La Palma – Piękna wyspa
5 (100%) 1 vote

Wszechobecne plantacje bananów, tarasowe winnice, wąwozy, wulkaniczne baseny i czarne plaże z wulkanicznym piaskiem.

La Palma to geologicznie najmłodsza wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich i jak na nią przystało – jest też najmniej “stabilna”. Mowa oczywiście o aktywności wulkanicznej, która w tym rejonie jest szczególnie duża. Choć ostatni wybuch wulkanu La Palma zanotowała w 1971 r. to sprawa jest na tyle poważna, że przypuszcza się, że kolejna tego typu erupcja mogłaby przyczynić się do powstania fal tsunami, które zalałyby wschodnie wybrzeża obu Ameryk.

La Palma – Zielona wyspa

La Palma ma jednak też swoje pozytywne oblicze i to przede wszystkim jemu poświęcony jest ten artykuł. Po pierwsze, to właśnie tutaj znajduje się majestatyczny las wawrzynowy, który od 1983 r. jest rezerwatem biosfery UNESCO. Takim rezerwatem od 2002 roku jest również cała La Palma.

Oprócz tego, że często nazywa się ją także “Zieloną wyspą”, jest to też jedna z najbardziej stromych wysp świata! Jej długość to zaledwie 42 km, podczas gdy najwyższy szczyt mierzy aż 2426 m n.p.m.

La Palma z wyróżnieniem Starlight

La Palma - Piękna wyspa | Odkrywamy Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Obserwatorium Roque de los Muchachos, La Palma

Idealne warunki atmosferyczne, czyste powietrze i przejrzyste niebo sprawiają, że La Palma to jedno z najlepszych miejsc na Ziemi (tak, na całej kuli ziemskiej!) do obserwowania nocnego nieba. Nie bez powodu wyspa otrzymała wyróżnienie Starlight, którym pochwalić mogą się wyłącznie miejsca o doskonałych warunkach do obserwowania kosmosu. Nie bez powodu też to właśnie na La Palmie znajduje się jedno z najnowocześniejszych obserwatoriów astrofizycznych Roque de los Muchachos, a w nim – jeden z największych na świecie teleskopów optycznych Gran Telescopio Canarias (w skrócie: GranTeCan lub GTC).

La Palma - Piękna wyspa | Odkrywamy Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Najwyższy szczyt na La Palmie. Widok na obserwatorium.

To wszystko nie miałoby dla turystów aż tak dużego znaczenia, gdyby nie fakt, że z obserwowania nocnego nieba wyspa uczyniła jedną ze swoich głównych atrakcji. I nie chodzi bynajmniej tylko o to, że w ciepłą, bezchmurną noc możesz rozłożyć koc na jednym z wielu znajdujących się tam specjalnych punktów widokowych i po prostu – wpatrywać się w gwiazdy. La Palma daje Ci też możliwość odbycia nocnej wycieczki z przewodnikiem, który przybliży Ci tematykę astronomii i pozwoli jeszcze lepiej zrozumieć to, co wspólnie będziecie obserwować na rozgwieżdżonym niebie.

Santa Cruz de la Palma – stolica wyspy

La Palma - Piękna wyspa | Odkrywamy Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Santa Cruz de La Palma – stolica wyspy (Wyspa La Palma, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania)

Odwiedziny w stolicy wyspy La Palma to punkt obowiązkowy podczas pobytu tutaj. Powód?Jest ich wiele, ale pozwól, że ograniczę się tylko do kilku:

  • Powód nr 1: Santa Cruz de La Palma to najpiękniejsza stolica w całym archipelagu Wysp Kanaryjskich! Tak przynajmniej mówią o niej Hiszpanie i turyści, którzy nie potrafią oprzeć się jej urokowi.
  • Powód nr 2: To jedno z niewielu miast na Kanarach, w którym architektura kolonialna zachowała się w tak idealnym stanie. Charakterystyczne budynki ratusza, kościoła (Iglesia Matriz de El Salvador), wyspiarskiego muzeum (Museo Insular), a także liczne drewniane balkony przeniosą Cię w inny świat, którego nie doświadczysz nigdzie indziej.
  • Powód nr 3: Jeśli dobrze zorganizujesz swoją wycieczkę, być może trafisz na jedno z wielu świąt, które odbywają się w Santa Cruz de la Palma. Wśród tych najbardziej znanych można wymienić: karnawał, fiesta Los Indianos, Semana Santa, Las Fiestas de la Cruz oraz obchodzone co 5 lat święto patronki wyspy – Las Fiestas Lustrales de la Bajada de la Virgen de las Niebes.

Dowiedz się więcej o Santa Cruz de la Palma >

Maroparque 

Museo Arqueológico Benahoarita

La Palma – Plaże

La Palma – atrakcje turystyczne

 

 

Zapuść się w teren…

La Palma Barranco de las Angustias
Miasteczko Los llanos de Aridane (wyspa La Palma).

Gdy odwiedziny w Santa Cruz de la Palma masz już za sobą, czas na inne ciekawe miejsca na wyspie. Sporo do zaoferowania pod tym względem mają miasteczka i osady takie jak: Los Llanos de Aridane, San Andrés, La Tosca, Las Tricias i Villa de Mazo. Każde z nich znane jest z czegoś innego, każde z nich zaoferuje Ci inny rodzaj rozrywki i co najważniejsze – w każdym z nich nie grozi Ci nuda!

Jeśli jednak odkrywanie malowniczych miasteczek nie pociąga Cię aż tak bardzo, jak obcowanie z naturą, to również pod tym względem La Palma ma dla Ciebie kilka niespodzianek. Oto niektóre z nich:

Szlak Wulkanów (Ruta de los Volcanes)

La Palma - Piękna wyspa | Odkrywamy Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Szlak Wulkanów spowity chmurami (wyspa La Palma)

Sześć godzin, wygodne buty, zapas wody i prowiant. Mniej więcej tyle będziesz potrzebować na wycieczkę wędrowną trasą Ruta de los Volcanes. Tak wiele lub tak niewiele, faktem jest że trekking wzdłuż tego najważniejszego szlaku komunikacyjnego (kiedyś łączył on z sobą różne części wyspy) nie należy do najłatwiejszych. Choć długość trasy to niecałe 18 km to jej przewyższenie wynosi ponad 1,2 km! Bez względu na jej trudność, jeśli tylko dopisuje Ci zdrowie i dobra kondycja – ten punkt wizyty na kanaryjskiej wyspie powinien być dla Ciebie obowiązkowy. Trasa przebiegająca przez rezerwat przyrody Cumbre Vieja i kilka palmeryjskich gmin zachwyci Cię swoimi widokami, z których te najpiękniejsze będziesz podziwiać, przechadzając się tuż ponad chmurami.

Jaskinia Cueva Bonita de Tijarate

Pomiędzy Playa del Jurado a portem w Tazacorte znajduje się jaskinia Cueva Bonita de Tijarate (lub w skrócie po prostu “Cueva Bonita”, czyli “Piękna Jaskinia”). Podobnie jak w przypadku większości tego typu miejsc na archipelagu, również pochodzenie tej jaskini jest wulkaniczne. Dostęp do jej wnętrza znajduje się tylko od strony morza, które we wnętrzu groty uspokaja się, a fale stają się znikome.

W godzinach popołudniowych na odwiedzających czeka prawdziwy spektakl światła. Promienie zachodzącego słońca, wlewając się do wnętrza jaskini, odbijają się od wody tworząc na jej ścianach i na powierzchni wody prawdziwą feerię barw z błękitem i zieleniem na czele.

Cueva Bonita była miejscem szczególnie ważnym podczas najazdów piratów. Okoliczni rybacy, by uniknąć śmierci (lub w najlepszym przypadku ograbienia) uciekali przed najeźdźcami do jaskini. Ci ostatni, oczekując ich przy wejściu nie wiedzieli jednak, że jaskinia posiada także drugie wejście, którym rybacy na dobre uciekali swoim prześladowcom.

Park archeologiczny Belmaco (Parque Arqueológico de Belmaco)

Będąc w miasteczku Villa de mazo koniecznie odwiedź znajdujący się nieopodal Park archeologiczny Belmaco. To jedno z najistotniejszych miejsc na Wyspach Kanaryjskich. Właśnie tutaj znajduje się bowiem sieć jaskiń, w których odkryto najstarsze rysunki naskalne na archipelagu wykonane w erze neolitycznej. Cały kompleks archeologiczny składa się zarówno ze skalnych grot, jak i stacji archeologicznej przedstawiającej różne interpretacje skalnych rytów.

Caldera de Taburiente

La Palma Barranco de las Angustias
Barranco de las Angustias – wąwóz w zachodniej części wyspy.

Ogromny krater o średnicy 8 km i głębokości 1,8 km to jeden z głównych celów wycieczek wszystkich miłośników trekkingu. Prowadzi do niego ciasny wąwóz Barranco de las Angustias (tłum. Wąwóz Śmiertelnych Strachów), w którym jedynym środkiem lokomocji, jaki nas nie zawiedzie będą nasze własne nogi.

Teren krateru wypełniają urokliwe sosny kanaryjskie, a od 1954 r. całość uzyskała status Parku Narodowego Caldera de Taburiente.

Ogród zoologiczno-botaniczny Paraíso de las Aves

To doskonałe miejsce do spędzenia wolnego czasu także z dziećmi. Jak sama nazwa wskazuje, główną tematyką parku są ptaki (“Paraíso de las Aves” to po polsku “Raj Ptaków”). Oprócz tego, że ogród jest atrakcją dla odwiedzających, zajmuje się także ochroną zagrożonych gatunków ptaków, których populacja w niektórych przypadkach wynosi zaledwie kilkadziesiąt sztuk na całym świecie.

Każdego dnia w parku odbywa się też niezwykły spektakl wypuszczenia wszystkich ptaków, które wznosząc się majestatycznie nad głowami oglądających, pozwalają podziwiać gatunki z różnych części świata.

Musisz skosztować!

La Palma - Piękna wyspa | Odkrywamy Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Sancocho de pescado

Odwiedziny w Hiszpanii, a w szczególności na Wyspach Kanaryjskich muszą obfitować w nowe doznania smakowe. La Palma podobnie jak jej siostrzane wyspy rozpieści Twoje podniebienie przysmakami, których nie sposób szukać w innych częściach Europy. Wśród tych najbardziej znanych można wymienić: churros de pescado (ryba w cieście), sancocho de pescado (ryba gotowana z warzywami), caldereta (zupa na bazie ryby lub owoców morza), sopa de garbanzos (zupa z ciecierzycy) oraz oczywiście papas arrugadas (charakterystyczne “marszczone” ziemniaczki podawane z sosami mojo rojo i mojo verde). La Palma to także doskonałe miejsce do degustacji serów. Szczególnie polecany jest, wyrabiany tylko w tej części świata, wędzony ser queso palmero.

La Palma - Piękna wyspa | Odkrywamy Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Papas arrugadas z sosem mojo rojo.

A jeśli będziesz mieć ochotę na deser, wstąp do najbliższej cukierni, gdzie czekają na Ciebie: almendrados (zapiekane w piecu małe ciasteczka z musem migdałowo jajecznym), bienmesabe (bardzo słodki deser przygotowywany z miodu, jajka i migdałów – czasem podawany w towarzystwie lodów) lub marquesotes (ciasto przygotowywane na bazie limonki).

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

avatar