Torrevieja – Miasto morza i soli

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Jest tutaj ponad 100 barów nocnych, wspaniała promenada, port rybacki i dwie słone laguny. Z wszystkich wymienionych to właśnie te ostatnie są główną atrakcją w tym rejonie.

Torrevieja to miasto we Wspólnocie Walenckiej położone około godzinę drogi od Alicante. Miejsce szczególnie uwielbiane przez turystów z zachodniej i północnej części Hiszpanii. Powód? Ponad 300 słonecznych dni w roku, wspaniałe szerokie plaże co roku odznaczane Niebieską Flagą oraz bardzo zdrowy mikroklimat. Możemy go zawdzięczać ogromnym złożom soli, które znajdują się w tym miejscu. Co więcej, to właśnie obecność dwóch słonych jezior doprowadziła do tego, że stworzono w tym miejscu miasto.

Torrevieja to także znakomita baza wypadowa do kilku innych miejsc w tym rejonie. Codziennie odbywają się tutaj kursy na pobliską wyspę Tabarca. Niedaleko stąd też do Murcji, Elche – miasta palmowych gajów, czy wspomnianego już wcześniej Alicante.

W każdy piątek w mieście otwiera się też jeden z największych targów na świeżym powietrzu w Hiszpanii (Mercadillo de Torrevieja). Kupisz tam prawie wszystko – jedzenie, ubrania, akcesoria, pamiątki, książki i dużo, dużo więcej! Łącznie czeka na Ciebie około 1200 stoisk obok których trudno będzie przejść obojętnie.

Ciekawa historia i nieprzypadkowa nazwa miasta

Historia Torrevieja od zawsze związana była z morzem i solą. Do 1802 r. na terenie dzisiejszego miasta był tylko jeden budynek – wieża obserwacyjna. Stąd też wzięła się jego nazwa Torrevieja (Torre vieja to po polsku Stara Wieża). Oficjalnie miasto powstało w 1803 roku, kiedy to z dekretu króla Carlosa IV administracja Królewskich Solnisk (Reales Salinas) została przeniesiona w to miejsce. Od tego momentu zaczęło pojawiać się tutaj coraz więcej zabudowań (początkowo były to głównie domy pracowników zatrudnionych przy wydobyciu soli), powoli zaczęła rozwijać się gospodarka i cała miejska infrastruktura.

Dawna wieża, symbol miasta Torrevieja
Dawna wieża, symbol miasta Torrevieja

Niestety w 1829 r. doszło do trzęsienia ziemi, które prawie całkowicie zmiotło z powierzchni większość zabudowań. Ta katastrofa spowodowała, że miasto musiało zostać zbudowane od nowa, a do dziś nie zachował się żaden zabytek z dawnych czasów.

Słone laguny w Torrevieja mają charakterystyczny różowy kolor
Słone laguny w Torrevieja mają charakterystyczny różowy kolor

Współcześnie Torrevieja jest jednym z największych w Europie producentów „białego złota”, czyli soli. I choć nie ma tu ogromnej ilości atrakcji typowo turystycznych, to miasto nie może narzekać na brak odwiedzających. Na pochwałę zasługuje także podejście lokalnych władz, które z wydobycia soli zrobiły nie tylko istotną gałąź przemysłu, ale także szeroko zakrojoną atrakcję turystyczną. Jak przekonasz się z dalszej części tego artykułu, w Torrevieja znajduje się wiele miejsc (np. muzeów), których główną tematyką jest właśnie sól.

Słone jeziora w Torrevieja i skupiska soli przy brzegu
Słone jeziora w Torrevieja i skupiska soli przy brzegu

Parque de las naciones

Parque de las Naciones (inaczej Jardín de las Naciones) to park dedykowany narodom europejskim, który znajdziemy w samym centrum miasta Torrevieja. Jego najbardziej emblematycznym elementem jest sporej wielkości jezioro, które mierzy około 6000 m2 powierzchni. Częścią jeziora jest półwysep, który kształtem przypomina kontynent europejski. Zobaczymy to oczywiście tylko z większej odległości – np. z widoku drona lub na mapie.

Szlak Natury (Ruta Natura)

To wycieczka idealna dla każdego, kto lubi długie spacery i czas spędzony na łonie przyrody. Szlak Natury wiedzie przez założony w 1989 r. park naturalny Lagunas de La Mata y Torrevieja uważany za zielone płuca miasta. Oprócz bogatej szaty roślinnej (wiele gatunków znajdujących się tam roślin jest pod ochroną), trafimy tutaj także na dwie kolorowe, słone laguny. Zajmują one powierzchnię 1400 ha, co stanowi blisko 30% obszaru całego parku.

Szlak Morski (Ruta Marinera)

Ten szlak to podróż przez historię morską miasta. Wycieczkę możesz zacząć od Placu Konstytucji (Plaza de la Contitución) – jednego z najbardziej emblematycznych miejsc w Torrevieja. Po drodze odwiedzisz kilka ekspozycji i interesujących budynków, a na koniec czeka Cię wizyta w muzeach urządzonych w łodziach podwodnych.

Szlak Solny (Ruta Salinera)

Ponieważ sól nieodłącznie związana była z miastem, jest to jeden z tematów, który w Torrevieja jest szeroko interpretowany. Swoją podróż zaczynasz w tym przypadku na Plaza de Estación, gdzie znajduje się stara stacja kolejowa. Podczas wycieczki odwiedzisz też Centro de Interpretación de la Industria Salinera – miejsce unikalne na skalę światową, które odpowie na wszystkie Twoje pytania związane z wydobywaniem soli, przedstawi jego sekrety, ciekawostki i ewolucję tej gałęzi przemysłu. Na koniec odwiedzisz Muzeum Morza i Soli, które będzie znakomitym podsumowaniem nabytej wiedzy oraz pokaże Ci kulturowe aspekty związane z wydobyciem soli w Torrevieja. Na szczególną uwagę zasługują znajdują się tam rękodzieło wykonany z użyciem tego surowca.

Nietypowe muzea

Oprócz wymienionych wyżej muzeów, w Torrevieja znajduje się jeszcze kilka innych, których tematyka jest naprawę niecodzienna. Pierwsze z nich to Muzeum Wielkiego Tygodnia (Museo de la Semana Santa), przedstawiające różne eksponaty z obchodów Świąt Wielkanocnych w Torrevieja. Znajdziemy tutaj zarówno platformy, na których noszone są figury Jezusa i świętych, jak i rzeźby, ozdoby i inne akcesoria wykorzystywane w procesjach. Jak wiadomo Wielki Tydzień jest w Hiszpanii obchodzony bardzo uroczyście, więc i muzeum o tej tematyce wydaje się całkiem uzasadnione.

Dla kontrastu w mieście znajdziemy też Muzeum Szopek Bożonarodzeniowych (Museo de Belenes). Jest to prywatna kolekcja pokazująca sztukę i tradycję budowania szopek bożonarodzeniowych. Na odwiedzających czeka ogromny zbiór figur przedstawiających anioły, jak również liczne reliefy i dioramy. Tutaj także będziesz mieć okazję zobaczyć najmniejszą szopkę świata wyrzeźbioną w porcelanie stomatologicznej!

Ostatnie miejsce warte uwagi to Drukarnia w Torrevieja (La Imprenta en Torrevieja). W tym budynku odkryjesz wystawę składającą się z ponad 10 000 eksponatów związanych z historią druku. W kolekcji znajdują się zarówno pierwsze maszyny drukarskie z 1888 roku, jak i narzędzia służące do uszlachetniania druku. Miejsce szczególnie interesujące dla miłośników techniki, designu i typografii.

Plaże w Torrevieja

Błogi relaks nad brzegiem morza, to coś czego nie możesz sobie odmówić podczas urlopu w tym mieście. Zobacz, które plaże w Torrevieja zdobędą Twoje serce:

  • Playa de los Locos – długa i szeroka miejska plaża z dużą ilością lokali usługowych.
  • Zatoczka Cala Ferris – urokliwe miejsce z pojawiającymi się gdzieniegdzie małymi wydmami. Miejsce uwielbiane przez nurków ze względu na krystalicznie czystą wodę, podwodne łąki i różne gatunki ryb, które zamieszkują te wody. Od czasu do czasu przy skalistych częściach zatoczki można spotkać też wędkarzy.
Plaża La Mata w Torrevieja
Plaża La Mata w Torrevieja
  • Playa de la Mata – długa i szeroka plaża z mnóstwem lokali usługowych, knajpek i miejsc rekreacyjnych (np. do gry w piłkę lub siatkówkę plażową). Świetnie sprawdzi się nie tylko do opalania, ale także na romantyczny spacer przy zachodzie słońca.
  • Las Calas – to nie typowa plaża, ale skalisty (i stosunkowo płaski) fragment wybrzeża, który znakomicie sprawdzi się do snorkelingu. Jego spokojne wody po zanurkowaniu ukazują piękny i bogaty eko system morskiego dna w tym rejonie.
  • Playa del Cura – plaża miejska, która jest tłumnie odwiedzana przez mieszkańców i turystów, ale też znajduje się tutaj sporo urokliwych chiringuitos (małe knajpki przy plaży) i lokali usługowych.
Playa del Cura, Torrevieja
Playa del Cura, Torrevieja
  • Zatoczka Cala Piteras – kolejne miejsce, które pozwala osberwować zapierające dech w piersiach podwodne łąki. Świetnie nadaje się zarówno do snorkelingu, jak i do plażowania.
  • Playa de los Náufragos – kolejne dużej wielkości plaża. Oprócz wyrastających z niej raz po raz pojedynczych palm znajdziemy tutaj także mały park wodny, który spodoba się szczególnie dzieciom.
  • Baseny naturalne – spacerując wzdłuż wybrzeża Torrevieja, możesz natknąć się nie tylko na plaże, ale też na kilka małych basenów naturalnych. Prawie całkowicie osłonięte przez ląd fragmenty morza powodują, że woda w tym miejscu jest niezwykłe spokojna, przez co są to miejsca szczególnie polecane dla najmłodszych oraz miłośników nurkowania.

Ciekawe miejsca w okolicy Torrevieja

Jeśli planujesz spędzić w Torrevieja dłuższy urlop, to może znajdziesz czas na odwiedzenie kilku innych miejscowości położonych w pobliżu? Powód ku temu zawsze się znajdzie, tym bardziej że takich plaż na Costa Blanca nie znajdziesz w żadnym innym miejscu. Poznaj ciekawe miejsca, które mogą Cię zainteresować:

  • Guardamar del segura – mieszkańcy mówią na nie w skrócie Guardamar. To niewielkie miasteczko słynie ze wspaniałych plaż, których łączna długość wynosi 11 km oraz z naturalnie występujących w tym miejscu wydm (Dunas de Guardamar). Jeśli marzy Ci się apartament z widokiem na morze, to w tym miejscu nie będzie z tym problemu. Tuż przy plażach w Guardamar del segura znajduje się kilka hoteli
  • Pilar de la Horadada – jadąc na południe od Torrevieja trafimy na niewielką miejscowość Pilar de la Horadada. Podobnie jak w przypadku Guardamar del segura głównym powodem, dla którego zaglądają tu turyści są szerokie i malownicze plaże oraz rozciągające się w ich pobliżu wydmy.
  • Ciudad Quesada – To niewielkie i dość młode miasteczko (prawa miejskie otrzymało w 1999 roku) położone jest na północ od Torrevieja. Ciudad Quesada słynie z pięknych, luksusowych domów oraz z tego, że mieszka tutaj niewielu Hiszpanów. Większość populacji tej społeczności stanowią Anglicy, Niemcy, Rosjanie, Skandynawowie, a czasem także Polacy. Mimo że Ciudad Quesada nie ma bezpośredniego dostępu do plaży, to od najbliższej plaży w Torrevieja dzieli je około kwadrans drogi samochodem. W miasteczku są także sklepy, restauracje, pole golfowe, a nawet park wodny. Wszystko to sprawia, że jest ono chętnie wybierane przez osoby poszukujące luksusowych nieruchomości na wybrzeżu Costa Blanca.
  • Orihuela – jadąc w kierunku północno-zachodnim od Torrevieja trafisz na miasto Orihuela. Nie może się ono co prawda pochwalić żadnymi pięknymi plażami, ale za to na uwagę zasługuje jego oferta kulturalna. W mieście znajduje się Casa-Museo de Miguel Hernández – muzeum poświęcone znanemu hiszpańskiemu poecie i dramaturgowi, Museo de la Muralla (Muzeum Murów Obronnych), Museo de Semana Santa de Orihuela (Muzeum Wielkiego Tygodnia w Orihuela) oraz Museo Diocesano de Arte Sacro (Muzeum Diecezjalne Sztuki Sakralnej).

Odkryj region Walencji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.

Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji.

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

1 KOMENTARZ

  1. Fajnie sie poznaje Hiszpanie czytając Twoje teksty!brawo!dziekuje za miły czas i prosze o więcej!pozdrawiam!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.