Zamek Sant’Elmo w Neapolu

Każdy miłośnik bajecznych panoram, zwiedzając stolicę Kampanii, powinien zwrócić uwagę na szczyt wzgórza Vomero. To nie tylko miejsce, z którego rozpościera się wspaniały widok na zabytkowe centrum, ale także punkt na mapie zarezerwowany dla Castel Sant’Elmo – dominującego nad Neapolem zabytkowego zamku. 

Castel Sant’Elmo powstał na miejscu stojącej tam w X wieku kaplicy poświęconej Erazmowi. To właśnie od imienia jej patrona, po licznych przekształceniach nazwy, dziś zamek znany jest jako Sant’Elmo.

Pierwsze wzmianki dotyczące budowli pochodzą z 1329 roku, kiedy to zlecono architektowi Tino di Camaino rozpoczęcie prac nad obiektem. Do powstania obecnego sześciokątnego układu w kształcie gwiazdy doprowadziły prace rekonstrukcyjne przeprowadzone w latach 1537-1547. Zamek jest również miejscem związanym z rewolucją z 1799 roku, kiedy to intelektualiści, kierujący się ideałami rewolucji francuskiej, zajęli twierdzę proklamując Republikę Neapolitańską. Co ciekawe, w XIX wieku zamek za sprawą Burbonów, a następnie pod rządami Gwardii Narodowej, pełnił funkcję więzienia.

Dziś Castel Sant’Elmo jest siedzibą jednego z najważniejszych muzeów w Neapolu, które prezentuje między innymi sztukę lokalnych artystów.

Zwiedzanie Castel Sant’Elmo

Potężna, warowna budowla zamku Sant’Elmo zajmuje strategiczne położenie na szczycie wzgórza Vomero. Zwiedzanie twierdzy rozpoczyna wizyta na Piazza d’Armi, placu oferującym zapierające dech w piersiach widoki na morze, Wezuwiusza i pobliskie wyspy. Na placu uwagę przykuwa wieża wartownicza oraz znajdujące się w niej kwatery dowódcy i innych funkcjonariuszy, którzy w przeszłości zarządzali zamkiem.

Warowna budowla zamku Sant Elmo
Warowna budowla zamku Sant Elmo

Po dotarciu do bastionów twierdzy, podążając głównym wejściem, przejdziecie obok wież strażniczych i wałów. Portal prowadzący do wnętrza fortecy zdobi herb cesarski Karola V z dwugłowym orłem i marmurową inskrypcją przypominającą o czasie jego panowania. Zamek daje także zwiedzającym okazję by zajrzeć do groty, która zgodnie z legendą, zamieszkiwana była niegdyś przez pustelnika. Inne liczne pomieszczenia, jakim mogą się przyjrzeć zwiedzający to dawne cele więzienne.

Będąc w średniowiecznym zamku Castel Sant’Elmo warto zajrzeć też do pozostałości niewielkiego kościółka poświęconego św. Erazmowi. W jego wnętrzu zachowała się cenna terakotowa posadzka, typowa dla neapolitańskiego stylu oraz piękny fresk przedstawiający Wniebowzięcie Marii Panny. Dziś kapliczka wykorzystywana jest głównie jako sala konferencyjna.

Muzeum w Zamku Sant’Elmo

W tym fascynującym otoczeniu nie można nie wspomnieć o wyjątkowych tymczasowych wystawach i wydarzeniach kulturalnych, które często ożywiają przestrzenie zamku. Szczególnie znanym rezydentem tego miejsca jest Museo del Novecento w Neapolu, które prezentuje XX-wieczne dzieła neapolitańskich artystów, a także artystów spoza Neapolu, którzy byli obecni i aktywni w mieście. Zobaczyć tam można blisko 230 prac 116 tworców.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do zamku Sant’Elmo najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: Via Tito Angelini, 20/A, 80129 Napoli NA, Włochy
  • Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli w godz 8:30-18:30.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Zamek Sant’Elmo na mapie

Odkryj region Kampanii

Booking.com
Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY