Al-Mariyya w języku arabskim oznacza wieżę obserwacyjną. To właśnie od tego słowa pochodzi nazwa miasta, w którym sezon turystyczny trwa praktycznie przez cały rok!
Almería położona jest nad Morzem Śródziemnym, w najbardziej wysuniętej na wschód części Andaluzji. Znana z intensywnej uprawy warzyw i owoców Almería często określana jest jako szklarnia Hiszpanii, ale większość osób interesuje się miastem głównie za sprawą wspaniałych plaż, zabytków oraz dobrej pogody. Średnia temperatura roczna utrzymuje się tam na poziomie 18°C, a położenie w klimacie podzwrotnikowym sprawia, że słońce świeci tam nad głowami ponad 300 dni w roku. Czas sprawdzić jakie miejsca powinniście odwiedzić, jeśli Waszym kolejnym wakacyjnym kierunkiem jest właśnie Almería.
Alcazaba w Almerii
Cała Andaluzja słynie z wyraźnie widocznych śladów obecności Maurów na półwyspie. Alcazaba to druga co do wielkości tego typu twierdza nie tylko w regionie ale i w całej Hiszpanii (pierwsze miejsce zajmuje Alhambra w Granadzie). Ufortyfikowany pałac stojący na wzgórzu został wzniesiony na ruinach dawnych obwarowań. Jego budowę w 955 roku zainicjował ówczesny muzułmański władca Abderramán III.
Kompleks pałacowo-obronny oddano do użytku w XI wieku, ale po zdobyciu tej części Półwyspu Iberyjskiego przez Królów Katolickich czekało go jeszcze wiele modyfikacji. Licząca ponad 1000 lat Alcazaba w Almerii przez długi czas pełniła funkcję cmentarza, a dziś jest najczęściej odwiedzanym w tym mieście zabytkiem, który krok po kroku pozwala odkrywać historię panowania muzułmanów na terenach dzisiejszej Andaluzji.
Twierdza Alcazaba składa się z trzech rodzajów zabudowań, które tworzą zamknięty kompleks widoczny praktycznie z każdego punktu miasta. Za pierwszym ogrodzeniem, znajduje się rozległy, zrekonstruowany ogród i cysterny z okresu muzułmańskiego. Drugie ogrodzenie chroniło rezydencję pałacową króla Almotacína.
Składała się ona z części publicznej, w której obecnie znajdują się między innymi cysterny kalifa z X wieku czy chrześcijański łuk z XVI wieku. Górna część tej strefy stanowiła prywatny pałac króla. Mimo tego, że zachowały się jedynie jej ruiny, warto tam zajrzeć choćby po to, by poznać legendę miłości między pojmanym chrześcijańskim więźniem, a ulubioną niewolnicą króla.
Catedral de la encarnación de Almería
Drugim po Alcazabie najbardziej charakterystycznym zabytkiem w Almerii jest tutejsza katedra Nuestra Señora de la Encarnación de Almería. Usytuowana w centrum Starego Miasta zdecydowanie bardziej przypomina majestatyczną fortecę, niż jakąkolwiek świątynię. Jej nietypowy wygląd to efekt dodawania kolejnych obwarowań, które pozwalały odpierać ataki piratów ustawicznie najeżdżających na tę część wybrzeża. Decyzja o budowie katedry zapadła w 1522 roku, po tym jak trzęsienie ziemi zrównało z ziemią poprzednią stojącą tam świątynię.
Trudno nie zwrócić uwagi na dzwonnicę katedry, która pierwotnie również miała mieć charakter obronny. Na wschodniej fasadzie katedry znajdziecie charakterystyczną płaskorzeźbę, przedstawiająca promienne słońce z ludzką twarzą otoczoną wstęgami. To tak zwane Słońce Portocarrero, które z czasem stało się symbolem miasta.
Inne zabytki religijne Almerii
Almería ma do zaoferowania także kilka innych zabytków religijnych. W odległości krótkiego spaceru od katedry odnajdziecie ulicę Calle de las Tiendas, na której znajduje się kościół Iglesia de Santiago. Jego najbardziej charakterystyczną częścią jest portal w stylu plateresco i smukła wieża licząca aż 50 metrów wysokości.
W miejscu dawnego meczetu stoi dziś inny kościół chętnie odwiedzany przez turystów. Mowa tutaj o neoklasycystycznym Iglesia de San Pedro wzniesionym w Almerii w XIX wieku. Ważną dla całego miasta świątynią jest także Iglesia de San Juan – kościół, z XVI wieku, który podobnie jak wcześniejszy, został wzniesiony na pozostałościach dawnego meczetu. Odwiedzając to miejsce nadal możemy podziwiać część elementów architektonicznych nawiązujących do sztuki arabskiej.
Casa del Cine
W latach 60. i 70. Almería była mocno związana ze światem kina. Było tak głównie za sprawą pobliskich miejsc takich jak pustynia Tabernas czy Cabo de Gata, które stanowiły idealną filmową scenerię. W tamtych czasach miejscem, w którym najczęściej zatrzymywali się aktorzy był dom w dzielnicy Villablanca, znany jako Cortijo Romero lub Casa de Santa Isabel. Długie tygodnie spędzały tam takie osobistości jak Clint Eastwood czy Brigitte Bardot.
Dom pierwotnie należał do rodziny Balmes, ale po tym, jak zakupił go Urząd Miasta Almería, przekształcono go w muzeum. Casa del Cine ma za zadanie pokazywać dziedzictwo kinematograficzne Almerii i podkreślać znaczenie, jakie swego czasu miasto pełniło w tej branży. W Casa del Cine dowiecie się jak działa sesja filmowa, jak pracuje reżyser oraz jak powstaje film 3D. Poznacie tam też wszystkie wybitne postaci, które przewinęły się przez ten wyjątkowy dom.
John Lennon w Almerii
Szczególnym gościem Cortijo Romero był John Lennon, założyciel kochanych na całym świecie Beatlesów. To on był osobą, która przyniosła temu domowi największą sławę. W 1966 roku Lennon przebywał w Cortijo Romero podczas kręcenia filmu „Jak wygrałem wojnę”. Pobyt w domu zainspirował go nawet do napisania słynnej piosenki Strawberry Fields Forever. Jedna z sal dzisiejszego Casa del Cine odzwierciedla zajmowaną przez Johna Lennona sypialnie. Do dziś jest tam jego łóżko oraz łazienka, w której rzekomo były Beatles stworzył jedną z najpopularniejszych kompozycji brytyjskiego zespołu.
CIEKAWOSTKA: Wśród uliczek starego miasta Almerii, dokładnie przy Plaza Flores, znaleźć możecie też posąg Johna Lennona, siedzącego na jednej z ławek ze swoją gitarą.
Muzeum Gitary
Miłośników muzyki zainteresuje też na pewno Muzeum Hiszpańskiej Gitary „Antonio de Torres”. Muzeum Gitary ciężko jest nazwać zwykłą przestrzenią wystawową. To centrum informacyjne, które pozwala odwiedzającym poznać w prosty i przyjemny sposób świat jednego z najpopularniejszych instrumentów muzycznych na świecie.
Poszczególne części wystawy poświęcone są także motywowi gitary w sztuce, historii instrumentu, jego produkcji, najwybitniejszym gitarzystom w historii oraz dźwiękom strun. Możecie także skorzystać z dźwiękoszczelnego pomieszczenia i sami spróbować gry na różnych gitarach.
Muzeum Almerii
W samym centrum miasta znajdziecie muzeum, do którego ci zainteresowani historią tej części Hiszpanii zdecydowanie powinni zajrzeć. Muzeum Archeologiczne powstało w 1933 roku, a jego zbiory sięgają okresu neolitu. Wystawa rozmieszczona na trzech piętrach budynku chroni eksponaty archeologiczne, zdjęcia, makiety przedstawiające dawne osady, wyroby ceramiczne i wiele innych. Zarówno cała wystawa, jak i sam muzealny budynek są utrzymane w bardzo współczesnym i minimalistycznym klimacie.
La Chanca – rybacka dzielnica miasta
Tej malowniczej okolicy nie powinny przegapić artystyczne dusze. La Chanca, znana jako dzielnica cyganów i rybaków, wyróżnia się na zdjęciach prostymi, jednokondygnacyjnymi domkami, których ściany lśnią bielą i pastelowymi kolorami. W tajemniczych uliczkach między portem a Alcazabą łatwo spotkać artystów i miłośników dobrej muzyki. La Chanca przyciąga turystów najbardziej autentycznymi pokazami flamenco w mieście oraz najpiękniejszymi widokami na pobliski port i wybrzeże.
Inne ciekawe miejsca w Almerii
Podczas spaceru po Almerii warto zobaczyć także kilka innych budowli, którym nie można odmówić artystycznych i historycznych walorów:
- Dawna stacja kolejowa z 1893 r. (La Antigua Estación de Ferrocarril de Almería) – ten budynek to klasyczny przykład architektury industrialnej z końca XIX wieku. Głównym budulcem stacji było żelazo i szkło, a na tle innych budynków industrialnych konstrukcja wręcz urzeka swoją funkcjonalnością i pięknym designem.
- Dawny szpital św. Marii Magdaleny (Antiguo Hospital de Santa María Magdalena) – kompleks składający się z trzech bliźniaczych budynków: szpitala w środkowej części, kaplicy znajdującej się od strony północno-zachodniej oraz hospicjum usytuowanego wokół patio.
- Cargadero de Mineral (inna nazwa: Cable Inglés) – kolejny przykład architektury industrialnej, tym razem z początku XX wieku. Jego głównym budulcem było żelazo, a jego powstanie miało związek właśnie z rozwojem produkcji tego surowca i jego eksportem w różne części prowincji.
Park tematyczny Oasys Mini Hollywood
Nieco ponad 50 km od Almerii, w głębi lądu, znajduje się pustynia Tabernas, największa pustynia i najbardziej suche miejsce w Europie. Niegdyś ta okolica była popularną filmową scenerią. Nakręcono tam ponad 250 produkcji, a wśród nich znajdują się takie klasyki jak „Siedmiu Wspaniałych” czy „Za kilka dolarów więcej”.
Dziś na próżno szukać już tam ekipy filmowej, ale liczne zabudowania rodem z Dzikiego Zachodu zachowały się w doskonałym stanie. Stanowią one obecnie główną sensację parku tematycznego Oasys Mini Hollywood. Czekają tam na Was także inne atrakcje, które warto zobaczyć, takie jak wigwamy, muzeum kina czy wystawa dyliżansów.
Wybrzeże Costa de Almería
Odwiedzając ten region Hiszpanii koniecznie zaplanować trzeba kilka chwil błogiego odpoczynku. Akurat w przypadku Almerii o plaże nie trudno, bo szeroki, piaszczysty pas rozciąga się na całą długość miasta, od portu, do końca promenady.
Tym, którzy szukają rajskich zakątków zazwyczaj nie wystarcza jednak miejska plaża, bo wiedzą, że w okolicy czekają na nich widoki wybrzeża jak z okładki podróżniczych magazynów. Costa Almería co prawda nie szczyci się sławą porównywalną do Costa del Sol czy Costa Brava, jednak wczasowiczów skutecznie przyciąga tam jeden półwysep. Cabo de Gata to rezerwat przyrody położony na malowniczym przylądku na wschód od Almerii.
Oprócz pięknej roślinności i skalnych formacji znajdziecie tam plaże zdecydowanie zasługujące na to, by nazwać je rajskimi. Do najpopularniejszych plaż na Cabo de Gata należą dziewicza Playa de los Genoveses, Cala de San Pedro czy Playa de Los Muertos, charakteryzująca się białym, delikatnym piaskiem.
Oprócz miasta Almería na tutejszym wybrzeżu znajdziesz wiele innych ciekawych lokalizacji. Do tych najbardziej lubianych przez turystów należą San José czy Roquetas de Mar, miejscowość doskonała do uprawiania sportów wodnych czy żeglowania i oferująca pola golfowe, aquaparki oraz całą masę luksusowych hoteli.
Odkryj Andaluzję
Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.
Zobacz także: Szlak Białych Miast Andaluzji, Darmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji, 10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.