Strona głównaWłochyMiasta we WłoszechTrapani - Atrakcje nadmorskiego miasta w zachodniej Sycylii

Trapani – Atrakcje nadmorskiego miasta w zachodniej Sycylii

Jedni wybierają Trapani jako punkt docelowy wycieczki, poszukując krystalicznie czystej wody morskiej i klimatycznych uliczek, idealnych do długich spacerów. Inni traktują to miasto jako bazę wypadową, mając na względzie między innymi znajdujące się w pobliżu Wyspy Egadzkie. Bez względu na zamiary, Trapani nie rozczaruje ani jednych ani drugich, bo to miasto bez trudu spełnia oczekiwania wszystkich podróżników.

Trapani to położone w zachodniej części Sycylii miasto portowe, u brzegu którego nie sposób przeoczyć wszechobecnych łódek i rejsowych statków wycieczkowych. To także stolica prowincji o tej samej nazwie i brama wstępu na pobliskie Wyspy Egadzkie.

Właśnie w tej okolicy, u wybrzeży Trapani, znajdują się najpiękniejsze plaże w zachodniej Sycylii, z których każdego dnia podziwiać można zapierający dech w piersi zachód słońca. Wiedzą o tym zarówno Włosi, jak i turyści z całej Europy, tłumnie przybywający do Trapani na letni wypoczynek. Stare mury i dawne fortyfikacje to okazja, by poznać przeszłość tego miejsca, a całe miasto (szczególnie jego stara część) to jeden wielki, czekający na odkrycie labirynt.

WARTO WIEDZIEĆ: Aby sprawnie poruszać się po Trapani, możesz wynająć samochód na wakacje w serwisie RentalCars.

Centrum Trapani – od portu do Mura di Tramontana

Historyczne centrum rozpościera się między rozchodzącymi się w stronę morza cypelkami a nową częścią miasta Trapani, ciągnąc się przez wąski pas lądu. Na południu centrum ogranicza stary port, a na północy przejść można wzdłuż morza śledząc trakt Mura di Tramontana, pozostałość po starożytnych murach obronnych. W obrębie centrum każdy znajdzie coś dla siebie. Kryją się tam liczne kościoły, wśród których najważniejszym jest katedra, bastiony i fortyfikacje, będące świadectwem bogatej historii miasta, oraz kameralne uliczki.

Centrum Trapani to idealne miejsce by zgubić się pośród krętych, malowniczych uliczek
Centrum Trapani to idealne miejsce by zgubić się pośród krętych, malowniczych uliczek

Przemierzając tę część miasta, warto poszukać osobliwej konstrukcji obecnej siedziby Włoskiej Ligi Morskiej, Lazzaretto, zbudowanej jako izolatka dla osób zarażonych chorobami zakaźnymi, które wysiadły w porcie Trapani. Nie brak też charakterystycznych dla południowej architektury placyków, jak Piazza Mercato del Pesce, pełniący niegdyś funkcję targu rybnego, który dziś ograniczony portykiem z okrągłymi łukami stanowi popularne miejsce spotkań.

Katedra San Lorenzo

Katedra św. Lorenzo, najważniejszy kościół w Trapani, znajduje się w samym centrum miasta. Choć katedrę zbudowano w XIV wieku, na miejscu stojącej tam wcześniej kaplicy, kształtów, jakie możemy dziś podziwiać zaczęła nabierać dopiero w wyniku przebudów rozpoczętych w XVII wieku. Od tamtego czasu wybudowano absydę, udoskonalono fasadę oraz kopułę świątyni, a także udekorowano wnętrze kościoła.

Wąskie uliczki Trapani skrywają piękne kościoły, wśród których króluje Katedra San Lorenzo
Wąskie uliczki Trapani skrywają piękne kościoły, wśród których króluje Katedra San Lorenzo

Z zewnątrz od razu rzuca się w oczy piękny portyk z trzema łukami, wspartymi na czterech dużych, rzeźbionych kolumnach oraz stojące po bokach dzwonnice. Kościół postawiony na planie krzyża łacińskiego w swoim wnętrzu skrywa trzy nawy oraz osiem kapliczek bocznych, po cztery z każdej strony. Najbardziej godne uwagi są dwa neoklasycystyczne ołtarze zdobione marmurem oraz znajdujące się tam XVII-wieczne dzieła, wśród których najsłynniejszym jest „Ukrzyżowanie” Van Dycka.

Villino Nasi

Villino Nasi to doskonały przykład architektury Art Nouveau
Villino Nasi to doskonały przykład architektury Art Nouveau

Wąskim przesmykiem z portem w Trapani łączy się dawna wysepka zwana Lo Scoglio. To właśnie w tym miejscu stoi budynek znany jako Villino Nasi. Willa, zbudowana w 1898 roku, swoją nazwę wzięła od swojego pierwszego właściciela, Nunzio Nasi, będącego wówczas wysokim urzędnikiem Trapani. Budynek do dziś zachował swój oryginalny wygląd i przyciąga przechodniów swoją rustykalną fasadą i wyróżniającymi się z daleka, błękitnymi ramami okiennymi. Obiekt utrzymany jest w stylu Art Nouveau, a w jego wnętrzu obejrzeć można typowe meble z XIX wieku.

WIeża Torre di Ligny

Stojąca po prawej stronie Villino Nasi, na samym końcu cypla wieża Torre di Ligny zbudowana została w 1670 roku, pierwotnie w celach obronnych, choć później pełniła także funkcję latarni morskiej. Dziś ten zabytek opowiada dużą część historii i kultury terytorium Trapani, bo wykorzystywany jest jako siedziba muzeum. We wnętrzu wieży Torre di Ligny zobaczyć można kolekcję znalezisk archeologicznych związanych z obszarem Trapani.

Z tarasu znajdującego się na wieży roztaczają się piękne widoki
Z tarasu znajdującego się na wieży roztaczają się piękne widoki

Częścią wystawy są między innymi krzemienne i obsydianowe artefakty, używane w czasach antycznych, prehistoryczne narzędzia, pozostałości późnego średniowiecza czy hełmy i kotwice z okresu punickiego. Dodatkową atrakcją podczas wizyty w muzeum jest widok z tarasu, na który prowadzą wewnętrzne schody. Piękny widok morza o zachodzie słońca oraz widniejące na horyzoncie Wyspy Egadzkie to jeden z najbardziej atrakcyjnych krajobrazów w tej części wyspy.

Targ rybny

W drodze powrotnej z cypla do centrum Trapani warto zatrzymać się na chwilę w wąskiej części półwyspu, gdzie znajduje się port rybacki i ukryty nieopodal wśród krętych uliczek targ rybny. Na targu sprzedawane są oczywiście pierwszej świeżości produkty poławiane w okolicy, ryby i owoce morza, których ilość i różnorodność imponuje każdemu. Jednak to nie jedyne po co warto tam zajrzeć. To miejsce to prawdziwy obraz lokalnej kultury i to nie tylko dlatego, że owoce morza są podstawą lokalnej gastronomii. Opaleni marynarze w skupieniu naprawiający rybackie sieci oraz krzyczący w lokalnym dialekcie, niemal śpiewająco zachwalający swoje produkty sprzedawcy to coś, czego trudno doświadczyć w innych zakątkach Trapani.

Targ rybny w Trapani to kwintesencja lokalnej kultury
Targ rybny w Trapani to kwintesencja lokalnej kultury

Castello di Mare

Zachodnia część portu w Trapani zdecydowanie zdominowana jest przez Castello di Mare, znany także jako Wieża Peliade albo Wieża la Colombaia. Choć zabudowa nazywana jest zamkiem, w praktyce nigdy nie pełniła tej funkcji, a znana jest głównie z bycia jedną z obronnych wież Trapani, znajdujących się także w herbie miasta. Pamiętająca czasy średniowiecza konstrukcja o wysokości 32 metrów posiada cztery poziomy (pierwszy według źródeł służył jako cysterna), ośmiokątną wieżę, dwie kaplice i dziedziniec. Przez wieki swojej długiej historii obiekt pełnił funkcję obronną oraz stanowił więzienie. Dziś choć wciąż z daleka zwraca uwagę, to od 1965 r. stoi pusty i niewykorzystany.

Castello di Mare nazywany jest także Torre Peliade
Castello di Mare nazywany jest także Torre Peliade

Castello di Terra

Można powiedzieć, że część zachodnią historycznego centrum miasta otwiera Castello di Mare (Zamek Morski), a zamyka Castello di Terra (Zamek Lądowy). Prawdopodobnie powstał on w XII wieku i rzeczywiście miał stać w opozycji do Castello di Mare. Aż do XIX wieku był poddawany licznym przebudowom, choć w jego obecnym kształcie ciężko to zaobserwować. Pierwotna forma zamku, prostokątnej fortecy z wieżami w narożnikach nie jest już niestety widoczna, bo większość została zniszczona i pozostaje dziś w stanie ruiny. W czasach swojej świetności zamek stanowił jeden z najbezpieczniejszych punktów miasta, a teraz jego jedyna nienaruszona strona, ta północno-zachodnia, zajmowana jest przez policyjne biura.

Bastione Conca

Jeden z odchodzących od starego miasta w Trapani cypelków zakończony jest Bastionem Conca, kończącym także bieg murów Tramontana. Bastion to też punkt, z którego roztaczają się cudowne widoki Trapani, morza, a także pobliskiej góry Erice. Sama droga prowadząca do bastionu jest równie pełna uroku, ponieważ przyjemna trasa ciągnąca się od Piazza Mercato del Pesce to jedna z najbardziej uczęszczanych, turystycznych ścieżek. Fortyfikacja zbudowana w XIII wieku dopasowana została do układu sąsiadujących skał i była odpowiedzią na rosnące zagrożenie zewnętrznych ataków.

Bastion Conca kończy bieg murów Tramontana
Bastion Conca kończy bieg murów Tramontana

Pałac Palazzo Senatorio

Stare miasto Trapani wśród sieci swoich uliczek odkrywa przed zwiedzającymi pałac Palazzo Senatorio, nazywany także Palazzo Cavarretta. Choć dziś mieści się w jego wnętrzu jedynie urząd miejski, stojący przy głównej osi centrum miasta budynek ma ogromną wartość historyczną i artystyczną. Budowa konstrukcji, rozpoczęta w XV wieku z finansową pomocą Don Giacomo Cavarretta, zakończona została dopiero w XVII wieku. Jego barokowa fasada podzielona jest na trzy rzędy, zdominowane przez posągi trzech postaci, Madonny z Trapani w centrum, św. Jana Chrzciciela po lewej i św. Alberta, patrona Trapani, po prawej. Na samym szczycie od razu zobaczyć można z kolei dwie zegarowe tarcze, wskazujące godzinę oraz datę.

Znajdujący się w centrum miasta Trapani Palazzo Senatorio imponuje swoją barokową fasadą
Znajdujący się w centrum miasta Trapani Palazzo Senatorio imponuje swoją barokową fasadą

Museo del sale

Bogactwem, z którego słynie Trapani jest tak zwane białe złoto czyli sól, której wydobyciu miasto poświęciło całą, edukacyjną instytucję. Muzeum soli w Trapani znajduje się w starej XVII-wiecznej fortecy rolniczej używanej do mielenia soli. I choć znacznie oddalone jest ono od centrum miasta, zdecydowanie warto poświęcić dłuższą chwilę by poznać to miejsce.

CIEKAWOSTKA: Mimo że nie odnaleziono żadnych materialnych dowodów, podejrzewa się, że historia warzelni soli w Trapani sięga czasów Fenicjan.

Zwiedzanie Trapani nie może odbyć się bez wizyty w Muzeum Soli
Zwiedzanie Trapani nie może odbyć się bez wizyty w Muzeum Soli

Zwiedzając to miejsce można zobaczyć zgromadzone tam starożytne narzędzia pracy górników oraz wiele starych czarno-białych fotografii, pokazujących dawne sposoby pracy. Wśród zbiorów znajdują się stare kosze transportowe, kamienie młyńskie, drewniane ostrza czy starej daty miarki. Wszystkim eksponatom towarzyszą oczywiście tabliczki informacyjne, które świetnie tłumaczą do czego służyły oraz w jaki sposób ich używano. Wizyta w Muzeum Soli to jednak nie tylko historia i moc informacji. To także możliwość przejścia się po okolicznych warzelniach soli. Taki spacer pomiędzy kanałami dzielącymi warzelnie pozwala jeszcze lepiej zrozumieć zachodzące tam procesy.

Muzeum Pepoli i inne atrakcje nowej części miasta

Choć większość turystów przyciąga stare miasto w Trapani, nowa część miasta także ma swoich zwolenników. Dociera tam dużo mniej zwiedzających, za to dużo łatwiej zaobserwować codzienność, jaką wiedzie każdy mieszkaniec i mieszkanka Trapani. Bez wątpienia to także tańsza alternatywa, jeśli planujesz zarezerwować nocleg w obrębie miasta. Od strony morza zatrzymać się można na najsłynniejszej plaży Trapani, San Giuliano, a kierując się na południe łatwo dotrzesz do Muzeum Soli.

Najbardziej turystycznym miejscem w bezpośrednim centrum nowego Trapani jest Muzeum Regionalne Agostino Pepoli, które przypadnie do gustu każdemu, kto docenia historię bądź sztukę. Znajdują się tam eksponaty z kolekcji hrabiego Agostino Pepoli, reprezentujące kulturę artystyczną Trapani i całej zachodniej Sycylii. Oprócz licznych rzeźb i obrazów odkryć tam można biżuterię, cenne dzieła z koralowca, szaty liturgiczne oraz wiekowe płytki podłogowe o ogromnej wartości artystycznej.

Najpiękniejsze plaże Trapani

W Trapani i okolicy nie brakuje pięknych plaż
W Trapani i okolicy nie brakuje pięknych plaż

Idąc brzegiem morza przy centrum Trapani łatwo spotkać punkty na wybrzeżu, przy których przyjemnie jest zatrzymać się na dłużej. Tych, którzy zachwycają się piaszczystymi plażami oczaruje z pewnością Plaża San Giuliano. To jedna z najbardziej piaszczystych plaż w całej prowincji, a na dodatek znajduje się stosunkowo blisko centrum miasta. Szczególnie w sezonie letnim plaża wypełnia się rodzinami z dziećmi ze względu na czystą wodę oraz płytkie i piaszczyste dno.

W stojących przy plaży licznych kioskach łatwo wynająć leżak lub parasol słoneczny, a także coś przekąsić. Dla tych, którzy nie lubią piasku doskonałą alternatywą będą znajdujące się przy samym centrum miasta, mniej tradycyjne, kamieniste plaże przy Mura di Tramontana oraz przy Torre di Ligny. Najpiękniejsze plaże w prowincji Trapani znajdują się jednak poza granicami miasta i jeśli tylko macie większą ilość czasu powinniście koniecznie udać się na ich poszukiwanie. Mniej niż godzina podróży samochodem zawiedzie Was do Riserva dello Zingaro, jednego z najpiękniejszych rezerwatów Sycylii, gdzie piaszczystą plażę otaczają wysokie klify i szmaragdowa woda czy na równie piękną, choć bardziej rozległą Baia di Cornino, znajdującą się na północ od Trapani.

Erice

Będąc w Trapani bardzo łatwo dostać się do Erice kolejką linową, z której podziwiać można niezapomniane widoki
Będąc w Trapani bardzo łatwo dostać się do Erice kolejką linową, z której podziwiać można niezapomniane widoki

Choć do znajdującego się na wzgórzu w okolicach Trapani, niewielkiego i uroczego miasteczka Erice prowadzi dość długa i kręta droga, można się tam dostać także w dużo szybszy i łatwiejszy sposób, a mianowicie kolejką linową. I zdecydowanie opłaca się to zrobić, bo czekające na górze cudowne widoki obejmują nie tylko panoramę Trapani z doskonale widocznymi warzelniami soli, ale także pobliskie Wyspy Egadzkie. Miasteczko od dawna otaczane było niezwykłą aurą mistycyzmu i uważane jest za miejsce kultu najpotężniejszych bóstw. Niektórzy do dziś przypisują temu miejscu magiczne znaczenie.

Jednak głównym powodem, dla którego to miejsce jest tak chętnie odwiedzane, jest spokój oraz widoczne na każdym kroku dzieła architektury. Erice bowiem w całości zabudowane jest kamieniem i średniowiecznymi konstrukcjami. Niewielkie uliczki poprowadzą Was wśród placów, kościołów oraz ogrodów aż do zamku, będącego jednym z symboli miasta. Kolejką linową można oczywiście także zjechać na dół, by znów z bliska przyjrzeć się wszystkiemu temu, co widoczne było z lotu ptaka.

Castellammare del Golfo

Castellammare del Golfo znajduje się niecałą godzinę samochodem od Trapani
Castellammare del Golfo znajduje się niecałą godzinę samochodem od Trapani

Nieco bardziej oddalone od miasta Trapani, ale nie mniej popularne wśród turystów i miejscowych jest Castellammare del Golfo, urocze, nadbrzeżne miasteczko, którego panorama sprawia wrażenie, jakby kaskadą budynków wpadało do morza. Niecała godzina samochodem dzieli mieszkańców Trapani od tego miejsca, które od wieków fascynowało artystów i podróżników swoim pocztówkowym widokiem.

Historia Castellammare del Golfo sięga panowania arabskiego na Sycylii i mimo, że główna funkcja miasteczka dynamicznie się zmieniała, praktycznie nigdy nie straciło ono swojej świetności. Dziś to ważny punkt handlowy i zakątek pełen kamiennych zameczków, kościołów i przede wszystkim bajecznych plaż, z których najwspanialszą jest Cala Rossa, kamienista plaża, przy której barwy morskiej wody płynnie przechodzą od lazuru do zielonkawego szmaragdu.

Dalsza wycieczka po okolicach Trapani

Trapani to nie jedyny zakątek, który przyciąga tysiące turystów w okolice zachodniej Sycylii. Wielu z nich traktuje to miejsce jako bazę wypadową, ponieważ cała prowincja Trapani ma wiele do zaoferowania. W okolicach miasta oprócz zachwalanych wcześniej Castellammare del Golfo i Erice nie trudno o inne atrakcje.

Do wielu punktów turystycznych w zachodniej części Sycylii można dostać się autobusem miejskim
Do wielu punktów turystycznych w zachodniej części Sycylii można dostać się autobusem miejskim

Emocji dostarczy Wam Parco Avventura Erice, przyjazny rodzinom park linowy. Miłośnicy archeologii w pobliżu Trapani znajdą także pozostałości greckiej cywilizacji, a dokładnie Tempio di Segesta – świetnie zachowaną grecką świątynię z V w. p.n.e. Najpopularniejszą atrakcją są natomiast pobliskie wyspy Egady, wśród których najczęściej odwiedzaną jest ta największa, wyspa Favignana, słynąca ze swoich rajskich, piaszczystych plaż.

Odkryj Sycylię

Booking.com
Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY