystyczną duszą ma do zaoferowania zdecydowanie dużo więcej niż słynna Galeria Uffizi. Przykładem jest piękne i inspirujące Palazzo Strozzi.

Palazzo Strozzi, stojący na florenckiej starówce, to renesansowy pałac zaprojektowany na polecenie Filippo Strozzi. Wybudowany w latach 1489-1538 budynek jest dziś jednym z najwspanialszych okazów włoskiej architektury renesansu. Sprawdźcie sami dlaczego.

Historia budynku

W tle historii powstania tego budynku wyraźnie odznacza się konflikt między dwoma potężnymi rodami z Florencji. Spory między Medyceuszami i Strozzi doprowadziły tych pierwszych do podjęcia radykalnych kroków i zmuszenia mężczyzn z wrogiej im rodziny do opuszczenia miasta. Wygnany w pierwszej połowie XV wieku Filippo Strozzi wrócił do Florencji dopiero w 1466 roku, a po powrocie poświęcił się do reszty jednej ambicji. Chciał stworzyć największy i najpiękniejszy pałac w tym mieście – dużo bardziej okazały niż Pałac Medyceuszy. W tym celu już pod koniec XV wieku zakupił teren uchodzący za najpiękniejszy punkt miasta i polecił rozpoczęcie budowy.

Nie do końca wiadomo, kto był twórcą pierwotnego projektu Palazzo Strozzi. Swoje wizje budynku przedstawili zarówno włoski rzeźbiarz, Benedetto da Maiano, jak i Giuliano da Sangallo. Pewne jest jednak, że plac budowy finalnie został powierzony Simone del Pollaiuolo, znanemu jako „il Cronaca”. Niestety Filippo Strozzi zmarł przed ukończeniem pałacu. Jego synowie zamieszkali w nim około 1505 roku, a cała rezydencja należała do rodziny Strozzi aż do 1937 roku.

Dalsze losy Palazzo Strozzi

Po gruntownej renowacji jeszcze w pierwszej połowie XX wieku budynek zaczął służyć jako miejsce działalności kulturalnej i muzealnej. W 1998 roku Palazzo Strozzi został przejęty przez państwo, co w żaden sposób nie wpłynęło na jego funkcjonowanie, bo wciąż wykorzystywany był jako przestrzeń wystawiennicza. W 2006 r. założono Fondazione Palazzo Strozzi, instytucję, która do dziś tworzy dla pałacu innowacyjny program wystaw i organizuje na jego terenie różnorodne wydarzenia.

CIEKAWOSTKA: Od 2018 roku jednym z symboli działalności pałacu jest umieszczone na jego parterze, niezwykłe dzieło – zrobiony z klocków LEGO portret Filippo Strozziego, autorstwa Ai Weiwei.

Palazzo Strozzi z architektonicznego punktu widzenia

Stojący na placu Piazza Strozzi prosty i surowy budynek jest kwintesencją architektury renesansu. Całość płaszczyzny kamiennej fasady pałacu wyraźnie dzieli go na trzy części, z których każda zwraca uwagę innym elementem. W dolnej części elewacji znajduje się imponujących rozmiarów portal, zamknięty szerokim łukiem. Warto też zwrócić uwagę na znajdujący się po jego bokach rząd prostokątnych okien.

Zdecydowanie różnią się one od pozostałych, bo wyższe pomieszczenia oświetlają dwudzielne okna w górnej części zamknięte łukami. Całość rustykalnej elewacji zdobi boniowanie, a jeśli spojrzycie w górę, zobaczycie, że budynek wieńczy podwójny występ. Ten ząbkowany gzyms, zaprojektowany przez Simone del Pollaiuolo, to element, który bardzo często przyciąga wzrok przechodniów do najwyższej części Palazzo Strozzi.

Dziedziniec Palazzo Strozzi

Palazzo Strozzi, Florencja, Włochy
Palazzo Strozzi, Florencja, Włochy

Przechodząc przez pałacowy portal i korytarz, wejdziecie na klimatyczny, prostokątny dziedziniec. Ten otwarty na miasto plac to symboliczne dla całego Palazzo Strozzi miejsce. W letnich miesiącach na pięknym dziedzińcu odbywają się zajęcia kulturalne, pokazy filmowe, instalacje współczesnych artystów, a nawet koncerty. Sam plac otoczony jest trójpoziomowymi krużgankami stanowiącymi układ komunikacyjny, umożliwiającymi dostęp do pałacowych pomieszczeń i będącymi niekwestionowaną ozdobą dziedzińca.

Wycieczka po wnętrzu pałacu

Palazzo Strozzi to nie tylko wizytówka renesansu, ale także wyjątkowa przestrzeń wystawowa. Na trzech poziomach budynku, we wnętrzach poszczególnych pomieszczeń znajdują się wystawiane w ramach działalności Fondazione Palazzo Strozzi dzieła sztuki.

Bogate wnętrze Pałacu Strozzi urozmaicają wystawy prezentujące zarówno cieszące się uznaniem krytyków dzieła starych mistrzów, jak i prace czołowych współczesnych artystów. Eksponaty regularnie się zmieniają, ale pałacowe sale zawsze uświetnia sztuka wysokiej klasy twórców. Największym uznaniem gości cieszy się zazwyczaj umieszczana na głównym dziedzińcu instalacja, która zaskakuje nie tylko swoją formą, ale i nieoczywistym rozmiarem.

Pałac oprócz ekspozycji czasowych mieści także dwa centra związane ze światem kultury i sztuki, Narodowy Instytut Studiów Renesansowych i Gabinetto Vieusseux. Ta ostatnia instytucja już od 1819 roku zajmuje się między innymi promocją artystycznych wystaw i konferencji, popularyzacją europejskiej kultury we Włoszech oraz prowadzeniem badań nad XIX-wieczną cywilizacją.

Zwiedzanie pałacu

Działalność pałacu można podsumować jako żywy dialog między tradycją a innowacją. Tę fuzję możecie odkryć na własną rękę, spacerując samemu między pałacowymi ekspozycjami, jak i korzystając z usług przewodnika. Specjaliści dostosują taką wycieczkę do mniejszych i większych grup oraz uczestniczących w spacerze dzieci.

Na końcu trasy wystawowej znajduje się sklep muzealny, który oferuje zwiedzającym szeroki wybór publikacji związanych z aktualnymi wystawami i książek o sztuce współczesnej. Znajduje się tam również mała kawiarnia, idealna na przerwę podczas spaceru wśród kolumn i arkad.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Palazzo Strozzi najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: Piazza degli Strozzi, 50123 Firenze FI, Włochy
  • Godziny otwarcia: od środy do poniedziałku w godz 10:00-20:00. W czwartki od 10:00 do 23:00.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Palazzo Strozzi na mapie

Odkryj region Toskanii

Booking.com
Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY