Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiJaskinie i wulkany w HiszpaniiWulkan Teide – Majestatyczny symbol Teneryfy

Wulkan Teide – Majestatyczny symbol Teneryfy

Spędzając urlop na Teneryfie, jednego punktu wycieczki po prostu nie można ominąć. Wystarczy jedno spojrzenie na dostojną sylwetkę wulkanu Teide, by zrozumieć dlaczego. Chcesz wejść na jego szczyt, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? W tym artykule poznasz wszystkie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Wulkan Teide (hiszp. Pico del Teide) znajduje się na Teneryfie, w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jest to najwyższy szczyt Hiszpanii – jego wysokość wynosi 3718 metrów n.p.m. Licząc od znajdującej się w głębinach dna oceanicznego podstawy, to także trzeci co do wielkości wulkan na świecie – w kategorii pobiły go jedynie wulkany znajdujące się na Hawajach: Mauna Kea oraz Mauna Loa. Teide zajmuje centralną część wyspy, więc na jego teren tłumnie przybywają zarówno turyści, którzy zatrzymali się na południu wyspy, jak i w jej północnej części.

Zafascynował Cię ten cud natury? W takim razie zostań do końca i zobacz jak wygląda wejście na jego szczyt, jak ubrać się na wycieczkę na wulkan Teide, o czym warto pamiętać i dlaczego bilety na kolejkę Teleférico del Teide warto kupić z wyprzedzeniem.

Co warto wiedzieć o Teide?

Narodzny El Teide

Formowanie się tego niezwykłego wulkanu zaczęło się jeszcze 120 000 lat temu, kiedy wnętrze gigantycznej kaldery Las Cañadas wypełnił swoim materiałem spiętrzający się wulkan El Teide. Erupcja po erupcji, kolejne warstwy lawy wyniosły go na wysokość 3 718 metrów. Wraz z drugim najwyższym szczytem Teneryfy, Pico Viejo, tworzy on obecnie stratowulkan Teide-Pico Viejo, którego krajobraz wzbogacają setki stożków wulkanicznych, jaskinie i strumienie lawy.

W ciągu ostatnich 20 000 lat większość erupcji, dzięki którym powstawały nowe kratery, miało miejsce wokół podstawy Teide. Ma to oczywiście swoje naukowe wyjaśnienie. Im wulkan stawał się wyższy, tym trudniej było wybuchnąć lawie z jego szczytu. Mimo że stratowulkan Teide-Pico Viejo jest wciąż czynny i stosunkowo młody (biorąc pod uwag fakt, że cała kaldera Las Cañadas, w obrębie której się wznosi, ma ponad trzy i pół miliona lat), jego ostatnia erupcja miała miejsce jeszcze w 1909 roku.

Geologia wulkanu Teide

Za niezwykle atrakcyjny i egzotyczny wygląd wulkanu i otaczających go terenów odpowiada w głównej mierze geologia wzniesienia. Występujące tam materiały i minerały są odpowiedzialne za charakterystyczną dla Teide tęczę barw, które wprost przenoszą na inną planetę. Pięknie współgrają tam ze sobą białawe i żółte odcienie pumeksu, czerwonawe naloty typowe dla naturalnego utleniania, ciemne i jasne szarości bazaltu i czarny blask obsydianu. Tak niezwykła feeria kolorów w połączeniu z niezwykłymi kształtami sprawiają, że to miejsce odwiedza co roku ponad trzy miliony osób.

Fauna i Flora obszaru Teide

Surowy wygląd krajobrazu, który na pewno zwróci Twoją uwagę w drodze na Teide, nie obiecuje połaci zieleni. Jednak wiosenna odsłona tego miejsca może zaskoczyć. Niezwykle dobrze wykształcony piętrowy układ roślinności dzieli Teide na strefę roślinności półpustynnej, lasy sosnowe oraz strefę powyżej 2000 m, w której występują zbiorowiska trawiaste oraz roślinność wysokogórska. To właśnie na wiosnę z wulkanicznym pejzażem współgra biel żarnowca, żółć słomianych traw oraz czerwień charakterystycznych dla tego obszaru choć rzadkich tajinastów.

Szczyt Pico del Teide, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
Szczyt Pico del Teide, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie

Inne formy życia także mają dość utrudnione warunki do rozwoju w takim środowisku, co nie oznacza, że tereny wulkanu Teide pozbawione są swojej unikalnej fauny. Życie wśród lawy nie jest łatwe, ale do trudnych warunków dostosowały się liczne gatunki nietoperzy, ptaków oraz jaszczurek i innych gadów.

Teide w wierzeniach i legendach

Zgodnie z wiarą Guanczów, rdzennej ludności Teneryfy, wulkan Teide był miejscem świętym, łączącym dwa przeciwne światy. Guanczowie byli przekonani, że szczyt góry sięgał aż do nieba, a jej wnętrze zamieszkiwane było przez Guayota, władcę zła i ciemności. Legenda mówi, że pewnego razu Guayota porwał boga światła – Mageca i zabrał go ze sobą do wnętrza krateru. Pozbawieni słońca Guanczowie zostali zmuszeni, by poprosić o łaskę Achamána, najwyższego boga. Achamán wygrał bitwę z Guayotą, wyciągnął Mageca z wnętrza Teide, a aby sytuacja się nie powtórzyła – zatkał wulkaniczny krater, tworząc ostatni biały stożek wulkanu. Dla rdzennych mieszkańców Teneryfy każdy pobliski wyrzut lawy był próbą ucieczki Guayota, dlatego w czasie erupcji wulkanu Guanczowie palili duże ogniska, by odstraszyć demona.

Wulkan Teide jest najwyższym szczytem Hiszpanii i znajduje się na wysokości 3718 metrów n.p.m.
Wulkan Teide jest najwyższym szczytem Hiszpanii i znajduje się na wysokości 3718 metrów n.p.m.

Niezwykłą rolę tej góry uznawali także historycy i poszukiwacze przygód w okresie renesansu. Wielu z nich łączyło wyspy Oceanu Atlantyckiego z pozostałościami Atlantydy, a wulkan Teide z górą Atlas. Przez długi czas podejrzewano wtedy, że Wyspy Kanaryjskie były najwyższymi częściami mitycznej, zatopionej krainy.

CIEKAWOSTKA: Teide fascynował nie tylko Guanczów, ale także starożytnych Greków czy Rzymian, którzy wspominali o wulkanie w wielu swoich dziełach. Z kolei w okresie ekspansji europejskiej, kiedy Teide uważany był jeszcze za najwyższy szczyt na świecie, hiszpańscy, portugalscy i brytyjscy nawigatorzy używali go jako latarnia morska i punkt odniesienia podczas nawigacji po Oceanie Atlantyckim.

Wycieczka na wulkan Teide

Bezcenną pomocą w zobaczeniu niepowtarzalnej panoramy z najwyższego szczytu Hiszpanii jest kolejka na wulkan Teide. To najpopularniejszy sposób na dostanie się na sam szczyt. Stacja dolna kolejki linowej Teleférico del Teide znajduje się na wysokości 2356 m n.p.m. i wzniesie Cię ona na wysokość 3555 m n.p.m. Jeśli chcesz zobaczyć najbardziej spektakularne widoki, na tym wyprawa się nie kończy. Z górnej stacji czeka Cię jeszcze piesza wędrówka jedną z wybranych tras. Poniżej dowiesz się, jak wygląda to w praktyce.

Stacja dolna kolejki

Do stacji dolnej dostać się można w bardzo prosty sposób. Jest ona połączona z drogami dojazdowymi zarówno z południa, jak i z północy wyspy i bardzo dobrze oznaczona. Najwygodniejszym sposobem jest dotarcie tam wynajętym samochodem (wynajmiesz go na przykład na tej stronie), który zostawić można na bezpłatnym parkingu. Jeśli nie masz możliwości wynajęcia samochodu, wcale nie jesteś w beznadziejnej sytuacji. Możesz także skorzystać z miejskiego autobusu lub wybrać się na Teide w ramach zorganizowanej wycieczki grupowej.

Po dotarciu do dolnej stacji kolejki, czas na ustawienie się w kolejce, ponieważ chętnych do wejścia na Teide prawie nigdy nie brakuje. Aby uniknąć czekania przy kasie, warto wcześniej kupić bilet przez Internet. To najlepszy sposób, aby zaoszczędzić mnóstwo czasu i skupić się na pięknych widokach i niezapomnianych wrażeniach. Przy stacji dolnej znajdują się także kawiarnię, restaurację oraz sklep. Uzyskasz tu również szczegółowe informacje na temat różnych szlaków turystycznych, którymi można przejść po dotarciu do górnej stacji kolejki.

Stacja górna kolejki

Wjazd ze stacji dolnej do górnej stacji kolejki linowej trwa niecałe 10 minut. Ta niecodzienna podróż wagonikiem na wysokości kilku tysięcy metrów to jedyna w swoim rodzaju okazja, by nacieszyć oczy wspaniałymi widokami na Park Narodowy Teide. Warto rozważyć pobudkę o świcie i skorzystanie z najwcześniejszych wjazdów, bo najpiękniejsze widoki to te, które okraszone są pierwszymi promieniami słońca.

Kolejką linową na Teide wjedziesz prawie na sam szczyt Teide
Kolejką linową na Teide wjedziesz prawie na sam szczyt Teide

Górna stacja kolejki (tzw. La Rambleta) położona jest na wysokości 3555 metrów nad poziomem morza. Ta spora różnica wysokości ma istotny wpływ na temperaturę, więc koniecznie zabierz ze sobą ciepłe ubrania. W przeciwieństwie do dolnej stacji kolejki, tutaj nie znajdziesz już punktów gastronomicznych. Tak naprawdę jest to miejsce, którego celem jest skierowanie Cię na jeden z trzech dostępnych szlaków, prowadzących do trzech punktów widokowych. Każdy z nich posiada inny stopień trudności, i zajmuje różną ilość czasu. Poniżej sprawdzisz, który jest najbardziej odpowiedni dla Ciebie.

Szlak na szczyt Teide

Jeśli nie planujesz wyjeżdżać z Teneryfy bez postawienia stopy na szczycie wulkanu, szlak nr 10 to opcja dla Ciebie. Wejście na sam szczyt krateru i zarazem najwyższy szczyt Hiszpanii to przeżycie, którego się nie zapomina, więc zdecydowanie warto. W bezchmurny dzień zobaczysz stamtąd aż 4 sąsiednie wyspy.

El Teide to najpopularniejszy wulkan na Wyspach Kanaryjskich
El Teide to najpopularniejszy wulkan na Wyspach Kanaryjskich

Z takiej możliwości skorzystać mogą jednak tylko ci, którzy wycieczkę zaplanowali z dużym wyprzedzeniem, bo aby przejść szlakiem nr 10, potrzebujesz specjalnego pozwolenia, które jest wydawane wyłącznie przez władze Parku Narodowego Teide. Możesz je zdobyć, wypełniając specjalny formularz na tej stronie. Najlepiej zrobić to z dużym wyprzedzeniem, ponieważ ilość pozwoleń jest mocno ograniczona (200 dziennie) i zazwyczaj są one zarezerwowane kilka miesięcy naprzód.

Pozostałe szlaki turystyczne

Jeśli nie masz odpowiedniego pozwolenia, wciąż możesz napawać się zjawiskowymi widokami wulkanicznego krajobrazu. Szlak nr 11 doprowadzi Cię do punktu widokowego Mirador de la Fortaleza. Trekking w tym miejscu nie należy do najtrudniejszych. Po drodze czekają Cię natomiast znakomite widoki na stożek wulkaniczny Teide oraz zbocza góry Montaña Blanca. Sam punkt widokowy Mirador de la Fortaleza to z kolei przepiękna odsłona doliny La Orotava oraz góry La Esperanza. Charakterystyczną częścią krajobrazu są także białe kopuły Obserwatorium Astrofizycznego, które znajduje się w Parku Narodowym Teide.

Widok na Volcano Teide z parku narodowego Parque Nacional del Teide. Tutaj nie musisz szukać specjalnego punktu widokowego, by zrobić wspaniałe zdjęcia.
Widok na Volcano Teide z parku narodowego Parque Nacional del Teide. Tutaj nie musisz szukać specjalnego punktu widokowego, by zrobić wspaniałe zdjęcia.

Inną opcją jest szlak nr 12. Idąc jego traktem dotrzesz do punktu widokowego Mirador Pico Viejo. Mimo że ten szlak jest prawie dwa razy dłuższy niż szlak nr 11, to jego poziom trudności jest porównywalny, a nawet ciut łatwiejszy. Pod kątem widoków najbardziej przykuwają uwagę rozmaite formacje wulkaniczne, które przypominają o tym, gdzie się znajdujemy. Krater Pico Viejo (inaczej Montaña Chahorra) o średnicy 800 metrów, góra Montaña Guajara, strome skały Los Roques de García oraz góry Los Gemelos to tylko niektóre z widoków, które zobaczysz na tej trasie. Przy dobrej pogodzie jest także szansa, że ujrzysz na horyzoncie wyspy La Gomera czy El Hierro.

Specjalne atrakcje w drodze na Teide

Czas na coś nie z tej ziemi. Już samo wejście na najwyższy szczyt Hiszpanii będziesz wspominać z nostalgią przez bardzo długie lata, ale to doświadczenie może nabrać jeszcze bardziej magicznego wymiaru. Specjalne wycieczki pozwalają na skorzystanie z kursu kolejki linowej po jej oficjalnych godzinach otwarcia. To szansa, by zobaczyć górujący nad Teneryfą wulkan bez stanowiących stały element krajobrazu tłumów, a przede wszystkim, by zobaczyć najpiękniejszy zachód słońca w życiu. Gasnące powoli światło uwypukla wtedy widziane z punktu widokowego Pico Viejo fikuśne formy, zrodzone na terenie kaldery. Tego nie da się opisać, po prostu trzeba to zobaczyć.

Bezkresne widoki w drodze na szczyt Teide
Bezkresne widoki w drodze na szczyt Teide

Ale wycieczka nie musi wcale kończyć się w tym momencie. Jeśli już wiesz, że opuszczenie tego miejsca nie będzie należało do łatwych zadań, może warto zostać na pokaz gwiazd? Twierdzi się, że niebo widziane z terenu Teide jest jednym z najpiękniejszych na świecie, a wybierając właśnie tę wycieczkę będziesz mieć szansę się o tym przekonać. Po zachodzie słońca widzianym z Mirador de Pico Viejo i chwili na kolację na łonie natury rozpocznie się spektakl inny niż wszystkie. Towarzyszący grupie przewodnicy barwnym językiem opowiadają o niebie nad Teide i gwiazdach, które obserwować można zarówno gołym okiem, jak i za pomocą profesjonalnych teleskopów.

CIEKAWOSTKA: Z punktu widokowego Pico Viejo można zaobserwować aż 83 z 88 oficjalnie uznanych konstelacji gwiazd. Warto także zastanowić się nad obserwacją nieba nad Teide w czasie pełni Księżyca. Raz w miesiącu zobaczyć stamtąd można niezwykłe kratery i wzniesienia krążącego wokół Ziemi ciała niebieskiego.

Teren Parku Narodowego Teide to miejsce, w którym czekają na Ciebie piękne widoki na całą okolicę oraz pobliskie wyspy.
Teren Parku Narodowego Teide to miejsce, w którym czekają na Ciebie piękne widoki na całą okolicę oraz pobliskie wyspy.

Park Narodowy Teide

Sam Teide nie jest jedyną atrakcją przyciągającą turystów do tej części wyspy. Równie ciekawy jest otaczający go Park Narodowy Teide, najczęściej odwiedzany park narodowy w Hiszpanii, który wita rocznie około 3 milionów turystów. O jego wyjątkowości świadczy też fakt, że został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Park Narodowy Teide to bogactwo skalnych formacji, fauny i flory, jak również miejsce idealne do obserwacji gwiazd. Na terenie parku znajduje się największe obserwatorium słoneczne na świecie, a także muzeum przybliżające historię wulkanu oraz Teneryfy.

WARTO WIEDZIEĆ: W Parku Narodowym Teide znajdują się dwa centra turystyczne. Jedno w El Portillo, a drugie – w hotelu Parador Nacional.

Garść porad i wskazówek

Wejście na szczyt Teide to nie lada przedsięwzięcie. Będąc w okolicy, naprawdę szkoda by było nie skorzystać z okazji, by poznać te tereny i cieszyć się roztaczającym się z góry wspaniałym widokiem na okolicę. Właśnie dlatego do takiej wycieczki warto jest dobrze się przygotować. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, o których trzeba pamiętać:

Los Roques de Garcia na terenie Parku Narodowego Teide to jedna z wielu formacji skalnych, które warto zobaczyć w tym miejscu.
Formacja skalna Los Roques de Garcia na terenie Parku Narodowego Teide
  1. Teleférico del Teide kursuje ze stacji dolnej w godzinach od 9:00 do 16:00. W przypadku silnego wiatru lub utrudnionych warunków atmosferycznych jej ruch może zostać wstrzymany, choć tego typu sytuacje nie zdarzają się zbyt często. Wjazd kolejką w jedną stronę zajmuje około 10 minut. Ze względu na dużą zmianę wysokości i rozrzedzone powietrze nie zaleca się tej wyprawy kobietom w ciąży, małym dzieciom ani osobom chorym na serce.
  2. Koniecznie pamiętaj o tym, że wejście na szczyt wulkanu Teide (szlak nr 10) wymaga odpowiedniego zezwolenia wydawanego przez władze Parku Narodowego Teide. Taki dokument jest darmowy, ale postarać się o nie trzeba z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. O pozwolenie możesz się ubiegać, wypełniając formularz na tej stronie.
  3. Jest jeden sposób, aby zdobyć szczyt Pico del Teide bez pozwolenia na wejście. Tym sposobem jest nocleg w schronisku Altavista na Teide (adres: Schronisko Altavista, TF-21, KM 40, 2, 38300 La Orotava). Spędzić tam można tylko jedną noc, ale korzystając z usług schroniska możesz wejść na samą górę bez dodatkowych pozwoleń. Trzeba jednak liczyć się wtedy ze wczesną pobudką, bo goście schroniska muszą opuścić szlak przed godziną 9:00 rano. Przybywasz więc wieczorem, śpisz i od świtu wspinasz się na szczyt wulkanu. Ma to swoje plusy, bo wschód słońca widziany ze szczytu Teide to prawdopodobnie najpiękniejszy spektakl, jaki oferuje cała Teneryfa.
  4. Zabierz ze sobą ciepłe ubrania. I nie daj się zmylić! Plaże na południu wyspy prawdopodobnie będą pełne opalających się w promieniach słońca plażowiczów, ale w tym samym czasie na szczycie Teide może jeszcze leżeć śnieg! Duża różnica wysokości robi ogromną różnicę. Przydadzą się także wygodne buty, okulary przeciwsłoneczne i krem do opalania. Ze względów bezpieczeństwa pamiętaj też, aby wspinać się powoli, ponieważ spora wysokość i unosząca się w powietrzu siarka mogą dawać się we znaki nawet osobom posiadającym doświadczeniem we wspinaczce. Jako, że jakikolwiek wysiłek fizyczny w wysokich górach jest męczący, spakuj też wodę i kilka przekąsek.
  5. Wulkan Teide znajduje się na terenie Parku Narodowego Teide i jest obszarem chronionym. Uszanuj to, dbaj o czystość oraz o komfort swój i innych osób i pod żadnym pozorem nie ulegaj pokusom i nie zabieraj ze sobą wulkanicznych skał.

Wulkan Teide – Informacje praktyczne

Wulkan Teide na mapie

Odkryj Wyspy Kanaryjskie

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.

Booking.com
Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

10 KOMENTARZE

  1. Nareszcie jakieś praktyczne informacje jak dojechać na wulkan Teide. Thanks!

  2. pamiętajcie, że teide to nie jedyny wulkan na Teneryfie ;). Polecam wycieczki po samym parku teide. NIESAMOWITE WIDOKI!!

  3. My w tym roku planujemy wejście na Teide :). Zawsze fascynował mnie ten wulkan, mam nadzieję ze pogoda dopisze!

  4. Temperatura na Teide faktycznie potrafi zaskoczyć. My mieliśmy to szczęście, że wzięliśmy z sobą ciepłe polary, ale pare innych osob autentycznie zmarzło!

  5. Wulkan teide to pierwsza atrakcja którą zwiedziliśmy na Teneryfie :). A kolejka na Teide to najlepszy sposób na super zdjęcia! Polecam wszystkim wczasy na tej wyspie!

  6. moim zdaniem kolejka na wulkan teide robi większe wrażenie niż sam wulkan 😀

  7. Wszystko fajnie tyulko szkoda, że takie długie kolejki do kas… my czekaliśmy ponad pół godziny. Jeśli macie możliwość to radzę kupić bilety na teide przez internet

  8. Dobrze, że trafiłem na tego posta, bo myślałem, że na Teide można wejść bez pozwolenia! 😀 Mam nadzieję, że uda nam się je zdobyć, bo nasz e wczasy wypadają za pół roku…

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.