Pałac Pena w Sintrze

Kolorowy pałac z wysokimi wieżami wyłaniający się spośród zieleni pobliskich wzgórz to ilustracja do klasycznej baśni albo…

… albo pocztówka przedstawiająca Pałac Pena w Sintrze. To właśnie ten klejnot architektury górujący nad miasteczkiem jest jego wizytówką, która niezmiennie swoim bajkowym charakterem przyciąga tysiące zwiedzających rocznie.

Historia Pałacu Pena w Sintrze

Gdy w XII weku na szczycie jednego ze wzgórz w Sintrze wzniesiono kaplicę Matki Boskiej nikt nie przypuszczał, że kilkaset lat później będzie to jedna z największych atrakcji w tym miejscu. Z rozkazu Manuela I powstał tam następnie klasztor, poświęcony Hieronimitom, który pozostał z tą funkcją aż do czasu usunięcia zakonów z Portugalii. Budynek rozkochał w sobie króla Ferdynanda II, który przybył do Portugalii po zaślubinach z królową Marią II. Władca znany był jako jeden z najbardziej oddanych kulturze i zakochanych w sztuce Portugalii XIX wieku. Dodatkowo był poliglotą, artystą i kolekcjonerem.

Król zastał klasztor w ruinie po trzęsieniu ziemi i choć na początku planował przywrócić go do jego pierwotnego stanu, finalnie zdecydował się wprowadzić w życie plan rozbudowy budynku i nadać mu funkcję pałacu. Po śmierci Marii II zainspirowany nowym małżeństwem król dobudował do kompleksu Chalet Hrabiny Edli, urozmaicający dziś urokliwy park otaczający budynek.

WARTO WIEDZIEĆ: W 1910 roku Pałac Pena w Sintrze stał się Pomnikiem Narodowym natomiast w 1995 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dziś jest też częścią Szlaków Kulturowych Rady Europy.

Niezwykła architektura Pałacu Pena

Ze względu na swoje usytuowanie (wzgórze o wysokości 480 m) Pałac Pena króluje na całą Sintrą. Jest uosobieniem eklektyzmu i przykładem portugalskiej architektury romantycznej. Łączy w sobie elementy stylu mudejar, gotyckie wieże i manuelińskie motywy. Na jego teren wejdziecie przez niebanalną, ozdobioną przestrzennymi kulami i stożkami bramę, która prowadzi na zwodzony most.

Już od pierwszego spojrzenia w bajkowy świat wciągają kolory oraz formy pałacu. Intensywna żółć kontrastuje między innymi z czerwienią wieży zegarowej i stonowaną szarością. Mimo tego, że fasada to wręcz mieszanka wybuchowa, jej elementy pochodzące z różnych światów idealnie ze sobą współgrają. Zdobienia murów są niezwykle bogate i zróżnicowane. Klasyczne portugalskie azulejos wspaniale komponują się z arabskimi zdobieniami i łukami, a kopuły i wieżyczki to tło dla kamiennych postaci, które strzegą pałacu. Te ostatnie przedstawiają między innymi smoki czy mitologiczne stwory. Najsłynniejszą z nich jest ta przedstawiająca Trytona, morskiego potwora, siedzącego na wielkiej muszli i strzegącego wejścia do nowej części pałacu.

Gdzieniegdzie mury pałacu urozmaicają małe balkoniki. Wokół budowli przebiega ścieżka wartownicza, która miała nawiązywać do tradycyjnych przedstawień średniowiecznych zamków. Ta jednak nie służyła nigdy do celów obronnych, pozwala po prostu podziwiać widoki dolin otaczających Palacio da Pena. Ścieżka prowadzi także na charakterystyczny dziedziniec z łukami. To jeden z wielu punktów które przypadną do gustu miłośnikom fotografii.

Wnętrze Pałacu

Choć to mury zewnętrzne są najbardziej charakterystycznym elementem budowli, jeśli tylko dysponujecie większą ilością czasu koniecznie zobaczcie też jego wnętrze. Trasa przebiegająca przez pałac aż do 1910 roku służyła jedynie członkom królewskiej rodziny. Prowadzi ona do pomieszczeń, będących świadkami królewskiego życia codziennego. Wszystkie te komnaty wyróżniają naścienne malowidła i bogato zdobione sklepienia. Trasa zwiedzania prowadzi przez jadalnię ze stołem zastawionym porcelanowymi naczyniami oraz sypialnie z wzorzystymi ścianami i mieniącymi się złotem tkaninami. Garderoba przedstawia kreacje godne królowych, a kuchnia pozwala odkryć kulisy królewskich biesiad. Zobaczycie tam też pozostałości po pierwotnym klasztorze, w tym między innymi krużganki zdobione geometrycznymi azulejos.

Królewski Park

Ważnym elementem dopełniającym charakteru pałacu jest też otaczający go park. Wśród drzew znajdują się liczne konstrukcje, których przykładem jest grota mnicha, przypominająca o wcześniejszej funkcji budynku znajdującego się na wzgórzu. Skrywają się tam też świątynie, fontanny oraz malownicze wieżyczki i punkty widokowe. Do każdego z tych miejsc prowadzą kręte ścieżki o parapetowym ułożeniu nawiązujące do dzikości i romantyzmu. Przechadzając się po parku z pewnością nie zapomnicie, że Ferdynand II był wielkim kolekcjonerem. Przy ścieżkach, wijących się wokół pałacu król postanowił posadzić drzewa ze wszystkich kontynentów świata, na przykład piękne azjatyckie kamelie.

Informacje praktyczne

Pałac Pena na mapie

Odkryj Portugalię

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY