Chociaż mogłoby się wydawać, że tradycje i zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem w Polsce i Hiszpanii są bardzo podobne, to nic bardziej mylnego!
Boże Narodzenie w Hiszpanii podobnie jak w Polsce czerpie wiele z religii katolickiej. Biorąc pod uwagę zbliżone położenie geograficzne (w końcu to wciąż Europa), a także ten sam krąg kulturowy, można by się spodziewać, że nic nas nie zaskoczy. Okazuje się jednak, że pod wieloma względami Boże Narodzenie w Hiszpanii jest pojmowane i obchodzone zupełnie inaczej niż w Polsce. W tym artykule poznasz 8 zasadniczych różnic:
1. El Gordo – hiszpańska loteria świąteczna
22 grudnia w Hiszpanii odbywa się loteria świąteczna El Gordo. Jest to zarazem największa tego typu loteria na świecie, w której do wygrania są miliardy euro! Dla Hiszpanów El Gordo jest jednak nie tylko szansą na ogromną wygraną, ale także wydarzeniem, które otwiera okres świąteczny w całym kraju.
2. Potrawy wigilijne w Hiszpanii
Zarówno Polacy jak i Hiszpanie lubią dobrze zjeść w Święta, a stoły uginają się wręcz od wykwintnych potraw. Niemniej Wigilia w Hiszpanii nie jest postna – tego dnia zazwyczaj spożywa się różnego rodzaju pieczenie lub kilka rodzajów mięs (w tym między innymi jamón ibérico). Niektóre świąteczne potrawy wigilijne mogą wydawać nam się nieco egzotyczne, a tymczasem homar czy krewetki nie są niczym nadzwyczajnym na hiszpańskim wigilijnym stole.
3. Turrón zamiast opłatka
Polska Wigilia nie może odbyć się bez podzielenia się opłatkiem z najbliższymi. W Hiszpanii funkcję opłatka pełni turrón, czyli rodzaj nugatu, składający się między innymi z miodu, orzechów i migdałów. Co ciekawe, jego popularność jest tak duża, że także poza okresem świątecznym, można go kupić w wielu hiszpańskich sklepach czy na straganach.
4. Świąteczne prezenty dopiero na Trzech Króli
Hiszpańskie dzieci muszą okazać się większą cierpliwością i czekać dłużej na prezenty. Dostają je bowiem dopiero 6 stycznia, w dniu Święta Trzech Króli. Podarunków nie przynosi im Święty Mikołaj – funkcję tę pełnią Kacper, Melchior i Baltazar. W zależności od regionu Hiszpanii, prezenty mogą być wręczane także przez inne postacie. Przykładowo – w Kraju Basków jest to górnik El Olentzero, w Katalonii – Caga Tió, a w Galicji – El Apalpador.
5. Szopka bożonarodzeniowa w Hiszpanii
Dla Hiszpanów szopka bożonarodzeniowa (belén) jest niemal równie ważna, co dla Polaków choinka. Szopki można podziwiać we wszystkich miastach. Znajdują się także niemal w każdym hiszpańskim domu. Hiszpanie uwielbiają dokupować do nich nowe figurki, a współcześnie tworzone szopki potrafią wyglądać bardzo oryginalnie i znacząco odbiegać od tych tradycyjnych.
6. Dzień Świętych Niewiniątek
W trakcie okresu świątecznego w Hiszpanii przypada tak zwany Dzień Świętych Niewiniątek (El Día de los Santos Inocentes), który jest odpowiednikiem naszego rodzimego… Prima Aprilis. W tym czasie wszyscy płatają sobie niewinne żarty, a media często podają nieprawdziwe informacje. Zachowaj czujność! 🙂
7. Sylwester w Hiszpanii i powitanie Nowego Roku
Obchody La Nochevieja (dosłowne tłum. Stara Noc) w Hiszpanii bardzo przypominają polskiego Sylwestra. Ludzie bawią się ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi, piją szampana i oglądają pokazy sztucznych ogni. Niemniej świętowaniu towarzyszą zupełnie inne tradycje i przesądy: najważniejszą z nich jest zjedzenie 12 winogron z każdym kolejnym wybiciem zegara.
8. Święto Trzech Króli
Święto Trzech Króli (hiszp. Día de los Reyes Magos) ma w Hiszpanii o wiele większe znaczenie niż w Polsce. To nie tylko święto kościelne. Tego dnia dzieci otrzymują prezenty świąteczne. Z tej okazji już dzień wcześniej organizowane są również widowiskowe parady z udziałem Trzech Króli.