Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiOceanaria i Zoo w HiszpaniiZoo w Barcelonie i jedyny na świecie goryl albinos

Zoo w Barcelonie i jedyny na świecie goryl albinos

W Barcelonie nie brakuje atrakcji dla dzieci. Oprócz parku rozrywki Tibidabo, oceanarium czy magicznych fontann, do odwiedzenia jest jeszcze jedno specjalne miejsce. Zapraszam do zoo!

Zoo w Barcelonie jest usytuowane w jednej z najbardziej zielonych części miasta – parku Ciutadella (kat. Parc de la Ciutadella). Miejsce to cieszy się dużą popularnością zarówno ze względu na swoją historię, jak i jeden z największych zbiorów zwierząt w Europie.

Zwiedzanie

Ogród zoologiczny w Barcelonie podzielone jest na kilkanaście stref tematycznych. W każdej z nich znajdziemy inne gatunki zwierząt oraz florę charakterystyczną dla ich naturalnych warunków życia:

  • Tierra de DragonesCzęść ogrodu zoologicznego zamieszkiwana przez gatunki zwierząt pochodzące z Azji Pacyficznej, np. waran z Komodo
  • Terrario – Ogromna kolekcja płazów i gadów. Ta część zoo w Barcelonie została otwarta w 1972 roku i zobaczymy w niej zarówno małe zwierzęta (np. jaszczurki, żaby, iguany), jak i te znacznie większe, takie jak: kajmany, krokodyle czy węże.
  • Aviario – Ptaszarnia, która jest domem dla ponad 70 gatunków ptaków z różnych części świata. Wśród tych szczególnie egzotycznych zobaczymy m.in.: owocożera żółtobrodego, długoszpona krasnoczelnego oraz nikobarczyka zwyczajnego.
  • Granja – Ta strefa zoo poświęcona jest zwierzętom wiejskim. Znajduje się tutajże mini zoo, gdzie najmłodsi mogą bliżej poznać kozy, krowy, owce, świnie, konie, osły i wiele innych gatunków zwierząt charakterystycznych przede wszystkim dla katalońskich wsi.
  • Espacio Gorilas – Przestrzeń poświęcona gorylom, czyli zwierzętom, których inteligencja i emocjonalność jest najbardziej zbliżona do ludzkiej. Oprócz możliwości obserwowania tych zwierząt, w zoo w Barcelonie zobaczymy także galerię obrazów namalowanych przez niektóre z nich. Specjalne miejsce zajmuje też ekspozycja dotycząca Copito de Nieve – jedynego na świecie goryla albinosa, który zamieszkiwał niegdyś ogród zoologiczny w Barcelonie. Więcej na jego temat znajdziesz na końcu artykułu.
  • Galería de primatesW tej części zoo zobaczysz mniejsze gatunki małp, takie jak: mangaby, makaki czy patasy.
  • Galería de titís – To jedna z najchętniej odwiedzanych części zoo. Zamieszkują ją najmniejsze gatunki małp, np. marmozetka złotogłowa, tamaryna cesarka, pigmejka karłowata.
  • Palmerar – Przestrzeń wypełniona palmami, którą znajdziemy tuż przy wejściu do zoo. Miejsce to jest zamieszkiwane przede wszystkim przez różne gatunki papug (np. kakadu biała, ara hiacyntowa, ara zielona, ara czerwona).
  • Aquarama – Ta część zoo w Barcelonie jest zamieszkiwana przez lwy morskie. W akwariach zobaczymy też różne gatunki ryb charakterystycznych dla Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego.
  • Pajarera de vuelo – Duża kopuła zamieszkiwana przez zwierzęta żyjące na bagnach. Wiele z żyjących tu gatunków znajduje się pod ochroną.
  • Jardín de la Biodiversidad – Ogród bioróżnorodności to miejsce, w których przedstawiona jest autochtoniczna roślinność Barcelony. To miejsce pełne spokoju, w którym można odpocząć i zrelaksować się.

Historia zoo w Barcelonie

Zoo w Barcelonie zostało otwarte 24 września 1892 roku podczas święta La Mercè (jedno z największych świąt w stolicy Katalonii). Wybór jego lokalizacji nie był przypadkowy. Wykorzystano bowiem część zabudowań ze Światowej Wystawy z 1888 roku (kat. Exposició Universal de Barcelona).

Pierwsze zwierzęta, jakie pojawiły się w zoo pochodziły z prywatnej kolekcji, którą znany wówczas bankier Lluís Martí-Codolar podarował miastu. W 1899 roku władze ogrodu zoologicznego postanowiły wydzielić dla części żyjących tam zwierząt 3 duże strefy: strefa naczelnych, strefa zwierząt wodnych i strefa zwierząt czworonożnych. Duża część ogrodu została również przeznaczona dla różnych gatunków ptaków.

Hiszpańska Wojna Domowa

Ważnym etapem w historii zoo była Hiszpańska Wojna Domowa. Z powodu braku pożywienia zmarło wówczas wiele zwierząt. Co więcej, w 1938 roku na ogród zoologiczny zostały zrzucone cztery bomby, które również odcisnęły piętno na tym miejscu. Jeszcze długo po zakończeniu wojny, zoo w Barcelonie borykało się z wieloma problemami, przez które zostało ono na dłuższy czas niemal całkowicie zapomniane.

1962: Wielka zima

W grudniu 1962 roku Barcelona została całkowicie sparaliżowana przez śnieg. Nie pozostało to także bez znaczenia dla ogrodu zoologicznego. Wiele zwierząt zmarło z zimna, z klatek uciekła także część ptaków.

Afrykańska sawanna

W 1963 roku w zoo została wybudowana instalacja zwana Gran Fauna Africana (tłum. Wielka Afrykańska Fauna). Zajęła ona powierzchnię 8000 m2 i składała się z serii wysepek całkowicie otoczonych przez wodę. Jak sugeruje sama nazwa, miejsce to zostało zamieszkane przez zwierzeta charakterystyczne dla afrykańskiej sawanny (np. słonie, hipopotamy, nosorożce, zebry, żyrafy).

Emblematyczne zwierzęta

W kolejnych dekadach zoo w Barcelonie rozszerzało swoją działalność i wzbogacało się o kolejne wspaniałe zwierzęta. Tymi najbardziej charakterystycznymi, o których powstały nawet filmy były jedyny na świecie goryl albinos nazwany Copito de Nieve (1966) oraz orka Ulisses (1983). Więcej informacji na temat obu tych zwierząt znajdziesz w dalszej części artykułu.

Nowe tysiąclecie

XXI wiek to dla zoo w Barcelonie czas nowych wyzwań. Władze ogrodu skupiły się wokół stałego ulepszania warunków życia funkcjonujących tam zwierząt. Rozpoczęto także działalność edukacyjną, w ramach której organizowane są specjalne spotkania dla dzieci i dorosłych, podczas których można bliżej poznać niektóre gatunki zwierząt.

Słynne zwierzęta

Copito de Nieve (tlum. Płatek Śniegu)

Zoo w Barcelonie w latach 60. XX wieku zyskało ogromną popularność za sprawą goryla albinosa, który przez kilkadziesiąt kolejnych lat zamieszkiwał to miejsce. Był to jedyny w historii biały goryl, jaki został odkryty przez człowieka. Myśliwi natknęli się na niego w dżungli Gwinei Równikowej. Następnie zwierzę zostało sprzedane za 15 000 peset profesorowi Jordi Sabater Pi, który współpracował z zoo w Barcelonie.

Ostatecznie Copito de Nieve od 1966 roku zamieszkał w barcelońskim zoo, stając się najbardziej charakterystycznym symbolem miasta. Sławy przysporzyło mu dodatkowo zdjęcie, które w 1967 roku znalazło się na okładce czasopisma National Geographic.

CIEKAWOSTKA: Copito de Nieve w kwiecie wieku ważył ponad 180 kg i mierzył 163 cm wzrostu.

Copito de Nieve zmarł w 24 listopada 2003 roku na raka skóry, na którego chorował już od 1996 roku. I choć w swoim życiu doczekał się 22 dzieci, to żadne z nich nie urodziło się białe. Pamiątką po tym niezwykłym gorylu albinosie jest dziś dedykowana mu specjalna część w zoo w Barcelonie.

Ulisses

Orka Ulises została złapana w 1980 roku w morzu w pobliżu Islandii. Początkowo znalazła się ona w prywatnej kolekcji Río León Safari. Przez kolejne dwa lata nie potrafiono jej zapewnić odpowiednich warunków życia, przez co w 1983 roku została przetransportowana do zoo w Barcelonie. Tutaj Ulisses spędził 11 lat życia, zdobywając serce wszystkich barcelończyków. Ostatecznie jednak ogromny zbiornik, w którym żyła orka wciąż był za mały w stosunku do jej rozmiarów. Z tego powodu w 1994 roku Ulisses został ponownie przetransportowany – tym razem do zoo Sea World w San Diego (USA).

Informacje praktyczne

  • Bilety do zoo w Barcelonie najlepiej kupić z wyprzedzeniem przez Internet. Unikniesz długiego stania w kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: 
  • Adres: Parc de la Ciutadella, 08003 Barcelona, Hiszpania
  • Kup bilety na GetYourGuide

Zoo w Barcelonie na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY