Ta reprezentacyjna aleja Paryża już na stałe zapisała się w popkulturze dzięki legendarnej piosence z lat 60. w wykonaniu Joe Dassina. Kto z nas, choćby raz, nie nucił słynnego „…aux Champs Élysées, aux Champs Élysées”?
Pola Elizejskie (fr. Les Champs Élysées) ulokowane są w 8. dzielnicy Paryża, na północ od Sekwany. Ta prestiżowa arteria łączy Plac Zgody (fr. Place de la Concorde) z Placem Charles’a de Gaulle’a (fr. Place Charles de Gaulle), gdzie znajduje się Łuk Triumfalny (fr. Arc de Triomphe).
WARTO WIEDZIEĆ: Pola Elizejskie rozciągają się na długość niespełna dwóch kilometrów.
Skąd pochodzi nazwa Pól Elizejskich?
Pełna nazwa tego niezwykłego miejsca to Aleja Pól Elizejskich (fr. Avenue des Champs Élysées). Określenie „elizejski” pochodzi od słowa „Elizjum”. W mitologii greckiej oznaczało ono krainę szczęścia i spokoju, do której udawały się dusze zmarłych herosów. Panował w niej przyjazny i łagodny klimat, dzięki czemu tamtejsze plony zawsze były owocne.
Odrobina historii
Jeszcze kilka stuleci temu na współczesnych Polach Elizejskich znajdowały się łąki i pola uprawne. W XVII wieku Maria Medycejska, królowa Francji, rozkazała wybudowanie wzdłuż Sekwany drogi, która miała prowadzić do nieistniejącego już kompleksu pałacowo-ogrodowego Tuileries.
W kolejnych latach André Le Nôtre – zaufany architekt krajobrazu króla Ludwika XIV – rozbudował nowo powstałą drogę. Jak za dotknięciem magicznej różdżki, dzięki twórcy bajecznych ogrodów Wersalu, początkowo zwykła droga zyskała pierwsze znamiona prestiżowego miejsca. W XVIII wieku nadano jej nazwę, która obowiązuje do dziś – Aleja Pól Elizejskich.
Należy podkreślić, iż aleja była wielokrotnie przebudowywana, jednak jej największy rozkwit przypadł na czas haussmannowskiej przebudowy Paryża w XIX wieku. Wówczas na Polach Elizejskich zaczęły masowo powstawać wytworne restauracje i luksusowe hotele, które zadziałały na paryskie elity jak magnes.
Obchody święta narodowego na Polach Elizejskich
14 lipca 1789 roku francuska ludność zdobyła Bastylię. Przyczyną takiego obrotu spraw było zmęczenie absolutystycznymi rządami monarchów. W każdą rocznicę tego wydarzenia we Francji przypada święto narodowe, z okazji którego Polami Elizejskimi przechodzi imponująca defilada wojskowa. W podniosłych uroczystościach bierze udział rozentuzjazmowany tłum, któremu towarzyszy także głowa państwa.
Atrakcje turystyczne na Polach Elizejskich
Odnajdziecie tam nie tylko butiki prestiżowych domów mody (np. Louis Vitton), ale też domy towarowe z produktami na każdą kieszeń (np. Galeries Lafayette Champs-Élysées). Fani piłki nożnej powinni wiedzieć, iż na Polach Elizejskich znajduje się oficjalny sklep klubu Paris Saint-Germain, gdzie można zaopatrzyć się w gadżety z nim związane. Z kolei uwagę miłośników francuskiej kuchni przykują wytworne restauracje, chociażby L’Atelier de Joël Robuchon Étoile, która może poszczycić się gwiazdką Michelin.
Po zakupowym szaleństwie na Polach Elizejskich możecie odetchnąć w urokliwych ogrodach położonych nieopodal Placu Zgody. Warto wiedzieć, iż wypełnione są one licznymi teatrami, gdzie można cieszyć się sztuką najwyższej jakości. Są to między innymi Théâtre du Rond-Point czy Espace Cardin.
Informacje praktyczne
- Aby poznać wszystkie oblicza Champs-Élysées, warto zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem, który opowie o wszystkich sekretach tego miejsca oraz przeprowadzi Cię przez jego najciekawsze zakątki.
- Rezerwuj zwiedzanie z przewodnikiem na GetYour Guide