Strona głównaWłochyMiasta we WłoszechPortofino – Luksusowy kurort Zatoki Genueńskiej

Portofino – Luksusowy kurort Zatoki Genueńskiej

Poszukiwania włoskiego Dolce Vita z sukcesem zakończą się właśnie w tym mieście, bo włoski termin oznaczający dosłownie słodkie życie to doskonałe określenie tego, co znaleźć można w Portofino. Wystarczy usiąść na słynnej La Piazzetta, korzystać z uroków odbijającego się w przybrzeżnych wodach słońca i rozkoszować się sączonym przy pięknych widokach aperitivo.

Portofino to niewielkie, ale wyjątkowo malownicze miasto w północno-zachodnich Włoszech, w regionie Liguria. To właśnie z tego typu miasteczek znana jest cała Riwiera Włoska, czyli wybrzeże Ligurii. Portofino stało się popularnym kurortem w tej części Italii głównie ze względu na słynny, niewielki, ale luksusowy port, znajdujący się w zatoczce, którą otaczają kolorowe kamienice, zielone wzgórza i majestatyczne skały. Choć to ten punkt miasta w największej mierze przyczynił się do wzrostu popularności Portofino, zarówno wśród światowych gwiazd jak i turystów, to oczywiście nie jedyne co warto tam odkryć.

Do Portofino dotrzeć można bezpośrednio samochodem lub jachtem, a jeśli planujecie podróż pociągiem, dotrzeć możecie do stacji kolejowej w pobliskim Santa Margherita Ligure, która szczególnie w szczycie sezonu zapełnia się turystami w nie mniejszym stopniu niż Portofino.

WARTO WIEDZIEĆ: Aby sprawnie poruszać się po Portofino, możesz wynająć samochód na wakacje w serwisie RentalCars.

La Piazzetta di Portofino

Niekwestionowanym sercem Portofino jest La Piazzetta di Portofino – symbol luksusu i elegancji, charakteryzujących całe miasteczko. To właśnie tam najłatwiej jest znaleźć kręcących się po mieście celebrytów i filmowe gwiazdy obsługiwane w ekskluzywnych restauracjach. Ten plac, otoczony przez luksusowe domy mody, kolorowe domki charakterystyczne dla tej okolicy i niewielki port, w którym cumują wysokiej klasy jachty, to miejsce międzynarodowych spotkań. Będąc w Portofino, po prostu nie można przegapić krótkiego aperitivo czy spaceru po zamkniętym od ruchu kołowego terenie Piazzetty.

La Piazzetta di Portofino reprezentuje miasto na większości pocztówek
La Piazzetta di Portofino reprezentuje miasto na większości pocztówek

Museo del Parco

Tam, gdzie Morze Liguryjskie wdziera się na teren Portofino, nieopodal brzegu znajduje się wyjątkowy park. Ogród powstały na kilku poziomach liczy około trzy hektary. Zbudowany został z wielką cierpliwością przez barona Mumma, który oprócz miejsca na swoje winnice, stworzył sprzyjającą mikroklimatowi Portofino kolekcję roślin z całego świata. Cały ogród to także jeden wielki punkt widokowy, bo wszechobecne tarasy to świetne miejsce, by obserwować część portową Portofino otoczoną kolorowymi budynkami.

W Museo del Parco znajduje się wiele tarasów z widokiem na morze
W Museo del Parco znajduje się wiele tarasów z widokiem na morze

To jednak nie wszystko z czego słynie Museo del Parco. Ta przestrzeń oprócz odpoczynku dostarcza także wrażeń miłośnikom sztuki, bo stanowi sporych rozmiarów muzeum na świeżym powietrzu. Trasa prowadząca w cieniu drzew na każdym kroku odkrywa przed spacerowiczami rzeźby, instalacje i przestrzenne kompozycje autorstwa czołowych światowych artystów sztuki współczesnej. Co roku kolekcja wzbogacana jest o nowe eksponaty, dzięki czemu przestrzeń stale się rozwija i stara się nieustannie zaskakiwać stałych bywalców.

Historyczne centrum Portofino

Jednym z najważniejszych zabytków centrum Portofino jest Kościół San Martino
Jednym z najważniejszych zabytków centrum Portofino jest Kościół San Martino

Zwiedzanie Portofino, a szczególnie jego historycznego centrum, nie zajmuje dużo czasu. To krótki spacer po urokliwych uliczkach. Raczej spokojne, ścisłe centrum, otoczone restauracjami, barami i sklepami, rozchodzi się na dwie strony wraz z napotkaniem małego portu. Spacerując po tym terenie, gdzieniegdzie znaleźć można niewielkie, choć wdzięczne przystanie oraz punkty widokowe, z których roztaczają się przepiękne panoramy.

Jednym z najważniejszych zabytków wśród uliczek centrum Portofino jest Chiesa di San Martino. Zabytkowy Kościół San Martino powstał w 986 roku, na miejscu stojącej tam wcześniej kaplicy i jeszcze w tym samym roku został podarowany mnichom z bractwa San Fruttuoso. Niestety dzisiejsza zabudowa nie ma wiele wspólnego z jego oryginalną formą, bo obecny kształt jest wynikiem przebudowy przeprowadzonej pod koniec XIX wieku. Fasada w stylu romańskim mimo wszystko zaprasza przechodniów by zajrzeć do środka i zachwycić się zdobiącymi wnętrze kościoła św. Marcina rzeźbami i posągami.

Chiesa di San Giorgio

Słynny Kościół św. Jerzego pochodzi z XII wieku
Słynny Kościół św. Jerzego pochodzi z XII wieku

Tuż przy luksusowym porcie Portofino znajduje się Chiesa di San Giorgio, kościół warty uwagi chociażby ze względu na jego położenie. Stojący na klifie cypla budynek Kościoła św. Jerzego jest stosunkowo niewielki i ma niemalże owalny kształt. Pochodzący z XII wieku kościół podczas swojej długiej historii był aż czterokrotnie niszczony przez wojnę i tyle samo razy udawało się go odbudować. Choć wiele ze znajdujących się tam niegdyś dzieł sztuki zaginęło, w kościele nadal można zobaczyć cenne obrazy oraz ofiarowaną przez marynarzy sztukę ludową. Za dzieło sztuki można także uznać marmurowe ołtarze i posadzki świątyni.

CIEKAWOSTKA: W małej kapliczce znajdującej się pod ołtarzem Kościoła św. Jerzego znajdują się relikwie świętego. Przywiezione one zostały przez pochodzących z Portofino żeglarzy, sterujących galery, które płynęły do Ziemi Świętej.

Wielkie święto San Giorgio w Portofino

Jeśli w samym Portofino chcecie spędzić tylko jeden dzień, upewnijcie się, że jest to właśnie 23 kwietnia. Ten wyjątkowy dla Portofino dzień to święto San Giorgio, do którego tygodniami przygotowują się mieszkańcy wraz z dziećmi. Najważniejsze święto miasteczka poświęcone jest jego patronowi, św. Jerzemu, wojownikowi i pogromcy smoków. Większość uroczystości gromadzi mieszkańców wokół słynnej Piazzetty, gdzie organizowane są różne atrakcje, palone jest główne ognisko, a uczestnicy jedzą wspólne posiłki, śpiewają i bawią się do białego rana. Tradycja głosi, że jeśli palący się w ognisku pień przewróci się w stronę morza, wróży to pomyślny rok dla całego miasteczka.

Latarnia morska w Portofino

Z cypla, na którym stoi latarnia morska roztacza się niezwykły widok rozległego morza
Z cypla, na którym stoi latarnia morska roztacza się niezwykły widok rozległego morza

Choć sama latarnia nie jest szczególnym pod względem architektonicznym budynkiem, warto ją odwiedzić, by zachwycić się zapierającym dech w piersiach widokiem na Zatokę Tigullio. W najbardziej wysuniętym punkcie cypla oprócz latarni znajduje się także bar, idealny by kontemplować niezwykłe widoki przy filiżance kawy czy kieliszku wina. Bez cienia wątpliwości atrakcją jest też sama droga na kraniec cypla. Dotrzeć tam można tylko pieszo, spacerując od Piazzetta di Portofino do podnóża latarni morskiej. To jedna z najpopularniejszych tras pieszych w tej okolicy, łatwa i jednocześnie wyjątkowo przyjemna, mając na względzie otaczającą tę ścieżkę roślinność.

Uroki zamku Castello Brown

Wznoszący się na wzgórzu, monumentalny zamek Castello Brown otoczony jest ogrodem pełnym kwiatów i śródziemnomorskiej roślinności. Ta zielona oprawa zamku to dzieło konsula Browna, od którego nazwiska wzięła dzisiejszą nazwę cała konstrukcja. Zamek to idealne miejsce by obserwować okolice Portofino, bo wspaniałe widoki roztaczające się z samego szczytu zapierają dech w piersiach.

Stojący na wzgórzu zamek Castello Brown zapewnia niezwykły widok na całą zatokę
Stojący na wzgórzu zamek Castello Brown zapewnia niezwykły widok na całą zatokę

Pierwsze wzmianki o konstrukcji pochodzą z 1425 roku i zarówno ta jak i wszystkie następne mówią o miejscu wyjątkowo rozchwytywanym ze względu na swoją strategiczną pozycję i roztaczające się wokół niezwykłe pejzaże. Przechodzący na przestrzeni lat z rąk do rąk zamek od 1961 roku jest własnością miasta Portofino. Jego pomieszczenia rozmieszczone na dwóch piętrach pełne są płaskorzeźb, oryginalnych, drogocennych mebli z marmuru i łupka oraz naściennych obrazów i malowideł.

Każda sala poświęcona jest innej tematyce, ale żadna nie rozczarowuje. We wnętrzu znajduje się także wystawa opowiadająca co nieco o historii tego miejsca i całego Portofino. Musicie mieć jednak niemało szczęścia, by to wszystko zobaczyć, bo wstęp do zamku zarezerwowany jest jedynie dla gości zaproszonych na odbywające się tam wydarzenia. Dziś Castello Brown to bardzo ekskluzywna przestrzeń przeznaczona do organizacji prywatnych konferencji, przyjęć, bankietów, wystaw sztuki, a szczególnie wesel w wyjątkowo bajecznej oprawie.

Santa Margherita Ligure

W pobliżu Portofino znajduje się Santa Margherita Ligure, popularny kurtort północnych Włoch
W pobliżu Portofino znajduje się Santa Margherita Ligure, popularny kurtort północnych Włoch

Większość turystów zwiedzanie Portofino łączy z wizytą w Santa Margherita Ligure. Tyczy się to szczególnie tych, którzy w te okolice przybywają koleją, bo to właśnie tam znajduje się najbliższa stacja kolejowa. Położone między górami a morzem miasto Santa Margherita Ligure jest jednym z najpopularniejszych kurortów turystycznych na Riwierze Włoskiej. Zwiedzający to miasteczko szukają w Santa Margherita Ligure słynnego obronnego zamku z 1550 roku czy Villi Durazzo-Centurione z włoskim ogrodem o niezwykłej urodzie. To, z czego najbardziej słynie jednak Santa Margherita to port i plaże, których brak w Portofino. Najbardziej popularnymi są plaża Syreny i plaża Libera.

San Fruttuoso

San Fruttuoso to osiemnastowieczny klasztor położony w niezwykle malowniczym miejscu
San Fruttuoso to osiemnastowieczny klasztor położony w niezwykle malowniczym miejscu

Zwiedzanie samego Portofino to także okazja do poznania pobliskiego San Fruttuoso, które znane jest przede wszystkim ze znajdującego się tam opactwa. Budynek klasztorny pochodzi z VIII wieku. Od tego czasu zarówno kościół jak i klasztor przeszły wiele zmian i renowacji, a obecnie są własnością Włoskiego Funduszu na rzecz środowiska. Kompleks opactwa San Fruttuoso jest wart odwiedzenia, zwłaszcza ze względu na krużganki i grobowce wpływowej rodziny Doria.

San Fruttuoso skrywa jeszcze jedną tajemnicę, w poszukiwaniu której przybywają turyści. Przybrzeżne wody tej okolicy słyną z fascynującej figury, która się tam znajduje. Choć dobrze znany w całych Włoszech Chrystus z Otchłani znajduje się na dnie morza, dzięki przejrzystości wody w spokojne dni można zobaczyć go nawet bez nurkowania.

Odkryj region Ligurii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY