Strona głównaAtrakcje we WłoszechMuzea i galerie sztuki we WłoszechMuzeum Peggy Guggenheim - Oaza sztuki w sercu Wenecji

Muzeum Peggy Guggenheim – Oaza sztuki w sercu Wenecji

Urokliwe kanały i wąskie uliczki to nie jedyne atrakcje, jakie oferuje magiczna Wenecja. Warto poświęcić także czas, by poznać jej muzea, wśród których szczególnie wyróżnia się Muzeum Peggy Guggenheim. Jeśli kochacie sztukę współczesną, chcecie odkryć najwybitniejszych artystów XX wieku albo interesuje Was, jak w kolekcji znalazły się dzieła Pabla Picasso, koniecznie zajrzyjcie do tego muzeum.

Muzeum Peggy Guggenheim Collection jest jednym z najważniejszych muzeów europejskiej i amerykańskiej sztuki XX wieku we Włoszech. To także drugie najcześciej odwiedzane muzeum w Wenecji i jedno z najwspanialszych muzeów sztuki współczesnej w Europie, a nawet na świecie.

Instytucja chroni osobistą kolekcję Peggy Guggenheim, pełną najwspanialszych dzieł surrealizmu czy futuryzmu. Znajdują się tam tam niezwykłe eksponaty kolekcji Hannelore B. i Rudolpha B. Schulhof, magiczny ogród rzeźb oraz liczne wystawy tymczasowe, które pozwalają pogłębić wiedzę na temat sztuki współczesnej.

Peggy Guggenheim – światowa kolekcjonerka sztuki

Kim właściwie była Peggy Guggenheim? Urodzona w roku 1898 w Nowym Jorku Peggy, zafascynowana Europą, w pierwszych latach dorosłego życia postanowiła odkryć ten kontynent. Już wtedy interesowała ją sztuka współczesna. Towarzystwo z Paryża pozwoliło jej zawrzeć przyjaźnie na całe życie wśród cenionych na całym świecie artystów, natomiast w Londynie pierwszy raz otworzyła własne muzeum.

Kolekcjonerka zmuszona do powrotu do USA w czasach wojny, w 1947 roku znów zdecydowała się opuścić Nowy Jork i spędzić kolejne lata swojego życia w Europie. Peggy Guggenheim zdecydowała osiedlić się we włoskiej Wenecji, która intrygowała ją od zawsze. Już rok później jej kolekcja została wystawiona w pawilonie greckim na weneckim Biennale. Peggy Guggenheim dzięki swojej determinacji zgromadziła w Wenecji niezwykły, okazały zbiór eksponatów. Swojej osobistej kolekcji poświęciła całą siebie, a sztuka była dla niej sposobem ma życie.

The Solomon R. Guggenheim Foundation

Obraz "Pejzaż z czerwonymi plamami" autorstwa Wasilija Kandinsky'ego
Obraz „Pejzaż z czerwonymi plamami” autorstwa Wasilija Kandinsky’ego

Właścicielem oraz zarządcą kolekcji jest fundacja utworzona w 1937 r. przez Solomona Guggenheima, wuja samej kolekcjonerki. Fundacja za cel obrała sobie kolekcjonowanie, ochronę oraz interpretację współczesnego rzemiosła. Zajmuje się ona także dążeniem do powszechnego zrozumienia sztuki oraz jej uznania.

Jej działania są możliwe nie tylko dzięki Muzeum Peggy Guggenheim w Wenecji. Rozpowszechnia miłość do sztuki nowoczesnej również dzięki Solomon R. Guggenheim Museum w Nowym Jorku, a także The Guggenheim Museum w Bilbao.

Palazzo Venier dei Leoni – Pałac Peggy Guggenheim

Muzeum Peggy Guggenheim znajduje się w budynku Palazzo Venier dei Leoni przy najbliższym weneckim kanale
Muzeum Peggy Guggenheim znajduje się w budynku Palazzo Venier dei Leoni przy najbliższym weneckim kanale

Muzeum Peggy Guggenheim mieści się w budynku Palazzo Venier dei Leoni, zamówionym w 1749 roku przez rodzinę Venier. Pałac znajduje się tuż przy Canale Grande, głównym i największym kanale Wenecji. Siedziba galerii nie jest przypadkowa, bo właśnie ten budynek był wcześniej domem samej Peggy Guggenheim. Zakupiła go w 1949 roku, po czym uczyniła z niego swój dom na kolejne 30 lat, zainstalowała tam swoją kolekcję i od 1951 roku stanowi on otwarte źródło inspiracji artystycznej dla wszelkiej publiczności. Po śmierci Guggenheim, w 1980 roku, pałac został odnowiony, a Peggy Guggenheim Collection zostało oficjalnie otwarte jako Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Peggy Guggenheim Collection

Mieszcząca się w pałacu prywatna kolekcja Peggy Guggenheim obejmuje zbiory, będące przykładem amerykańskiego ekspresjonizmu abstrakcyjnego, futuryzmu czy malarstwa metafizycznego. W kolekcji znalazły się także arcydzieła kubizmu oraz surrealizmu.

Te nurty sztuki współczesnej reprezentują w muzeum tak wybitne, światowej sławy nazwiska jak Pablo Picasso, Mark Rothko czy Marcel Duchamp. Galerię sztuki współczesnej wzbogacają także obrazy Paula Klee czy Salvadora Dali. Peggy Guggenheim Collection reprezentują tak znakomite dzieła jak Na plaży Picassa, Imperium Światła Magritte, Pejzaż z czerwonymi plamami nr 2 Kandinskyego czy Bardzo rzadki obraz na ziemi Picabia.

Więcej niż kolekcja Peggy Guggenheim

Oprócz osobistej kolekcji Peggy Guggenheim w przestrzeni Muzeum Sztuki Nowoczesnej znajdują się także zbiory składające się na Schulhof Collection, kolekcję dzieł sztuki, którą w 2012 roku Hannelore B. i Rudolph B. Schulhof przekazali fundacji, którą stworzył Solomon Guggenheim.

Co ciekawe, pierwotni właściciele zastrzegli, że zgromadzone przez nich dzieła prezentowane być mogą jedynie w Wenecji. Wśród kolekcji Schulhof, zawierającej dzieła powojennej sztuki włoskiej, europejskiej i amerykańskiej, znajdują się obrazy Alberta Burriego czy Kennetha Nolanda oraz rzeźby między innymi Eduardo Chillidy i Barbary Hepworth.

Ogród rzeźby i inne wystawy

Na terenie galerii możecie także odbyć spacer po ogrodach, w których umieszczone są dzieła takich artystów jak Max Ernst czy Sol LeWitt, a także niektóre z eksponatów stałej kolekcji Guggenheim.

Oprócz zawartej w muzeum sztuki kolekcji stałej, instytucja regularnie organizuje również ekspozycje tymczasowe. Część z nich otwieranych jest także we współpracy z innymi muzeami bądź instytucjami. Pozwalają one młodym artystom na promocję swoje sztuki, a zwiedzającym na poszerzenie artystycznych horyzontów.

Zwiedzanie Muzeum Peggy Guggenheim

By umożliwić zwiedzającym zapoznanie się z dziełami sztuki, zebranymi w kolekcji Peggy Guggenheim, muzeum przygotowało audioprzewodniki, a także wyjątkowe, codzienne prezentacje wykładane przez pracowników posiadających wyjątkową wiedzę. Prezentacje odbywają się w różnych punktach muzeum oraz o różnych godzinach. Przybliżają one publiczności życie Peggy Guggenheim, dzieje jej kolekcji oraz sprawiają, że oglądana przez Was sztuka staje się bardziej zrozumiała, a jej przekaz wyraźniejszy.

Muzeum można odkrywać na własną rękę, ale także z wynajętym uprzednio przewodnikiem, którego wiedza na temat sztuki niewątpliwie ułatwi bliższy kontakt z dziełami surrealistycznymi i umożliwi głębsze zrozumienie ich problematyki.

Zwiedzanie dla całych rodzin

Muzeum Peggy Guggenheim to nie tylko przestrzeń wystawowa. Pozwala także na niesamowity rozwój artystyczny zarówno rodzin, dzieci, jak i grup szkolnych. Dzieciaki w wieku szkolnym razem z całą klasą mają okazję nie tylko zwiedzić kolekcję z przewodnikiem, ale też skorzystać z programów edukacyjnych. Muzeum oferuje też praktyki dla licealistów oraz specjalne programy szkoleniowe dla nauczycieli, którzy mają w ten sposób szansę, by podnieść swoje umiejętności zarówno w dziedzinie sztuki nowoczesnej jak i w zakresie innowacyjnych metod nauczania.

Muzeum Peggy Guggenheim wspiera rozwój artystyczny dzieci i oferuje warsztaty i szkolenia dla dorosłych
Muzeum Peggy Guggenheim wspiera rozwój artystyczny dzieci i oferuje warsztaty i szkolenia dla dorosłych

Muzeum wspiera także rodzinne zwiedzanie, organizując między innymi dni dedykowane rodzinom czy dzieciom, a także oferując najmłodszym artystyczne zestawy, które mogą zabrać ze sobą, by w domowym zaciszu delektować się sztuką.

Zgłębianie wiedzy w muzeum

W zdobyciu dodatkowej wiedzy pomoże Wam wyjątkowy program. Angażuje on artystów, kuratorów sztuki oraz intelektualistów do komentowania, analizy oraz rozszerzania tematów podejmowanych przez artystów Muzeum Peggy Guggenheim w swoich pracach. Znawcy w ten sposób podczas wyznaczonych spotkań wtajemniczają publiczność w swoją interpretację oraz dzielą się wiedzą na temat wizualnego języka oraz twórców, a także procesu powstawania dzieł sztuki nowoczesnej.

Restauracje i sklepik

Nie martwcie się, jeśli zasiedzicie się w muzeum i zapomnicie o obiedzie, bo w znajdującej się tam Kafejce Ai Gondolieri czekają na Was zarówno przekąski jak i dania obiadowe. Muzeum posiada także dwa sklepiki z pamiątkami, jeden w jego wnętrzu, a drugi tuż przy wejściu do budynku. Oba oferują szeroką ofertę skarbów inspirowanych Peggy Guggenheim, jej kolekcją oraz ogólnie pojętą sztuką współczesną.

Informacje praktyczne

Peggy Guggenheim Collection na mapie

Odkryj region Wenecji Eugenejskiej

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY