Jeśli interesuje Cię, kim był człowiek w żelaznej masce, gdzie spędził 11 lat swojego życia oraz czy hollywoodzka produkcja z Leonardo DiCaprio w roli głównej jest wiernym świadectwem jego historii, to ten artykuł jest dla Ciebie.
Fort Royal to jedna z największych atrakcji na wyspie świętej Małgorzaty. Powodem tej popularności jest nie tylko to, że jest to obiekt o charakterze historycznym lub to, że znajduje się tu Muzeum Morskie, ale przede wszystkim fakt, że to właśnie w murach tej fortyfikacji więziony był słynny człowiek w żelaznej masce. Zanim jednak przejdziemy do jego postaci, szczypta historii o samym forcie,
Przyczyny powstania Fort Royal
Budowa Fort Royal miała miejsce w latach 1624-1617. W miejscu znajdujących się tu wówczas rzymskich zabudowań obronnych wybudowano fortyfikację, której głównym celem była ochrona morskich szlaków handlowych. Gdy w 1635 roku Hiszpanie okupowali Wyspy Leryńskie, wzmocnili znajdujące się tu konstrukcje, wznieśli dwa bastiony oraz koszary.
W tym czasie cały garnizon liczył około 800 ludzi. I być może nie byłby to wielki problem, gdyby nie fakt, że na wyspie św. Małgorzaty brakowało źródeł pitnej wody, co sprawiało, że nie była ona w pełni samowystarczalna. Ale do czasu. Hiszpanie szybko znaleźli sposób na rozwiązanie tej kwestii, tworząc system gromadzenia deszczówki, która następnie była odprowadzana do studni. Po oczyszczeniu woda była gotowa do spożycia.
Hiszpańska okupacja nie trwała jednak długo, bo zaledwie dwa lata. Już w 1637 roku Francuzi odbili Wyspy Leryńskie, a samą fortyfikację ochrzcili mianem królewskiej (stąd też jej obecna nazwa: Fort Royal). Wraz z ponownym przejęciem władzy nad tym miejscem, doszło do jego kolejnych umocnień, w tym przede wszystkim do pogłębienia fosy, podwyższenia murów obronnych oraz ufortyfikowania głównego placu. W skład całego kompleksu wchodziły m.in. magazyny artyleryjskie, stodoły, kaplica i prochownia.
W 1687 roku król Ludwik XIV rozkazał wybudowanie na terenie fortu więzienia. Oprócz słynnego człowieka w żelaznej masce, przetrzymywano tutaj także takie osoby jak Jean-Baptise Suard czy Smala d’Abd el-Kader. Również w tym miejscu po bitwie pod Montebello przetrzymywano około 600 jeńców austriackich.
Kim był człowiek w żelaznej masce?
Gdybym znała odpowiedź na to pytanie, to prawdopodobnie na dobre zapisałabym się na kartach francuskiej historii. Niestety ani ja, ani najwybitniejsi historycy specjalizujący się w tej tematyce nie wiedzą, kim był mężczyzna, który stał się najsłynniejszym więźniem wszech czasów. To co jest pewne, to że jest to postać autentyczna. Pod uwagę branych jest około 60 osób, których los w pewien sposób wpisywałby się w tożsamość człowieka, który 34 lata spędził w więzieniu z twarzą przysłoniętą żelazną maską. Do Fort Royal trafił w 1687 roku i spędził tam 11 lat swojego życia. Finalnie zmarł w 1703 roku w Paryżu, a wszystkiego jego rzeczy osobiste oraz żelazna maska uległy zniszczeniu.
Ta tajemnicza historia nieustannie budzi zaciekawienie i inspiruje do tworzenia rozmaitych teorii spiskowych. Szczególną popularnością cieszy się ta, która mówi o tym, że pod żelazną maską ukrywana była twarz brata bliźniaka króla Ludwika XIV. To właśnie ta opowieść najbardziej przeniknęła do mainstreamu, a w 1998 roku doczekała się nawet swojej ekranizacji.
Ile prawdy jest w hollywódzkiej ekranizacji?
Mniej więcej tyle samo co we wszystkich pozostałych kilkudziesięciu legendach, którymi przez lata obrosła historia człowieka w żelaznej masce. W przypadku amerykańskiej produkcji w tytułowego bohatera wciela się Leonardo DiCaprio, który odgrywa zarówno rolę brata bliźniaka króla, jak i samego Ludwika XIV. Powodem, dla którego ten pierwszy został skazany na więzienie ma być chęć ukrycia faktu jego istnienia przed światem, a maska miała być elementem, który dodatkowo pozwolił ukryć jego tożsamość.
Fabułę filmu należy przyjmować z przymrużeniem oka i nie traktować przedstawionych w niej faktów w kategoriach niepodważalnej prawdy historycznej. Pamiętajmy też, że sam film tak naprawdę został stworzony na podstawie powieści Aleksandra Dumasa.
CIEKAWOSTKA: W filmie „Człowiek w żelaznej masce” (oryg. „The Man in the Iron Mask”) oprócz Leonarda DiCaprio wzięły udział także takie gwiazdy światowego kina jak: John Malkovich, Gérard Depardieu, Hugh Laurie, Jeremy Irons, czy Gabriel Byrne.
Zwiedzanie Fort Royal
Obecnie Fort Royal jest otwarty dla turystów, a spacer po nim zajmuje około godzinę. Mniej więcej tyle czasu potrzeba, aby oglądnąć dawne zabudowania (dziś częściowo zajęte przez schronisko młodzieżowe), odwiedzić Muzeum Morskie, które skrywa ceramikę z czasów rzymskich, a także zobaczyć dawne cele więzienne – w tym także tę, w której 11 lat swojego życia spędził człowiek w żelaznej masce. Warto tu zajrzeć, bo ogromnej grubości surowe mury, niewielkie otwory okienne pokryte kratami oraz maleńka powierzchnia celi sprawiają, że w miejscu tym panuje bardzo specyficzna atmosfera.
Informacje praktyczne
- Bilety wstępu do Fort Royal najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
- Adres: Cannes – Île Sainte-Marguerite, 06400 Cannes, Francja
- Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli w godz 10:00-17:45.
- Kup bilety na GetYourGuide