ReklamaHiszpańskie Kubki Hispanico

Wszechobecność plantacji bananów, tarasowe winnice, wąwozy, wulkaniczne baseny i czarne plaże z wulkanicznym piaskiem.

La Palma to geologicznie najmłodsza wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich i jak na nią przystało – jest też najmniej “stabilna”. Mowa oczywiście o aktywności wulkanicznej, która w tym rejonie jest szczególnie duża. Choć ostatnie wybuchy wulkanów La Palma zanotowała w 1949 roku (wulkan San Juan, Hoyo Negro i Duraznero) i w 1971 r. (wulkan Teneguia), to sprawa jest na tyle poważna, że przypuszcza się, że kolejna tego typu erupcja mogłaby przyczynić się do powstania fal tsunami, które zalałyby wschodnie wybrzeża obu Ameryk.

 

La Palma – La Isla Bonita, czyli Piękna Wyspa

La Palma ma jednak też swoje pozytywne oblicze i to przede wszystkim jemu poświęcony jest ten artykuł. Mieszkańcy mówią na nią “La isla bonita” (tłum. “Piękna wyspa”), bo wierząc ich słowom – to jedna z najpiękniejszych wysp archipelagu. Dlaczego? Po pierwsze, to właśnie tutaj znajduje się majestatyczny wawrzynowy las Los Tilos, który od 1983 r. jest rezerwatem biosfery UNESCO. Takim rezerwatem od 2002 roku jest również cała wyspa La Palma. Stąd też jej drugi przydomek – “Zielona wyspa”.

CIEKAWOSTKA: La Palma to jedna z najbardziej stromych wysp świata. Jej długość to zaledwie 42 km, podczas gdy najwyższy szczyt mierzy aż 2426 m n.p.m.

 

La Palma z wyróżnieniem Starlight

La Palma - Piękna wyspa | Odkrywamy Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Obserwatorium Roque de los Muchachos (La Palma) – ta część wyspy idealnie nadaje się do podziwiania gwiazd.

Idealne warunki atmosferyczne, czyste powietrze i przejrzyste niebo sprawiają, że La Palma to jedno z najlepszych miejsc na Ziemi (tak, na całej kuli ziemskiej!) do obserwowania nocnego nieba. Nie bez powodu wyspa otrzymała wyróżnienie Starlight, którym pochwalić mogą się wyłącznie miejsca o doskonałych warunkach do obserwowania kosmosu. Nie bez powodu też to właśnie na La Palmie znajduje się jedno z najnowocześniejszych obserwatoriów astrofizycznych Roque de los Muchachos, a w nim – jeden z największych na świecie teleskopów optycznych Gran Telescopio Canarias (w skrócie: GranTeCan lub GTC).

La Palma - Piękna wyspa | Odkrywamy Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Najwyższy szczyt na La Palmie. Widok na obserwatorium astronomiczne.

To wszystko nie miałoby dla turystów aż tak dużego znaczenia, gdyby nie fakt, że z obserwowania nocnego nieba wyspa uczyniła jedną ze swoich głównych atrakcji. I nie chodzi bynajmniej tylko o to, że w ciepłą, bezchmurną noc możesz rozłożyć koc na jednym z wielu znajdujących się tam specjalnych punktów widokowych i po prostu – wpatrywać się w gwiazdy. La Palma daje Ci też możliwość odbycia nocnej wycieczki z przewodnikiem, który przybliży Ci tematykę astronomii i pozwoli jeszcze lepiej zrozumieć to, co wspólnie będziecie obserwować na rozgwieżdżonym niebie.

 

Santa Cruz de la Palma – stolica wyspy

La Palma - Piękna wyspa | Odkrywamy Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Santa Cruz de La Palma – stolica wyspy (Wyspa La Palma, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania)

Odwiedziny w stolicy wyspy La Palma to punkt obowiązkowy podczas pobytu tutaj. Powód?Jest ich wiele, ale pozwól, że ograniczę się tylko do kilku:

 • Powód nr 1: Santa Cruz de La Palma to najpiękniejsza stolica w całym archipelagu Wysp Kanaryjskich! Tak przynajmniej mówią o niej Hiszpanie i turyści, którzy nie potrafią oprzeć się jej urokowi.
 • Powód nr 2: To jedno z niewielu miast na Kanarach, w którym architektura kolonialna zachowała się w tak idealnym stanie. Charakterystyczne budynki ratusza, kościoła (Iglesia Matriz de El Salvador), wyspiarskiego muzeum (Museo Insular), a także liczne drewniane balkony przeniosą Cię w inny świat, którego nie doświadczysz nigdzie indziej.
 • Powód nr 3: Jeśli dobrze zorganizujesz swoją wycieczkę, być może trafisz na jedno z wielu świąt, które odbywają się w Santa Cruz de la Palma. Wśród tych najbardziej znanych można wymienić: karnawał, fiesta Los Indianos, Semana Santa, Las Fiestas de la Cruz oraz obchodzone co 5 lat święto patronki wyspy – Las Fiestas Lustrales de la Bajada de la Virgen de las Niebes.
 • Powód nr 4: W okolicy Santa Cruz de La Palma znajduje się Mirador de La Concepción – jeden z najlepszych punktów widokowych na wschodnim wybrzeżu wyspy.

 

La Palma – atrakcje turystyczne

Maroparque

Niedaleko Santa Cruz de la Palma, w miejscowości Breña Alta znajdziemy ogród zoologiczny, który znakomicie sprawdzi się podczas rodzinnego wypadu. Na terenie 7000 m2 mieszkają różnorodne gatunki egzotycznych zwierząt – wiele z nich znajduje się pod ochroną. Niektóre ze względu na swój wygląd budzą niekryte zdumienie, np. kangury albinosy. Władze Maroparque dbają nie tylko o atrakcje dla zwiedzających, ale przede wszystkim o ochronę zwierząt i rozmnażanie najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków.

 

Ogród zoologiczno-botaniczny Paraíso de las Aves

To kolejne doskonałe miejsce do spędzenia wolnego z dziećmi. Jak sama nazwa wskazuje, główną tematyką parku są ptaki (“Paraíso de las Aves” to po polsku “Raj Ptaków”). Oprócz tego, że ogród jest atrakcją dla odwiedzających, zajmuje się także ochroną zagrożonych gatunków ptaków, których populacja w niektórych przypadkach wynosi zaledwie kilkadziesiąt sztuk na całym świecie.

Każdego dnia w parku odbywa się też niezwykły spektakl wypuszczenia wszystkich ptaków, które wznosząc się majestatycznie nad głowami oglądających, pozwalają podziwiać gatunki z różnych części świata.

 

Park archeologiczny – Parque Arqueológico de Belmaco

Będąc w miasteczku Villa de mazo koniecznie odwiedź znajdujący się nieopodal Park archeologiczny Belmaco. To jedno z najistotniejszych miejsc na Wyspach Kanaryjskich. Właśnie tutaj znajduje się bowiem sieć jaskiń, w których odkryto najstarsze rysunki naskalne na archipelagu wykonane w erze neolitycznej. Cały kompleks archeologiczny składa się zarówno ze skalnych grot, jak i stacji archeologicznej przedstawiającej różne interpretacje skalnych rytów.

 

Museo Arqueológico Benahoarita

Wiele osób odwiedza La Palmę w celach typowo kulturoznawczych. Znajduje się tu bowiem jeden z najciekawszych zbiorów archeologicznych na całym archipelagu. Tutejsze muzeum to coś więcej niż tylko kolekcja eksponatów zebrana pod dachem jednego budynku.

Wycieczka tutaj pozwala odkryć zwyczaje dawnych mieszkańców, przekonać się, co robili w czasie wolnym, w co wierzyli, jak wyglądały lokalne obrzędy, uprawa roli czy hodowla zwierząt. Oprócz stałej ekspozycji w muzeum organizowane są także wystawy czasowe.

 

Atrakcje naturalne na La Palmie

Miasteczko Los llanos de Aridane (wyspa La Palma).
Miasteczko Los llanos de Aridane (wyspa La Palma).

Gdy odwiedziny w Santa Cruz de la Palma masz już za sobą, czas na inne ciekawe miejsca na wyspie. Sporo do zaoferowania pod tym względem mają miasta i miasteczka takie jak: Los Llanos de Aridane, San Andrés, La Tosca, Las Tricias, Breña Baja, Fuencaliente de la Palma (południe wyspy), El Paso i Villa de Mazo. Każde z nich znane jest z czegoś innego, każde z nich zaoferuje Ci inny rodzaj rozrywki i co najważniejsze – w każdym z nich nie grozi Ci nuda!

Jeśli jednak odkrywanie malowniczych miasteczek nie pociąga Cię aż tak bardzo, jak obcowanie z naturą, to również pod tym względem La Palma ma dla Ciebie kilka niespodzianek. Oto niektóre z nich:

 

Szlak Wulkanów (Ruta de los Volcanes)

La Palma - Piękna wyspa | Odkrywamy Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Szlak Wulkanów spowity chmurami (wyspa La Palma)

Sześć godzin, wygodne buty, zapas wody i prowiant. Mniej więcej tyle będziesz potrzebować na wycieczkę wędrowną trasą Ruta de los Volcanes. Tak wiele lub tak niewiele, faktem jest że trekking wzdłuż tego najważniejszego szlaku komunikacyjnego (kiedyś łączył on z sobą różne części wyspy) nie należy do najłatwiejszych. Choć długość trasy to niecałe 18 km to jej przewyższenie wynosi ponad 1,2 km! Bez względu na jej trudność, jeśli tylko dopisuje Ci zdrowie i dobra kondycja – ten punkt wizyty na kanaryjskiej wyspie powinien być dla Ciebie obowiązkowy. Trasa przebiegająca przez rezerwat przyrody Cumbre Vieja (na południu wyspy) i kilka palmeryjskich gmin zachwyci Cię swoimi widokami, z których te najpiękniejsze będziesz podziwiać, przechadzając się tuż nad chmurami.

 

Jaskinia Cueva Bonita de Tijarafe

Pomiędzy Playa del Jurado a portem w Tazacorte znajduje się jaskinia Cueva Bonita de Tijarafe (lub w skrócie po prostu “Cueva Bonita”, czyli “Piękna Jaskinia”). Podobnie jak w przypadku większości tego typu miejsc na archipelagu, również pochodzenie tej jaskini jest wulkaniczne. Dostęp do jej wnętrza znajduje się tylko od strony morza, które we wnętrzu groty uspokaja się, a fale stają się znikome.

W godzinach popołudniowych na odwiedzających czeka prawdziwy spektakl światła. Promienie zachodzącego słońca, wlewając się do wnętrza jaskini, odbijają się od wody tworząc na jej ścianach i na powierzchni wody prawdziwą feerię barw z błękitem i zieleniem na czele.

CIEKAWOSTKA: Cueva Bonita była miejscem szczególnie ważnym podczas najazdów piratów. Okoliczni rybacy, by uniknąć śmierci (lub w najlepszym przypadku ograbienia) uciekali przed najeźdźcami do jaskini. Ci ostatni, oczekując ich przy wejściu nie wiedzieli jednak, że jaskinia posiada także drugie wejście, którym rybacy na dobre uciekali swoim prześladowcom.

 

Park Narodowy Caldera de Taburiente

La Palma Barranco de las Angustias
Barranco de las Angustias – wąwóz w zachodniej części wyspy porośnięty lokalnym gatunkiem sosny kanaryjskiej, Park Narodowy Caldera de Taburiente

Ogromny krater o średnicy 8 km i głębokości 1,8 km to jeden z głównych celów wycieczek wszystkich miłośników trekkingu. Prowadzi do niego ciasny wąwóz Barranco de las Angustias (tłum. Wąwóz Śmiertelnych Strachów), w którym jedynym środkiem lokomocji, jaki nas nie zawiedzie będą nasze własne nogi.

Teren krateru wypełniają malownicze sosny kanaryjskie, a od 1954 r. całość uzyskała status Parku Narodowego Caldera de Taburiente. Jeśli zależy Ci na zrobieniu znakomitych zdjęć, odwiedź punkt widokowy Mirador de la Cumbrecita, który znajduje się na terenie parku.

 

Naturalne baseny na La Palmie

Naturalne baseny – Naturalne baseny to fragmenty oceanu, które zostały przez naturę oddzielone w taki sposób, że wciąż gromadzi się w nich słona morska woda, jednak tafla takiego zbiornika jest dużo bardziej spokojna. Na La Palmie znajdziemy wiele tego typu miejsc i szybko przekonamy się, że kąpiel w takich miejscach jest równie przyjemna, co w hotelowym basenie. A może nawet przyjemniejsza? 🙂

 

Salinas de Fuencaliente

Na południu wyspy możemy odwiedzić także saliny, czyli zakłady zajmujące się wydobywaniem soli ze słonej wody. Działają one w tym miejscu od 1971 roku. We wnętrzu znajdziemy także muzeum, sklep z pamiątkami oraz restaurację El Jardín de Sal serwującą dania z lokalnych produktów.

 

Musisz skosztować!

La Palma - Piękna wyspa | Odkrywamy Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Sancocho de pescado

Odwiedziny w Hiszpanii, a w szczególności na Wyspach Kanaryjskich muszą obfitować w nowe doznania smakowe. La Palma podobnie jak jej siostrzane wyspy rozpieści Twoje podniebienie przysmakami, których nie sposób szukać w innych częściach Europy. Wśród tych najbardziej znanych można wymienić: churros de pescado (ryba w cieście), sancocho de pescado (ryba gotowana z warzywami), caldereta (zupa na bazie ryby lub owoców morza), sopa de garbanzos (zupa z ciecierzycy) oraz oczywiście papas arrugadas (charakterystyczne “marszczone” ziemniaczki podawane z sosami mojo rojo i mojo verde). La Palma to także doskonałe miejsce do degustacji serów. Szczególnie polecany jest, wyrabiany tylko w tej części świata, wędzony ser queso palmero.

La Palma - Piękna wyspa | Odkrywamy Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Papas arrugadas z sosem mojo rojo.

A jeśli będziesz mieć ochotę na deser, wstąp do najbliższej cukierni, gdzie czekają na Ciebie: almendrados (zapiekane w piecu małe ciasteczka z musem migdałowo jajecznym), bienmesabe (bardzo słodki deser przygotowywany z miodu, jajka i migdałów – czasem podawany w towarzystwie lodów) lub marquesotes (ciasto przygotowywane na bazie limonki).

 

La Palma – Plaże

La Palma znana jest ze względu na swoje naturalne piękno. Dotyczy to nie tylko lasów, wulkanów i uroczych zatoczek, ale także plaż. Poniżej znajdziesz listę najczęściej polecanych plaż, które czekają na Ciebie na La Palmie:

Playa de los Cancajos
Playa de los Cancajos

 • Playa de Nogales
 • El Charco Azul y Puerto Spíndola
 • La Fajana
 • Porís de Lomada Grande i Caleta de la Furna
 • Porís de La Candelaria
 • Playa del Puerto de Tazacorte
 • Puerto Naos
 • La Zamora
 • Punta Larga
 • El Faro
 • Punta Martín, El Río i Los Roquitos
 • El Porís de Tigalate
 • Playa de los Cancajos

Loty na La Palmę

 

Hotele na La Palmie

  Teneryfa Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Teneryfie  


Inne atrakcje na Wyspach Kanaryjskich

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:
Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
TeneryfaPark zoobotaniczny Loro Park (Loro Parque), park zoobotaniczny Jungle Park, park wodny Siam Park, park wodny Lago Martianez, Monkey Park i inne parki rozrywki na TeneryfiePark Narodowy Teide, wulkan Teide (Pico del Teide), klify Los Gigantes, wąwóz Masca, góry Anaga, Piramidy w Güímar, zabytkowy dom Casa de los Balcones, jaskinia Cueva del Viento, Smocze Drzewo, Muzeum Nauki i Kosmosu, wąwóz Barranco del Infierno, góry Teno, dolina Valle de la Orotava, naturalne baseny (Charco de la Laja, El Calerón de Garachico, Piscinas de Bajamar, Charco del Viento), ogród botaniczny Jardín Botánico de la Orotava, Jeep Safari. Popularne miasta na TeneryfieSanta Cruz de Tenerife, Buenavista del Norte, Garachico, Puerto de la Cruz, Puerto de Santiago, Costa Adeje, Taganana, Guía de Isora, San Cristóbal de La Laguna, El Médano, La Orotava, Icod de los Vinos, Arona, San Miguel de Abona, La Matanza de Acentejo, La Victoria de Acentejo, Santa Úrsula, Los Cristianos, Playa de las Américas, Los Realejos, San Andrés, Santiago del Teide, Playa Paraiso, Callao Salvaje, Playa Jardin.
FuerteventuraWydmy Dunas de Corralejo, ogród zoobotaniczny Oasis Park, park wodny Acua Water Park, wyspa Lobos (Isla de Lobos), rezerwat przyrody Parque Natural de Corralejo, Ecomuseo La Alcogida, Półwysep Jandia. Popularne miejsca i miejscowości: Puerto del Rosario, Corralejo, Tarajalejo, El Cotillo, Majanicho, La Oliva, Morro Jable, Costa Calma, Caleta de fuste. Popularne plaże na Fuerteventurze: El Castillo, Playa de Esquinzo. Wybrzeże Costa Calma
Gran CanariaAtrakcje turystyczne: Akwarium Poema del Mar, latarnia morska El Faro de Maspalomas, dawny spichlerz Guanczów Cenobio de Valerón, Pueblo Canario, nekropolia Guanczów Necrópolis de Arteara, Dom Kolumba (Casa de Colón). Parki rozrywki: Park rozrywki Holiday World Maspalomas, Park wodny Aqualand Maspalomas, Park rozrywki Sioux City Park, ogród zoobotaniczny Palmitos Park, park tematyczny Mundo Aborigen, park tematyczny Camel Safari ParkAtrakcje naturalne: ogród botaniczny Jardín Canario, szczyt Pico de Bandama, wąwóz Barranco de Guiniguada, park naturalny Pinar de Tamadaba, wydmy Dunas de Maspalomas, święta skała Guanczów Roque nublo, wąwóz Barranco de Santa Brígida, kanion Cañon del Águila, Doramas Park (Parque Doramas), Parque de Santa Catalina. Popularne miejscowości: Las Palmas de Gran Canaria, Maspalomas, San Bartolomé de Tirajana, Playa del Inglés, Puerto de Mogán, ArtenaraPlaże na Gran Canarii: Playa de Las Canteras (Plaża Las Canteras), Playa del Inglés, Playa de San Agustín, Playa de Taurito, Playa de Puerto Rico, Playa de Guayedra, Playa del Juncal, Playa Hoya del Pozo, Playa de Melenara
LanzaroteJaskinia Cueva de los Verdes, jaskinia Jameos del Agua, ogród kaktusów Jardín de Cactus, Park Narodowy Timanfaya (Montañas del Fuego), park wodny Aqualava Water Park, podwodne Muzeum Atlantyckie, zamek Castillo de San Gabriel, Muzeum Sztuki Współczesnej Castillo de San José, Plaża Papagayo Playa de Papagayo, Fundación César Manrique (dom-muzeum artysty), wybrzeże Los Hervideros, Mirador del río, wulkan El Cuervo, dolina La Geria. Popularne miejscowości: Arrecife, Puerto del Carmen, Playa Blanca, El Golfo i laguna Charco de Los Clicos, Costa Teguise
La PalmaPopularne miejscowości: Santa Cruz de la Palma, Breña baja, Breña alta
La GomeraPark narodowy Garajonay, klify Los Órganos, Dom Kolumba Casa de Colón. Popularne miejscowości: San Sebastián de la Gomera, Chipude, Agulo, Playa de Santiago
El HierroPopularne miejscowości: Valverde, La Frontera
Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies
Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote
   
Reklama
Jessica Alvaro
Hiszpania i Ameryka Łacińska były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
Reklama
ŚLEDŹ NASZ PROFIL
12,062FaniLubię
9,609ObserwującyObserwuj
67SubskrybującySubskrybuj
OSTATNIO DODANE
Reklama
Booking.com
ReklamaHiszpańskie Kubki Hispanico

Wszechobecność plantacji bananów, tarasowe winnice, wąwozy, wulkaniczne baseny i czarne plaże z wulkanicznym piaskiem.

La Palma to geologicznie najmłodsza wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich i jak na nią przystało – jest też najmniej “stabilna”. Mowa oczywiście o aktywności wulkanicznej, która w tym rejonie jest szczególnie duża. Choć ostatnie wybuchy wulkanów La Palma zanotowała w 1949 roku (wulkan San Juan, Hoyo Negro i Duraznero) i w 1971 r. (wulkan Teneguia), to sprawa jest na tyle poważna, że przypuszcza się, że kolejna tego typu erupcja mogłaby przyczynić się do powstania fal tsunami, które zalałyby wschodnie wybrzeża obu Ameryk.

 

La Palma – La Isla Bonita, czyli Piękna Wyspa

La Palma ma jednak też swoje pozytywne oblicze i to przede wszystkim jemu poświęcony jest ten artykuł. Mieszkańcy mówią na nią “La isla bonita” (tłum. “Piękna wyspa”), bo wierząc ich słowom – to jedna z najpiękniejszych wysp archipelagu. Dlaczego? Po pierwsze, to właśnie tutaj znajduje się majestatyczny wawrzynowy las Los Tilos, który od 1983 r. jest rezerwatem biosfery UNESCO. Takim rezerwatem od 2002 roku jest również cała wyspa La Palma. Stąd też jej drugi przydomek – “Zielona wyspa”.

CIEKAWOSTKA: La Palma to jedna z najbardziej stromych wysp świata. Jej długość to zaledwie 42 km, podczas gdy najwyższy szczyt mierzy aż 2426 m n.p.m.

 

La Palma z wyróżnieniem Starlight

La Palma - Piękna wyspa | Odkrywamy Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Obserwatorium Roque de los Muchachos (La Palma) – ta część wyspy idealnie nadaje się do podziwiania gwiazd.

Idealne warunki atmosferyczne, czyste powietrze i przejrzyste niebo sprawiają, że La Palma to jedno z najlepszych miejsc na Ziemi (tak, na całej kuli ziemskiej!) do obserwowania nocnego nieba. Nie bez powodu wyspa otrzymała wyróżnienie Starlight, którym pochwalić mogą się wyłącznie miejsca o doskonałych warunkach do obserwowania kosmosu. Nie bez powodu też to właśnie na La Palmie znajduje się jedno z najnowocześniejszych obserwatoriów astrofizycznych Roque de los Muchachos, a w nim – jeden z największych na świecie teleskopów optycznych Gran Telescopio Canarias (w skrócie: GranTeCan lub GTC).

La Palma - Piękna wyspa | Odkrywamy Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Najwyższy szczyt na La Palmie. Widok na obserwatorium astronomiczne.

To wszystko nie miałoby dla turystów aż tak dużego znaczenia, gdyby nie fakt, że z obserwowania nocnego nieba wyspa uczyniła jedną ze swoich głównych atrakcji. I nie chodzi bynajmniej tylko o to, że w ciepłą, bezchmurną noc możesz rozłożyć koc na jednym z wielu znajdujących się tam specjalnych punktów widokowych i po prostu – wpatrywać się w gwiazdy. La Palma daje Ci też możliwość odbycia nocnej wycieczki z przewodnikiem, który przybliży Ci tematykę astronomii i pozwoli jeszcze lepiej zrozumieć to, co wspólnie będziecie obserwować na rozgwieżdżonym niebie.

 

Santa Cruz de la Palma – stolica wyspy

La Palma - Piękna wyspa | Odkrywamy Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Santa Cruz de La Palma – stolica wyspy (Wyspa La Palma, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania)

Odwiedziny w stolicy wyspy La Palma to punkt obowiązkowy podczas pobytu tutaj. Powód?Jest ich wiele, ale pozwól, że ograniczę się tylko do kilku:

 • Powód nr 1: Santa Cruz de La Palma to najpiękniejsza stolica w całym archipelagu Wysp Kanaryjskich! Tak przynajmniej mówią o niej Hiszpanie i turyści, którzy nie potrafią oprzeć się jej urokowi.
 • Powód nr 2: To jedno z niewielu miast na Kanarach, w którym architektura kolonialna zachowała się w tak idealnym stanie. Charakterystyczne budynki ratusza, kościoła (Iglesia Matriz de El Salvador), wyspiarskiego muzeum (Museo Insular), a także liczne drewniane balkony przeniosą Cię w inny świat, którego nie doświadczysz nigdzie indziej.
 • Powód nr 3: Jeśli dobrze zorganizujesz swoją wycieczkę, być może trafisz na jedno z wielu świąt, które odbywają się w Santa Cruz de la Palma. Wśród tych najbardziej znanych można wymienić: karnawał, fiesta Los Indianos, Semana Santa, Las Fiestas de la Cruz oraz obchodzone co 5 lat święto patronki wyspy – Las Fiestas Lustrales de la Bajada de la Virgen de las Niebes.
 • Powód nr 4: W okolicy Santa Cruz de La Palma znajduje się Mirador de La Concepción – jeden z najlepszych punktów widokowych na wschodnim wybrzeżu wyspy.

 

La Palma – atrakcje turystyczne

Maroparque

Niedaleko Santa Cruz de la Palma, w miejscowości Breña Alta znajdziemy ogród zoologiczny, który znakomicie sprawdzi się podczas rodzinnego wypadu. Na terenie 7000 m2 mieszkają różnorodne gatunki egzotycznych zwierząt – wiele z nich znajduje się pod ochroną. Niektóre ze względu na swój wygląd budzą niekryte zdumienie, np. kangury albinosy. Władze Maroparque dbają nie tylko o atrakcje dla zwiedzających, ale przede wszystkim o ochronę zwierząt i rozmnażanie najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków.

 

Ogród zoologiczno-botaniczny Paraíso de las Aves

To kolejne doskonałe miejsce do spędzenia wolnego z dziećmi. Jak sama nazwa wskazuje, główną tematyką parku są ptaki (“Paraíso de las Aves” to po polsku “Raj Ptaków”). Oprócz tego, że ogród jest atrakcją dla odwiedzających, zajmuje się także ochroną zagrożonych gatunków ptaków, których populacja w niektórych przypadkach wynosi zaledwie kilkadziesiąt sztuk na całym świecie.

Każdego dnia w parku odbywa się też niezwykły spektakl wypuszczenia wszystkich ptaków, które wznosząc się majestatycznie nad głowami oglądających, pozwalają podziwiać gatunki z różnych części świata.

 

Park archeologiczny – Parque Arqueológico de Belmaco

Będąc w miasteczku Villa de mazo koniecznie odwiedź znajdujący się nieopodal Park archeologiczny Belmaco. To jedno z najistotniejszych miejsc na Wyspach Kanaryjskich. Właśnie tutaj znajduje się bowiem sieć jaskiń, w których odkryto najstarsze rysunki naskalne na archipelagu wykonane w erze neolitycznej. Cały kompleks archeologiczny składa się zarówno ze skalnych grot, jak i stacji archeologicznej przedstawiającej różne interpretacje skalnych rytów.

 

Museo Arqueológico Benahoarita

Wiele osób odwiedza La Palmę w celach typowo kulturoznawczych. Znajduje się tu bowiem jeden z najciekawszych zbiorów archeologicznych na całym archipelagu. Tutejsze muzeum to coś więcej niż tylko kolekcja eksponatów zebrana pod dachem jednego budynku.

Wycieczka tutaj pozwala odkryć zwyczaje dawnych mieszkańców, przekonać się, co robili w czasie wolnym, w co wierzyli, jak wyglądały lokalne obrzędy, uprawa roli czy hodowla zwierząt. Oprócz stałej ekspozycji w muzeum organizowane są także wystawy czasowe.

 

Atrakcje naturalne na La Palmie

Miasteczko Los llanos de Aridane (wyspa La Palma).
Miasteczko Los llanos de Aridane (wyspa La Palma).

Gdy odwiedziny w Santa Cruz de la Palma masz już za sobą, czas na inne ciekawe miejsca na wyspie. Sporo do zaoferowania pod tym względem mają miasta i miasteczka takie jak: Los Llanos de Aridane, San Andrés, La Tosca, Las Tricias, Breña Baja, Fuencaliente de la Palma (południe wyspy), El Paso i Villa de Mazo. Każde z nich znane jest z czegoś innego, każde z nich zaoferuje Ci inny rodzaj rozrywki i co najważniejsze – w każdym z nich nie grozi Ci nuda!

Jeśli jednak odkrywanie malowniczych miasteczek nie pociąga Cię aż tak bardzo, jak obcowanie z naturą, to również pod tym względem La Palma ma dla Ciebie kilka niespodzianek. Oto niektóre z nich:

 

Szlak Wulkanów (Ruta de los Volcanes)

La Palma - Piękna wyspa | Odkrywamy Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Szlak Wulkanów spowity chmurami (wyspa La Palma)

Sześć godzin, wygodne buty, zapas wody i prowiant. Mniej więcej tyle będziesz potrzebować na wycieczkę wędrowną trasą Ruta de los Volcanes. Tak wiele lub tak niewiele, faktem jest że trekking wzdłuż tego najważniejszego szlaku komunikacyjnego (kiedyś łączył on z sobą różne części wyspy) nie należy do najłatwiejszych. Choć długość trasy to niecałe 18 km to jej przewyższenie wynosi ponad 1,2 km! Bez względu na jej trudność, jeśli tylko dopisuje Ci zdrowie i dobra kondycja – ten punkt wizyty na kanaryjskiej wyspie powinien być dla Ciebie obowiązkowy. Trasa przebiegająca przez rezerwat przyrody Cumbre Vieja (na południu wyspy) i kilka palmeryjskich gmin zachwyci Cię swoimi widokami, z których te najpiękniejsze będziesz podziwiać, przechadzając się tuż nad chmurami.

 

Jaskinia Cueva Bonita de Tijarafe

Pomiędzy Playa del Jurado a portem w Tazacorte znajduje się jaskinia Cueva Bonita de Tijarafe (lub w skrócie po prostu “Cueva Bonita”, czyli “Piękna Jaskinia”). Podobnie jak w przypadku większości tego typu miejsc na archipelagu, również pochodzenie tej jaskini jest wulkaniczne. Dostęp do jej wnętrza znajduje się tylko od strony morza, które we wnętrzu groty uspokaja się, a fale stają się znikome.

W godzinach popołudniowych na odwiedzających czeka prawdziwy spektakl światła. Promienie zachodzącego słońca, wlewając się do wnętrza jaskini, odbijają się od wody tworząc na jej ścianach i na powierzchni wody prawdziwą feerię barw z błękitem i zieleniem na czele.

CIEKAWOSTKA: Cueva Bonita była miejscem szczególnie ważnym podczas najazdów piratów. Okoliczni rybacy, by uniknąć śmierci (lub w najlepszym przypadku ograbienia) uciekali przed najeźdźcami do jaskini. Ci ostatni, oczekując ich przy wejściu nie wiedzieli jednak, że jaskinia posiada także drugie wejście, którym rybacy na dobre uciekali swoim prześladowcom.

 

Park Narodowy Caldera de Taburiente

La Palma Barranco de las Angustias
Barranco de las Angustias – wąwóz w zachodniej części wyspy porośnięty lokalnym gatunkiem sosny kanaryjskiej, Park Narodowy Caldera de Taburiente

Ogromny krater o średnicy 8 km i głębokości 1,8 km to jeden z głównych celów wycieczek wszystkich miłośników trekkingu. Prowadzi do niego ciasny wąwóz Barranco de las Angustias (tłum. Wąwóz Śmiertelnych Strachów), w którym jedynym środkiem lokomocji, jaki nas nie zawiedzie będą nasze własne nogi.

Teren krateru wypełniają malownicze sosny kanaryjskie, a od 1954 r. całość uzyskała status Parku Narodowego Caldera de Taburiente. Jeśli zależy Ci na zrobieniu znakomitych zdjęć, odwiedź punkt widokowy Mirador de la Cumbrecita, który znajduje się na terenie parku.

 

Naturalne baseny na La Palmie

Naturalne baseny – Naturalne baseny to fragmenty oceanu, które zostały przez naturę oddzielone w taki sposób, że wciąż gromadzi się w nich słona morska woda, jednak tafla takiego zbiornika jest dużo bardziej spokojna. Na La Palmie znajdziemy wiele tego typu miejsc i szybko przekonamy się, że kąpiel w takich miejscach jest równie przyjemna, co w hotelowym basenie. A może nawet przyjemniejsza? 🙂

 

Salinas de Fuencaliente

Na południu wyspy możemy odwiedzić także saliny, czyli zakłady zajmujące się wydobywaniem soli ze słonej wody. Działają one w tym miejscu od 1971 roku. We wnętrzu znajdziemy także muzeum, sklep z pamiątkami oraz restaurację El Jardín de Sal serwującą dania z lokalnych produktów.

 

Musisz skosztować!

La Palma - Piękna wyspa | Odkrywamy Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Sancocho de pescado

Odwiedziny w Hiszpanii, a w szczególności na Wyspach Kanaryjskich muszą obfitować w nowe doznania smakowe. La Palma podobnie jak jej siostrzane wyspy rozpieści Twoje podniebienie przysmakami, których nie sposób szukać w innych częściach Europy. Wśród tych najbardziej znanych można wymienić: churros de pescado (ryba w cieście), sancocho de pescado (ryba gotowana z warzywami), caldereta (zupa na bazie ryby lub owoców morza), sopa de garbanzos (zupa z ciecierzycy) oraz oczywiście papas arrugadas (charakterystyczne “marszczone” ziemniaczki podawane z sosami mojo rojo i mojo verde). La Palma to także doskonałe miejsce do degustacji serów. Szczególnie polecany jest, wyrabiany tylko w tej części świata, wędzony ser queso palmero.

La Palma - Piękna wyspa | Odkrywamy Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Papas arrugadas z sosem mojo rojo.

A jeśli będziesz mieć ochotę na deser, wstąp do najbliższej cukierni, gdzie czekają na Ciebie: almendrados (zapiekane w piecu małe ciasteczka z musem migdałowo jajecznym), bienmesabe (bardzo słodki deser przygotowywany z miodu, jajka i migdałów – czasem podawany w towarzystwie lodów) lub marquesotes (ciasto przygotowywane na bazie limonki).

 

La Palma – Plaże

La Palma znana jest ze względu na swoje naturalne piękno. Dotyczy to nie tylko lasów, wulkanów i uroczych zatoczek, ale także plaż. Poniżej znajdziesz listę najczęściej polecanych plaż, które czekają na Ciebie na La Palmie:

Playa de los Cancajos
Playa de los Cancajos

 • Playa de Nogales
 • El Charco Azul y Puerto Spíndola
 • La Fajana
 • Porís de Lomada Grande i Caleta de la Furna
 • Porís de La Candelaria
 • Playa del Puerto de Tazacorte
 • Puerto Naos
 • La Zamora
 • Punta Larga
 • El Faro
 • Punta Martín, El Río i Los Roquitos
 • El Porís de Tigalate
 • Playa de los Cancajos

Loty na La Palmę

 

Hotele na La Palmie

  Teneryfa Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Teneryfie  


Inne atrakcje na Wyspach Kanaryjskich

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:
Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
TeneryfaPark zoobotaniczny Loro Park (Loro Parque), park zoobotaniczny Jungle Park, park wodny Siam Park, park wodny Lago Martianez, Monkey Park i inne parki rozrywki na TeneryfiePark Narodowy Teide, wulkan Teide (Pico del Teide), klify Los Gigantes, wąwóz Masca, góry Anaga, Piramidy w Güímar, zabytkowy dom Casa de los Balcones, jaskinia Cueva del Viento, Smocze Drzewo, Muzeum Nauki i Kosmosu, wąwóz Barranco del Infierno, góry Teno, dolina Valle de la Orotava, naturalne baseny (Charco de la Laja, El Calerón de Garachico, Piscinas de Bajamar, Charco del Viento), ogród botaniczny Jardín Botánico de la Orotava, Jeep Safari. Popularne miasta na TeneryfieSanta Cruz de Tenerife, Buenavista del Norte, Garachico, Puerto de la Cruz, Puerto de Santiago, Costa Adeje, Taganana, Guía de Isora, San Cristóbal de La Laguna, El Médano, La Orotava, Icod de los Vinos, Arona, San Miguel de Abona, La Matanza de Acentejo, La Victoria de Acentejo, Santa Úrsula, Los Cristianos, Playa de las Américas, Los Realejos, San Andrés, Santiago del Teide, Playa Paraiso, Callao Salvaje, Playa Jardin.
FuerteventuraWydmy Dunas de Corralejo, ogród zoobotaniczny Oasis Park, park wodny Acua Water Park, wyspa Lobos (Isla de Lobos), rezerwat przyrody Parque Natural de Corralejo, Ecomuseo La Alcogida, Półwysep Jandia. Popularne miejsca i miejscowości: Puerto del Rosario, Corralejo, Tarajalejo, El Cotillo, Majanicho, La Oliva, Morro Jable, Costa Calma, Caleta de fuste. Popularne plaże na Fuerteventurze: El Castillo, Playa de Esquinzo. Wybrzeże Costa Calma
Gran CanariaAtrakcje turystyczne: Akwarium Poema del Mar, latarnia morska El Faro de Maspalomas, dawny spichlerz Guanczów Cenobio de Valerón, Pueblo Canario, nekropolia Guanczów Necrópolis de Arteara, Dom Kolumba (Casa de Colón). Parki rozrywki: Park rozrywki Holiday World Maspalomas, Park wodny Aqualand Maspalomas, Park rozrywki Sioux City Park, ogród zoobotaniczny Palmitos Park, park tematyczny Mundo Aborigen, park tematyczny Camel Safari ParkAtrakcje naturalne: ogród botaniczny Jardín Canario, szczyt Pico de Bandama, wąwóz Barranco de Guiniguada, park naturalny Pinar de Tamadaba, wydmy Dunas de Maspalomas, święta skała Guanczów Roque nublo, wąwóz Barranco de Santa Brígida, kanion Cañon del Águila, Doramas Park (Parque Doramas), Parque de Santa Catalina. Popularne miejscowości: Las Palmas de Gran Canaria, Maspalomas, San Bartolomé de Tirajana, Playa del Inglés, Puerto de Mogán, ArtenaraPlaże na Gran Canarii: Playa de Las Canteras (Plaża Las Canteras), Playa del Inglés, Playa de San Agustín, Playa de Taurito, Playa de Puerto Rico, Playa de Guayedra, Playa del Juncal, Playa Hoya del Pozo, Playa de Melenara
LanzaroteJaskinia Cueva de los Verdes, jaskinia Jameos del Agua, ogród kaktusów Jardín de Cactus, Park Narodowy Timanfaya (Montañas del Fuego), park wodny Aqualava Water Park, podwodne Muzeum Atlantyckie, zamek Castillo de San Gabriel, Muzeum Sztuki Współczesnej Castillo de San José, Plaża Papagayo Playa de Papagayo, Fundación César Manrique (dom-muzeum artysty), wybrzeże Los Hervideros, Mirador del río, wulkan El Cuervo, dolina La Geria. Popularne miejscowości: Arrecife, Puerto del Carmen, Playa Blanca, El Golfo i laguna Charco de Los Clicos, Costa Teguise
La PalmaPopularne miejscowości: Santa Cruz de la Palma, Breña baja, Breña alta
La GomeraPark narodowy Garajonay, klify Los Órganos, Dom Kolumba Casa de Colón. Popularne miejscowości: San Sebastián de la Gomera, Chipude, Agulo, Playa de Santiago
El HierroPopularne miejscowości: Valverde, La Frontera
Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies
Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote
   
Reklama
Jessica Alvaro
Hiszpania i Ameryka Łacińska były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
Reklama
ŚLEDŹ NASZ PROFIL
12,062FaniLubię
9,609ObserwującyObserwuj
67SubskrybującySubskrybuj
Booking.com

OSTATNIO DODANE
Reklama
POPULARNE W TYM TYGODNIU
Reklama