Czy Fontanna di Trevi spełnia życzenia?

Symbol Rzymu, którego nie można pominąć, odwiedzając Wieczne Miasto. Wrzućcie monetę do Fontanny di Trevi, najlepiej w blasku księżyca, kiedy jest ona pięknie oświetlona i niech magia tego miejsca Was oczaruje!

Fontanna di Trevi to miejsce niezwykle zatłoczone o każdej porze dnia i nocy – nie bez przyczyny. To klasycystyczno-barokowe dzieło, wbudowane w ścianę Pałacu Poli, pochodzące z XVIII wieku, zachwyca pięknem oraz wielkością (26 metrów wysokości i aż 20 szerokości). Ukryte pośród kamienic trzech skrzyżowanych ze sobą ulic, znajduje się niedaleko Pałacu Kwirynalskiego, będącego siedzibą prezydenta Włoch. 

Od akweduktu po symbol Wiecznego Miasta

Istnienie fontanny zawdzięczamy powstaniu akweduktu Aqua Virgo (łac. dziewicza woda) w 19 roku p.n.e. Założony przez Marka Agrypę wodociąg do dziś (ponad 2 tysiące lat!) zaopatruje w wodę Fontannę di Trevi oraz znajdującą się u stóp Schodów Hiszpańskich Fontannę Barcaccia. Z akweduktem wiąże się również nazwa zabytku.

Legenda głosi, iż źródło “dziewiczej wody” odkryła nieskalana dziewczyna o imieniu Trevia. Scena odkrycia została ukazana w prawej, górnej części fasady.

Architektura fontanny

W centrum Fontanny di Trevi zobaczymy niemal 6 metrowy posąg Neptuna
W centrum Fontanny di Trevi zobaczymy niemal 6 metrowy posąg Neptuna

Pierwotna wersja fontanny, stworzonej przez Leona Battistę Alberti, różniła się od jej obecnego kształtu. Ukończona w 1435 roku, była jednym z niewielu źródeł pitnej wody w mieście. W roku 1640 papież Urban VIII, będący mecenasem Giana Lorenzo Berniniego, zwrócił się do niego z prośbą o podjęcie się odświeżenia jej wizerunku. Brak środków finansowych przeszkodził w renowacji, jednak fasada, którą znamy dziś, jest bardzo mocno wzorowana na jego projekcie. Nicola Salvi, który wygrał w 1732 roku konkurs na renowację fontanny, całymi garściami czerpał z pomysłów Berniniego. Oficjalnie dzieło ukończono 22 maja 1762 roku.

WARTO WIEDZIEĆ: Budulcem Fontanny di Trevi jest trawertyn, czyli biała skała wapienna pozyskiwana we włoskim Tivoli. To właśnie użycie tego budulca łączy Fontannę, Koloseum oraz Bazylikę św. Piotra.

Symbolika Fontanny di Trevi

Fontanna prezentuje połączenie klasycznej architektury starożytnego Rzymu z elementami barokowego przepychu. W ten sposób charakterystyczny dla budownictwa rzymskiego kształt łuku triumfalnego łączy się z wieloma scenami oraz wieloraką symboliką, której motywem przewodnim jest morze. 

Pierwszoplanową rolę gra tu Okeanos – tytan uosabiający potęgę wody w mitologii greckiej. Znajduje się on na rydwanie z muszli zaprzysiężonym w dwa trytony (męskie syreny) na koniach morskich. Jeden z nich jest spokojny, drugi nie – symbolizuje to odmienne stany morza – ciszę i sztorm. 

Kobiece postacie po obu stronach to alegorie zdrowia (kobieta pojąca węża po prawej) oraz obfitości (kobieta z rogiem obfitości w dłoniach po lewej). Płaskorzeźby powyżej ilustrują historię powstania wcześniej wspomnianego akweduktu – moment odkrycia przez Trevię źródła oraz rozpoczęcia jego budowy przez Marka Agrypę.

Całość wieńczą cztery figury umieszczone na szczytach filarów, które personifikują cztery pory roku. Mają one podkreślać wpływ wody na życie każdej istoty ziemskiej.

Zanim odwiedzisz najsłynniejszą fontannę Rzymu

Wrzucanie monet do Fontanny di Trevi to jeden z najsłynniejszych rzymskich zwyczajów, który ma przynieść zamierzony efekt. Jaki? Możliwe są trzy scenariusze:

  • powrót do Rzymu – wrzuć jedną monetę,
  • zakochanie się w Rzymiance/Rzymianinie – wrzuć dwie monety,
  • ślub z tą osobą – wrzuć trzy monety.

Do tego wszystkiego pamiętaj, aby wrzucać je prawą ręką przez lewe ramię, stojąc tyłem do fontanny. Praktyka ta stała się ogromnie popularna za sprawą amerykańskiego filmu z 1954 roku “Three Coins in the Fountain”.

Tym sposobem w fontannie lądują codziennie niemałe pieniądze, które każdej nocy są zbierane i przeznaczane na działania charytatywne Caritasu. W samym 2016 roku udało się uzbierać 1,5 miliona euro! Należy jednak pamiętać, że samodzielne wyciąganie monet jest zabronione.

Fontanna di Trevi na dużym ekranie

Fontanna di Trevi to jedno z najbardziej romantycznych i odwiedzanych miejsc Rzymu
Fontanna di Trevi to jedno z najbardziej romantycznych i odwiedzanych miejsc Rzymu

Wspomniany wcześniej film nie jest jedynym, w którego kadrach możemy ujrzeć Fontannę di Trevi. Jeszcze słynniejszym dziełem kinematografii lat 60. XX wieku (nagrodzonym Oscarem) jest “Słodkie życie” reżyserii Federico Felliniego. Szczególnym upodobaniem cieszy się scena, w której główni bohaterowie (w tych rolach Anita Ekberg i Marcello Mastroianni) zażywają nocnej kąpieli w fontannie. Nawet jeśli będzie Was kusić, nie róbcie tego samego, gdyż jest to surowo zabronione!

CIEKAWOSTKA: Fontanna di Trevi ma również na swoim koncie pokaz mody. W lipcu 2016 roku Karl Lagerfeld zorganizował tu 90. rocznicę marki Fendi. Rewia nosiła nazwę “Legends and Fairy Tales” i na jej potrzebę skonstruowano specjalny wybieg przechodzący powyżej powierzchni fontanny.

Informacje praktyczne

  • Jeżeli chcesz nie tylko oglądnąć Fontannę di Trevi, ale także dowiedzieć się jeszcze więcej ciekawostek na jej temat, zarezerwuj zwiedzanie z przewodnikiem, który odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania i pokaże Ci także inne kluczowe miejsca w Rzymie.
  • Adres: Piazza di Trevi, 00187 Roma RM, Włochy
  • Kup bilety na GetYourGuide

Fontanna di Trevi na mapie

Odkryj region Lacjum

Booking.com
Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY