Niecałe dwie godziny drogi od Barcelony, tuż przy granicy z Francją znajduje się miasteczko, które osoby z lękiem wysokości mogłyby nazwać swoim największym koszmarem…
Castellfollit de la Roca to jedna z najmniejszych gmin w Hiszpanii (druga najmniejsza w Katalonii), która w całości zajmuje obszar zaledwie 0,67 km2. Jednak to nie powierzchnia, a położenie tego miasteczka budzi największe zdumienie! Zbudowane na stromych ścianach 50-metrowej bazaltowej skały domy to jeden z najpopularniejszych widoków fotografowanych przez turystów. Z kolei ciasno zabudowane wąskie uliczki, szczególnie wieczorami zdają się przywodzić na myśl czasy średniowiecza. I słusznie, bo ich historia rzeczywiście sięga tego okresu historii.
Nazwa mówi sama za siebie
Pochodzenie nazwy Castellfollit de la Roca tłumaczy się w dwojaki sposób. Z jednej strony mówi się o istnieniu kiedyś w tym miejscu zamku (el castell to z katalońskiego zamek). Z drugiej strony – nazwa miasteczka miałaby się odnosić nie tyle do samego budynku, co do kształtu masywu skalnego, który może przywodzić na myśl fortyfikacje obronne.
Ta niezwykła formacja skalna powstała w wyniku nakładania się na siebie kilku warstw lawy. Z kolei znajdujące się po obu stronach wzniesienia rzeki Toronell i Fluvia przyczyniły się do postępującej erozji skał, której zawdzięczamy obecny wygląd masywu.
Kościół św. Salvadora (kat. Església de Sant Salvador)
Zwiedzając Castellfollit de la Roca, nie można pominąć kościoła św. Salvadora. Właściwie trudno mówić o kościele w dosłownym tego słowa znaczeniu, ponieważ dziś w tym miejscu znajduje się centrum kultury. Wewnątrz znajdziemy ekspozycje czasowe, które często prezentują sztukę okolicznych mieszkańców. Oprócz obrazów w budynku przechowywane są także figury niektórych gigantów występujących podczas Gigantes y Cabezudos.
Jest jeszcze jeden powód, dla którego nogi turystów automatycznie kierują w stronę dawnego kościoła św. Salvadora. Ten powód to dawna dzwonnica, na którą możemy dostać się krętymi schodami wewnątrz budynku. To właśnie z tego miejsca możemy spojrzeć na całą okolicę z jeszcze jednej, równie niezwykłej perspektywy. Wejście na nią, jak i wejście do samego centrum kultury jest bezpłatne, jednak przyjmowane są dobrowolne darowizny.
Tuż przed centrum kultury znajdziemy plac (plaza Josep Pla). Kiedyś w tym miejscu znajdował się cmentarz. Dziś jest to punkt widokowy, z którego możemy podziwiać zapierający dech w piersiach krajobraz doliny rzeki Fluvii.
Ciekawostki o Castellfollit de la Roca
- Castellfollit de la Roca jest częścią naturalnego parku wulkanicznego Garrocha (La Garrotxa Volcanic Zone Natural Park).
- Domy, ulice i chodniki w miasteczku zostały wykonane ze skał wulkanicznych, pochodzących z masywu, na którym mieści się wieś.
- Inne niewielkie miejscowości w Katalonii, które słyną z uroczego klimatu i tradycyjnych, regionalnych festiwali i zabytków to: Sant Feliu de Llobregat, Cassà de la Selva, Tossa de Mar oraz Sant Joan les Fonts.
Odkryj Katalonię
Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.
Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.
I visited this medieval village last year and it’s really wonderful! During the trip I’ve seen the old church of San Salvador, Museu de lembotit, la Garrotxa volcanic areas and the natural park.