W Mediolanie nie można się nudzić. A już na pewno nie wtedy, gdy Twoją domeną jest kultura i sztuka, których w tym mieście zdecydowanie nie brakuje.
Aby dokładnie poznać wszystkie kluczowe atrakcje w Mediolanie, warto zaplanować swój urlop przynajmniej na tydzień. Nie jest to na pewno wystarczający czas, aby poznać miasto od A do Z, ale przy dobrym planowaniu uda nam się odwiedzić każdą z najważniejszych atrakcji wymienionych w tym artykule.
Katedra w Mediolanie
Budowa katedry w Mediolanie rozpoczęła się w 1386 roku i trwała przez kolejnych pięć stuleci. To obecnie jedna z największych świątyń chrześcijańskich na świecie i najbardziej charakterystyczna wizytówka Mediolanu. Jest to także miejsce szczególnego kultu wiernych, ponieważ znajduje się tutaj relikwia – gwóźdź Chrystusowego Krzyża. Po zwiedzeniu katedry w Mediolanie warto wybrać się także do Muzeum Katedralnego (Muiseo del Duomo), które położone jest w Pałacu Królewskim (Palazzo Reale) po drugiej stronie ulicy.
Teatr La Scala
Niewiele jest na świecie teatrów operowych, które cieszą się aż taką sławą. La Scala to prawdopodobnie najbardziej znane tego typu miejsce, które na stałe wpisało się w historię kultury. Wystawiano tu dzieła największych kompozytorów takich jak: Verdi, Bellini, Puccini czy Wagner. Miłośnicy opery La Scala mogą odwiedzić znajdujące się przy niej muzeum (Museo Teatrale alla Scala), w którym znajdują się liczne eksponaty, zdjęcia, przedstawienia sylwetek dyrygentów oraz odlewy ich rąk.
Kościół Matki Boskiej Łaskawej (Chiesa di Santa Maria delle Grazie)
To że piękny renesansowy kościół Matki Boskiej Łaskawej znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO to nie jedyny powód, dla którego tak licznie odwiedzany jest przez turystów. Drugi to fakt, że właśnie tutaj znajduje się słynny fresk Leonarda da Vinci, “Ostatnia wieczerza”. Jeśli chcecie go zobaczyć, warto się pospieszyć. Upływ czasu zdecydowanie nie służy temu dziełu i mimo starań specjalistów, technika którą został wykonany powoduje, że słynne malowidło wciąż ulega zniszczeniu.
Narodowe Muzeum Nauki i Techniki im. Leonarda da Vinci
Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że Narodowe Muzeum Nauki i Techniki im. Leonarda da Vinci to jedno z najciekawszych muzeów, jakie będziecie mieli okazję oglądnąć w swoim życiu. Miejsce, która można nazwać swego rodzaju podsumowaniem najważniejszych odkryć naukowych i wynalazków technicznych w dziejach ludzkości. Stała kolekcja podzielona jest na kilkadziesiąt wystaw tematycznych. Jedne z najciekawszych eksponatów przedstawiają drewniane modele skonstruowane na bazie rysunków Leonarda da Vinci. Obiekty te są doskonałym dowodem na to, jak wielkim wizjonerem był ten artysta.
Biblioteka i Pinakoteka Ambrozjańska
Założona w 1609 roku Biblioteka Ambrozjańska to skarbnica rzadkich książek i manuskryptów. Jednym z najbardziej wartościowych dzieł jest “Kodeks atlantycki” Leonarda da Vinci – zbiór notatek i ponad 1700 rysunków artysty powstałych w okresie 1489-1492. Integralną częścią Biblioteki Ambrozjańskiej jest także Pinakoteka założona w 1618 roku. W jej zbiorach zobaczymy wiele słynnych dzieł sztuki, takich jak: “Kosz z owocami” Caravaggia, “Pokłon Trzech Króli” Tycjana, “Madonna pod baldachimem” Botticelliego, czy “Portret muzyka” Leonarda da Vinci.
Zamek Sforzów (Castello Sforzesco)
To miejsce o bogatej i wielowiekowej historii, której początki sięgają XIV wieku. Największy rozkwit zamek przeżywał podczas panowania Ludovica Sforzy (XV w.). Była to wtedy nie tylko jedna z największych twierdz w Europie, ale także miejsce, w którym najznamienitsi artyści tamtych czasów mogli dać upust swojej kreatywności. Między innymi to tutaj powstał portret kochanki Ludovica, Cecylii Gallerani, której wizerunek dziś znamy pod nazwą “Dama z gronostajem”. Obecnie Zamek Sforzów jest siedzibą Miejskich Muzeów Sztuki i Pinakoteki – obowiązkowe miejsca do odwiedzenia dla osób zainteresowanych historią i sztuką.
Galeria Wiktora Emanuela II (Galleria Vittorio Emanuele II)
Nazwana na cześć pierwszego króla Włoch Galeria to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Mediolanie. Jej budowa rozpoczęła się w 1865 roku i trwała przez kolejnych 12 lat. A co znajdziemy w jej wnętrzu? Całe mnóstwo luksusowych butików, sklepów, restauracji i kawiarni. Jeśli jednak nie na zakupy lub na obiad, to zdecydowanie warto wybrać się tu z jeszcze jednego powodu. Ten powód to niezwykła architektura – przeszklony dach rozciągający się nad całą Galerią, freski, płaskorzeźby i mozaikowa posadzka. To wszystko sprawia, że wchodząc do tego wnętrza można poczuć, że z każdej strony otacza nas sztuka.
Stadion San Siro
Na koniec coś dla fanów sportu. Stadion San Siro to chluba mediolańczyków i miejsce, z którego wywodzą się dwa znane kluby piłkarskie – AC Milan i Inter Mediolan. Najważniejszym wydarzeniem organizowanym w tym obiekcie są derby, podczas których obie drużyny spotykają się na murawie. Trybuny San Siro są wówczas wypełnione po brzegi, mieszcząc około 80 000 kibiców! Gdy na stadionie nie odbywają się mecze, jest on udostępniony zwiedzającym, a trasa obejmuje także wizytę w znajdującym się tutaj muzeum AC Milan i Inter Mediolan, gdzie zgromadzono różne przedmioty związane z obiema drużynami.
Inne ciekawe miejsca w Mediolanie
- Muzeum XX wieku – kolekcja muzeum obejmuje dzieła różnych nurtów XX wieku, takich jak: kubizm, futuryzm, czy abstrakcjonizm.
- Muzeum Poldiego Pezzolego – kolekcja dzieł sztuki w skład której wchodzą m.in. obrazy, broń, przedmioty użytkowe oraz perskie dywany z XVI wieku.
- Pinakoteka – galeria dzieł sztuki skupiająca się głównie wokół malarstwa włoskiego z XIII-XIX wieku.
- Bazylika św. Wawrzyńca – jedna z najstarszych świątyń w Mediolanie (jej początki sięgają IV wieku), w której przechowywane są szczątki Trzech Króli.