Co tam wakacje na plaży… Co tam zabytki… Tym razem zapraszam Was w całkiem inne okoliczności przyrody na wybrzeżu Costa del Sol. A mowa o największej jaskini w Hiszpanii, a w dodatku jednej z największych jaskiń w Europie! Znajduje się ona zaledwie godzinę drogi od miasta Malaga, więc wsiadajcie w auto i jedziemy!
Cueva de Nerja to jaskinia w górach Sierra de Tejeda położona tuż obok miejscowości Nerja w Andaluzji. Uważana jest za największą tego typu atrakcję w Hiszpanii – liczy ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych. Oraz jedną najciekawszych! Mimo że do jej odkrycia doszło dopiero w 1959 roku, to dziś miejsce to cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Nic dziwnego, jej stalaktyty i stalagmity sięgające czasów prehistorii robią niesamowite wrażenie! A skąd wzięła się ta sława?
Największy stalagnat na świecie!
Stalagnat, czyli inaczej – kolumna skalna powstała w wyniku połączenia się stalaktytu (naciek z góry) ze stalagmitem (naciek od dołu). Mając za sobą terminologiczne zagwozdki, możemy przejść do konkretów. Największy stalagnat na świecie, którym może pochwalić się Jaskinia Nerja mierzy 32 metry wysokości, a jego podstawa liczy ponad 90 metrów kwadratowych. Tak pokaźne rozmiary sprawiły, że obiekt ten został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa, jako największa kolumna skalna na świecie.
WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli chcesz wybrać się do jaskini Nerja na własną rękę, a nie posiadasz samochodu, możesz go wynająć na stronie RentalCars.
Jaskinia Nerja wewnątrz kryje liczne naturalne atrakcje, do których oprócz wspomnianych już stalagnatów, stalagmitów oraz stalaktytów możemy zaliczyć draperie naciekowe, kolumny skalne oraz inne formy nacieków jaskiniowych, które formowały się tu przez prawie 5 milionów lat. Dodatkowo znajduje się tu cudo, którego sami się nie spodziewaliśmy! W Cueva de Nerja możemy dostrzec pierwsze dzieła sztuki w dziejach ludzkości. Ciekawi jesteście, co przedstawiają? Czytajcie dalej!
Piękne formacje skalne
Mimo że są w 100% wytworami przyrody, to bez pomocy człowieka być może nie byłyby tak fascynujące. Ta pomoc to doskonale zaprojektowane kolorowe oświetlenie jaskini, dzięki któremu jeszcze lepiej możemy dostrzec te niesamowite eksponaty stworzone przez naturę.
Trasa zwiedzania Jaskini Nerja liczy około 5 kilometrów długości i jest świetnie przystosowana do potrzeb zwiedzających. Podzielona jest na kilka kluczowych części zwanych galeriami, z czego każdej z nich przyporządkowana jest nazwa odpowiadająca kształtom formacji skalnych. Dużą część stanowi Galería Turística, której zwiedzanie (w przeciwieństwie do niektórych pomieszczeń) możliwe jest nie tylko w sezonie. Kolejnymi częściami jaskini jest sala duchów, wodospadów, Betlejem czy … galeria kataklizmów. Nie martwcie się, to właśnie ona głównym punktem wycieczki! W liczącej 100 metrów długości sali znajduje się wspomniany już największy stalaktyt na świecie.
WARTO WIEDZIEĆ: W Cueva de Nerja obowiązuje całkowity zakaz robienia zdjęć z użyciem lampy błyskowej. Jeśli więc chcecie przywieźć z tego miejsca ciekawe fotografie, zaopatrzcie się w dobry aparat, który poradzi sobie w warunkach ograniczonego oświetlenia.
Jak doszło do odkrycia Jaskini Nerja?
Przenieśmy się do roku 1959. Piątka chłopców wybiera się na wycieczkę poza centrum miasta Nerja w poszukiwaniu nietoperzy. Dziecinna ciekawość prowadzi ich do pobliskiej jaskini. Aby do niej się przedostać, muszą przebrnąć przez wyłom skalny. Robiąc to, zauważają inny otwór, z którego wydobywa się wilgotne powietrze. Następnego dnia wracają w to samo miejsce z narzędziami, które pozwalają im się znaleźć po drugiej stronie tajemniczej groty. Kiedy im się udaje, zdają sobie sprawę, iż znaleźli się w wielkiej galerii, w której obok ceramicznych narzędzi widzą … ludzkie szkielety. Chłopcy mówią o swoim odkryciu rodzicom oraz nauczycielom i wkrótce rozpoczęto badania archeologiczne.
Co kryje jaskinia Cueva de Nerja?
Prace doprowadziły naukowców do wniosku, iż jaskinię zasiedlono około 25 tys. lat p.n.e. Z początku tylko okresowo, czego dowodzi obecność śladów hien jaskiniowych. Jednak już 4 tys. lat później osadnictwo przyjmuje charakter stały, na co wskazują pierwsze odkryte rysunki przedstawiające sceny z postaciami ludzkimi. Dzięki nim dziś wiemy, że ówcześni ludzie żywili się roślinami uzbieranymi w lesie, mięczakami, rybami oraz ssakami morskimi. Dopiero później – w okresie neolitu – na obszarach wokół jaskini uprawiano rolę oraz zaczęto hodować zwierzęta.
Dzięki temu, iż część jaskini była cmentarzyskiem, odkryto, iż jaskinia Cueva de Nerja była użytkowana od okresu kultury solutrejskiej, górnego paleolitu, chalkolitu, neolitu, aż po epokę brązu. Znalezione wykopaliska takie jak przedmioty z kamienia, kości czy ceramiki również odpowiadają wymienionym okresom.
Tajemnica i coś jeszcze…
W Cueva de Nerja odkryto prehistoryczne rysunki naskalne, które zdaniem badaczy przedstawiają foki. Przypuszcza się, że zostały one wykonane około 42 mln lat temu, co czyniłoby z nich pierwsze (znane) dzieła sztuki wykonane ludzką ręką. Mimo wszystko myślę, że warto zachować pod tym względem dystans, ponieważ podobne teorie co jakiś czas można usłyszeć o rysunkach naskalnych w innych jaskiniach (np. Jaskinia Altamira).
Nie jest natomiast tajemnicą to, że Cueva de Nerja to jaskinia o doskonałej akustyce! Wykorzystują to z powodzeniem muzycy, którzy co roku grają tu koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki i Tańca (Festival Internacional de Música y Danza). Pierwszy koncert odbył się w 1960 roku jako inauguracja otwarcia jaskini. Od tego czasu w podziemiach występowały największe gwiazdy muzyki w Hiszpanii m.in. Montserrat Caballé (1999), Paco de Lucía (2004) czy Pablo Alborán (2022).
Co jeszcze kryje miasteczko Nerja?
Odwiedzając Jaskinie Nerja znajdującą się przy ulicy Carrera de Bajada a Playa de Maro warto poświęcić również, chociaż pół godziny, na przejażdżkę w stronę centrum miasta, aby odwiedzić Balkon Europy. Jest to taras widokowy zawieszony na klifie, z którego roztacza się piękny widok na wybrzeże Costa del Sol, jego plaże oraz morze. Urok tego miejsca docenił sam król Alfons XII, który odwiedził miasteczko w drugie połowie XIX wieku. Dziś przy wejściu na Balkon Europy znajduje się jego pomnik. Innym zabytkiem znajdującym się po drodze z jaskini do miasta jest Akwedukt Águila, który pomimo swojego wieku wciąż służy do nawadniania pól uprawnych.
Cueva de Nerja – Informacje praktyczne
- Bilety do jaskini Nerja najlepiej kupić z wyprzedzeniem przez Internet. Unikniesz długiego stania w kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
- Godziny otwarcia: od 9:30 do 15:30. W lipcu i sierpniu jaskinie są otwarte do godz. 18:00.
- Adres: Carr. de Bajada a Playa de Maro s/n, 29787 Nerja, prowincja Malaga
- Kup bilety na GetYourGuide
Cueba de Nerja na mapie
Odkryj Andaluzję
Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.
Zobacz także: Szlak Białych Miast Andaluzji, Darmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji, 10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.