Obecnie muzea znajdziemy na każdej szerokości i długości geograficznej, a ich zamysł nie jest nikomu obcy. Czy zastanawialiście się, skąd się wywodzą i gdzie powstało pierwsze? Oto Muzea Kapitolińskie – najstarsze muzeum na świecie.
Muzea Kapitolińskie to kompleks muzealny, którego powierzchnia wystawiennicza to aż ok. 12 977 m². Przypadają na nie trzy obiekty główne, połączone podziemną galerią, znajdującą się pod Pałacem Senatorskim. Ta kolebka muzealnictwa jest domem dla ponad 1300 starożytnych dzieł sztuki oraz znalezisk archeologicznych. Muzea Kapitolińskie, otwarte dla zwiedzających w 1734 roku, do dziś zachwycają i pobudzają wyobraźnię, oferując wyjątkową podróż w czasie.
Początki najstarszego muzeum na świecie
Muzea Kapitolińskie powstały z inicatywy papieża Sykstusa IV, który w 1471 roku podarował ludowi Rzymu pięć starożytnych brązów – Wilczycę kapitolińską, pomnik konny Marka Aureliusza, Głowę Konstantyna, Spinario i rzeźbę Camillus. Kontrolę nad zbiorami pełnili tzw. Konserwatorzy, którzy po pewnym czasie sami zaczęli zabiegać o powiększanie kolekcji.
W ten sposób zbierane przez przeszło pół wieku dzieła urosły do rangi jednej z największych kolekcji sztuki starożytnej. Wiele z nich zostało przekazanych z prywatnych zasobów, lecz duża część to dary papieży, którzy poszli w ślady Sykstusa IV. Jednym z najbardziej zaangażowanych w sprawę był Benedykt XIV, któremu zawdzięczamy założenie Pinakoteki Kapitolińskiej w XVIII wieku.
Po tym kiedy w 1870 roku Rzym stał się stolicą zjednoczonych Włoch, na terenie miasta zaczęto prace archeologiczne. Znalezione wówczas artefakty trafiały zarówno do Muzeów Kapitolińskich, jak i do Narodowego Muzeum w Rzymie (Museo Nazionale Romano). Rangę tego pierwszego podnosi jednak bezpośrednie usytuowanie graniczące z Forum Romanum.
Kapitoliński kompleks muzealny
Chcąc odwiedzić Muzea Kapitolińskie, warto wiedzieć, iż jest to rozległy obiekt, na który warto zarezerwować sobie więcej czasu. Punktem orientacyjnym dla nas powinien być zaprojektowany przez Michała Anioła Plac Kapitoliński (Piazza del Campidoglio). Po jego dwóch stronach zobaczymy Pałac Konserwatorów (Palazzo dei Conservatori) oraz Nowy Pałac (Palazzo Nuovo). Są one połączone tunelem znajdującym się pod Pałacem Senatorskim wybudowanym w miejscu antycznego Tabularium.
Pałac Konserwatorów
Już na samym dziedzińcu poczujemy doniosłość tego miejsca, które swego czasu było główną siedzibą wspomnianych już Konserwatorów, czyli rady miejskiej mającej za zadanie dbać o zbiory. To tutaj zobaczymy dary Sykstusa IV, które dały początek muzeum. Oprócz nich będziemy mogli podziwiać m.in. kolekcję ceramiki etruskiej oraz obrazy Caravaggia, Rubensa oraz Tycjana w znajdującej się na drugim piętrze pałacu Pinakotece Kapitolińskiej.
Nowy Pałac
Naprzeciw Pałacu Konserwatorów znajdziemy Nowy Pałac, który od XVIII wieku uległ zaledwie minimalnym modernizacjom. Ma on do zaoferowania zwiedzającym zbiory starożytnych rzeźb takich jak Wenus Kapitolińska, Umierający Gal oraz popiersia rzymskich cesarzy i greckich filozofów.
Tabularium
Podziemny łącznik pomiędzy obydwoma pałacami, na którego arkadach, jak na dłoni widać Forum Romanum i Palatyn. Kiedyś w tym właśnie miejscu znajdowało się archiwum państwowe. Dziś znajdziemy tu Galerię Epigraficzną (Galleria di Congiunzione), czyli zbiór starożytnych napisów – łacińskich, greckich oraz arabskich – umieszczonych na różnych obiektach pogrupowanych tematycznie.
Informacje praktyczne
- Bilety wstępu do muzeów Kapitolińskich najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
- Adres: Piazza del Campidoglio, 1, 00186 Roma RM, Włochy
- Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli w godz 9:30-19:30.
- Kup bilety na GetYourGuide