Musée de l’Orangerie w Paryżu

Francja może poszczycić się wieloma znakomitymi artystami. Bez wątpienia do ich grona można zaliczyć również słynnego impresjonistę Claude’a Moneta. Zanurzmy się w świecie sztuki i przyjrzyjmy się z bliska słynnym „Liliom Wodnym”!

Musée de l’Orangerie w Paryżu położone jest na prawym brzegu Sekwany w 1. dzielnicy stolicy Francji. Znajduje się w dawnej oranżerii w Jardin des Tuileries. Tamtejsza stała kolekcja sztuki to jeden z najwspanialszych, europejskich zbiorów malarstwa impresjonistycznego i postimpresjonistycznego, ale w Musée de l’Orangerie można również obejrzeć wystawy tymczasowe.

Niegdyś oranżeria, a dziś muzeum!

W przeszłości L’Orangerie była zimowym schronieniem dla drzewek cytrusowych. Oranżeria stanowiła część zabudowań należących do nieistniejącego już dziś kompleksu pałacowo-ogrodowego – Palais des Tuileries, który został wybudowany na polecenie królowej Katarzyny Medycejskiej w 1564 roku. Kompleks uległ poważnym zniszczeniom w czasie Komuny Paryskiej, jednego z rewolucyjnych zrywów Francuzów. W jego wyniku w 1771 roku Palais des Tuileries spłonął, a do czasów współczesnych zachowała się jedynie dawna oranżeria (obecne Musée de l’Orangerie) i ogród.

Po zmianach ustrojowych we Francji w 1870 roku oranżeria przeszła na własność państwa. Przez kilka dekad służyła do przechowywania drzewek pomarańczowych, ale przydawała się również jako oprawa różnych imprez: pokazów ogrodniczych, występów muzycznych i artystycznych, bankietów, czy nawet wystaw psów. W 1921 roku Państwo Francuskie przekazało budynek oranżerii w ręce Administracji Sztuk Pięknych (fr. Sous-Secrétariat d’État aux Beaux-Arts), której ideą było stworzenie przestrzeni do ekspozycji prac artystów. Od tego czasu Musée de l’Orangerie jest tylko i wyłącznie świątynią sztuki.

Musée de l'Orangerie w Paryżu
Muzeum Oranżerii w Paryżu

WARTO WIEDZIEĆ: W 1870 roku rewolucjoniści obalili rządy cesarza Napoleona III. Wtedy rozpoczęła się era III Republiki Francuskiej i nowy etap w historii Musée de l’Orangerie.

Słynne Lilie w Musée de l’Orangerie w Paryżu

„Lilie Wodne” (ang. Water Lilies) autorstwa Claude’a Moneta stanowią punkt centralny zbiorów Musée de l’Orangerie. Jest to seria ośmiu paneli, na których artysta przedstawił swój ogród w miejscowości Giverny. Malarz podarował je Państwu Francuskiemu na prośbę swojego przyjaciela – Georges’a Clémenceau.

"Lilie wodne" Claude'a Moneta stanowią perłę w zbiorach Musée de l'Orangerie
„Lilie wodne” Claude’a Moneta stanowią perłę w zbiorach Musée de l’Orangerie

Claude Monet wraz z architektem Camille Lefèvre włożyli wiele wysiłku w zainstalowanie obrazów w Musée de l’Orangerie, by uzyskać jak najlepszy efekt wizualny. Jaki był rezultat ich pracy?

„Lilie Wodne” zostały umieszczone w dwóch owalnych pomieszczeniach, które nieco przypominają symbol nieskończoności. Każdy z paneli, na którym widnieją te piękne rośliny, jest dwumetrowy, a ich łączna długość wynosi aż 91 metrów! Dodatkowego waloru podczas oglądania obrazów nadaje im wpadające przez sufit naturalne światło, co było też zgodne z oczekiwaniami samego artysty względem prezentacji tej ekspozycji. Dzieła sztuki francuskiego mistrza w Musée de l’Orangerie znajdują się od 1927 roku.

Wzbogacenie kolekcji sztuki Musée de l’Orangerie w Paryżu

Kilka dekad później świątynia impresjonizmu i postimpresjonizmu została wzbogacona o kolekcję imienia Jeana Waltera i Paula Guillaume’a. Składają się na nią obrazy takich mistrzów jak: Henri Matisse, Auguste Renoir, Pablo Picasso, Paul Cézanne, Amedeo Modigliani, czy Paul Gauguin. Jak ta kolekcja weszła w posiadanie Muzeum Oranżerii w Paryżu?

Paul Guillaume był cenionym marszandem, który w latach 1914-1934 zgromadził bogatą kolekcję kilkuset obrazów. Zaliczały się do niej dzieła impresjonizmu, sztuki współczesnej, a także prace artystów z Afryki i Oceanii. Paul Guillaume planował otwarcie pierwszego francuskiego muzeum sztuki nowoczesnej, które byłoby przeznaczone dla szerokiej publiczności. Pragnął wyeksponować w nim swoje zbiory, jednak nie udało mu się zrealizować tego planu.

W zbiorach Musée de l'Orangerie znajdują się malowidła takich artystów jak Henri Matisse, Auguste Renoir, Pablo Picasso, Paul Cézanne, Amedeo Modigliani
W zbiorach Musée de l’Orangerie znajdują się malowidła takich artystów jak Henri Matisse, Auguste Renoir, Pablo Picasso, Paul Cézanne, Amedeo Modigliani

Po śmierci męża, Domenica Guillaume poślubiła architekta Jeana Waltera. Zmodyfikowała nieco kolekcję zmarłego marszanda, odsprzedając część obrazów, by w ich miejsce nabyć nowe. Pod koniec lat 50. XX wieku Państwo Francuskie odkupiło od niej ten zbiór. Kobieta wyraźnie zażyczyła sobie, by kolekcji nadano imiona jej mężów. Uroczysta inauguracja wystawy odbyła się w 1966 roku pod przewodnictwem ówczesnego francuskiego ministra kultury – André Malrauxa.

Bajkowy ogród Tuileries

Wesołe miasteczko w Jardin des Tuileries
Wesołe miasteczko w Jardin des Tuileries

Po długim zwiedzaniu Musée de l’Orangerie możecie odpocząć i zrelaksować się wśród zieleni. Jeśli w podróż do Paryża wybieracie się z dziećmi, musicie wiedzieć, iż podczas letnich wakacji, w ogrodzie Tuileries otwierane jest wesołe miasteczko (fr. Fête des Tuileries). Po brzegi wypełniają je wtedy zjeżdżalnie, karuzele oraz mnóstwo innych atrakcji, które przynoszą maluchom wiele radości.

Za obecny wygląd ogrodu Tuileries odpowiada André Le Nôtre – słynny ogrodnik króla Ludwika XIV. W 1664 roku zmodyfikował on przestrzeń w okolicach Palais de Tuileries, tak aby powstał ogród w stylu francuskim – na wzór tego w Wersalu.

Musée de l'Orangerie w Paryżu otacza piękny Jardin des Tuileries
Muzeum Oranżerii w Paryżu otacza piękny Jardin des Tuileries

CIEKAWOSTKA: Nazwa „Tuileries” pochodzi od francuskiego słowa tuile, czyli… dachówka! Na tamtejszych terenach niegdyś znajdowały się fabryki, które produkowały owe materiały budowlane.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Muzeum Oranżerii najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: Jardin des Tuileries, 75001 Paris, Francja
  • Godziny otwarcia: od środy do poniedziałku w godz 9:00-18:00. We wtorki muzeum jest nieczynny.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Muzeum Oranżerii na mapie

Odkryj Francję

Booking.com
Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY