Grotta Azzurra i inne jaskinie na Capri

Do perełek wyspy Capri należą bajkowe panoramy, skalne formacje, ale zdecydowanie najwspanialszym i najsłynniejszym klejnotem tego miejsca są jego groty, które skrywają się w wybrzeżach wyspy, a przed tymi, którzy je znajdą odkrywają bajecznie intensywne barwy o których nawet nie śniliście!

Grotta Azzurra to prawdopodobnie najbardziej charakterystyczna, naturalna wizytówka wyspy i jedna z najbardziej rozpoznawalnych podwodnych jaskiń na świecie. Jej historia jest bardzo ciekawa.

Za czasów panowania Tyberiusza było to jego prywatne kąpielisko, które z czasem, dzięki panującym tam niecodziennym barwom przekształciło się w morską świątynię, a będące tam niegdyś posągi, możecie dziś zobaczyć w Czerwonym Domu w Anacapri. Później przez wiele lat jaskinia była omijana przez zwiedzających ponieważ według lokalnych wierzeń zamieszkiwana była ona przez demony. Jej wizerunek odmienił jednak niemiecki pisarz August Kopisch, który dzięki swoim opowieściom o pięknie tego miejsca znów przywrócił mu dawną sławę.

Grotta Azzura – Błękitna Jaskinia

Grotta Azzura mierzy 60 metrów długości i 25 metrów szerokości, a jako że wejście do niej ma zaledwie 2 metry, wślizgnąć się do jej wnętrza możecie jedynie za pomocą specjalnych, niewielkich łódek. Swoją niezwykła barwę, przyciągającą tak licznych turystów, jaskinia zawdzięcza efektowi załamywania się światła. Promienie słoneczne, dostające się do jej wnętrza przez podwodny otwór przy wejściu, są filtrowane przez wodę, dzięki czemu do środka dociera jedynie błękitna barwa. Efekt ten dodatkowo wzmacniają refleksy odbijające się na ścianach wnęki. To zjawisko zachwyci Was o dowolnej porze dnia, ale warto postarać się, by dostać się tam w okolicach południa, bo intensywne słońce to gwarancja najpiękniejszych wrażeń, jakich możecie doświadczyć w tym miejscu.

Grotta Azzurra to jedna z najsłynniejszych atrakcji na wyspie Capri
Grotta Azzurra to jedna z najsłynniejszych atrakcji na wyspie Capri

Do jaskini Grotta Azzurra dotrzecie busem z Anacapri oraz bezpośrednio łódką z Marina Grande (bilety na wycieczki możecie kupić w kilka minut na GetYourGuide). Jeśli marzyliście o pływaniu w jej wnętrzu to niestety się rozczarujecie, bo jest to kategorycznie zabronione. Czas pobytu w grocie także jest ograniczony, jedna tura zwiedzających może tam przebywać między 10 a 15 minut, więc upewnijcie się, że odpowiednio wykorzystacie czas na obserwację tego cudu natury.

Grotta Bianca – Biała Jaskinia 

Grotta Bianca na wyspie Capri
Grotta Bianca na wyspie Capri

Grotta Bianca znajduje się na wschodnim wybrzeżu wyspy Capri i choć mniej popularna, zasługuje na uwagę tak samo jak jej lazurowa koleżanka. Dostaniecie się do niej jedynie ze zorganizowaną wycieczką oraz prywatną łódką. Mimo, że wejście do groty jest dość duże, wraz ze wpływaniem do jej środka robi się ona coraz węższa i niższa aż dociera do kamiennej platformy.

To właśnie wapienne skały będące ścianami jaskini oraz odbijająca się w nich woda sprawiają, że Grotta Bianca przyciąga przyjezdnych swoją niezwykłą, białą barwą. Kolor ten dzieli ona ze znajdującą się powyżej jaskinią Grotta Meravigliosa, będącą wynikiem zaawansowanych procesów krasowych. Znajdujące się w jej wnętrzu krasowe formacje pięknie mienią się różnymi odcieniami w zależności od padania promieni słonecznych.

Grotta Verde – Zielona Jaskinia

Południe wyspy należy do Grotta Verde czyli Zielonej Jaskini
Południe wyspy należy do Grotta Verde czyli Zielonej Jaskini

Południe wyspy Capri należy do Grotta Verde czyli Zielonej Jaskini. To prawdopodobnie najmniej zatłoczona grota, ale i ona przykuje Waszą uwagę swoimi barwami. Jaskinia ma dwa otwory, z których przez jeden wpada światło słoneczne. Zachodzi w niej proces podobny do tego, jakiego skutki obserwować można w Grotta Azzurra. Promienie dostające się do środka dzięki filtrowi wodnemu otrzymują zieloną barwę, odbijającą się od wody i skalnych ścian i rozpraszają się po wnętrzu całej wnęki. Jako, że do jaskini prowadzą dwa wejścia, możecie też skorzystać w pełni z jej piękna i przepłynąć jej zielonymi wodami.

Informacje praktyczne

Jaskinie Capri na mapie

Odkryj region Kampanii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY