W połowie drogi między Florencją, a Sieną możemy trafić do miasteczka niemal żywcem wyciągniętego ze średniowiecza!
San Gimignano to niewielka miejscowość, która we Włoszech znana jest przede wszystkim z jednej z najlepiej zachowanych starówek w całym kraju. Miasto swój największy rozkwit przeżywało pod koniec średniowiecza. Wyrazem tego są między innymi charakterystyczne wieże, które teoretycznie nijak mają się do zabudowy tamtych czasów. Teoretycznie…
Słynne wieże
Użyte w tytule określenie “średniowieczny Manhattan” nie jest przypadkowe. Przylgnęło ono do miasta za sprawą znajdujących się tu wysokich wież wybudowanych w XIII-XV wieku. Skąd pomysł na właśnie taką zabudowę? Z jednej strony pełniły one funkcję obronną, ponieważ w przypadku ataku mieszkańcy wchodzili na samą górę, wciągali za sobą drabiny i odcinali (lub przynajmniej znacznie utrudniali) drogę najeźdźcom.
Z drugiej strony – wznoszenie wież przez mieszkańców było też wyrazem statusu majątkowego. Bogacze rywalizowali w ten sposób między sobą, stawiając coraz to wyższe budowle. Jak na ironię losu próbę czasu przetrwało jedynie 14 z 72 wybudowanych wież. I to wcale nie z powodu najazdów, a za sprawą niestabilnego gruntu, który doprowadził do zawalenia się większości budowli.
WARTO WIEDZIEĆ: Najstarszą wieżę, czyli Torre Rognosa, znajdziemy przy placu Piazza del Duomo. Została ona wzniesiona około 1200 roku. Z kolei, aby zobaczyć tę najwyższą, musimy udać się w okolice Ratusza. To tam góruje nad miastem Torre Grossa mierząca 54 m wysokości.
Historyczne Centrum San Gimignano
Kluczową częścią miasta jest starówka, a bardziej poprawnie – Historyczne Centrum, które w 1990 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. O popularności tego miejsca wiele mówią tłumy turystów, których w sezonie nigdy nie brakuje. I trudno się dziwić, bo Historyczne Centrum San Gimignano to kwintesencja średniowiecznej, włoskiej architektury, która zachowała się tutaj w doskonałym stanie. Jest coś całkiem magicznego w przechadzaniu się wąskimi uliczkami wśród kamienic, które stoją tu od kilkuset lat i które zapewne przeżyją jeszcze kilka kolejnych pokoleń.
CIEKAWOSTKA: “San Gimignano” to nazwa, którą miasto przyjęło na cześć biskupa Geminiana z Modeny. Wcześniej nazwa miejscowości brzmiała “Silva”.
Historyczne Centrum to także doskonałe miejsce dla osób polujących na tradycyjne pamiątki z Włoch, lokalne przysmaki i oczywiście wino. Oprócz licznych sklepów do swoich wnętrz zapraszają też bary i restauracje serwujące dania przyrządzane według tradycyjnych włoskich przepisów. Ich częstym składnikiem jest szafran, z którego produkcji słynie San Gimignano.
Najważniejsze zabytki
Kluczowe place w miasteczku to Piazza del Duomo i Piazza della Cisterna. Przy tym pierwszym znajdziemy jeden z najważniejszych zabytków w mieście – romańską kolegiatę Santa Maria Assunta (Collegiata di San Gimignano). Budowlę wzniesiono w XII wieku, natomiast w wieku XV została poddana przebudowie. We wnętrzu świątyni uwagę przyciągają piękne malowidła, freski i rzeźby. Jej największą dumą jest natomiast drewniana rzeźba “Zwiastowanie” dłuta Jacopa della Quercii.
Inne miejsce warte odwiedzenia to kościół Sant’Agostino. I tutaj możemy podziwiać bogato zdobione wnętrze, liczne rzeźby i piękne freski, które ukazują sceny z życia św. Augustyna. Sam kościół został wybudowany około XIII wieku i jest również przykładem włoskiej architektury romańskiej, o czym przypominają masywne mury i niewielka liczba okien ograniczających ilość światła wpadającego do świątyni.
Mniej typowym, za to bardzo popularnym zabytkiem jest XIII-wieczna studnia, która znajduje się na Piazza della Cisterna. Na tym samym placu warto zajrzeć też do lodziarni Gelateria Dondoli, która zdaniem niektórych serwuje najlepsze lody na świecie :).
Ciekawe muzea
Jak większość miast i miasteczek również San Gimignano posiada muzea, które przybliżają historię tego miejsca i najbliższych okolic. Możemy więc odwiedzić Museo San Gimignano 1300 – muzeum godne odwiedzenia przede wszystkim ze względu na ceramiczną rekonstrukcję miasta przedstawiającą, jak wyglądało ono w średniowieczu. Instalacja zajmuje 27m2 i została wykonana w skali 1:1000.
Inną ciekawą propozycją jest Museo del vino Vernaccia di San Gimignano, czyli muzeum znanego toskańskiego wina, które jako jedno z niewielu może pochwalić się apelacją DOCG. Produkcja tego trunku rozpoczęła się w drugiej połowie XIII wieku, co w dużej mierze wyjaśnia powód, dla którego doczekał się on nawet swojego muzeum.
WARTO WIEDZIEĆ: Wino Vernaccia di San Gimignano jest dostępne w wielu lokalnych sklepach, a jego cena jest całkiem przystępna, biorąc pod uwagę walory gatunkowe i historię, która stoi za tą marką.
Jeśli natomiast wolicie bardziej mroczne klimaty, w swoje progi zapraszają Muzeum Tortur (Museo della Tortura) oraz Muzeum Kary Śmierci (Museo della Pena di Morte). W obu miejscach przechowywane są średniowieczne narzędzia tortur oraz te, którymi dokonywano kar śmierci.