Stolica Piemontu to bogate w sztukę i kulturę piękne miasto podbijające serca zwiedzających nie tylko cudami architektury, ale też znakomitą, tradycyjną kuchnią. Leżący u stóp Alp Turyn pełen jest interesujących miejsc, którym warto poświęcić sporo uwagi.
Turyn, samo serce Piemontu, to miasto, które odegrało wyjątkową rolę w historii Włoch, gdyż to właśnie tam ustanowiono pierwszą stolicę kraju. Choć po przeniesieniu stolicy do Florencji miasto straciło nieco na znaczeniu, dziś wciąż ma bardzo wiele do zaoferowania.
Jeśli zdecydujecie się na zwiedzanie Turynu, Waszą wycieczkę mogą urozmaicić ciekawe muzea, piękne widoki oraz klimatyczny spacer po centrum.
Muzeum Egipskie w Turynie
Wielu turystów zaczyna zwiedzanie miasta od znajdującego się w centrum Turynu Muzeum Egipskiego, które w swoich murach skrywa drugą największą na świecie pod względem ilości eksponatów kolekcję poświęconą kulturze i cywilizacji egipskiej.
Pierwszą perełką w kolekcji muzeum, znajdującego w budynku pochodzącym z XVII wieku, był Ołtarz Izydy, który przybył do Turynu w 1630 roku. Ołtarz wraz z kolejnymi, powiększającymi kolekcję eksponatami przyczynił się do oficjalnego otwarcia wystawy w 1824 roku.
Sale muzealne odkryją przed Wami sarkofagi, mumie, grobowce oraz drogocenne, starożytne statuy, które pozwolą Wam zrozumieć życie w starożytnym Egipcie.
Muzeum Motoryzacji
Muzeum Egipskie to nie jedyne muzeum, jakie warto zobaczyć w Turynie. Fanów silników i czterech kół zachwyci to, co zobaczą za drzwiami Muzeum Motoryzacji, które posiada ponad 200 oryginalnych samochodów osiemdziesięciu znanych, światowych marek.
Umieszczona na trzech piętrach wystawa opowiada historię automobili od samego jej zarania. Sale Muzeum Motoryzacji pokazują różne aspekty historii pojazdów, najlepsze projekty w dziejach, najpopularniejsze reklamy, kwestię bezpieczeństwa w motoryzacji oraz długą historię sportów motoryzacyjnych. W jednej z sekcji muzeum znajduje się także ciekawa wystawa, poświęcona w całości bliskiej relacji człowieka z maszynami.
Mole Antonelliana i Narodowe Muzeum Kina
Znajdujący się w samym centrum Turynu Mole Antonelliana jest najwyższym ceglanym budynkiem w Europie. Budynek powstał pod koniec XIX wieku, a jego charakterystyczna wieża widoczna jest praktycznie z każdego punktu stolicy Piemontu. W obiekcie znajduje się panoramiczna winda oraz gwarantujący niezapomniany widok panoramy Turynu taras widokowy, którego nie możecie pominąć podczas zwiedzania miasta.
Mole Antonelliana to wyjątkowe miejsce także ze względu na znajdującą się w nim instytucję. Zwiedzicie tam Narodowe Muzeum Kinematografii, które w niecodzienny sposób pokazuje swoim gościom przekrój historii kina. Ścieżki zwiedzania muzeum prowadzą między licznymi wizualizacjami, materiałami audiowizualnymi, prezentacjami oraz projekcjami filmowymi. Na zwiedzających czekają liczne wizualizacje, dostarczające prawdziwych, filmowych emocji.
Pałac Królewski w Turynie
Przy słynnym placu Piazza Castello znajduje się Pałac Królewski, Palazzo Reale di Torino, uznawany za jeden z najpiękniejszych pałaców w całej Europie. Budowę Pałacu Królewskiego zlecono w 1584 roku i przez następne stulecie wykańczano i remontowano kolejne pomieszczenia. Palazzo Reale di Torino był rezydencją pierwszego króla Zjednoczonych Włoch, Wiktora Emanuela II oraz wielu ważnych dla historii Włoch książąt. W 1997 roku urzekający zwiedzających bogatą historią Pałac Królewski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zwiedzanie obiektu przeniesie Was w czasie i pozwoli poznać realia życia dynastii sabaudzkiej. W pałacu mieści się labirynt korytarzy, które prowadzą do apartamentów książąt Sabaudii, między innymi Sali Tronowej oraz licznych sypialni. Wszystkie królewskie pomieszczenia zdobią obrazy, freski, ekskluzywne meble oraz delikatna ceramika.
Palazzo Madama
Pałac Madama, stojący w samym centrum miasta, przy Piazza Castello, to kolejny pałac jaki warto zobaczyć w Turynie. Jako że budowa podzielona była na etapy, obiekt łączy różne style architektoniczne, odzwierciedlające wszystkie etapy konstrukcji.
Wewnątrz Palazzo Madama znajduje się Miejskie Muzeum Sztuki Antycznej, które dzięki wystawom pokazuje jak bogata była historia miasta Turyn. Eksponaty Muzeum Antyku pochodzą z czasów rzymskich i ze średniowiecza. To także okazy z epoki baroku oraz pochodzące z różnych epok rękodzieła: ceramika, biżuteria oraz materiały.
Palazzo Carignano
W pobliżu znajduje się Palazzo Carignano, widniejący na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budowa tego cudu architektury barokowej rozpoczęła się w 1679 roku. Wnętrze Palazzo Carigniano to wyjątkowo luksusowa przestrzeń, którą zdobią drobiazgowe, stiukowe dekoracje oraz wszechobecne freski.
Dziś pałac Palazzo Carignano mieści w swoich murach Narodowe Muzeum Zjednoczenia Włoch. Instytucja w całości dedykowana temu wydarzeniu zajmuje 30 sal, w których prezentuje dokumenty, umundurowanie, sztandary, flagi, a nawet broń. Wszystkie te eksponaty z pewnością pozwolą Wam lepiej zrozumieć ten tak istotny dla historii Włoch okres.
Castello del Valentino
Książę Emmanuel Filibert zakupił zamek Valentino w 1564 roku i choć przez lata swojego istnienia pałac przechodził wiele remontów oraz przebudów, do dziś zachował swój urok, a częściowo nawet swój średniowieczny wygląd. W jego wnętrzu znajdują się ogromnych rozmiarów, zdobne sale reprezentacyjne oraz zdobione malowidłami i gobelinami pokoje, takie jak Sala Różana, zdominowana zupełnie przez umieszczone na suficie przedstawienia postaci mitologicznych. Dopełnieniem zwiedzania zamku jest też spacer po całym, romantycznym parku Valentino położonym tuż nad rzeką Po.
WARTO WIEDZIEĆ: Obecnie w pałacu działa Wydział Architektury Politechniki Turyńskiej.
Katedra Metropolitalna św. Jana Chrzciciela
Nawet jeśli nie jesteście zapalonymi miłośnikami sztuki sakralnej, Katedra św. Jana Chrzciciela powinna znaleźć się na Waszej liście must see. Choć z zewnątrz budynek zachowuje oryginalny, renesansowy wygląd, to w jego wnętrzach odkryjecie barokowy, ale wyjątkowo surowy styl.
To nie tylko najważniejszy kościół katolicki w mieście – to także miejsce przechowywania najważniejszej i najsłynniejszej relikwii chrześcijaństwa, Całunu Turyńskiego, którym, według Nowego Testamentu, owinięto ciało Chrystusa po jego ukrzyżowaniu i do dziś na tym materiale ma widnieć odbicie jego twarzy. Płótno przechowywane jest w specjalnej, zbudowanej do tego celu skrzynce, w kaplicy świętego całunu.
Kościół San Lorenzo
Kolejną świątynią, jaką warto zwiedzić w Turynie, jest kościół San Lorenzo. Zbudowany w 1562 roku kościół św. Wawrzyńca był wyrazem podziękowania dla świętego za pomoc w bitwie stoczonej z armią francuską.
Świątynia to kwintesencja baroku, co objawia się w jego malowidłach, powyginanych liniach fasady oraz krzyżujących się łukach. To, co w pierwszej kolejności zwróci Waszą uwagę, to imponująca kopuła z wizerunkiem ponad 400 aniołów.
Basilica di Superga
Zwiedzanie Turynu nie może odbyć się bez wizyty w jeszcze jednej świątyni. Stojąca na wzgórzu Monte dei Cappuccini Basilica di Superga zainaugurowana została w 1731 roku, po 14 latach budowy. To kolejny kościół zbudowany w podzięce za wstawiennictwo podczas bitwy z francuzami.
Bazylika Superga to też jeszcze jedna perła baroku, jaką szczyci się Turyn. Jej wnętrze wzbogacają cztery ołtarze oraz sześć kaplic. Ołtarz Główny zdobią rzeźby i marmurowe pomniki, a w jednej z kaplic znajduje się do dziś rzeźba Madonna delle Grazie, przed którą klęczał Vittorio Amedeo II i prosił o łaskę pokonania armii francuskiej.
Piazza san Carlo – główny plac Turynu
Kolejny z symboli Turynu to plac San Carlo, połączony z Piazza Castello główną ulicą miasta, Via Roma. Na samym środku placu Piazza San Carlo widnieje konny pomnik Emanuela Filiberta w chwili, gdy z dumą wyciąga miecz po jednym ze swoich zwycięstw. Dziś wokół placu zobaczycie monumentalne budynki, dla których z pewnością zatrzymacie się tam na dłuższą chwilę. Wśród nich są między innymi barokowe kościoły Santa Cristina i San Carlo. Ten plac dzięki licznym, klimatycznym kawiarenkom to także jedno z głównych miejsc spotkań towarzyskich, stąd znany jest także pod nazwą Salon Turynu.
Inne atrakcje centrum miasta Turyn
W Turynie znajdziecie oczywiście znacznie więcej atrakcji i miejsc, które są warte obejrzenia. W okolicach centrum czeka na Was stara, zabytkowa brama wjazdowa, Porta Pallatina, przez którą przybysze i goście docierali do miasta od północnej strony miasta.
Nieopodal Pałacu Królewskiego miłośników kawy zachwyci Muzeum Kawy Lavazza, a tuż przy dworcu kolejowym Turynu, Porta Susa – przestrzeń muzealna idealna dla osób zainteresowanych sztuką współczesną.
W zachodniej części miasta znajdziecie także wiele parków, które po intensywnym zwiedzaniu wszystkich cudów architektury i kultury jakie oferuje Turyn, są idealnym miejscem do złapania oddechu w otoczeniu zieleni.