Czy to możliwe, że niektórzy odwiedzają Córdobę tylko dla jednego zabytku? Owszem. Bo takiego miejsca jak to, nie znajdziesz w żadnym innym zakątku Europy!
Wielki Meczet w Kordobie (hiszp. La Mezquita) to miejsce wyjątkowe właściwie pod każdym względem. W pierwszej chwili wrażenie robią jego rozmiary. W końcu to jeden z największych meczetów w Europie! Dodatkowej przestrzeni dodają mu rozwiązania architektoniczne (np. dwupoziomowe łuki łączące kolumny), które sprawiają, że od wewnątrz budowla ta wydaje się jeszcze większa niż jest w rzeczywistości. To jednak nie koniec niespodzianek. Prawdziwym szokiem może być dla niektórych to, że Wielki Meczet dziś nie jest już świątynią muzułmańską, ale chrześcijańską katedrą. Już za chwilę dowiesz się, jak do tego doszło!
CIEKAWOSTKA: Wielki Meczet w Kordobie został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1984 r.
Historia
Wielki Meczet to tylko jedna z jego nazw. W różnych przewodnikach znajdziecie go także pod takimi określeniami jak La Mezquita (tłum. Meczet), La Gran Mezquita (tłum. Wielki Meczet), La Mezquita-Catedral de Córdoba (tłum. Meczet-Katedra w Kordobie) lub Catedral de Córdoba (tłum. Katedra w Kordobie). Skąd te rozbieżności? Może się wydawać, że meczet i katedra to zgoła odmienne miejsca, ale w przypadku tego obiektu ich definicje przez wieki bywały dosyć płynne.
Aby zrozumieć ten fenomen, musimy cofnąć się w czasie. Budowa meczetu w tym miejscu rozpoczęła się w 786 roku. Za panowania muzułmanów, a w szczególności w okresie Kalifatu Kordobiańskiego, był on wielokrotnie przebudowywany i powiększany. Wkrótce powierzchnia 23 400 m2 zapewniła mu miejsce w czołówce rankingu największych meczetów na świecie.
Gdy Kordoba została odbita z rąk muzułmanów, rozpoczęto przebudowę meczetu i tworzenie na jego podwalinach katolickiej katedry. W wyniku tej ingerencji zniszczeniu uległa pewna część świątyni. Powstały między innymi utrzymana w gotycko-renesansowym stylu kaplica królewska (Capilla Real) oraz wieża z dzwonnicą wzniesiona w miejscu dawnego minaretu. Co ciekawe, przed dalszymi modyfikacjami, jakim miał zostać poddany Wielki Meczet, uchronił go sam król Hiszpanii, Karol V. To on powiedział często przytaczane dziś słowa: “Zniszczyliście coś, co było wyjątkowe w skali całego świata i zbudowaliście to, co można zobaczyć wszędzie”. Czy miał rację? To musicie ocenić sami. Faktem jest, że efekty tych zmian można z powodzeniem uznać za przykład charakterystycznego dla Andaluzji stylu mudéjar, czyli połączenia elementów sztuki islamu z elementami sztuki chrześcijańskiej.
Zwiedzanie Wielkiego Meczetu
Główną atrakcją La Mezquity jest tzw. las kolumn. Znajduje się ich tu ponad 800 i są wykonane z marmuru, granitu oraz jaspisu. To właśnie w tym miejscu możemy też podziwiać podwójne arkady, które łączą kapitele kolumn. Inne urzekające miejsce to Patio de los Naranjos, gdzie na 6500 m2 powierzchni zobaczymy około 100 drzewek pomarańczowych. Pierwsze z nich zostały posadzone w XVIII wieku.
CIEKAWOSTKA: Jeśli chcesz urozmaicić zwiedzanie Wielkiego Meczetu, odwiedź go nocą. Choć tego typu wycieczka jest droższa od tej tradycyjnej, to jest warta swojej ceny.
Na koniec warto wiedzieć, że Catedral de Córdoba to nieprzypadkowe określenie La Mezquity. Współcześnie budowla ta pełni funkcję katedry i odbywają się w niej regularne msze święte, w których również możecie wziąć udział. Oczywiście bez aparatu i „turystycznej nonszalancji” :).
Informacje praktyczne
- Bilety do Wielkiego Meczetu w Kordobie najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
- Godziny otwarcia: listopad-luty: od poniedziałku do soboty w godz. 8:300-18:00, w niedziele w godz. 8:30-11:30 oraz 15:00-18:00. Marzec-październik: od poniedziałku do soboty w godz. 10:00-19:00, w niedziele w godz. 8:30-11:30 oraz 15:00-19:00
- Adres: Calle Medina y Corella, 1, 2ª, 14003 Córdoba, Hiszpania
- Kup bilety na GetYourGuide
Wielki Meczet w Kordobie na mapie
Odkryj Andaluzję
Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.
Zobacz także: Szlak Białych Miast Andaluzji, Darmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji, 10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.