Strona głównaWłochyWyspy we WłoszechWyspa Capri - Luksusowa enklawa w Zatoce Neapolitańskiej

Wyspa Capri – Luksusowa enklawa w Zatoce Neapolitańskiej

Zamieszkiwana od czasów starożytnych wyspa Capri to niewielki zakątek w Zatoce Neapolitańskiej, mający powierzchnię zaledwie 10 km².

Wyspa Capri to synonim wytwornych wakacji mający światową sławę dzięki elitarnej atmosferze oraz zapierającej dech w piersi scenerii. Co roku odwiedzają ją nie tylko turyści, ale też politycy, celebryci i gwiazdy z całego świata.

Capri nie dysponuje żadnym lotniskiem, więc dostaniecie się tuta jedynie drogą morską -prywatną łodzią lub promem zarówno z pobliskich wysepek: Ischia i Procida, jak i z większych miast regionu Kampanii: z Neapolu, Sorrento czy Salerno. Rejs w tym przypadku zajmie Wam około godzinę, ale uwierzcie, że każda droga jest warta przebycia, by odkryć to, co oferuje przyjezdnym ten niezwykły zakątek na Morzu Tyrreńskim. 

Miasta Capri i Anacapri

Na tych, którzy od przebywania na łonie natury wolą spacery brukowanymi uliczkami czekają dwa miasta: Capri oraz Anacapri. Wschodnia część Capri należy do miasta noszącego tę samą nazwę. To miejsce jest idealnym odzwierciedleniem typowego wyobrażenia tej wyspy. Ulice oświetlają szyldy najbardziej luksusowych marek w świecie mody i zdobią nietuzinkowe, bogate witryny sklepowe. To także raj dla tych, którzy kochają dobrą zabawę.

Muzykę na żywo i ciągłe tańce znajdziecie w niemal każdym lokalu przy słynnym placu Piazza Umberto I. W mieście Capri nie będą się też nudzić ani miłośnicy muzeów, ani wielbiciele architektury. Piękne Ogrody Augusta na pewno zadowolą tych najbardziej kochających roślinność, a amatorzy dzikiej przyrody i malowniczych widoków odnajdą w tym mieście idealny punkt wypadowy do zwiedzania pozostałych części wyspy.

Wschodnia część Capri należy do miasta noszącego tę samą nazwę
Wschodnia część Capri należy do miasta noszącego tę samą nazwę co cała wyspa

W zachodniej części wyspy do zwiedzania zaprasza położone na wzgórzu miasto Anacapri. Choć jest nieco mniejsze, zapewnia turystom równie wiele atrakcji. Jego ulice tętnią życiem, ale sam wizerunek odbiega od stereotypowego postrzegania wyspy Capri, bo na ulicach zamiast domów mody i butików światowej sławy projektantów znajdziecie małe zakłady rzemieślnicze wspierające lokalne tradycje.

Anacapri na wyspie Capri
Anacapri na wyspie Capri

Wśród krętych ścieżek skrywają się tam między innymi Świątynia św. Michała Archanioła oraz Czerwony Dom wraz z mieszczącą się tam wystawą obrazów. W pobliżu samego miasta nie możecie też przegapić wycieczki do punktów widokowych z malowniczą panoramą wyspy, wśród których prym wiodą Schody Fenickie oraz wzniesienie Monte Solaro.

Najciekawsze atrakcje na wyspie Capri

Grotta Azzurra to najpopularniejsza jaskinia na wyspie Capri
Grotta Azzurra to najpopularniejsza jaskinia na wyspie Capri

Nikogo nie trzeba przekonywać, że Capri rozkocha w sobie tych, którzy frajdę odnajdują w zabawie i luksusach. Zdziwić może jednak, jak wiele innych atrakcji oferuje również ta wyspa. Cuda natury, niezwykłe formacje skalne i pozostałości bogatej przeszłości to nie jedyne co tam znajdziecie.

Miasta Capri i Anacapri pozwolą Wam poznać szczegóły historii wyspy poprzez znajdujące się tam zabytki, ale nie tylko na nich zatrzymywać się będą obiektywy profesjonalistów i amatorów. Bez zdjęć nie obędzie się wizyta na żadnym z wielu punktów widokowych, z których roztaczają się bajkowe panoramy. Ten zakątek powali na kolana też tych, którzy wakacji nie wyobrażają sobie bez morza. Bez względu na to, czy uwielbiasz wsłuchiwać się w szum fal, czy wolisz uprawiać sporty wodne, plaże na Capri zagwarantują Ci każdą z tych atrakcji.

Jeśli natomiast interesują Cię wycieczki krajoznawcze, wybierz się na rejs wokół wyspy, który nie tylko pozwala zaobserwować jej piękno z innej perspektywy, ale odkrywa też fascynujące barwy magicznych jaskiń

Plaże na wyspie Capri

Marina Piccola to najpopularniejsza z plaż na Capri
Marina Piccola to najpopularniejsza z plaż na Capri

Choć Capri nie słynie z białych, piaszczystych plaż, nie oznacza to że ich tam brakuje, mówimy przecież o wyspie. Zdecydowanie warto skorzystać z uroków jej kamienistych wybrzeży i zatoczek wraz z ich bajecznie przejrzystą wodą. Miłośników plażowania przyciągają na Capri głównie dwa regiony: Marina Grande oraz Marina Piccola. Więcej informacji o tych i innych plażach na Capri, możesz przeczytać w naszym artykule „Najlepsze plaże na wyspie Capri”.

Gastronomia wyspy

Sałatka Caprese to włoska flaga na talerzu
Sałatka Caprese to włoska flaga na talerzu

Czy jakieś danie szczególnie kojarzy wam się z Capri? Sałatka caprese to ułożone naprzemiennie plastry pomidorów i mozzarelli di buffala, polane oliwą z oliwek i przystrojone świeżymi listkami bazylii. To danie to włoska flaga na talerzu, a jego nazwa nawiązuje oczywiście do neapolitańskiej wyspy Capri, gdyż mówi się, że to właśnie tam przyrządzono sałatkę po raz pierwszy.

Do tradycyjnych dań Capri zalicza się również ravioli capresi, czyli pierożki nadziewane lokalnym serem i polane pomidorowym sosem. Łasuchom z pewnością posmakuje torta caprese, czyli migdałowe ciasto czekoladowe nasączone amaretto. Z kolei pełnoletni fani procentowych napojów nie mogą stamtąd wyjechać bez spróbowania limoncello, cytrynowego likieru produkowanego z lokalnych cytryn.

Informacje praktyczne

Odkryj region Kampanii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY