Strona głównaWłochyWłoskie wybrzeżaWybrzeże Amalfi - Najbardziej romantyczny zakątek Włoch

Wybrzeże Amalfi – Najbardziej romantyczny zakątek Włoch

Romantyczne, dziewicze, inspirujące, pełne tętniących życiem miasteczek, kolorowe i pachnące cytrynami. Takie właśnie jest wybrzeże Amalfi, bajeczny zakątek południowych Włoch, który rozkocha Was swoimi krajobrazami.

Wybrzeże Amalfi kusi swoim niepowtarzalnym, romantycznym, a zarazem dzikim krajobrazem. Z geograficznego punktu widzenia jest ono częścią półwyspu Sorrento i ciągnie się od Positano aż do Vietri sul Mare. Jego plaże należą do najpiękniejszych na Morzu Tyrreńskim i choć nie są bardzo długie, otaczające je strome klify, zbocza wysadzane miasteczkami i kamienne formacje sprawiają, że nie mają sobie równych. To także tam pomiędzy zatoczkami, przesmykami i klimatycznymi wioskami znajdziecie najbardziej dziewicze zakątki Włoch.

WARTO WIEDZIEĆ: Republika Morska Amalfi była najstarszą z czterech Republik Morskich i stała się księstwem w X wieku. Księstwo Amalfi przeżywało swój największy rozwój między końcem X a pierwszymi latami XI wieku, ale po podbiciu przez Normanów w 1136 roku wybrzeże popadło w nędzę. Amalfi stało się stolicą okręgu o tej samej nazwie w Królestwie Dwóch Sycylii i zostało przyłączone do Królestwa Włoch w 1861 roku. 

Rejsy po wybrzeżu Amalfi

Miasto Positano na Wybrzeżu Amalfi
Miasto Positano na Wybrzeżu Amalfi

Atrakcją obowiązkową podczas wizyty na wybrzeżu jest rejs po jego przybrzeżnych wodach (możesz go zarezerwować m.in. na stronie GetYourGuide). Popularność rejsów jest zdecydowanie uzasadniona, ponieważ ta perspektywa pozwala obserwować z poziomu wody strome zbocza okraszone białymi plamami miasteczek. Zobaczycie też stamtąd niezliczone zielone tarasy widokowe i zrozumiecie, dlaczego te krajobrazy inspirowały niejednego artystę.

Rejs po wybrzeżu Amalfi to jedna z najpopularniejszych lokalnych atrakcji
Rejs po wybrzeżu Amalfi to jedna z najpopularniejszych lokalnych atrakcji

Niech masywne klify sąsiadujące z morzem nie zawrócą Wam jednak w głowie, bo musicie zachować trochę zachwytu na wizytę w Grotta dello Smeraldo, jaskini, w której artystycznie wyrzeźbione przez naturę formacje pięknie podkreśla krystalicznie czysta woda. Łódki, w których odbywają się rejsy, bardzo często robią dłuższe przystanki, umożliwiające turystom plażowanie i zwiedzanie przybrzeżnych wiosek.

Nurkowanie na Amalfi

Możecie jednak przeznaczyć ten czas na coś dużo bardziej emocjonującego i poznać podwodne życie wybrzeża Amalfi. Dzięki wyjątkowej bioróżnorodności tych terenów przybrzeżne wody uznawane są za doskonałe miejsce do nurkowania. Wiele wycieczek oferuje możliwość połączenia rejsu z nurkowaniem, co jest doskonałą okazją do tego, aby pod okiem doświadczonych instruktorów zobaczyć dno morskie z innej perspektywy.

Klimatyczny trekking 

Jeśli interesuje Was inna perspektywa, a wrodzona ruchliwość nie pozwala poprzestać na oglądaniu linii brzegowej z miejsca siedzącego na statku, Amalfi oferuje także emocjonujące ścieżki i trasy trekkingowe. Droga SS163 to współczesny odcinek trasy, będący najpopularniejszym na wybrzeżu, gdyż serpentynowa droga, a właściwie roztaczające się wokół pejzaże, niebezpiecznie kuszą kierowców by rozglądać się na boki.

Sentiero degli Dei to najpopularniejsza trasa spacerowa na wybrzeżu Amalfi
Sentiero degli Dei to najpopularniejsza trasa spacerowa na wybrzeżu Amalfi

Nie brak tu jednak też miejsc dla amatorów długich spacerów i wiejskich klimatów. Najpopularniejszą wśród turystów trasą jest Sentiero degli Dei, czyli Ścieżka Bogów. Nazwa oczywiście nie jest przypadkowa, gdyż zapewnia spacerowiczom wręcz boskie widoki. 8 km średniej trudności trasy jest podzielone na dwa odcinki: wysoki i niski. Ten pierwszy choć nie jest zalecany osobom z lękiem wysokości, gdyż wznosi się nawet na wysokość 1079 m n.p.m., wszystkich pozostałych zaprasza do zatracenia się w malowniczym krajobrazie lazurowej wody i zanurzających się w niej klifów przyozdobionych uroczymi domkami.

Na wybrzeżu znajdziecie też wiele mniej popularnych, ale równie atrakcyjnych ścieżek. Niektóre prowadzą od plaży do plaży, podczas gdy inne pozwolą połączyć zwiedzanie sąsiadujących miasteczek. Trasa Sentieri di Capo D’Orso pozwoli Wam zaobserwować intrygującą jaskinię niedźwiedzia, masyw Monte Piano i opactwo Santa Maria de Olearia, a fascynująca trasa doliną Ferriere zachwyci Was wyjątkowym mikroklimatem, charakterystycznym dla wąwozów i kanionów.

Romantyczne miasteczka na wybrzeżu Amalfi

Wizytówką Ravello jest Willa Rufolo
Wizytówką Ravello jest Willa Rufolo

Jeśli szukasz miejscówki na idealne wakacje we dwoje, to wybrzeże Amalfi z pewnością nie zawiedzie Cię także pod tym kątem. Odwiedź malownicze miasteczko Ravello, urzekające Positano, białe miasto Praiano, urzekające Vietri sul mare, Atrani lub Tramonti… Wybór jest ogromny, ponieważ całe wybrzeże usłane jest mniejszymi i większymi miasteczkami, z których każde charakteryzuje się innym klimatem. Najciekawsze miejsca na romantyczny wypad opisaliśmy w artykule „Klimatyczne miasteczka na Wybrzeżu Amalfi”.

Smaki i zapachy wybrzeża Amalfi

Sfogliatella to tradycyjny deser, zrobiony z wielowarstwowego ciasta
Sfogliatella to tradycyjny deser, zrobiony z wielowarstwowego ciasta

Mówi się, że wybrzeże Amalfi pachnie cytrynami. To jeden z najważniejszych produktów w tej części Włoch, a typowe dla tego miejsca, wydłużone i stożkowate cytryny noszą nazwę Sfusati. Nie bez przyczyny tak popularne zarówno w tym regionie jak i na całym południu kraju jest limoncello – tradycyjny, cytrynowy likier.

Waszym oczom a właściwie kubkom smakowym nie może też umknąć słynna w całym regionie Kampanii sfogliatella, czyli tradycyjny deser, zrobiony z charakterystycznego, wielowarstwowego ciasta francuskiego. Przysmak wywodzi się z położonej na wybrzeżu Conca dei Marini, spokojnej wioski, która swoją drogą też warta jest odwiedzin choćby ze względu na swoją wielowiekową tradycję rybacką.

Dużą popularnością cieszą się też wina z tego regionu, a tradycyjnym daniem są ndunderi, duże kluski robione z kaszy manny.

Informacje praktyczne

Odkryj region Kampanii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY