To spokojne miejsce. Inne od Barcelony. Inne od Andaluzji. Turyści? Owszem, jest ich całkiem sporo, jednak nie wpływają aż tak mocno na klimat miasta.
Walencja to trzecie co do wielkości miasto Hiszpanii (pierwsze dwa zajmują Madryt i Barcelona) oraz stolica regionu o tej samej nazwie. Wybierając się tutaj, warto wcześniej sprawdzić, które atrakcje w Walencji mogą nas szczególnie zainteresować, bo na zwiedzenie wszystkich – może nie wystarczyć czasu. Miasto posiada bogatą ofertę turystyczną zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla osób podróżujących w pojedynkę, które interesuje życie nocne Walencji. Tutejsze zabytki to prawdziwe perełki sztuki, które często nawiązują nie tylko do historii tej części Hiszpanii, ale także do losów całego kraju.
Minimum tydzień. Tyle będziesz potrzebować, aby w pełni nacieszyć się urokiem tego miejsca. Trzecie największe miasto w Hiszpanii to także świetny wybór, jeśli planujesz dłuższy urlop. Gdy już zwiedzisz centrum Walencji, nowoczesne centra handlowe, ciekawe miejsca, zabytki i najlepsze atrakcje, czekają na Ciebie szerokie, piaszczyste plaże, które skutecznie skuszą Cię do zażycia kąpieli słonecznych. Ale po kolei. Weźmy najpierw pod uwagę te atrakcje Walencji, które warto zobaczyć w pierwszej kolejności.
Największe oceanarium w Europie
Czy wiesz, że to właśnie w Walencji znajduje się największe w Europie oceanarium o łącznej powierzchni 110 000 m2? W L’Oceanogràfic znajdziemy ponad 500 gatunków zwierząt. Zostały one rozdzielone na 9 osobnych budynków, z których każdy reprezentuje inny ekosystem naszej planety. Oprócz bogactwa naturalnego oceanarium w Walencji przyciąga także podwodnym tunelem, który pozwala z bliska przyjrzeć się morskim zwierzętom.
Miasto Sztuki i Nauki
Oceanarium w Walencji jest tak naprawdę częścią Miasta Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias). To obowiązkowy punkt podczas wakacji w Walencji i wspaniała atrakcja dla osób w każdym wieku. Architektura tego miejsca zachwyca zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Kompleks położony jest w dolinie dawnej rzeki Turii (obecnie: Ogrody Turii), a w jego skład, oprócz Oceanarium, wchodzi jeszcze kilka innych budynków:
- El Museu de les Ciències Príncipe Felipe – w Muzeum Nauki Księcia Filipa zaskoczy Cię ogromnej wielkości ekspozycja prezentująca najciekawsze osiągnięcia naukowe ludzkości. Cała wystawa składa się z kilku części (każda na innym piętrze), z których większość ma charakter interaktywny. Muzeum Nauki to miejsce, w którym nie tylko dorośli, ale przede wszystkim dzieci nie będą się nudzić. Integralną częścią ekspozycji są rozmaite przyrządy do wykonywania eksperymentów, a także pokazy naukowe prezentujące praktyczne wykorzystanie różnych osiągnięć nauki.
- El Palau de les Arts Reina Sofía – Pałac Sztuki im. Królowej Sofii to budynek, który pełni funkcję opery i teatru. Na powierzchni 40 000 m2 można ugościć 4000 widzów jednocześnie. Muzeum Sztuki to także niezwykła przestrzeń artystyczna, w której odbywają się nie tylko spektakle teatralne i operowe, ale także koncerty i balet.
- L’Hemisfèric – tę część Miasteczka Sztuki zajmuje planetarium i kino IMAX w jednym. Jeśli wybierasz się tu z dziećmi, to dobrym wyborem będą filmy animowane.
- L’Umbracle – Miasteczko Sztuki i Nauki dysponuje także dużą częścią parkingową, która urozmaicona jest ogrodem pełnym drzew i różnymi gatunkami roślin.
Na koniec mała porada. Wybierając się do Miasteczka Sztuki i Nauki, koniecznie zarezerwuj sobie na to co najmniej jeden dzień (a w przypadku wizyty z dziećmi nawet dwa dni). To minimalny czas, który pozwoli Ci na zwiedzenie całego kompleksu bez przesadnego pośpiechu.
Dzielnica Barrio del Carmen
To najbardziej znana dzielnica, która znajduje się w na Starym Mieście w Walencji. Miejsce to jest uwielbiane ze względu na ofertę kulturalną i gastronomiczną, a także z uwagi na unikalny klimat, który tam panuje. Skosztujesz tutaj zarówno znakomitej kuchni regionalnej, jak i dań z różnych innych zakątków świata. Całonocna impreza? Nie ma problemu. Barrio del Carmen będzie do tego idealne. Nie bez powodu dzielnicę tę zamieszkuje tyle młodych osób i jest to jedno z ulubionych miejsc studentów zagranicznych.
Katedra La Seu de Valencia
Gotycka katedra La Seu to jeden z najciekawszych budynków architektonicznych w Walencji. Powstała w miejscu dawnego meczetu, a jej budowa miała wręcz charakter symboliczny, ponieważ rozpoczęła się niedługo po wypędzeniu Maurów z tego regionu. Katedra w Walencji przyciąga zarówno ze względu na swój majestatyczny wygląd, jak i historię. Mówi się, że to właśnie tutaj spoczywa prawdziwy Święty Graal (kielich którego Jezus Chrystus używał podczas ostatniej wieczerzy).
Giełda Jedwabiu w Walencji (La Lonja de la Seda)
La Lonja, jak mówią na nią w skrócie mieszkańcy, to jedna z głównych atrakcji turystycznych w Walencji. Budynek w stylu gotyckim został wzniesiony w latach 1482-1548. Warto wiedzieć, że był to okres Złotego Wieku w Walencji i rozkwitu ekonomii, polityki oraz kultury. Duże znaczenie odgrywał wówczas przemysł tekstylny. Z tego powodu Giełda Jedwabiu szybko stała się prężnie działającym centrum transakcyjnym – swoistą świątynią handlu.
Obecnie La Lonja de la Seda otwarta jest dla odwiedzających, którzy mogą oglądać pomieszczenia, w jakich dochodziło do najbardziej intratnych transakcji w Hiszpanii. Giełda Jedwabiu w Walencji od 1996 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Ogrody Turii
Mimo że Walencja to duże miasto, nie brakuje tu wielu zielonych miejsc. Jednym z nich są Ogrody Turii. Jeśli spojrzysz na mapę Walencji, to zobaczysz, że przecina ją długa zielona wstęga. To dawne koryto rzeki Turia, w którym dziś znajdują się wspaniałe ogrody, skwery i przestrzenie parkowe pełne terenów rekreacyjnych i placów zabaw.
Jak powstały Ogrody Turii?
Rzeki znikają zwykle z powodu suszy. Inaczej było jednak w przypadku rzeki Turia. Od zawsze była ona znana z licznych powodzi, które nawiedzały miasto i powodowały ogromne spustoszenia. W 1957 r. doszło do największej z nich, którą potem nazwano Wielką Powodzią Walencji (Gran Riada de Valencia). W wyniku katastrofy zginęło ponad 80 osób, a blisko 6000 rodzin zostało bez dachu nad głową. Tak ogromne straty spowodowały, że podjęto decyzję o zmianie biegu rzeki. Plan wcielono w życie w 1964 roku, a jego realizacja trwała przez kolejnych 9 lat.
Dziś Ogrody Turii to wspaniałe miejsce do popołudniowego relaksu, uprawiania joggingu lub spotkania ze znajomymi. Dzięki temu, że znajdują się tu także place zabaw, nawet najmłodsi będą czerpać z wizyty tutaj dużo radości! Bezpośrednie sąsiedztwo z Ciudad de las Artes y las Ciencias sprawia jednocześnie, że Jardín del Turia stale tętni życiem.
Atrakcje dla dzieci w Walencji
A skoro mowa o najmłodszych, czas na poświęcenie uwagi kilku innym miejscom, w których maluchy będą mogły spożytkować swoją energię, a przy okazji odkrywać nowe ciekawostki związane z fauną i florą.
BIOPARC Valencia
Ogród zoologiczny na miarę XXI wieku. Tak można określić to wyjątkowe miejsce, jakim szczyci się Walencja. Warunki zwierząt żyjących w BIOPARC Valencia zostały tutaj przystosowane w taki sposób, aby maksymalnie przypominać ich naturalne środowisko życia. Brak barier (przynajmniej tych widocznych) sprawia, że momentami można odnieść wrażenie, że przechadzamy się wśród stad dzikich zwierząt. I o to właśnie chodzi. Immersja – czyli całkowite zanurzenie się w nowym środowisku to jeden z głównych celów, jaki realizuje BIOPARC Valencia.
Ogrody Jardines de Monforte
Będąc w Walencji, warto odwiedzić także nie aż tak tłumnie odwiedzane Jardines de Monforte. Są to ogrody, które pierwotnie należały do Markiza Juana Bautisty Romero. W 1847 roku kupił on dom wraz z ogrodem, który z wyglądu bardziej przypominał farmę, aniżeli okazałą posiadłość. Na zlecenie Markiza, Sebastián Monleón zaprojektował to miejsce od nowa, odkrywając jego piękno i zmieniając zwykły dom w prawdziwą rezydencję. W 1872 roku Juan Bautista Romero zmarł, a pałacyk wraz z ogrodem przeszły we władanie rodziny Monforte (stąd nazwa „Jardines de Monforte”, czyli „Ogrody Monforte”).
Dziś cały kompleks zajmuje 12 000 m2 i nosi tytuł Narodowego Ogrodu Artystycznego. We wnętrzach Jardines de Monforte znajdziecie bowiem nie tylko drzewa, krzewy i ptaki, ale także mnóstwo rzeźb, fontann, cichych zaułków i kunsztownie przystrzyżonych żywopłotów. W sam raz na odpoczynek z dala od zgiełku miasta.
Ogród Botaniczny w Walencji (Jardín Botánico)
Ogród Botaniczny w Walencji (Jardín Botánico de la Universidad de Valencia) został założony w 1567 r. i od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością. Jego przynależność do Uniwersytetu sprawiła, że szczególnie na początku swojego istnienia Jardín Botánico stanowił ogromne źródło wiedzy dla studentów medycyny (w ogrodzie uprawiano rośliny lecznicze).
W XX wieku miejsce to zostało nieco zapomniane. Tak było aż do 1987 roku, kiedy to Uniwersytet w Walencji podjął decyzję o odrestaurowaniu całego ogrodu. Dziś w jego wnętrzu znajdziemy wiele gatunków roślin rzadkich, a nawet endemicznych dla całego Półwyspu Iberyjskiego. W Jardín Botánico organizowane są również warsztaty i zajęcia edukacyjne dla osób w różnym wieku.
Ciekawe zabytki w Walencji
Miłośników historii, kultury i architektury z pewnością ucieszy fakt, że w Walencji znajduje się mnóstwo światowej klasy zabytków. Oprócz wspomnianej już katedry i Giełdy Jedwabiu na uwagę zasługuje jeszcze kilka innych miejsc, które znajdziemy w okolicy starówki i nie tylko.
Targ Główny (Mercado Central)
Mercado Central w Walencji zalicza się do najstarszych działających dziś targów w Europie. Najlepszą porą na jego odwiedzenie są godziny poranne. Na powierzchni ponad 8000 m2 znajdziemy setki straganów pełnych warzyw, owoców i różnych gatunków mięsa. Otaczająca to wszystko wspaniała architektura sprawia natomiast, że wizyta w tym miejscu to prawdziwa uczta dla zmysłów.
Almudín de Valencia
Ten budynek wzniesiono w XIV wieku jako magazyn oraz miejsce sprzedaży zboża. W pierwotnej wersji jego rozmiary były dużo mniejsze, jednak w ciągu kolejnych dwóch wieków od jego powstania, Almudín był kilkukrotnie powiększany.
W latach 1908-1991 w budynku znajdowało się Muzeum Paleontologiczne. Pod koniec XX wieku cała ekspozycja została jednak przeniesiona, a odrestaurowaną przestrzeń oddano z powrotem do użytku w 1996 roku. Dzisiejszy Almudín warto odwiedzić z dwóch powodów. Po pierwsze ze względu na jego walory architektoniczne, a po drugie – z uwagi na stale zmieniające się tam wystawy czasowe.
Atarazanas del Grao
To budynek przemysłowy z XIV wieku, który jest idealnym przykładem stylu gotyckiego w Walencji. Początkowo w tym miejscu budowano statki. W XVI wieku służyło ono za magazyn broni, a później także za magazyn zboża. Dziś dla odmiany na powierzchni 350 m2 znajdziemy centrum wystawiennicze, w którym prezentowane są czasowe ekspozycje. Od 1949 r. Atarazanas są w Hiszpanii Narodowym Pomnikiem o charakterze artystycznym i historycznym.
Torres de Serranos (Wieże Serranos)
To jedna z 12 bram, które tworzyły średniowieczny mur obronny Walencji. Wybudowana w latach 1392-1398 jest typowym przykładem walenckiego gotyku. Główną funkcją muru była obrona mieszkańców przed najazdami z zewnątrz. Sama brama pełniła jednak także funkcję reprezentacyjną podczas rozmaitych ceremonii. Była to główna brama wjazdowa do miasta, przez którą przejeżdżały ważne osobistości, ambasadorzy i królowie.
Po okresie średniowiecza brama zaczęła zmieniać swoją funkcję. Od 1586 r. mieściło się tutaj więzienie. Z kolei podczas Wojny Domowej w Hiszpanii w wieżach przechowywano drogocenne dzieła sztuki z Muzeum Prado (Madryt). Dziś Torres de Serranos to jeden z najlepiej zachowanych zabytków Walencji. Wejście na taras widokowy to punkt obowiązkowy, jeśli chcemy zobaczyć urzekającą panoramę Walencji.
Torres de Quart (Wieże Quart)
To druga z dwunastu bram, które w połączeniu z obronnym murem strzegły niegdyś dostępu do Walencji. Bliźniacze wieże zostały zbudowane na planie owalu. Wzniesiono je nieco później niż Wieże Serranos, bo w latach 1441-1460. Jeśli chodzi o styl, to podobnie jak ich siostry – reprezentują one walencki gotyk.
Basílica de la Virgen de los Desamparados
Tuż przy katedrze, przy Plaza de la Virgen trafimy na jeszcze jeden sakralny zabytek w Walencji. Jest nim XVII-wieczna Basílica de la Virgen de los Desamparados, czyli Bazylika Matki Boskiej Opuszczonych (patronki miasta i całej wspólnoty autonomicznej). Ten pierwszy kościół w Walencji wybudowano na fundamentach innych świątyń stojących wcześniej w tym miejscu. W ramach ciekawostki warto dodać, że we wnętrzu bazyliki znajduje się rzeźba Matki Boskiej ze spuszczoną głową – to podarunek od papieża Benedykta XIII.
Pchli targ przy Plaza de la Reina
Jeśli wybierasz się do Walencji w maju, to masz szansę zdobyć naprawdę oryginalne pamiątki! W drugą niedzielę tego miesiąca w mieście rozpoczynają się obchody święta Festividad de la Virgen, które trwają aż do Bożego Ciała. W tym czasie od południowej strony katedry La Seu, przy Plaza de la Reina znajdziesz pchli targ (Mercado de la Escuraeta), na którym kupisz między innymi wspaniałe wyroby rzemiosła artystycznego.
Pozostałe zabytki w Walencji
Jeśli lubisz sztukę sakralną, to odwiedź liczne zabytkowe kościoły, które znajdują się w Walencji. Wśród nich: Iglesia de Santa Catalina, Iglesia San Juan del Hospital, Iglesia de los Santos Juanes (inna nazwa: Iglesia de San Juan del Mercado), Iglesia del Antiguo Convento del Carmen, Iglesia de San Juan de la Cruz, Monasterio de San Miguel de los Reyes, Iglesia Santa María del Mar.
Inne ciekawe miejsca i zabytki w Walencji to: Palacio del Marqués de Dos Aguas, Palacio de Justicia (Pałac Sprawiedliwości), Plaza del Ayuntamiento (Plac Ratuszowy) i Plaza de Toros de Valencia (dawna arena walk byków).
Atrakcje kulturalne, galerie i muzea w Walencji
Jeśli wciąż czujesz niedosyt kultury, to zapraszam Cię na wycieczkę po muzeach i galeriach, których jest w Walencji również pod dostatkiem. Skupmy się jednak na kilku najważniejszych, których moim zdaniem nie może przegapić żaden miłośnik sztuki.
Narodowe Muzeum Ceramiki w mieście Walencja
Pełna hiszpańska nazwa tego miejsca to Museo Nacional de Cerámica y de las Artes Suntuarias González Martí. Jeśli interesują Cię nietypowe atrakcje w Walencji, to to muzeum koniecznie powinno znaleźć się na Twojej liście atrakcji. Zasadniczą częścią kolekcji są oczywiście wyroby ceramiczne. Nie są to jednak jedyne eksponaty, jakie tutaj znajdziemy. Zobaczymy tu także obrazy, stroje oraz wiele innych przedmiotów istotnych dla historii miasta.
Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Bellas Artes de Valencia)
Wybudowane w 1913 r. Muzeum Sztuk Pięknych w Walencji zawiera w swych zbiorach około 2000 prac, z czego większość pochodzi z XIV-XVII wieku. To tutaj możemy zobaczyć słynny „Autoportret” Velázqueza, „Świętego Jana Chrzciciela” autorstwa El Greco czy dzieła Francisca Goi. Oprócz obrazów w muzeum znajdują się także osobne sekcje poświęcone rzeźbie i odkryciom archeologicznym.
Galería del Tossal
To miejsce warto zobaczyć, jeśli interesuje Cię historia i sztuka islamu. Galería del Tossal prezentuje pamiątki architektoniczne (m.in. fragmenty wieży i muru) z czasów dominacji muzułmańskiej na Półwyspie Iberyjskim. Więcej informacji na ich temat możemy uzyskać, korzystając z tablic edukacyjnych znajdujących się w Galerii.
CIEKAWOSTKA: W Walencji znajdziemy więcej miejsc, w których można zobaczyć pozostałości po muzułmańskiej architekturze, m.in.: na ulicy Cavallers, przy placu Plaza de San Jaime czy w Colegio Mayor Rector Peset.
Palau de la Música de Valencia (Pałac Muzyki w Walencji)
Ogrody Turii kryją wiele niespodzianek, a jedną z nich jest Pałac Muzyki otwarty w 1987 roku. Znajdujące się w tym audytorium sale przeznaczone są do różnych rodzajów wydarzeń: koncertów, kongresów, ekspozycji, spektakli, pokazów filmowych i wielu innych eventów kulturalnych. Pałac Muzyki jest też siedzibą głównej oficjalnej Orkiestry Walencji.
Najpiękniejsze plaże w Walencji
Położona nad Morzem Śródziemnym Walencja słynie z pięknych, szerokich, piaszczystych plaż. Ta najlepsza o długości ponad 1 kilometra to Plaża Malvarrosa (Playa de la Malvarrosa). Posiada ona Błękitną Flagę, co stawia ją w czołówce najczystszych i najbardziej zadbanych miejsc tego typu. Inna plaża, która z wyglądu jest bardzo podobna do poprzedniej to Plaża Arenas (Playa de las Arenas). Ona również została odznaczona wyróżnieniem Błękitnej Flagi. Inne, nieco mniej znane plaże w Walencji to: Plaża Devesa (Playa de la Devesa), Plaża Pinedo (Playa de Pinedo), Plaża Garrofera (Playa de la Garrofera) i Plaża Saler (Playa del Saler).
Obchody święta Las Fallas w Walencji
Jeśli wybierasz się do Walencji w marcu, czeka Cię moc atrakcji. Właśnie wtedy w mieście odbywa się Las Fallas de Valencia – niezwykłe święto ognia o międzynarodowej sławie. Główną atrakcją tego wydarzenia są ogromnej wielkości kartonowe kukły w samym centrum miasta, które często stanowią satyryczny komentarz do wydarzeń politycznych z Hiszpanii i ze świata. Kulminacją obchodów Las Fallas w Walencji jest z kolei palenie tychże kukieł przy akompaniamencie morza fajerwerków!
CEKAWOSTKA: Podczas święta ognia Fallas de San José całe miasto (a szczególnie centrum miasta Walencja) ogarnia zabawa! Jedynym poważnym momentem podczas tej fiesty jest złożenie kwiatów Marce Boskiej pod bazyliką w Walencji.
Odkryj region Walencji
Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.
Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji.