Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiItálica - Jedna z najstarszych osad rzymskich

Itálica – Jedna z najstarszych osad rzymskich

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Kilkanaście kilometrów od Sewilli możecie trafić na jedne z najlepiej zachowanych pamiątek po obecności Starożytnych Rzymian na terenach obecnej Hiszpanii.

Itálica to stanowisko archeologiczne położone w południowej części Hiszpanii. Wielu turystów nie wie o jego istnieniu. Nazwa tej starożytnej miejscowości wywodzi się od ojczyzny jej założyciela, Scypiona Afrykańskiego, który – jak nie trudno się domyślić – pochodził z Italii. Ta najstarsza rzymska osada na Półwyspie Iberyjskim powstała w 206 r. p.n.e. i służyła początkowo jako baza wojskowa dla weteranów i żołnierzy ponoszących rany podczas II wojny punickiej. Z czasem Itálica stała się ogromnym miastem, które odpowiadało za romanizację reszty Półwyspu.

Historia

To właśnie tutaj przyszli na świat dwaj znani, rzymscy cesarze. Trajanowi (58-117) miasto zawdzięcza wzniesienie pierwszych marmurowych świątyń. Za panowania Hadriana (76-138) powstał z kolei ogromny amfiteatr, którego ruiny odnaleziono dopiero w XX wieku. Zdaniem archeologów miejsce to mogło pomieścić do 25 000 osób, podczas gdy w całej Itálice w okresie jej rozkwitu żyło ich o połowę mniej!

Stanowisko archeologiczne Itálica niedaleko Sewilli
Stanowisko archeologiczne Itálica niedaleko Sewilli

Po tym jak muzułmanie zdobyli Andaluzję, miasto wyludniło się do tego stopnia, że z czasem zaczęło pełnić jedynie funkcję kamieniołomu. W okresie średniowiecza rozebrano wiele konstrukcji, które stanowiły materiał budowlany wykorzystywany w Sewilli. To właśnie z nich wykonano między innymi fundamenty znanej wszystkim Giraldy.

Do dziś w Itálice oprócz ruin amfiteatru zachowały się także liczne mozaiki oraz fragmenty ulic. Jeśli chcielibyście odwiedzić to stanowisko archeologiczne, znajdziecie je w mieście Santiponce znajdującym się na zachód od Sewilli.

Więcej informacji na temat tego wyjątkowego miejsca znajdziecie w oficjalnych publikacjach archeologicznych:

Informacje praktyczne o Itálica

  • Bilety do Stanowiska archeologicznego Itálica najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: od 1 stycznia do 31 marca: od wtorku do soboty w godz. 9:00-18:00, w niedziele i święta w godz. 9:00-15:00. Od 1 kwietnia do 15 czerwca: od wtorku do soboty w godz. 9:00-20:00, w niedziele i święta w godz. 9:00-15:00. Od 15 czerwca do 15 września: od wtorku do niedzieli w godz. 9:00-15:00. Od 1 stycznia do 31 marca: od wtorku do soboty w godz. 9:00-18:00, w niedziele i święta w godz. 9:00-15:00. W poniedziałki obiekt jest zamknięty.
  • Adres: Av. Extremadura, 2, 41970 Santiponce, Sevilla
  • Kup bilety na GetYourGuide

Itálica na mapie Andaluzja Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Andaluzji

Inne atrakcje w Andaluzji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
AlmeríaAtrakcje w Almerii: Pustynia Tabernas (Desierto de Tabernas), Park rozrywki Oasys MiniHollywood, Park rozrywki Fort Bravo, zamek Castillo de Tabernas, park naturalny Cabo de Gata, góry Sierra Alhamilla. Popularne miasta: Almería
KadyksAtrakcje w Kadyksie: Park Narodowy Doñana, Tańczące konie w Jerez de la Frontera, Popularne miasta: Kadyks, TarifaSetenil de las bodegasJerez de la Frontera, Arcos de la Frontera, Conil de la Frontera, Chiclana de la Frontera, Zahara de la Sierra, El Palmar de Vejer, Los Caños de Meca, El Puerto de Santa María, Zahara de los Atunes.
CórdobaAtrakcje w Cordobie: Wielki Meczet (La Mezquita), Dzielnica Żydowska (Judería de Córdoba), Alcázar de los Reyes Cristianos, Medina AzaharaPopularne miasta: Córdoba
GranadaAtrakcje w Granadzie: AlhambraDzielnica Albaicín, Dzielnica Sacromonte, Calle Gran Vía de Colón (reprezentacyjna ulica w centrum miasta Granada), punkt widokowy Mirador de San Nicolás w Granadzie, Guadix - Hiszpańskie domy w skalePopularne miasta i rejony: GranadaSierra Nevada
HuelvaAtrakcje w Huelvie: Park Narodowy Doñana, Klasztor La Rábida. Popularne miasta: Huelva, Palos de la Frontera
JaénPopularne miasta: Jaén
MálagaAtrakcje w Maladze: Zamek Gibralfaro, La Alcazaba, Katedra w MaladzeTeatr Rzymski, Muzeum Picassa, Szlak Caminito del Rey, Pałac Arcybiskupa (Palacio Episcopal), Stare Miasto Malagi, Museo Carmen Thyssen Málaga, park naturalny Sierra de las Nieves, pasmo górskie Serranía de Ronda, starożytne ruiny La Ciudad Romana de Acinipo, jaskinia Cueva de la Pileta, Bioparc Fuengirola, Orchidarium Estepona, park wodny Parque Acuático Mijas, Fabryka czekolady w Mijas, Muzeum Cukru w Torre del Mar, Jaskinia Cueva de Nerja, rezerwat Reservatauro Ronda, akwarium Sea Life Benalmádena, Motylarium w Benalmadenie, ogród zoologiczny Selwo Aventura, Parque de la Paloma w Benalmadenie, Zamek El Bil Bil, Puerto Marina, delfinarium Selwo Marina, ruiny zamku Castillo de San Luís, Plaza de Toros w Rondzie, Museo Lara w Rondzie, Alameda del Tajo, kościół Iglesia de Santa María la Mayor w Rondzie, kościół Iglesia del Espíritu Santo w Rondzie, mosty Puente Nuevo (Nowy Most)  i Puente Viejo (Stary Most) oraz przepaść El Tajo w Rondzie, Pałac Mondragón, Kopalnia wody i Casa del Rey Moro, pustelnia La Ermita de la Virgen de la Cabeza, Muzeum Bandytów (Museo del Bandolero), Plaże Benalmadeny, Pokazy koni w Torremolinos, Park Krokodyli w Torremolinos, Muzeum sztuki Centre Pompidou, Kolejka linowa Teleférico Benalmádena, Park wodny Aqualand w Torremolinos, Castillo de ColomaresPopularne miasta: Málaga, Ronda, Marbella, Torremolinos, FuengirolaBenalmádena, Estepona, Cuevas del Becerro, Jimera de Líbar, Mijas, Villanueva de Tapia, La Línea de la Concepción, zatoka Bahía Dorada, San Pedro de Alcántara, Rincón de la Victoria, NerjaJúzcar, Torre del Mar
SewillaAtrakcje w Sewilli: Katedra w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla)Alkazar w Sewilli, Akwarium w Sewilli (Acuario de Sevilla), Archiwum Indii, Złota Wieża (Torre del Oro), Wieża Torre del Homenaje, dzielnica Barrio de Santa Cruz, Dom Piłata (Casa de Pilatos), dawna Fabryka Tytoniu, Arena walk z bykami, zabytkowy Szpital Miłosierdzia, Muzeum Sztuk Pięknych, zabytkowy Ratusz, Kościół Zbawiciela, Park Marii Luizy (Parque de María Luisa), Plac Hiszpański (Plaza de España), Metropol Parasol,  stanowisko archeologiczne Itálica, Park Narodowy Doñana. Parki rozrywki: Isla Mágica, Aquopolis Sevilla, Aventura Sevilla. Popularne miasta: Sewilla, Carmona
Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria
Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

2 KOMENTARZE

  1. The most beautiful place of the whole Spain! You can arrive there from the Seville.

  2. The amphitheatre in Italica was on of the largest in the Roman Empire. Nearby you can also see Roman theatre (it’s signposted from the main road). Italica is one of my favourite places in the Andalucia and the whole Spain!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.