Często bywa nazywana plażą Wysp Kanaryjskich. Tak przynajmniej żartują czasem mieszkańcy i turyści, którzy mieli okazję poznać jej piaszczyste wybrzeże.
Fuerteventura to najstarsza i najdłuższa wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jej niekończąca się linia brzegowa (ok. 340 km) składa się w głównej mierze z szerokich plaż pełnych białego piasku. Mówi się, że ten ostatni nawiewany jest częściowo przez ciepłe wiatry z Sahary, którą od tej hiszpańskiej wyspy dzieli w przybliżeniu zaledwie 100 km. Trudno powiedzieć, ile w tym prawdy. Faktem jest jednak, że idealne warunki do plażowania panują tutaj przez wszystkie 365 dni w roku.
Oasis Park Fuerteventura
Jedną z ciekawszych atrakcji jest ogród zoologiczny Oasis Park Fuerteventura. Odwiedzając to miejsce, będziesz mieć okazję do przebywania ze zwierzętami znacznie bliżej, niż w „standardowych” ogrodach zoologicznych. Jeśli kiedykolwiek marzyło Ci się zdjęcie z ulubionym zwierzęciem, karmienie go lub zobaczenie podczas nietypowych pokazów umiejętności, to w Oasis Park Fuerteventura wszystko to będzie możliwe!
Częścią parku jest także ogród botaniczny pełen niezwykłych okazów roślin oraz targ, na którym kupisz zdrową, lokalną żywność oraz rękodzieło. Oasis Park Fuerteventura to także dobry pomysł na rozrywkę dla najmłodszych. Specjalnie dla nich przygotowano wiele atrakcji i zajęć, które oprócz rozrywki dostarczą także garść walorów edukacyjnych.
Wysepka Lobos na 1 dzień
Marzyło Ci się kiedyś spędzić dzień na bezludnej wyspie? Jeśli tak, to z pewnością zainteresuje Cię fakt, że zaledwie 15 minut od Fuerteventury będzie to możliwe. Isla de Lobos to wyjątkowe miejsce, pełne dziewiczych krajobrazów, a od 1968 r. w ogóle nie zamieszkane przez człowieka. Będąc na Fuerteventurze warto zarezerwować sobie choć kilka godzin na odwiedzenie tego miejsca. Zabierz też z sobą sprzęt do snorkelingu – wysepka Lobos to idealna lokalizacja do nurkowania!
Parque Natural Dunas de Corralejo
Pustynny i półpustynny krajobraz Fuerteventury spodoba się wszystkim tym, którzy czasem pragną po prostu uciec od cywilizacji. Dostojne, wielokształtne wydmy to widok, który znajdziemy przede wszystkim w Parku Krajobrazowym Dunas de Corralejo (Parque Natural Dunas de Corralejo). Co ciekawe, właśnie przez ten park przebiega trasa międzynarodowego półmaratonu (Medio Maratón Internacional Dunas de Fuerteventura), który co roku odbywa się na Fuerteventurze.
Piękno wyspy, jej naturalny charakter i duża ilość endemicznych gatunków roślin sprawiły, że została ona doceniona także na arenie międzynarodowej. Od 2009 r. Fuerteventura jest rezerwatem biosfery UNESCO.
Casa de los Coroneles
Dom Pułkowników w miejscowości La Oliva to budynek z połowy XVII wieku, który pierwotnie należał do rodziny Cabrera Bethencourt. Kiedyś było to miejsce, w którym zarządzano całą wyspą. Dziś oprócz wartości historycznej, ma ono także wartość kulturową. W Casa de los Coroneles odbywają się liczne wystawy i eventy związane przede wszystkim z historią Fuerteventury.
Centro de Arte – Casa Mané
Centrum Sztuki Kanaryjskiej Casa Mané to prywatna inicjatywa Manuela Delgado Camino (pseudonim: Mané). Ten zapalony miłośnik sztuki i artysta w jednej osobie z zamiarem utworzenia muzeum nosił się aż do 1991 roku. Wtedy to postanowił ostatecznie zrealizować swój pomysł. I choć początkowo spotykał się ze sporą krytyką, dziś miejsce nie tylko zachwyca, ale przyciąga zainteresowanie osób z całego świata.
Ekspozycja Casa Mané obejmuje różne dzieła znanych kanaryjskich twórców, np. Césara Manrique, Alberto Agulló, Eduarda Andaluz czy Any de la Puente. W skład kolekcji wchodzą obrazy, fotografie, ceramika, rzeźby, instalacje… Wszystko to zostało przedstawione w pięknym budynku muzeum z XVIII wieku oraz w ogrodzie, w którym znajdziemy też wiele endemicznych gatunków roślin.
Muzeum archeologiczne w miejscowości Betancuria
To jedno z najlepszych miejsc, aby dowiedzieć się więcej o historii Fuerteventury z czasów zanim pojawili się tutaj pierwsi Hiszpanie. Zobaczymy tu liczne eksponaty pochodzące z wykopalisk archeologicznych, które dokumentują życie pierwszych mieszkańców wyspy. Wyroby ceramiczne, narzędzia, mapy, modele i zdjęcia – wszystko to zostało bogato opisane na panelach informacyjnych, co pozwala jeszcze lepiej poznać i zrozumieć przeszłość całego archipelagu.
Salinas del Carmen i Muzeum Soli
Na wschodnim wybrzeżu Fuerteventury, w miejscowości Antigua możemy odwiedzić zakład produkcyjny zajmujący się wydobyciem soli. Mowa o Salinas del Carmen – solniskach, z których za pomocą specjalnych metod odparowywania wody, pozyskiwana jest sól. Oprócz wycieczki, która pokaże Ci infrastrukturę i architekturę całego miejsca, czeka Cię także wizyta w Muzeum Soli. Jego wnętrze powiedzie Cię w podróż przez kulturę, historię i ekologię. Wszystko to obudowane oczywiście wokół tematyki wydobycia soli i tego, jaki wpływ miała ona na różne obszary życia mieszkańców.
Eko-muzeum La Alcogida
Odwiedzić Eko-muzeum La Alcogida, to jak doświadczyć na własnej skórze życia mieszkańców Fueteventury sprzed kilku dekad. Na taką nietypową wycieczkę możesz wybrać się do maleńkiej miejscowości Tefía, która liczy niecałe 300 mieszkańców.
Eko-muzeum La Alcogida tak naprawdę przypomina muzeum etnograficzne na wolnym powietrzu, czyli potocznie mówiąc: skansen. Do dyspozycji odwiedzających jest siedem domów, które przedstawiają różne rodzaje dawnych, tradycyjnych domostw na Fuerteventurze. Budynki te aż do lat 70. XIX wieku były opuszczone i zaniedbane. Chcąc uchronić je przed całkowitym zniszczeniem, władze wyspy podjęły decyzję o ich odrestaurowaniu i udostępnieniu turystom. Co ciekawe, każdy z domów został nazwany imieniem jego dawnego właściciela.
CIEKAWOSTKA: W Eko-muzeum La Alcogida spotkasz także lokalnych rzemieślników, którzy z wykorzystaniem dawnych maszyn i surowców wytwarzają tradycyjne rękodzieło.
Muzeum Sera Majorero (Museo del Queso Majorero)
Ser majorero jest w kuchni Fuerteventury tym, czym dla polskich górali są oscypki. To już nie tylko kwestia smaku, ale i kultury tej wyspy. To co odróżnia majorero od innych serów to przede wszystkim fakt, że jest on produkowany wyłącznie na Fuerteventurze i wyłącznie z mleka wypasających się tutaj kóz.
To tylko jedna z wielu ciekawostek, których dowiecie się, odwiedzając Museo del Queso Majorero. Na zainteresowanych czeka bowiem ekspozycja licząca 500 m2 powierzchni. Dzięki niej przekonasz się, jak wyglądało życie pasterzy kiedyś i dziś, czego potrzeba do produkcji najlepszego sera majorero, czym wyróżnia się rasa kóz hodowanych na Fuerteventurze oraz jaki związek z tym wszystkim ma rdzenna ludność Wysp Kanaryjskich.
Puerto del Rosario
Stolica Fuerteventury to miasto, w którym czeka nas wiele atrakcji. Do tych najciekawszych należą: najstarsze na wyspie audytorium, centrum sztuki Centro de Arte Juan Ismael, dom muzeum hiszpańskiego pisarza i filozofa Miguela de Unamuno (Casa Museo de Unamuno) oraz park rzeźb na świeżym powietrzu, w którego skład wchodzi ponad 100 unikalnych eksponatów.
Betancuria
To pierwsze miasto, które zostało założone na Fuerteventurze. Kiedyś stolica wyspy, a dziś – miejsce, w którym znajdziesz jedne z najstarszych budowli i zabytków, takie jak: kościół Iglesia Catedral de Santa Maria de Betancuria, ruiny dawnego konwentu Convento San Buenaventura czy kapliczka Ermita de San Diego. Odwiedzając Betancurię, warto wybrać się też do Mirador Morro Velosa. To jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na wyspie. Znakomite zdjęcia gwarantowane!
La Oliva
W tym mieście w niedalekiej odległości od siebie znajdziemy opisane wcześniej budynki Casa de los Coroneles i Casa Mané, a także kilka innych ciekawych atrakcji. Na dość niecodzienną wycieczkę możemy wybrać się np. do Muzeum Ziarna (Museo del Grano), które mieści się w budynku z 1819 roku. Bedąc w miejscowości La Oliva, warto odwiedzić też sklep Aloe Vera Fresca Di Fuerteventura. W jego asortymencie znajdziemy mnóstwo produktów wytwarzanych ze świeżego aloesu. Każdy z nich możemy przed zakupem wypróbować i sprawdzić, jak działa.
Caleta de Fuste
Ta miejscowość powstała głównie z myślą o turystach. Znajdziesz tu wszystko co potrzebne do błogiego odpoczynku nad brzegiem morza. Wspaniałe plaże (spokojne i dobre do wypoczynku z dziećmi), krystalicznie czyste dno morskie idealne do nurkowania i znajdująca się tuż obok dzielnica handlowa sprawią, że wypoczynek w tym miejscu będzie z pewnością niezapomniany!
Morro Jable i Półwysep Jandía
Niewielka wioska rybacka jaką kiedyś było Morro Jable to dziś jedno z najbardziej zaludnionych miast na Fuerteventurze. Największą atrakcją w tym rejonie jest Rezerwat Przyrody Jandía (Parque Natural de Jandía), którego celem jest ochrona krajobrazu tej części wyspy. Tutaj też znajduje się najwyższy szczyt Fuerteventury – Pico de las Zarzas mierzący 812 m. n.p.m.
Wioski rybackie i małe kurorty turystyczne
Jeśli lubisz spokój, puste plaże i dobrą kuchnię, odwiedź jedną z małych wiosek rybackich na Fuerteventurze. Dobrym wyborem na początek będą miasteczka El Cotillo lub Giniginamar. Zauroczyć możesz się też w Castillo Caleta de Fuste – małej miejscowości skrojonej idealnie pod turystów. Nie zapomnij zabrać ze sobą aparatu, bo urokliwych widoków w tych miejscach nie brakuje…
Jaskinie Cuevas de Ajuy
Gdy będziesz mieć dość upału, to czas na odwiedzenie jednej z powulkanicznych jaskiń znajdujących się na wyspie. Najbardziej znane to znajdujące się w miasteczku Ajuy jaskinie Cuevas de Ajuy. Tunele o długości 1,5 km zbudowane są z jednych z najstarszych skał na archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jest to jeden z powodów, dla którego cały kompleks jaskiń Cuevas de Ajuy otrzymał tytuł Pomnika Przyrody.
Jaskinia Cueva de Llano
Inną propozycją dla wielbicieli tego typu rozrywki może być także jaskinia Cueva de Llano. Jest ona znana niekoniecznie ze względu na swoją wielkość (648 metrów długości), ale z powodu prowadzonych tam badań nad niektórymi gatunkami zwierząt, które zamieszkiwały (lub nadal zamieszkują) wnętrze jaskini.
Najlepsze plaże na Fuerteventurze
Fuerteventura słynie ze wspaniałych plaż. Wiedzą o tym zarówno Ci, którzy lubią wylegiwać się na słońcu, jak i wielbiciele sportów wodnych. Nie bez powodu mówi się, że to idealne miejsce dla surferów. Od pozostałych wysp kanaryjskich odróżniają ją silne wiatry, które w połączeniu z wysoką temperaturą (średnia temperatura roczna na Fuerteventurze wynosi 22°C) dają idealne warunki do uprawiania różnych sportów wodnych.
Wielbiciele kitesurfingu i windsurfingu poczują się jak ryby w wodzie (szczególnie na pokrytej białym piaskiem plaży Sotavento). Obie te dyscypliny cieszą się na Fuerteventurze popularnością nie tylko wśród amatorów, ale także profesjonalistów. Dowodem na to są odbywające się co roku Mistrzostwa Świata w Windsurfingu i Kiteboardingu.
CIEKAWOSTKA: Skoro mowa o mistrzostwach, warto dodać, że na Fuerteventurze odbywają się także Międzynarodowe Mistrzostwa Rybołówstwa Dalekomorskiego.
Wśród najciekawszych plaż na Fuerteventurze możemy wymienić:
- Plaża Cofete (Playa de Cofete) na Półwyspie Jandía
- Grandes Playas de Corralejo w miejscowości Corralejo
- Playa de La Concha
- Plaża Sotavento (Playa de Sotavento) na Półwyspie Jandía
- Puertito de Lobos
- Playa de Gran Tarajal
- Playa de Esquinzo
- Playa de Solana del Matorral-El Sebadal
- Playa de La Concha w miejscowości El Cotillo
- Playa de Costa Calma
- Playa del Castillo
Kuchnia na Fuerteventurze
Kuchnia Fuerteventury przypadnie do gustu szczególnie tym, którzy lubią lekkie dania. Wśród składników, które są częścią wielu posiłków, dominują: kozie mięso, kozie mleko, warzywa, ryby i owoce morza. Jeśli chodzi o te ostatnie, warto skosztować lapas, które są w Polsce mało znane, za to na Fuerteventurze możemy je znaleźć w wielu restauracjach.
Danie, które nie tylko na Fuerteventurze, ale także na innych kanaryjskich wyspach jest bardzo popularne to papas arrugadas – specjalny gatunek małych ziemniaczków przygotowywanych w taki sposób, że ich skórka zdaje się być pomarszczona. Inne tradycyjne danie w kuchni Fuerteventury to puchero majorero, które mieszkańcy wyspy przygotowują z okazji większych świąt lub spotkań rodzinnych.
Jeśli natomiast chcielibyście kanaryjskie danie przyrządzić w swojej własnej kuchni już po powrocie z wakacji, koniecznie kupcie gofio. Jest to rodzaj mąki kukurydzianej, z której przygotowywanych jest wiele tradycyjnych kanaryjskich dań i deserów. Nie zapomnijcie też oczywiście o pysznym serze majorero!
Odkryj Wyspy Kanaryjskie
W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:
Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.
Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze, Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.