Katedra w Sewilli

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Powiem krótko. Poznajcie największy zabytek religijny w Sewilli!

Katedra w Sewilli (pełna nazwa: Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli) została wybudowana w 1506 roku w miejscu dawnego meczetu, który stał w tym miejscu podczas panowania dynastii Almohadów.

Ogromny kunszt architektoniczny, jaki zobaczymy jeszcze przed wejściem do katedry, nie jest przypadkiem. Cel przyświecający jej twórcom był jeden – stworzyć kościół tak wielki i tak piękny, że każdy kto będzie go oglądał, pomyśli, że budowali go szaleńcy. Czy ten efekt udało się osiągnąć? Zdecydowanie tak, jeśli weźmiemy pod uwagę, że katedra w Sewilli to jedna z największych gotyckich świątyń na świecie.

Piękno i majestat tej budowli zostały także docenione na arenie międzynarodowej. W 1987 roku katedra w Sewilli wraz z Alkazarem i Archiwum Indii zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie katedry

Katedra w Sewilli (hiszp. Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla)
Katedra w Sewilli (hiszp. Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla)

Katedra w Sewilli robi wrażenie nie tylko z zewnątrz, ale także od środka. Możemy wejść tutaj do kilku różnych przestrzeni, w których znajdziemy sporo skarbów. Część z nich odnosi się do sfery religijnej, a inne – można traktować jak relikwie przeszłości. To co na pewno warto zobaczyć to:

  • Srebrna monstrancja z XVI wieku – to największy eksponat w katedrze. Monstrancja mierzy blisko 4 metry wysokości i waży około pół tony, a ze świątyni wynoszona jest jedynie podczas procesji Bożego Ciała.
  • Rzeźba ukrzyżowanego Jezusa z XVII wieku – to barokowe dzieło znajduje się w kaplicy św. Andrzeja (Capilla de San Andrés). Rzeźbę tę zaprojektował Juan Martínez Montañés, a to co szczególnie przykuwa w niej uwagę, to niezwykły perfekcjonizm i ogromna liczba detali.
  • Ołtarz główny w Kaplicy Głównej (Capilla Mayor) – powstawał ponad sto lat, jednak efekt końcowy jest tak piękny, że nawet dwieście lat nie byłoby w tym przypadku zaskoczeniem. Nastawa ołtarza została wykonana w formie tryptyku, który przedstawia 45 scen z życia Jezusa i Maryi. Każda z nich mierzy około metr wysokości i składa się ze złota, drewna modrzewiowego, orzechowego oraz kasztanowca.
  • Grób Krzysztofa Kolumba – do końca XX wieku nie było pewności, co do tego, czy szczątki, które znajdują się w katedrze Sewilli należą rzeczywiście do Krzysztofa Kolumba. Dopiero w 2006 roku badania w Instytucie Genetyki Uniwersytetu w Granadzie potwierdziły, że jest to prawdziwy grób Krzysztofa Kolumba. Znajdziemy go w katedrze przechodząc przez Puerta de Cristóbal Colón.
  • Kaplica Królewska (Capilla Real) – tutaj w srebrnej urnie z XVIII wieku przechowywane są szczątki króla Ferdynanda III.
  • Sala Capitular – renesansowa sala w kształcie elipsy.
Katedra w Sewilli została wybudowana w miejscu wielkiego meczetu, który stał wcześniej w tym miejscu
Katedra w Sewilli została wybudowana w miejscu wielkiego meczetu, który stał wcześniej w tym miejscu

Wieża La Giralda

Z dawnego meczetu, który stał w miejscu katedry w Sewilii, ocalały jedynie dwie części. Pierwsza z nich to fragmenty dziedzińca Patio de los Naranjos (tłum. Dziedziniec Drzewek Pomarańczowych). Jego nazwa wywodzi się od rosnących w tym miejscu drzewek pomarańczowych.

Na Patio de los Naranjos warto zwrócić uwagę na symetrycznie posadzone drzewka pomarańczowe (widok z La Giraldy)
Na Patio de los Naranjos warto zwrócić uwagę na symetrycznie posadzone drzewka pomarańczowe (widok z La Giraldy)

Drugim, bardziej okazałym zabytkiem z czasów arabskich jest wieża La Giralda, którą znajdziemy w bezpośrednim sąsiedztwie katedry. Tak naprawdę był to kiedyś minaret, z którego muezin wzywał wiernych do modlitwy. Aby ułatwić duchownemu dotarcie na sam szczyt, schody zastąpiono tutaj ponad trzydziestoma brukowanymi pochylniami, które pozwalały na poruszanie się w tym miejscu konno. Przypuszcza się, że gdyby zastąpić je schodami, byłoby ich ponad pół tysiąca.

W swojej oryginalnej wersji La Giralda była ozdobiona znajdującymi się na szczycie mosiężnymi kulami. Jeśli wierzyć opowieściom – ich blask widziano z odległości nawet 40 km! Niestety trzęsienie ziemi, które nawiedziło Sewillę w XIV wieku na dobre zniszczyło kule. Nigdy później ich już nie odbudowano.

W XVI wieku La Giralda nieco zmieniła swój wygląd. Chrześcijańscy architekci dobudowali do niej pięć kondygnacji i przekształcili całą wieżę w dzwonnicę. Dziś jest to jeden z najwyższych budynków w Sewilli, a także doskonałe miejsce do zobaczenia panoramy całego miasta.

Dlaczego La Giralda nie została zniszczona?

La Giralda
La Giralda

Niektórych może dziwić fakt, że chrześcijanie, budując katedrę, zniszczyli meczet, natomiast zostawili minaret. Wyjaśnienie tego faktu jest tym bardziej intrygujące, gdy weźmiemy pod uwagę, że zniszczenia La Giraldy domagali się sami muzułmanie. Nie chcieli bowiem, by ten cud architektoniczny dostał się we władanie innowierców.

Jak na ironię losu, to właśnie z powodu piękna tej budowli, chrześcijanie postanowili ją ocalić. Ba! Alfons X Mądry (późniejszy król) zadeklarował nawet, że jeśli z La Giraldy zniknie choć jedna cegła, to wszyscy muzułmanie w Sewilli zostaną zamordowani. Groźba jak widać okazała się wystarczająco skuteczna.

Informacje praktyczne

  • Bilety do katedry w Sewilli i La Giraldy najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane. Ceny biletów rozpoczynają się od kilkudziesięciu złotych w zależności od tego, czy wybierzemy tylko zwiedzanie katedry czy też połączymy je ze zwiedzaniem innych zabytków w Sewilli.
  • Godziny otwarcia: w poniedziałki w godz. 11:00-15:30. Od wtorku do soboty w godz. 11:00-17:00. W niedziele w godz. 14:30-18:00. W lipcu i sierpniu godziny otwarcia katedry są wydłużone o około pół godziny.
  • Adres: Avenida de la Constitución s/n, 41004 Sevilla
  • Kup bilety na GetYourGuide


Hotele w Sewilli


 Andaluzja Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Andaluzji

Inne atrakcje w Andaluzji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
AlmeríaAtrakcje w Almerii: Pustynia Tabernas (Desierto de Tabernas), Park rozrywki Oasys MiniHollywood, Park rozrywki Fort Bravo, zamek Castillo de Tabernas, park naturalny Cabo de Gata, góry Sierra Alhamilla. Popularne miasta: Almería
KadyksAtrakcje w Kadyksie: Park Narodowy Doñana, Tańczące konie w Jerez de la Frontera, Popularne miasta: Kadyks, TarifaSetenil de las bodegasJerez de la Frontera, Arcos de la Frontera, Conil de la Frontera, Chiclana de la Frontera, Zahara de la Sierra, El Palmar de Vejer, Los Caños de Meca, El Puerto de Santa María, Zahara de los Atunes.
CórdobaAtrakcje w Cordobie: Wielki Meczet (La Mezquita), Dzielnica Żydowska (Judería de Córdoba), Alcázar de los Reyes Cristianos, Medina AzaharaPopularne miasta: Córdoba
GranadaAtrakcje w Granadzie: AlhambraDzielnica Albaicín, Dzielnica Sacromonte, Calle Gran Vía de Colón (reprezentacyjna ulica w centrum miasta Granada), punkt widokowy Mirador de San Nicolás w Granadzie, Guadix - Hiszpańskie domy w skalePopularne miasta i rejony: GranadaSierra Nevada
HuelvaAtrakcje w Huelvie: Park Narodowy Doñana, Klasztor La Rábida. Popularne miasta: Huelva, Palos de la Frontera
JaénPopularne miasta: Jaén
MálagaAtrakcje w Maladze: Zamek Gibralfaro, La Alcazaba, Katedra w MaladzeTeatr Rzymski, Muzeum Picassa, Szlak Caminito del Rey, Pałac Arcybiskupa (Palacio Episcopal), Stare Miasto Malagi, Museo Carmen Thyssen Málaga, park naturalny Sierra de las Nieves, pasmo górskie Serranía de Ronda, starożytne ruiny La Ciudad Romana de Acinipo, jaskinia Cueva de la Pileta, Bioparc Fuengirola, Orchidarium Estepona, park wodny Parque Acuático Mijas, Fabryka czekolady w Mijas, Muzeum Cukru w Torre del Mar, Jaskinia Cueva de Nerja, rezerwat Reservatauro Ronda, akwarium Sea Life Benalmádena, Motylarium w Benalmadenie, ogród zoologiczny Selwo Aventura, Parque de la Paloma w Benalmadenie, Zamek El Bil Bil, Puerto Marina, delfinarium Selwo Marina, ruiny zamku Castillo de San Luís, Plaza de Toros w Rondzie, Museo Lara w Rondzie, Alameda del Tajo, kościół Iglesia de Santa María la Mayor w Rondzie, kościół Iglesia del Espíritu Santo w Rondzie, mosty Puente Nuevo (Nowy Most)  i Puente Viejo (Stary Most) oraz przepaść El Tajo w Rondzie, Pałac Mondragón, Kopalnia wody i Casa del Rey Moro, pustelnia La Ermita de la Virgen de la Cabeza, Muzeum Bandytów (Museo del Bandolero), Plaże Benalmadeny, Pokazy koni w Torremolinos, Park Krokodyli w Torremolinos, Muzeum sztuki Centre Pompidou, Kolejka linowa Teleférico Benalmádena, Park wodny Aqualand w Torremolinos, Castillo de ColomaresPopularne miasta: Málaga, Ronda, Marbella, Torremolinos, FuengirolaBenalmádena, Estepona, Cuevas del Becerro, Jimera de Líbar, Mijas, Villanueva de Tapia, La Línea de la Concepción, zatoka Bahía Dorada, San Pedro de Alcántara, Rincón de la Victoria, NerjaJúzcar, Torre del Mar
SewillaAtrakcje w Sewilli: Katedra w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla)Alkazar w Sewilli, Akwarium w Sewilli (Acuario de Sevilla), Archiwum Indii, Złota Wieża (Torre del Oro), Wieża Torre del Homenaje, dzielnica Barrio de Santa Cruz, Dom Piłata (Casa de Pilatos), dawna Fabryka Tytoniu, Arena walk z bykami, zabytkowy Szpital Miłosierdzia, Muzeum Sztuk Pięknych, zabytkowy Ratusz, Kościół Zbawiciela, Park Marii Luizy (Parque de María Luisa), Plac Hiszpański (Plaza de España), Metropol Parasol,  stanowisko archeologiczne Itálica, Park Narodowy Doñana. Parki rozrywki: Isla Mágica, Aquopolis Sevilla, Aventura Sevilla. Popularne miasta: Sewilla, Carmona
Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria
Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

ZOABCZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne