Zwiedzanie Wenecji to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju, bo które inne miasto można by zwiedzić z pokładu łodzi czy gondoli? Położona na wodzie Wenecja na każdym kroku skrywa atrakcje, które zaskarbiają sobie sympatię zarówno Włochów, jak i turystów z całego świata.
Wenecja to stolica regionu Wenecja Euganejska i jedno z najbardziej turystycznych i niecodziennych miejsc nie tylko w całych Włoszech, ale na całym świecie. Jej wyjątkowy zespół urbanistyczny sprawia, że to jedna z najbardziej unikatowych pozycji na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W samej Wenecji główne ulice zastępują kanały wodne, a autobusy i taksówki wyparte zostały przez łódki. To właśnie ta wyjątkowa panorama jest głównym wabikiem dla turystów, choć oczywiście nie jedynym.
Na każdym kroku pełno tu różnego rodzaju atrakcji, kościołów, pałaców, zabytkowych mostów, dobrze więc zaopatrzyć się w plan zwiedzania Wenecji, by jak najlepiej skorzystać ze wszystkiego co oferuje to miasto.
Piazza San Marco
Pizza San Marco to, obok znanych na całym świecie kanałów, oplatających Wenecję, jeden z najważniejszych symboli tego miasta. To tutaj większość turystów rozpoczyna zwiedzanie Wenecji. Co ciekawe, mający 180 metrów długości i 70 metrów szerokości plac, to najniższy punkt Wenecji, więc to on jako pierwszy ulega zalaniu w przypadku podniesienia poziomu wody. W takim przypadku konieczne jest poruszanie się po specjalnych kładkach, co może stanowić dodatkową atrakcję podczas zwiedzania.
Przy placu św. Marka, oprócz Bazyliki św. Marka znajduje się kilka innych wartych uwagi obiektów. To tam zobaczyć też można dzwonnicę, czyli Campanile di San Marco oraz Palazzo Ducale czyli słynny Pałac Dożów. Plac San Marco można podziwiać, popijając kawę w jednej z otaczających plac kawiarni. Szczególną sławą cieszy się niezwykła kawiarnia Caffè Florian, najstarsza działająca kawiarnia we Włoszech. Warto zatrzymać się przy niej na dłuższą chwilę, bo przy jej stolikach kawę popijały takie osobistości jak Goethe, Casanova czy Lord Byron.
Piazzetta San Marco – sąsiad Placu św. Marka
Plac św. Marka połączony jest z głównym kanałem niewielkim placykiem zwanym Piazzetta San Marco, lub po prostu Piazzetta. Jego końce wyznaczają Pałac Dożów oraz znajdujący się po drogiej stronie budynek Liberia, należący do Biblioteki Narodowej. Punkt ten od zawsze był popularnym miejscem spotkań. Dawniej oglądano tam publiczne egzekucje bądź organizowano spotkania polityczne, dziś turyści i mieszkańcy Wenecji gromadzą się tam by oglądać parady, festiwale, a w trakcie karnawału by zobaczyć najbardziej oryginalne stroje. Piazzetta jest szczególnie znana ze znajdującej się przy niej i nieustannie obfotografowywanej przystani gondoli.
Bazylika św. Marka
Stojąca w centrum Wenecji Bazylika św. Marka to najsłynniejszy i najpiękniejszy kościół w mieście, zbudowany oczywiście ku czci św. Marka, patrona Wenecji. To także jeden z najbardziej znanych przykładów architektury wzorowanej na sztuce bizantyjskiej. Dzisiejsza bazylika, której budowa zaczęła się w 1063 roku, stoi na miejscu wcześniejszego kościoła, zbudowanego w okolicach 830 roku, także pod wezwaniem tego samego świętego. Z zewnątrz bazylika zachwyca charakterystycznymi kopułami, ozdobnymi łukami i kolumnami, jednak to wnętrza Bazyliki Świętego Marka szczególnie zapierają dech w piersiach.
Kompleks Bazyliki św. Marka podzielony jest na trzy nawy za pomocą dwóch rzędów kolumn. Nawa główna przyciąga wzrok głównie ze względu na znajdujący się tam ołtarz, poświęcony św. Markowi, będący także miejscem przechowywania jego szczątek. Prawdziwym cudem, jaki skrywa Basilica San Marco są jednak niezwykłe, kolorowe mozaiki, które pokrywają niemal całe wnętrze świątyni. Pięknie kontrastują one z wszechobecnym złotem i zachwycającą, marmurową posadzką.
Dzwonnica św. Marka
Widoczna z daleka Dzwonnica św. Marka, czyli Campanile di San Marco, jest jednym z symboli placu św. Marka i całej nie całej Wenecji. Została zbudowana w XII wieku i choć w 1902 roku z przyczyn technicznych nieoczekiwanie cała konstrukcja runęła, dzisiejsza dzwonnica wiernie odwzorowuje oryginalny projekt. Dzwonnica św. Marka ma niecałe 99 metrów wysokości i ozdobiona jest kolumnami, arkadami i rzeźbami. Na szczycie dzwonnicy znajduje się pozłacana figura Archanioła Gabriela, która obraca się wraz z ruchem wiatru. Wewnątrz budowli znajduje się dziesięć dzwonów, z których największy, Marangona, służył do sygnalizowania pożarów i innych ważnych wydarzeń w historii Wenecji.
Palazzo Ducale, czyli Pałac Dożów
Kim właściwie byli dożowie? Doża to tytuł, jaki Republika Wenecka nadawała najwyższym urzędnikom. Przez prawie 1000 lat aż 120 dożów rządziło losami tego miasta. Stojący na placu św. Marka Pałac Dożów postał w IX wieku jako zamek obronny. Forma pałacu, jaką możemy dziś oglądać, pochodzi z XIV wieku, choć w kolejnych latach jego historii był on rozbudowywany, a jego układ zmieniany. Aż do 1797 roku, kiedy to upadła Republika Wenecka, urzędowały w nim władze Wenecji, choć pełnił on jednocześnie funkcję więzienia. Po przejęciu przez administrację francuską i austriacką, w 1866 roku wrócił w ręce państwa włoskiego i od XX wieku jest jednym z najczęściej odwiedzanych weneckich muzeów.
W Pałacu Dożów można zwiedzić dawne sypialnie, sale do głosowania, zbrojownię, dziedzińce i więzienie. Godne podziwu są zdecydowanie dekoracje pokoi oraz zdobiące ściany malowidła, autorstwa takich artystów jak Veronese, Tycjan i Tintoretto. Szczególnie znanym punktem Palazzo Ducale jest Most Westchnień, pojawiający się we wszystkich książkowych przewodnikach po mieście.
Most Westchnień
Słynny Most Westchnień, choć najczęściej fotografowany z zewnątrz, jest częścią Palazzo Ducale. Łączył on niegdyś mieszczącą się w pałacu salę sądową ze znajdującym się po drugiej stronie pałacowego kanału, wybudowanym w późniejszym czasie więzieniem. Choć z zewnątrz nie jest to widoczne, przez most prowadzą dwa niezależne korytarze. To właśnie tym mostem prowadzono do celi więźniów, którzy tęsknie wzdychali spoglądając po raz ostatni na ukochaną lagunę wenecką przez okienka zadaszonego przejścia.
Canal Grande
Główną „ulicą”, a właściwie głównym kanałem Wenecji jest Canal Grande, dzielący miasto na dwie części na długości czterech kilometrów. Słynny kanał o średniej głębokości 5 metrów ma kształt odwróconej litery S. Szerokość kanału zmienia się w zależności od odcinka, a w najszerszym miejscu osiąga 70 metrów. Ciągnie się od Dworca kolejowego Venezia Santa Lucia aż do Piazza San Marco, a na całej jego długości obydwa brzegi zdobią imponujące budynki, a w szczególności pałace, których na brzegach Canal Grande nie brakuje.
Obydwa brzegi Wielkiego Kanału w różnych punktach łączą 4 mosty, z których głównym i najsłynniejszym jest oczywiście Most Rialto. Canal Grande można zwiedzić spacerując jego brzegiem albo korzystając z vaporetti, weneckiej komunikacji miejskiej. Wyjątkowym sposobem na poznanie kanału i wszystkich otaczających go budynków jest natomiast rejs gondolą w towarzystwie nucącego włoskie piosenki gondoliera.
Most Rialto
Plan zwiedzania Wenecji nie będzie kompletny, jeśli ominiecie Most Rialto. Z daleka zachwyca on swoim majestatem, a z bliska urzeka licznymi detalami. Ponte di Rialto, łączący dzielnice San Polo i San Marco, jest najstarszym z czterech mostów, pozwalających bez przeszkód pokonać Canal Grande. Zbudowany w XVI wieku kamienny most zastąpił swojego drewnianego, niezbyt trwałego poprzednika o bardzo podobnej konstrukcji.
Jako że okolice Rialto stanowiły swego rodzaju centrum międzynarodowego handlu i wymiany kulturalnej, w projekcie Ponte di Rialto uwzględniono dwa rzędy sklepów. Początkowo były to głównie stanowiska jubilerskie oraz księgarnie, (co obrazuje, jak kulturalna była Wenecja). Dwadzieścia cztery sklepiki na moście mają się dobrze aż do dziś, ale obecnie znajdziecie tam głównie pamiątki. Dzisiejszy, kryty most, zachwycający z daleka białym kamieniem, składa się z jednego bardzo szerokiego łuku, stworzonego z dwóch ramp, ozdobionych płaskorzeźbami i łukami. Jeśli macie ochotę zobaczyć Rialto z poziomu wody, idealną okazją do tego będzie klimatyczny rejs gondolą.
Inne mosty Wenecji
Jak przystało na miasto na lagunie, Wenecja pełna jest większych i mniejszych mostów oraz kładek. Owiany niezwykłą legendą, należący do Pałacu Dożów, Most Westchnień oraz najsłynniejszy w Wenecji Most Rialto to tylko dwa z wielu zasługujących na uwagę. Przyjeżdżając do Wenecji autobusem, z Piazzale Roma na stronę dworca kolejowego Venezia Santa Lucia, łatwo dostać się za pomocą Mostu Konstytucji, minimalistycznego, stalowego mostu, będącego najmłodszym na Canale Grande.
Nieco dalej znajduje się kamienny Most Bosych, zbudowany w latach 30-tych XX. Podróżując traktem Wielkiego Kanału, natrafimy na najdalej wysunięty na południe Most Akademii. Ten drewniano-żelazny most to także całkiem niezły punkt widokowy na całą lagunę. Słynne mosty to jednak nie tylko te, które skupiają się wokół głównego kanału. Znanymi w Wenecji są także Ponte dei Pugni, czyli Most Pięści, na którym dawniej odbywały się walki dwóch, rywalizujących ze sobą gangów, oraz charakterystyczny ze względu na swoją unikalną konstrukcję, Most Trzech Łuków.
Mercato di Rialto
Tuż przy Ponte di Rialto, w dzielnicy San Polo, do poznania lokalnego życia zachęca Mercato di Rialto. To wyjątkowe miejsce jest jednym z najstarszych targów we Włoszech i pozwala napawać się autentyczną atmosferą miasta. Targ jest pełen owoców i warzyw, czy typowych dla włoskiej kuchni przypraw, ale mieszkańców Wenecji przyciągają głównie świeże ryby i owoce morza wyławiane na lagunie i to one są głównym sprzedawanym tam towarem.
Na targu od rana możecie spodziewać się tłumów wenecjan, poszukujących kolorowych akcentów do swoich dań, i krzyków sprzedawców, dających turystom wskazówki, dotyczące przygotowania danego gatunku ryby.
Centrum handlowe Fondaco dei Tedeschi
Zgadza się, centra handlowe zazwyczaj nie należą do najbardziej turystycznych miejsc, ale tę galerię na prawdę warto zobaczyć z różnych względów. Fondaco dei Tedeschi to zabytkowy budynek położony w samym sercu Wenecji, całkiem niedaleko Rialto. Został zbudowany w XIII wieku i przez wiele lat służył między innymi jako magazyn dla kupców niemieckich czy urząd pocztowy. Dziś Fondaco dei Tedeschi przekształcone zostało w wyjątkowo luksusowe centrum handlowe.
Wewnątrz znajdują się butiki światowej klasy projektantów, sklepy z produktami najwyższej jakości, a także galeria sztuki i kawiarnie. Samo wnętrze imponuje każdemu, ale główną atrakcją tego miejsca jest, znajdujący się na dachu budynku, taras widokowy, z którego roztacza się niezwykły widok na most Rialto, panoramę Wenecji, a nawet całą lagunę wenecką.
Palazzo Contarini del Bovolo i jego schody
W pobliżu placu św. Marka, w samym centrum Wenecji ukryty jest Palazzo Contarini del Bovolo, późnogotycki pałac wybudowany jako rezydencja rodziny Contarini. Jego dzisiejsze wnętrze skrywa kolekcję sztuki weneckiej, ale dużo bardziej od samego pałacu turystów przyciągają przylegające do niego, charakterystyczne schody.
Spiralne schody mają 28 metrów wysokości i składają się z 80 monolitycznych stopni, zbudowanych na czterech poziomach. Schody wentylowane są dzięki koronkowym łukom, a z ich szczytu można podziwiać zapierający dech w piersiach panoramiczny widok miasta i liczne atrakcje Wenecji.
Jakie pałace zobaczyć podczas zwiedzania Wenecji?
Godnym przydomkiem Wenecji byłoby zdecydowanie „miasto pałaców”, bo zwiedzając zakątki tego miasta, napotkacie ich całe mnóstwo, szczególnie przy samym brzegu Canal Grande. Jeśli zwiedziliście już Pałac Dożów i słynne schody pałacu Contarini del Bovolo, poświęćcie chwilę, by zobaczyć złoty pałac, znany jako pałac Ca D’Oro. Ten budynek z zewnątrz zachwyca gotycką kombinacją łuków i kolumn, sprawiając wrażenie koronkowej fasady, a w swoim wnętrzu gości kolekcję sztuki Giorgio Franchettiego.
Na szczególną uwagę zasługują też barokowy pałac Ca 'Rezzonico, mieszczący Muzeum XVIII wiecznej Wenecji, a także Palazzo Venier dei Leoni, w którym znajduje się niezwykłe Muzeum Sztuki Współczesnej Peggy Guggenheim. Płynąc przez Canal Grande, na pewno nie przegapicie Fondaco dei Turchi, który zapada w pamięć zarówno dzięki fasadzie z regularnym rzędem kolumn, jak i eksponatom znajdującego się w jego wnętrzu Muzeum Historii Naturalnej. Nieco bardziej niepozorny z zewnątrz jest pałac Palazzo Mocenigo, ale w środku znajdziecie tam niecodzienną i bardzo ciekawą wystawę dotyczącą historii tkanin i kostiumów.
Ogrody Królewskie
Odkrywanie miasta nieco Was zmęczyło i szukacie chwili wytchnienia? Tuż przy wejściu na Piazza San Marco znajdują się Ogrody Królewskie, zielone płuca Wenecji. Ogrody, zamówione przez samego Napoleona w 1807 roku, uwielbiane były przez słynną cesarzową Sissi, żonę austriackiego cesarza Franciszka Józefa, która kochała samotne spacery po alejach parku. W 1920 r. stały się własnością Rady Miasta Wenecji i zostały otwarte dla publiczności. Ten teren to idealne miejsce do odpoczynku, lektury na jednej z uroczych ławeczek czy wypicia kawy w Café Pavilion. To wszystko oczywiście w otoczeniu licznych gatunków, mniej i bardziej egotycznych roślin, zachwycających zwiedzających wielobarwnymi kwiatami.
Teatro La Fenice
W okolicy placu św. Marka znajduje się Teatro La Fenice, będący jednym z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie. Teatr, zaprojektowany przez Gian Antonio Selvę, zbudowany został w latach 1790-1792 i przez lata swojej działalności niejednokrotnie ulegał pożarowi, za każdym razem jednak konsekwentnie odbudowywany zgodnie z oryginalnym projektem. Uważany za jeden z najwspanialszych teatrów operowych w Europie, Teatro La Fenice był miejscem, w którym odbyły się światowe premiery oper takich artystów jak Giuseppe Verdi, Gioachino Rossini czy Vincenzo Bellini. Choć z zewnątrz budynek jest dość niepozorny, wizyta w jego wnętrzu sprawi, że zaniemówicie. Sale pełne sztukaterii i złoconych dekoracji pozwalają odkryć tajemnice i nadzwyczaj ciekawą historię tego centrum muzyki.
Giardini della Biennale
Szczególną związaną z Wenecją instytucją, która zachwyci miłośników szeroko pojętej sztuki, jest La Biennale di Venezia, jedna z najbardziej prestiżowych instytucji kulturalnych na świecie. W ramach swojej działalności organizuje ona wystawy i badania we wszystkich sektorach sztuki. Główną siedzibą instytucji jest znajdujący się po północnej stronie Canal Grande, park Giardini della Biennale oraz stojące na jego terenie pawilony, skrywające liczne wystawy.
To właśnie w tym parku raz na dwa lata organizowana jest największa i najważniejsza Międzynarodowa Wystawa Sztuki Współczesnej La Biennale. Wystawiane wtedy prace artystów z całego świata pozwalają pasjonatom poznać dzieła sztuki malarskiej, rzeźbiarskiej czy innych form sztuki wizualnej, które zostały stworzone specjalnie na to wydarzenie. To oczywiście nie jedyna impreza kulturalna organizowana w parku, co jakiś czas odbywają się tam koncerty i spotkania autorskie. By dotrzeć do tego ociekającego kulturą miejsca wystarczy krótki spacer z placu św. Marka wzdłuż urokliwego wybrzeża Riva degli Schiavoni.
Bazylika Santa Maria della Salute
Choć to Bazylika św. Marka jest najbardziej znanym kościołem w Wenecji, to nie jest to oczywiście jedyna warta uwagi świątynia. Bazylika Santa Maria della Salute jest świadectwem niezwykłej duchowości, która charakteryzowała XVII-wieczną Wenecję. Została zbudowana w podziękowaniu za wybawienie miasta od wielkiej zarazy, w wyniku której zmarło 1/3 mieszkańców Wenecji w 1630 roku.
Do Bazyliki Santa Maria della Salute prowadzą schody, które sprawiają wrażenie, jakby wyłaniały się z wody. Mury świątyni zdobią rzeźby i posągi postaci biblijnych, ale najbardziej charakterystyczna jest wieńcząca ją kopuła. W jasnym wnętrzu Bazyliki Santa Maria della Salute znajduje się aż 6 kaplic, a głównym i najważniejszym punktem świątyni jest ołtarz ozdobiony marmurowymi posągami, w którego centrum widnieje wspaniały obraz Madonny z Dzieciątkiem.
Samo umiejscowienie świątyni jest również niezwykle atrakcyjne – znajduje się ona na Punta della Dogana, w idealnym punkcie do obserwacji Weneckiej Laguny.
Santa Maria Gloriosa dei Frari
Wśród krętych uliczek dzielnicy San Polo kryje się potężny budynek Bazyliki Santa Maria Gloriosa dei Frari, drugiej co do wielkości świątyni w Wenecji. Kościół na planie krzyża łacińskiego reprezentuje typowo franciszkański styl. Jego budowa trwała ponad 100 lat i ukończona została w połowie XV wieku. Skromna fasada tej dużej budowli skrywa w swoich murach majestatyczne wnętrze.
Najwspanialszym znajdującym się tam dziełem jest Assunta, obraz Tycjana, umieszczony na głównym ołtarzu i otoczony przez piękne witraże. Zachwycają też dużych rozmiarów mauzolea, stworzone przez Antonio Canova czy Tycjana. Uwagę przechodniów zwraca także stojąca przy kościele, XIV wieczna dzwonnica, będąca drugą najwyższą dzwonnicą w Wenecji.
Bazylika Giovanni e Paolo
Jeśli chcecie uciec od zatłoczonego Canal Grande i zapuścić się między wąskie uliczki interioru wyspy, powinniście przy okazji odwiedzić Bazylikę Giovanni e Paolo, największy kościół w Wenecji. Zbudowany w 1430 roku kościół w swoich wnętrzach skrywa aż 27 grobów ostatnich dożów Wenecji. Najbardziej imponującymi z nich są grobowce Alvise Mocenigo i Pietro Mocenigo, przy których widnieją realnych rozmiarów posągi zmarłych. Oprócz światła wpadającego przez wąskie okna, nawę ozdabiają też obrazy takich artystów jak Giovanni Bellini czy Giovanni Battista Piazzetta.
Libreria Acqua Alta – słynna wenecka księgarnia
Jeśli od kościołów i muzeów wolicie nieco bardziej niecodzienne miejsca, w Wenecji nie możecie przegapić Księgarni Acqua Alta. Księgarnia narodziła się w 2004 roku z pomysłu Luigiego Frizzo i dziś uchodzi za jedną z najbardziej oryginalnych księgarni na świecie. Ciekawi Was dlaczego? Nazwa Acqua Alta, czyli dosłownie wysoka woda, to termin, jakim określa się w Wenecji wyjątkowo duży przypływ, skutkujący podtopieniami miasta.
Takie zjawisko występujące średnio kilka razy do roku nie paraliżuje miasta, ale sprawia, że jego zwiedzanie może być nieco trudniejsze. Właśnie na wypadek takiej sytuacji, książek w księgarni Acqua Alta nie umieszczono na zwykłych regałowych półkach, ale w konstrukcjach stworzonych ze starych gondoli i łódek. To osobliwe miejsce cieszy się jeszcze jednym wyjątkowym punktem. W ostatniej części sklepu znajdują się stworzone ze starych książek schody, a wspinając się na nie możecie zerknąć na piękny widok wąskich kanałów, przeciętych uroczymi mostkami.
Weneckie Ghetto
Wśród uliczek Wenecji znajduje się mały, żydowski wszechświat. Weneckie Getto to pierwsza żydowska dzielnica w Europie. Przez ponad 3 wieki getto zamieszkiwała żydowska społeczność, która swoją działalnością przyczyniała się do wzbogacenia gospodarki Wenecji.
Getto to idealne miejsce by dowiedzieć się szczegółów dotyczących historii żydów w Wenecji. W obrębie dzielnicy wciąż działają instytucje religijne i administracyjne Gminy Żydowskiej w Wenecji. Wyjątkowym elementem tej strefy, oprócz wysokich, utrzymanych w ciepłych kolorach budynków, są synagogi, w których do dziś odbywają się nabożeństwa.
Wyspy Laguny Weneckiej
Laguna Wenecka to zamknięta zatoka Morza Adriatyckiego, otoczona przez miasto Wenecja, ale też inne, pobliskie wyspy, które choć mniej znane, są równie warte odwiedzenia. Jeśli chcecie na chwilę odpocząć od zwiedzania Wenecji, wsiądźcie na prom, by poznać najbliższą z weneckich wysp- Murano, znane na całym świecie z wytwarzanego tam szkła. Na każdym kroku możecie tam zajrzeć do niewielkich, tradycyjnych fabryk, albo nabyć pamiątkę ze słynnego szkła Murano.
Jeszcze większą sławą niż Murano cieszy się sąsiednie Burano, znane z wyrobu białych koronek. Turystów przyciąga tam jednak inna charakterystyka wyspy- jej kolorowe, wręcz bajkowe domki. Podobno mieszkańcy wyspy mają obowiązek co jakiś czas odmalowywać ściany domków, by kolory nie straciły swojej intensywności. Uwierzcie, że turyści spędzają godziny wybierając idealny domek będący dobrym tłem do zdjęć.
Zaledwie 5 minut promem od Burano znajduje się Torcello, które otaczając zwiedzających historycznymi budynkami przenosi ich w czasie. To także tam znajduje się najstarszy budynek na całej lagunie, niepozorna bazylika z 639 roku. Wśród weneckich wysp nie zapominajcie też o tych najbliższych miastu. Widoczna z placu św. Marka Isola San Giorgio Maggiore, na której znajduje się Kościół San Giorgio Maggiore czy Lido z uroczą, piaszczysta plażą to zakątki idealnie uzupełniające zwiedzanie Wenecji.
Wenecki karnawał
Najwspanialszym wydarzeniem, nieodłącznie kojarzonym z Wenecją, jest oczywiście karnawał. To właśnie z tego powodu luty to dodatkowy szczyt sezonu w tym mieście, bo specjalnie, by zobaczyć obchody tego święta do Wenecji przybywają rocznie dziesiątki tysięcy turystów. Organizowane wówczas regaty, parady czy konkursy kostiumów nadają miastu wyjątkowej, oryginalnej atmosfery, a płynące po Canal Grande, zabawnie przebrane gondole rozśmieszają każdego przechodnia.
Ulice wypełniają się przebierańcami przeróżnego rodzaju – od tych, którzy zakładają jedynie maski, by nie wyróżniać z tłumu, przez przebranych w klasyczne czarne szaty i maskę z podłużnym nosem, aż do najbardziej kolorowych, wymyślnych i nieoczekiwanych strojów. Dla takiego widowiska na prawdę warto spędzić całe dnie na zatłoczonych i pełnych ruchu uliczkach.