Park Narodowy Doñana to przyrodniczy skarb południowej Hiszpanii, który zachwyca swoją malowniczością. Niestety, z upływem czasu odczuwa coraz większe skutki zmian klimatycznych.
Park Narodowy Doñana (hiszp. Parque Nacional de Doñana) znajduje się w południowo zachodniej części Andaluzji, nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego. Sam w sobie zajmuje około 50 tysięcy hektarów powierzchni, jednak gdy uwzględnimy jeszcze przyległy do niego Park Przyrody Doñana (hiszp. Parque Natural de Doñana), wówczas łączny obszar chroniony zajmie imponujące 100 tysięcy hektarów.
Ze względu na swoją lokalizację stanowi on przystań dla ptaków wędrujących między Afryką a Europą, jest także ostoją dla zagrożonych gatunków zwierząt, chociażby rysia iberyjskiego. Andaluzyjski park słynie z ogromnej różnorodności biologicznej – od mokradeł i lagun, lasy piniowe, po ruchome wydmy ulokowane nad brzegiem Atlantyku.
Choć niełatwo w to uwierzyć, ten obszar przez bardzo długi czas był ulubionym miejscem polowań hiszpańskiej elity z rodziną królewską na czele. Co się więc zmieniło? Jakie sekrety kryje Park Narodowy Doñana? Serdecznie zapraszam do lektury!
Odrobina historii
Już teksty z XIII-wiecznych kronik mówią, że południowo zachodnią Andaluzję szczególnie upodobała sobie rodzina królewska. Obszar, na którym obecnie znajduje się Park Narodowy Doñana, był niezwykle popularnym kierunkiem wypraw łowieckich hiszpańskiej elity.
Z tychże przygód wzięła się także nazwa parku! Siódmy książę Medina Sidonia, Alonso de Guzmán, zauroczony pięknem tego miejsca, zbudował pałac na cześć swojej żony w sąsiedztwie rozlewisk rzeki Gwadalkiwir. Ana Gómez de Silva y de Mendoza uwielbiała przebywać w budynku, który aktualnie ulokowany jest obecnie w samym sercu parku. Gdy z pierwszym imieniem arystokratki złączymy „Doña”, czyli grzecznościowy zwrot „Pani”, wówczas powstanie nazwa parku: Doñana.
Jak więc słynny rejon polowań stał się świątynią przyrody? Spieszę z informacją, że dopiero lata 60. XX wieku przyniosły należytą ochronę tamtejszej florze i faunie. Stało się tak za sprawą hiszpańskiego naukowca José Antonio Valverde, który usilnie przekonywał ówczesne władze o znaczeniu tego obszaru dla całego kraju. Park Narodowy Doñana powstał w 1969 roku, a w 1994 został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie ulega wątpliwości, że przekształcając okolicę w obszar chroniony, przyczyniono się do poprawy warunków egzystencji zagrożonych gatunków, które szukały tam schronienia.
Fauna
Park Narodowy Doñana zapewnia warunki przetrwania wielu gatunkom, jednak jego zdecydowanym królem i symbolem jest zagrożony wyginięciem ryś iberyjski, którego populacja w ostatnich wiekach drastycznie spadła. Narażeni na podobny los są również inni mieszkańcy parku – żółw mauretański i orzeł iberyjski.
Nie bez przyczyny mówi się, iż Parque Nacional de Doñana to raj dla ornitologów, jako że odnajdziemy tam mnóstwo gatunków ptaków, m.in. marmurkę, flaminga, sterniczkę, łyskę czubatą, sójkę iberyjską oraz podgorzałkę. Jest on również ważnym przystankiem i miejscem odpoczynku dla tych zwierząt w ich corocznych wyprawach do Afryki.
Szacuje się, że około 300 gatunków ptaków zamieszkuje (lub tylko chwilowo pomieszkuje) na terenach tego obszaru chronionego w Andaluzji. Jest to zdecydowanie grupa zwierząt najliczniej reprezentująca Park Narodowy Doñana.
Flora
Tak jak wspomniałam już wcześniej, obszar chroniony w południowo zachodniej Hiszpanii, do którego zalicza się Park Narodowy Doñana wynosi aż 100 tysięcy hektarów i wyróżnia się ogromną różnorodnością ekosystemów. Mowa tutaj m.in. o mokradłach, lasach piniowych, lasach śródziemnomorskich, lagunach i ruchomych wydmach.
Wśród tamtejszych roślin należy wymienić czystka ladanowego, czystka monpelijskiego, pistację kleistą, rozmaryn, dąb korkowy, a także sosnę pinię. Niestety, istnienie Parku Narodowego Doñana w kształcie, pod którym znamy go obecnie jest zagrożone przez susze wynikające ze zmian klimatycznych.
El Rocío – idealna baza wypadowa i miejsce kultu religijnego
Na obrzeżach andaluzyjskiego parku narodowego odnajdziemy małą miejscowość El Rocío, która jest wyjątkowa nie tylko przez to, że stanowi cudowną bazę wypadową na teren całego Parque Nacional de Doñana.
Każdej wiosny do Santuario de Nuestra Señora del Rocío (Ermita del Rocío) ściągają pielgrzymi, aby celebrować obchody Zesłania Ducha Świętego. Romería de El Rocío to jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych w Andaluzji, o którym więcej przeczytacie tutaj.
Atrakcje turystyczne
Nasze opcje są mocno ograniczone, gdy chcielibyśmy zwiedzić Park Narodowy Doñana samodzielnie. Oczywiście, możemy przemierzać go wyznaczonymi do tego ścieżkami – na pieszo albo rowerem, jednak dzięki nim zobaczymy tylko niewielką część chronionego obszaru.
Sytuacja ma się zgoła inaczej w przypadku wypraw zorganizowanych. Wtedy wraz z przewodnikiem przemierzymy okolicę wzdłuż i wszerz, a do tego oferowane są nam zróżnicowane opcje wycieczek, m.in. grupowe, indywidualne, dla szkół, przyrodników, ornitologów, czy fotografów przyrody. W tym przypadku środkiem transportu po parku jest zazwyczaj samochód, chociaż mogą zdarzyć się także wycieczki konno.
Należy dodać, że najpopularniejszymi bazami wypadowymi do Parku Narodowego Doñana są: Sevilla, Kadyks, Huelva, Jerez de la Frontera, Sanlúcar de Barrameda oraz wspomniane już wcześniej El Rocío. Te dwa ostatnie miejsca znajdują się w jego bezpośrednim sąsiedztwie.
Atrakcje w parku Doñana
Zwiedzanie parku można odbyć na kilka sposobów. Dostępna jest opcja indywidualna, w czasie której podąża się szlakami stworzonymi do obserwacji ptaków. Drugi rodzaj zwiedzania to wycieczka grupowa podczas której zwiedzanie odbywa się przy użyciu jeepów. Innym, a zarazem bardzo ciekawym sposobem, na zwiedzanie Parku narodowego Doñana jest zwiedzanie go konno.
Kolejną opcją jest forma safari, idealna dla miłośników podglądania zwierząt w ich naturalnym środowisku. W parku znaleźć można także kilka innych atrakcji, takich jak wycieczki łodziami, czy przejażdżka bryczką do znajdującej się nieopodal miejscowości El Rocío.
Informacje praktyczne
- Wycieczki do Parku Narodowego Doñana organizowane są najczęściej z Sewilli (36 km) lub z Kadyksu (53 m). Warto wybrać się na jedną z nich, aby pod okiem ekspertów z dziedziny przyrody dowiedzieć się więcej o faunie i florze tego miejsca.
- Kup bilety na GetYourGuide
Park Narodowy Doñana na mapie
Odkryj Andaluzję
Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.
Zobacz także: Szlak Białych Miast Andaluzji, Darmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji, 10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.