Strona głównaAtrakcje w PortugaliiZabytki w PortugaliiPałac Królewski w Queluz - Portugalska wizytówka stylu rokoko

Pałac Królewski w Queluz – Portugalska wizytówka stylu rokoko

Tych, którzy kochają francuski Wersal, Portugalia bez cienia wątpliwości zwabi Pałacem Królewskim w Queluz. Otoczony zielenią pałac urzeknie zarówno miłośników architektury, pasjonatów sztuki jak i spragnionych kontaktu z naturą amantów świeżego powietrza.

Pałac Królewski w Queluz to królewska rezydencja uważana za jedną z ostatnich wielkich budynków wzniesionych w stylu rokoko w Europie. Łącząc także barok oraz elementy neoklasycyzmu, jest doskonałym odzwierciedleniem ewolucji gustów i stylów architektonicznych. Ta luksusowa rezydencja królewska, godnie reprezentująca miasto Queluz, rozkochuje zwiedzających bogactwem dekoracji pokoi oraz wyjątkowo harmonijnym połączeniem między krajobrazem, a portugalską architekturą pałacową.

Jak pałac Queluz stał się oficjalną rezydencją rodziny królewskiej?

Pałac Królewski w Queluz wybudowano jako letnią rezydencję króla Piotra III, późniejszego męża Marii I. Pierwsze rozkazy dotyczące jego rozbudowy wydano już w 1747 roku, jednak dopiero w 1760 roku, po ogłoszeniu ślubu tej pary królewskiej, wynajęto architekta, który miał nadać rezydencji królewskie standardy, konstruując między innymi sale recepcyjne.

Po pożarze w kompleksie królewskim w Ajuda, pałac Queluz stał się oficjalną rezydencją królowej Marii I oraz miejscem spędzania wolnego czasu dla jej dworu, choć już wcześniej, gdy jej zdrowie psychiczne pogorszyło się po śmierci jej męża, zamek był dla niej miejscem schronienia. W 1807 roku rodzina królewska uciekła do Brazylii w obliczu okupacji sił francuskich, podczas gdy ich dowódca Jean-Andoche Junot dokonał w budynku pałacu Queluz kolejnych modyfikacji. Po powrocie króla budynek co prawda był zamieszkiwany przez rodzinę królewską aż do czasów wojny domowej, ale już nigdy nie wrócił do czasów swojej świetności.

Pałac Królewski w Queluz współcześnie

W 1910 roku Pałac Królewski w Queluz został zakwalifikowany jako Pomnik Narodowy, a od 1957 roku gruntownie odrestaurowany pawilon Marii I zaczął pełnić funkcję rezydencji dla głów państw składających oficjalne wizyty w Portugalii. W 2012 roku pałac Queluz stał się częścią kompleksu Parques de Sintra i wraz z innymi obiektami tego zespołu wzbogaca Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Sala Tronowa

Sala Tronowa
Sala Tronowa

Sala Tronowa jest największą z pałacowych sal. Za czasów królewskich odbywały się tam wielkie przyjęcia i bankiety, choć sala niekiedy służyła również jako improwizowana przestrzeń sakralna, w której odbywały się chrzty. W tym pomieszczeniu do dziś odbywają się koncerty i oficjalne uroczystości, takie jak bankiety organizowane przez prezydenta Republiki.

Ciekawym elementem jej wnętrza są ogromne atlasy, które stojąc w rogach komnaty sprawiają wrażenie podtrzymujących sufit. Dekorowaną złoconym drewnem salę urozmaicają także liczne lustra, które zgodnie z zamysłem architekta pięknie odbijają światło wpadające przez okna oraz emitowane przez piękne żyrandole. 

Sala Muzyczna

Tuż przy Sali Tronowej znajdziecie też Salę Muzyczną. Już samo wnętrze pomieszczenia nawiązuje do jego funkcji, bo zdobią je skrzypce i inne instrumenty muzyczne, zwisające na wstęgach z wklęsłej części sufitu. W tej przestrzeni odbywały się liczne serenady z okazji królewskich urodzin i innych uroczystości dworskich. Na szczycie głównego podestu stoi rzadki fortepian Clementiego, który, niedawno odrestaurowany, do dziś jest wykorzystywany podczas koncertów. 

Pałacowa kaplica

W jednym ze skrzydeł pałacu znajduje się królewska kaplica. Ukończona została w 1752 roku i jest jedną z najstarszych części rezydencji. Jej zdobienie opiera się głównie na użyciu złoconego drewna, by pokazać specyficzne dla stylu barokowego bogactwo. Ołtarz główny zdobi piękny obraz Matki Boskiej Poczętej, patronki Queluz.

Wybudowany przy kaplicy Ciemny Pokój zapewniał rodzinie królewskiej dostęp do specjalnej kraty, dzięki której nie będąc na widoku publicznym mogli uczestniczyć w nabożeństwach. Dominującym w pomieszczeniu elementem jest imponujący portret Króla Miguela I.

Królewska jadalnia

Pałac Queluz oferuje zwiedzającym podróż w czasie i możliwość obejrzenia sal i pokoi królewskich
Pałac Queluz oferuje zwiedzającym podróż w czasie i możliwość obejrzenia sal i pokoi królewskich

Pałac Królewski w Queluz odkryje przed Wami także jadalnię rodziny królewskiej. Stoły zastawiane były tam najwyższej jakości porcelaną oraz srebrnym serwisem. W centralnym punkcie jadalni znajduje się dzbanek z porcelany chińskiej, używany do mycia rąk po zakończeniu każdego posiłku, a w nawie tuż obok umieszczany był zwykle mniejszy stół deserowy, zastawiany owocami i słodyczami z jaj i migdałów, z których do dziś znana jest portugalska gastronomia.

Korytarz Rękawów

Oprócz zwiedzania komnat przejdziecie również Korytarzem Rękawów, nawiązującym swoją nazwą do szklanych rękawów, chroniących świece. To nie świece są jednak głównym punktem zwracającym tam uwagę, ale pokrywające ściany korytarza, polichromowane płytki szkliwione. Będące portugalskim symbolem azulejos przedstawiają sceny mitologii klasycznej, polowań, a także analogie do pór roku czy kontynentów. 

Sala Ambasadorów pałacu Queluz

Sala Ambasadorów była wcześniej znana jako Sala Serenad, w nawiązaniu do odbywających się tam niegdyś koncertów. Właśnie podczas takiego koncertu powstał portret rodziny królewskiej, widniejący na suficie tego pomieszczenia. Od 1794 roku pokój ten stał się znany jako Pokój Ambasadorów, gdyż król João VI wybrał go jako miejsce audiencji i ceremonii ucałowania dłoni. Ze względu na wielkie, porcelanowe, chińskie wazy pomieszczenie to nazywane jest czasem Pokojem Rzeźb.

Sala Don Kichota

Zwiedzając Pałac Królewski w Queluz warto zwrócić szczególną uwagę na Salę Don Kichota, która swoją nazwę zawdzięcza znajdującym się tam malowidłom, przedstawiającym sceny z życia tej postaci literackiej. Jest to najbardziej znana sala recepcyjna w pałacu, która była miejscem narodzin siedmiu z dziewięciu dzieci João VI i Carloty Joaquiny. To także miejsce śmierci cierpiącego na gruźlicę księcia Pedro – pierwszego cesarza Brazylii i króla Portugalii.

Garderoba Królowej Marii

Garderoba Królowej to jedno z najbardziej intymnych miejsc jakie kryje Pałac Królewski w Queluz. To tam królewska służba wykonywała codzienną toaletę królowej. Tam również królowa przyjmowała swoich gości, aby zapewnić sobie większą prywatność. Garderoba Palácio de Queluz udekorowana jest jedenastoma malowanymi panelami, które przedstawiają sceny, nawiązujące do męskich i kobiecych praktyk toaletowych w XVIII wieku, takich jak pudrowanie włosów czy nakładanie papierowych skrętów.

Inne pomieszczenia w pałacu Queluz

Królewskie komnaty pałacowe
Królewskie komnaty pałacowe

To oczywiście nie wszystkie atrakcje, jakie oferuje wybudowany w Queluz zamek. W zaprojektowanym pierwotnie jako letnia rezydencja pałacu zwiedzić można także byłą poczekalnię dla służb króla, pomieszczenie przeznaczone do gier i rozrywek oraz salę w całości nawiązującą do tematyki pikników, której sufity pomalowano inspirując się plastrami miodu.

Godna zainteresowania jest także dawna sypialnia Pedra III, a także komnata Marii Francisci Benedity, najmłodszej siostry królowej Marii I oraz pałacowa wartownia, nad drzwiami której czuwają rzeźby Marsa oraz jego siostry Minerwy. Co ciekawe, na terenie pałacu znajduje się także Krajowa Szkoła Sztuki Jeździeckiej.

Wiszący Ogród Pałacu Queluz

Zwiedzając Pałac Królewski w Queluz, nie sposób pominąć górnych ogrodów. Podzielone są one na dwie części, znacznie mniejszy Ogród Maltański oraz Ogród Wiszący, większy, umieszczony częściowo nad zbiornikiem wodnym. Znajdujące się tam geometryczne, bukszpanowe kwietniki wskazują na zdecydowaną inspirację francuskimi ogrodami. Całość zdobią jeziora, fontanny, wazy oraz ołowiane rzeźby tematyką nawiązujące do mitologii klasycznej.

Ogrody Pałacu Królewskiego w Queluz

Ogrody Pałacu Królewskiego w Queluz
Ogrody Pałacu Królewskiego w Queluz

Pałac znajduje się w otoczeniu ogrodów, które zachwycają zwiedzających nie tylko wszechobecną zielenią oraz kompozycją zharmonizowaną z konstrukcją pałacu. Można we własnym tempie spacerować między Wielką Kaskadą, stworzoną z rzeźbionego kamienia i skał o ciekawych kształtach oraz Jeziorem Medalionów, będącym największym zbiornikiem wodnym na terenie ogrodów.

Pałac Królewski w Queluz posiada także Ogród Botaniczny, będący częścią poświęconą głównie rozrywce i rekreacji. Kończąc zwiedzanie, spacerując parkowymi ścieżkami, oczami wyobraźni możecie zobaczyć jak rodzina królewska organizowała w ogrodach przedstawienia muzyczne, bale maskowe, gry i recitale na wolnym powietrzu.

Informacje praktyczne

Pałac Królewski w Queluz na mapie

Odkryj Portugalię

Booking.com
Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY