Hiszpania to jeden z niewielu krajów w Europie, który posiada tak dużo wysp. Na dwóch archipelagach (Wyspy Kanaryjskie i Baleary) znajduje się ich aż trzynaście!

Wyspy hiszpańskie charakteryzuje przede wszystkim ogromna różnorodność, (prawie) zawsze świecące słońce i klimat, który wiele osób uważa za idealny do wypoczynku. Nic dziwnego, że według badania przeprowadzonego w 2016 r. przez Ipsos Polska to właśnie Wyspy Kanaryjskie były kierunkiem najchętniej wybieranym przez Polaków na wakacje.

Wyspy Hiszpańskie w archipelagu Balearów

Wyspy hiszpańskie - odkryj Baleary i Wyspy Kanaryjskie // Hispanico.pl
Mallorca – jedna z plaż na wyspie

Największą hiszpańską wyspą jest zajmująca 3600 km2 Mallorca (lub po polsku “Majorka”). Stolicą wyspy i zarazem największym miastem na Balearach jest Palma de Mallorca. Choć wiele osób kojarzy to miasto głównie z letnim odpoczynkiem na piaszczystej plaży, to ma ono do zaoferowania także całkiem sporo dla wielbicieli zabytków. Znajduje się tutaj między innymi wybudowana w latach 1230-1600 katedra oraz pałac Palau de l’Almudaina, którego architektura łączy w sobie elementy stylów arabskich i aragońskich.

Menorca (w wersji polskiej “Minorka”) bywa nazywana mniejszą siostrą Mallorci. Ta druga co do wielkości hiszpańska wyspa jest prawie 6 razy mniejsza od swojej poprzedniczki (zajmuje powierzchnię 668 km2), a jej ukształtowanie terenu jest dużo bardziej płaskie. Wyspę zamieszkuje nieco ponad 90 tys. mieszkańców (dla porównania: to prawie 20 razy mniej niż w Warszawie) i liczba ta jest stale kontrolowana z uwagi na występujące tam bogactwo przyrodnicze.

Wyspy hiszpańskie - odkryj Baleary i Wyspy Kanaryjskie // Hispanico.pl
Ibiza – widok na wybrzeże

Ibiza i Formentera to pozostałe dwie wyspy hiszpańskie wchodzące w skład archipelagu Balearów. Pierwsza z wymienionych zajmuje powierzchnię 571 km2, natomiast druga – zaledwie 82km2! Tak niewielki obszar sprawia, że na zwiedzenie Formentery wystarczy nam zaledwie jeden dzień. Podczas gdy Ibiza kojarzona jest (nie bez powodu) z nigdy niekończącymi się imprezami do białego rana, Formentera to przede wszystkim długie piaszczyste plaże oraz utworzone z trawy morskiej tzw. „podwodne łąki”, które są w tym miejscu najlepiej zachowanymi tego typu obszarami na całym Morzu Śródziemnym.

Zobacz również: Wspólnota autonomiczna Balearów

Hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie

Mówiąc o Teneryfie trudno nie używać przedrostka „naj-„. Oprócz tego że jest to najwieksza wyspa na archipelagu (2034 km2), to jest także najludniejszą wyspą hiszpańską oraz najbardziej zróżnicowaną pod kątem klimatu. Znajdziemy tutaj zarówno dużą ilość terenów zielonych, jak i rozległe obszary spalonych słońcem gór i wzniesień. Na Teneryfie znajduje się także wulkan Teide oraz zabytkowe miasto La Laguna. Oba miejsca są wpisane Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Wyspy hiszpańskie - odkryj Baleary i Wyspy Kanaryjskie // Hispanico.pl
Teneryfa – widok na wybrzeże

Fuerteventura (1660 km2), Gran Canaria (1560 km2) i Lanzarote (846 km2) to kolejne trzy co do wielkości wyspy hiszpańskie, które razem tworzą prowincję Las Palmas. Pierwsza z wymienionych charakteryzuje się przede wszystkim silnymi wiatrami (hiszp. fuerte – silny, viento – wiatr), co w połączeniu z wodą daje idealne warunki do uprawiania takich sportów jak windsurfing, czy kitesurfing. Gran Canaria słynie z kolei z ogromnej długości pieszych szlaków, które razem liczą około 2000 km! Jeśli jednak nie jesteś miłośnikiem aktywności fizycznej, dobrym wyborem będzie urzekająca hiszpańska wyspa Lanzarote. Charakterystyczna jest dla niej niska zabudowa pełna bielonych domów, w których można zakochać się od pierwszego wejrzenia.

La Palma to następna w kolejności wyspa, która zajmuje powierzchnię 708 km2. Ta najmłodsza hiszpańska wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich ma około 2 mln lat i jest zaliczana do najwyższych wysp na świecie! Zielony krajobraz La Palmy sprawił, że często mówi się o niej “La isla verde” (tłum. “Zielona wyspa”) lub “La isla bonita” (tłum. “Piękna wyspa”). Piękno tego obszaru to jednak tylko jedno oblicze La Palmy. Drugim, bardziej zatrważającym jest ciągła aktywność wulkaniczna wyspy, która jest stałym zagrożeniem dla jej mieszkańców. Ostatnie wybuchy wulkanów na La Palmie miały miejsce w 1949 i 1971 r.

Wyspy hiszpańskie - odkryj Baleary i Wyspy Kanaryjskie // Hispanico.pl
La Gomera

La Gomera (378 km2) i El Hierro (278 km2) to następne dwie wyspy hiszpańskie składające się na omawiany archipelag. Obie są dość mocno związane z postacią Krzysztofa Kolumba. La Gomera była dla tego odkrywcy ostatnim przystankiem przed tym, jak przepłynął Atlantyk i odkrył Amerykę. Tą wyprawą Kolumb potwierdził też, że uznawana dotąd za “koniec świata” wyspa El Hierro wcale nie jest ostatnim punktem na ziemi poza którym nie ma już życia. Obecnie El Hierro posiada tytuł rezerwatu biosfery przyznany przez UNESCO, a od 2014 r. cała wyspa jest energetycznie w pełni samowystarczalna dzięki wykorzystaniu alternatywnych źródeł energii.

Graciosa (29 km2) oraz Alegranza (10 km2) to najmniejsze wyspy hiszpańskie, które bez trudu można przejść w ciągu kilku godzin. Na tej pierwszej znajdziemy zaledwie kilka pensjonatów, restauracji czy większych sklepów, a liczba ludności sięga tutaj około 700 osób. Z kolei Alegranza jest niezamieszkałą wyspą, której najbardziej charakterystycznym elementem jest znajdujący się na niej ogromny krater o średnicy ponad 1km.

Zobacz również: Wyspy Kanaryjskie

Inne hiszpańskie archipelagi

Oprócz Wysp Kanaryjskich i Balearów, w Hiszpanii znajdziemy także Wyspy Cies. Jest to mniej znany archipelag, do którego dojazd nie jest łatwy i w którym dodatkowo obowiązują limity ilości turystów. Więcej o Wyspach Cies przeczytasz w tym artykule.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Dodaj pierwszy komentarz

avatar