Ronda, obok Sewilli i Granady, należy do trójki najczęściej odwiedzanych miast Andaluzji.

Mimo popularności wśród turystów, starówka tego miasta zachowała wiele ze swojego uroku, który już w XIX wieku opiewany był przez Victora Hugo, Orsona Wellesa i Ernesta Hemingway’a.

Mówi się, że Ronda jest miastem rozdartym na pół, gdyż rozciąga się pomiędzy głębokim wąwozem. Ślady przeszłości pozostawili tutaj Iberowie, Celtowie, Grecy, Kartagińczycy, Arabowie oraz Berberowie. Każda z tych nacji chciała władać miastem, gdyż jego położenie na szlakach handlowych, a jednocześnie na terenie, które było naturalną fortecą, zapewniało bogactwo i bezpieczeństwo.

Ronda bez wątpienia jest jednym z najpiękniejszych zakątków Hiszpanii. To czterdziestotysięczne miasteczko jest znakomitą lekcją historii oraz wspaniałą inspiracją. Zachwyca i wzrusza przepiękną architekturą i miejscami jedynymi w swoim rodzaju. Poniżej przedstawiamy kilka z nich, które koniecznie trzeba odwiedzić.

Plaza de Toros

Ronda - Atrakcje turystyczne i zabytki w mieście wzruszeń // Hispanico.pl
Plaza de Toros, Ronda.

To prawdziwa świątynia dla miłośników korridy. Zobaczyć można tam arenę, stajnię oraz jedno z najlepszych w Hiszpanii muzeów poświęconych walkom z bykami. W nim z kolei na żądnych wrażeń turystów czekają między innymi: wypchane głowy tych zwierząt, poplamione krwią kostiumy torreadorów oraz szkice walk autorstwa Goi. To właśnie nazwiskiem tego malarza nazwano też najsłynniejsze święto Rondy – Feria Goyesca, które odbywa się co roku na początku września. Warto dodać, że w trakcie obchodów, uczestnicy korridy ubrani są w stroje inspirowane obrazami Goi.

Nic dziwnego, że to właśnie w Rondzie narodziła się współczesna forma tego sportu. Jej twórca, Pedro Romero, w XVIII w. sprzeciwił się obowiązującej wówczas tradycji walki konnej i po raz pierwszy zmierzył się z bykiem na stojąco. W swojej karierze Romero stoczył walkę z ponad 6 tysiącami byków i nigdy nie został poważnie ranny.

El Tajo i Puente Nuevo

Ronda - Atrakcje turystyczne i zabytki w mieście wzruszeń // Hispanico.pl
Przepaść El Tajo i wznoszący się nad nią most Puente Nuevo, Ronda.

Znajdująca się w centrum miasta przepaść El Tajo oraz przerzucony przez nią XVIII-wieczny Puente Nuevo (z hiszp. Nowy Most), to bez wątpienia główne atrakcje Rondy. Do wąwozu El Tajo niewielkim wodospadem spływa woda, a przepływająca tam rzeka Guadalevín, przecina skały na pół.

Do dna wąwozu można dotrzeć po 360-stopniowych schodach. Stamtąd najlepiej widać najbardziej charakterystyczny zabytek Rondy – most Puente Nuevo. Łączący ściany wąwozu most wybudowano w 1735 roku, a jego prace konstrukcyjne trwały osiem miesięcy. Niestety, po sześciu latach użytkowania most zawalił się, powodując śmierć 50 osób. Jego odbudowa trwała aż 42 lata.

Ronda - Atrakcje turystyczne i zabytki w mieście wzruszeń // Hispanico.pl
Puente Nuevo nocą, Ronda.

Obecny most ma prawie 100 metrów wysokości, a pod jego środkowym przęsłem znajduje się pomieszczenie, które w przeszłości często było wykorzystywane jako więzienie. Most Puente Nuevo jest jednym z najczęściej fotografowanych tego typu obiektów w Hiszpanii. Istnieje legenda, według której jego twórca po zakończonej budowie, rzucił się w przepaść, aby nigdy nie próbować stworzyć czegoś równie doskonałego i pięknego.

Co ciekawe, Hemingway w swojej książce “Komu bije dzwon” opisał, jak w czasie hiszpańskiej wojny domowej tutejsi republikanie mordowali zwolenników nacjonalizmu poprzez strącanie ich w otchłań El Tajo.

Parque Alameda del Tajo

Kończące się na skraju wysokiego, malowniczego urwiska miejsce, które pozwala ocenić jak ciekawie położona jest Ronda. W okolicy urwiska trzeba być bardzo ostrożym i najlepiej podziwiać je z bezpiecznej odległości lub z mostu. Wąwóz ma głębokość 120 metrów i wygląda zjawiskowo!

Pałac Mondragón (Palacio de Mondragón)

Pałac Mondragón, Ronda, Hiszpania // Hispanico.pl
Pałac Mondragón, Ronda

Zbudowany w 1314 r. dla arabskiego władcy, a po rekonkwiście zmieniony w renesansową rezydencję z elementami w stylu mudejar. Dzisiaj w pałacu znajduje się muzeum archeologiczne, jednak jego główną atrakcją jest przepiękny, znajdujący się na tarasie skalnym ogród, skąd podziwiać można zapierające dech w piersiach widoki. Jest to jedno z ulubionych miejsc Hiszpanów, którzy przybywają tutaj, aby zrobić zdjęcia ślubne i okolicznościowe. Więcej informacji o Pałacu Mondragón >

Ronda - Atrakcje turystyczne i zabytki w mieście wzruszeń // Hispanico.pl
Kościół Santa María de Mayor, Ronda.

Kościół Santa María de Mayor

Kościół ten został zbudowany na ruinach meczetu i rzymskiej świątyni poświęconej Juliuszowi Cezarowi. Oryginalne ołtarze i najpiękniejsze obrazy zostały rozkradzione w czasie hiszpańskiej wojny domowej. Aktualnie na ich miejscu widnieją wizerunki świętych i apostołów, w niecodziennym wydaniu.

Casa del Rey Moro

Dom Króla Maurów, zbudowany na fundamentach arabskiej rezydencji. Piękne wiszące nad przepaścią ogrody oraz taras widokowy nad rzeką, do którego prowadzi 365 stopni skonstruowanych w skale przez chrześcijańskich jeńców (XIV w.).

Klaudia Kwiatkowska

Klaudia Kwiatkowska

Powoli odkrywa piękno Hiszpanii i zgłębia tajemnice języka hiszpańskiego. Bez pamięci zakochana w Barcelonie. W przyszłości chciałaby przemierzyć Amerykę Południową, zaś jej największym marzeniem jest zatańczenie ognistej salsy w ramionach gorącego Kubańczyka na Plaza de Armas w Hawanie. Na co dzień prowadzi również bloga: www.kobiecaintuicja.wordpress.com
Klaudia Kwiatkowska

Latest posts by Klaudia Kwiatkowska (see all)

Dodaj pierwszy komentarz

avatar