Turyści przyjeżdżają tu na narty lub przy okazji przemierzania Szlaku św. Jakuba. Fakt, nie ma tu dużo słońca i piaszczystych plaż, ale jest za to wiele innych miejsc, które warto odwiedzić.
Nawarra to region położony na północy Hiszpanii. Kiedyś Królestwo Nawarry obejmowało także obecne terytoria Kraju Basków (mieszkańcy niektórych miast nadal posługują się czasem językiem baskijskim). Dziś jest niezależną wspólnotą autonomiczną Hiszpanii o statusie comunidad foral. Oznacza to, że ten region Hiszpanii posiada większą autonomię niż pozostałe oraz posiada większe prawa w zakresie negocjacji ekonomicznych z hiszpańskim rządem. Analogiczny status comunidad foral posiada także Kraj Basków.
Pampeluna
Stolica Nawarry słynie przede wszystkim z gonitwy byków. Coroczna fiesta San Fermines odbywająca się od 6 do 14 lipca przyciąga tysiące ludzi z całego świata i budzi równie dużo emocji, co kontrowersji. Powodów by odwiedzić Pampelunę można jednak znaleźć znacznie więcej.
Muzeum Nawarry, renesansowa cytadela czy katedra z XV wieku to tylko niektóre z miejsc, które warto tutaj odwiedzić. Pampeluna jest także ważnym punktem na Szlaku św. Jakuba, który docelowo prowadzi pielgrzymów do Santiago de Compostela.
Estella
Tę miejscowość warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na tutejsze zabytki. Znakomicie zachowana starówka oraz kościół Iglesia de San Pedro de la Rúa z pięknymi krużgankami z XII wieku to dwa miejsca, które powinny być punktem obowiązkowym podczas zwiedzania miasta. Inne zabytki, które są godne polecenia to Pałac Królów Nawarry (Palacio de los Reyes de Navarra) oraz kościół Iglesia de San Miguel.
Sangüesa
A oto kolejne zabytkowe miasto w Nawarze. Atrakcją numer jeden jest tutaj romański kościół z XII wieku Iglesia de Santa María la Real. Chętni mogą się także wybrać kawałek za miasto, by zobaczyć średniowieczny zamek Castillo de Javier.
Olite
Olite to miejscowość, która słynie przede wszystkim ze średniowiecznego zamku Palacio Real de Olite. Został on wzniesiony w XV wieku i był siedzibą króla Nawarry. Wśród innych miejsc, które warto zobaczyć możemy wymienić oczywiście starówkę, a także kościoły Iglesia de San Pedro oraz Iglesia de Santa María la Real.
Tudela
W tym mieście będziemy mieli okazję zobaczyć, jak trzy wielkie religie (chrześcijaństwo, islam i judaizm) ścierały się z sobą, dając początek rozmaitym zabytkom, które możemy podzwiać do dnia dzisiejszego. Uwagę przyciąga przede wszystkim katedra Catedral de Santa María wybudowana tutaj w XII wieku w miejscu dawnego meczetu. Inne miejsca godne polecenia to starówka oraz romański kościół Iglesia de Santa María Magdalena.
Puente la Reina
Jeśli przemierzasz Camino de Santiago trasą Camino Francés, to Putente la Reina będzie jednym z Twoich punktów kontrolnych. Charakterystycznymi zabytkami są tutaj: dobrze zachowany most z XI wieku, kościół Iglesia de Santiago oraz średniowieczne wieże i mury miejskie.
Jeśli chcesz jeszcze lepiej poznać klimat regionu Nawarry, udaj się do kilku innych małych miejscowości, np. San Martín de Unx, Torres del Río, Murillo el Fruto czy Salinas de Pamplona.
Bardenas Reales
Ten park krajobrazowy (i zarazem rezerwat biosfery UNESCO) zachwyci nawet największych malkontentów. Niespotykane formacje skalne wyrzeźbione przez naturę to coś obok czego nie można przejść obojętnie. Ogromny teren parku (ponad 42 000 ha) pełen jest szlaków pieszych, rowerowych, konnych oraz samochodowych, co znacznie ułatwia poruszanie się po tym pustynnym obszarze. W ramach ciekawostki warto dodać, że teren Bardenas Reales był wielokrotnie wykorzystywany w filmach oraz serialach (m.in. w „Grze o Tron”).
Parque Natural de Urbasa-Andía
Ten ogromny obszar o powierzchni 21 408 ha w 1997 roku zyskał miano rezerwatu przyrody, który obecnie znajduje się pod szczególną ochroną. Usytuowany na północ od miejscowości Estella jest miejscem, które idealnie nadaje się do trekkingu. Teren parku jest górzysty, a powierzchnia nierówna, dlatego pamiętajcie, aby na wycieczkę zabrać odpowiednie obuwie.
Pireneje Nawarryjskie
Piękny, zielony krajobraz Nawarry dopełniają Pireneje. Lasy porastające wysokie góry to jeden z najbardziej charakterystycznych widoków w tym regionie. Znajdująca się tutaj puszcza Selva de Irati to jeden z największych bukowo-jodłowych obszarów leśnych w całej Europie. Na trekking tymi szlakami można wybrać się o każdej porze roku, jednak największe wrażenie robią one wiosną, gdy wszystko budzi się do życia oraz jesienią – kiedy lasy mienią się feerią barw. Wschodnia część Pirenejów to z kolei zgoła odmienny widok. Masywne kaniony, wysokie na kilkaset metrów strome, skalne ściany i ośnieżone szczyty gór to krajobraz, który przyciąga przede wszystkim amatorów narciarstwa.
Ruta de la Brujería
Szlak Czarownic w regionie Nawarry to nietypowy sposób zwiedzenia tego obszaru Hiszpanii. W XVI wieku i XVII wieku były to tereny, na których religia, mitologia, legendy i lokalne podania mieszały się ze sobą, dając początek działalności czarownic. Tak naprawdę były to kobiety dysponujące szeroką wiedzą na temat ziołolecznictwa, która dziś byłaby być może bardziej doceniona. Kilka wieków temu nie było jednak na to miejsca, co udowodniła krwawa działalność Świętej Inkwizycji. Wybierając się na wycieczkę szlakiem Ruta de la Brujería będziemy mieli okazję odkryć najciekawsze miejsca związane z działalnością czarownic.
Park atrakcji Sendaviva
Jeśli podróżujesz z dziećmi, to to miejsce będzie dla Was gwarancją udanej zabawy! Kilkaset gatunków zwierząt, karuzele, zjeżdżalnie, przedstawienia, tor gokartowy, a nawet cyrk – to wszystko znajdziesz w Sendaviva. Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce do spożytkowania dziecięcej energii?
Odkryj region Nawarry
Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Nawarry składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:
Zobacz także: Fiestas de San Fermin, Bardenas Reales, Szlak czarownic w Nawarze.