Castillo de Colomares

To największy na świecie pomnik poświecony Krzysztofowi Kolumbowi

Andaluzja pełna jest cudownych budowli, zajmujących wysokie miejsca w rankingach najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych zabytków Hiszpanii.

Na pewno jednak cześć z Was podziela moje zdanie i wierzy, że czar tego regionu leży w tych mniej znanych, choć równie pięknych zakątkach. Za doskonały przykład posłuży tutaj zapierający dech w piersiach zamek Castillo de Colomares, znajdujący się w nadmorskiej miejscowości Benalmádena.

Historia Castillo de Colomares

Historia ma w tym przypadku szczególne znacznie. Upamiętnia bowiem ważne wydarzenie, które jest bliskie nie tylko Hiszpanom, ale właściwie każdemu człowiekowi na Ziemi. Budowa Castillo de Colomares to architektoniczny hołd złożony Krzysztofowi Kolumbowi oraz jego największemu osiągnięciu – odkryciu Ameryki.

3 sierpnia 1492 r. ten zasłużony włoski żeglarz wyruszył w podróż celem dotarcia drogą morską do Indii. Siedem lat wcześniej uzyskał poparcie Królów Katolickich, którzy oprócz pomocy materialnej obdarzyli go także wiarą w sukces. Towarzyszących mu w rejsie, doświadczonych wilków morskich Kolumb odnalazł w prowincji Huelvy, a do podróży pomógł nakłonić ich Martin Alonso Pinzón.

Załoga, prawie w całości pochodząca z Andaluzji, wypłynęła na trzech statkach: „Niña”, „Pinta” i „Santa Maria” z Palos de la Frontera w prowincji Huelvy. Po przystanku na Wyspach Kanaryjskich żeglarze wyruszyli w nieznane, dopływając do najbliższego lądu po 33 dniach. Oczywiście żaden statek nie dotarł do Indii. Błędne kalkulacje Kolumba zaprowadziły go na ziemie tak zwanego Nowego Świata. Odnalezioną wyspę ochrzczono nazwą San Salvador, choć tubylcy nazywali ją Wyspą Iguan (Isla de las Iguanas).

Architektura Castillo de Colomares

Kamienna budowla z koronkowymi zdobieniami na tle błękitnego morza to widok niemal jak z pocztówki! Pomysłodawcą tego pomnika był Dr Esteban Martín. Budowę rozpoczęto w 1987 r., a jej efekt to owoc siedmiu lat pracy. W tworzeniu tego cudu architektonicznego pomagali mu dwaj murarze przy czym konstrukcja była wynikiem zupełnej improwizacji.

To idealnie wywarzona mieszanka stylów, w tym między innymi: gotyckiego, romańskiego i mudéjar. Za główne budulce posłużyły cement, cegła i kamień. Dzięki znajomości sztuki i architektury Dr Esteban Martín mógł zgodnie ze swoim upodobaniem i fantazją uformować te materiały tak, by rzeczywiście opowiadały historię odkrycia nowego lądu. Monument ma aż 1500 m2 powierzchni, co czyni go największym pomnikiem na świecie poświęconym Krzysztofowi Kolumbowi.

Wśród murów Castillo de Colomares znajduje się także najmniejsza kapliczka na świecie, która mierzy niecałe 2m2. Niestety pomnik udostępniony jest jedynie do zwiedzania zewnętrznego, więc nie będziecie mieli szansy zobaczyć tej maleńkiej kapliczki od środka.

Symbolika obiektu

Wszystkie elementy znajdujące się w Zamku Castillo de Colomares symbolizują najważniejsze momenty życia Kolumba oraz jego wyprawy – zaczynając od zapytania o poparcie ze strony Królów Katolickich, a kończąc na śmierci tegoż odkrywcy. Herby Korony Kastylijskiej oraz Królowej Izabeli Katolickiej wykonane z brązu upamiętniają jedynych władców, którzy poparli żeglarza i wierzyli w powodzenie wyprawy.

Castillo de Colomares - Największy pomnik Krzysztofa Kolumba na świecie
Castillo de Colomares – Największy pomnik Krzysztofa Kolumba na świecie

Z tego samego stopu wykonany jest koń, który symbolizuje wspomnianego wcześniej Martina Alonso Pinzona i podkreśla jego istotną rolę w organizacji całej podróży. Koń ten podtrzymuje na grzbiecie symboliczny statek, znajdujący się w centrum fasady. Po dwóch jego stronach możemy oczywiście zobaczyć także pozostałe statki.

Reprezentacja Nuestro Señor Salvador (Naszego Pana Wybawiciela) ma wspominać wyspę San Salvador, na którą statki dotarły w 1492 r. Na cześć tego świętego postawiono tam również niewielki ołtarzyk.

Zamek, pomnik czy symbol?

Nazwa Castillo de Colomares może momentami wprowadzać błąd. Mimo że teoretycznie mówimy o zamku – w praktyce budowla ta nie ma nic wspólnego z fortyfikacją obronną. Z daleka może rzeczywiście taką przypominać, jednak zwiedzenie tego miejsca szybko przypomni nam o tym, że tak naprawdę mówimy o pomniku, nie o zamku.

Symboliczne jest także mauzoleum, które znajduje się w Castillo de Colomares. Mniej dociekliwi będą przekonani, że zobaczymy tutaj grób Krzysztofa Kolumba. Prawda jest jednak inna. Szczątki tego odkrywcy zostały pochowane w katedrze w Sewilli i jak na razie nie zanosi się na to, aby miały zostać przeniesione ;).

Mamy zatem zamek, który wcale zamkiem nie jest i mauzoleum Kolumba, w którym nie ma szczątków Kolumba. Ale czy to aż tak ważne? Castillo de Colomares to pomnik, który zachwyca, inspiruje i w całej swej okazałości przypomina nam o jednym z największych odkrywców na Ziemi. Po prostu.

Informacje praktyczne o Castillo de Colomares

  • Adres: Finca la Carraca, Ctra. Costa del Sol, s/n, 29639 Benalmádena, HiszpaniaHotele w Benalmadenie


  Andaluzja Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Andaluzji  

Inne atrakcje w Andaluzji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
AlmeríaPustynia Tabernas (Desierto de Tabernas), Park rozrywki Oasys MiniHollywood, Park rozrywki Fort Bravo, zamek Castillo de Tabernas, park naturalny Cabo de Gata, góry Sierra Alhamilla. Popularne miasta: Almería
KadyksPark Narodowy Doñana, Tańczące konie w Jerez de la Frontera. Popularne miasta: Kadyks, TarifaSetenil de las bodegasJerez de la Frontera, Arcos de la Frontera, Conil de la Frontera, Chiclana de la Frontera, Zahara de la Sierra, El Palmar de Vejer, Los Caños de Meca, El Puerto de Santa María, Zahara de los Atunes, 
CórdobaWielki Meczet (La Mezquita), Dzielnica Żydowska (Judería de Córdoba), Alcázar de los Reyes Cristianos, Medina Azahara. Popularne miasta: Córdoba
GranadaAlhambraAlbaicín - Dawna dzielnica arabska, Sacromonte - Dawna dzielnica cygańska, Calle Gran Vía de Colón (reprezentacyjna ulica w centrum miasta Granada), punkt widokowy Mirador de San Nicolás w Granadzie. Popularne miasta i rejony: GranadaSierra Nevada
HuelvaPark Narodowy Doñana, Klasztor La Rábida. Popularne miasta w prowincji Huelva: Huelva, Palos de la Frontera
JaénPopularne miasta: Jaén
MálagaZamek Gibralfaro, La Alcazaba, Katedra w MaladzeTeatr Rzymski, Muzeum Picassa, szlak Caminito del Rey, Pałac Arcybiskupa (Palacio Episcopal), Stare Miasto Malagi, Museo Carmen Thyssen Málaga, park naturalny Sierra de las Nieves, pasmo górskie Serranía de Ronda, starożytne ruiny La Ciudad Romana de Acinipo, jaskinia Cueva de la Pileta, Bioparc Fuengirola, Orchidarium Estepona, park wodny Parque Acuático Mijas, Fabryka czekolady w Mijas, Muzeum Cukru w Torre del Mar, Jaskinia Cueva de Nerja, rezerwat Reservatauro Ronda, akwarium Sea Life Benalmádena, ogród zoologiczny Selwo Aventura, Parque de la Paloma w Benalmadenie, Zamek El Bil Bil, Puerto Marina, delfinarium Selwo Marina, ruiny zamku Castillo de San Luís, Plaza de Toros w Rondzie, Museo Lara w Rondzie, Alameda del Tajo, kościół Iglesia de Santa María la Mayor w Rondzie, kościół Iglesia del Espíritu Santo w Rondzie, mosty Puente Nuevo (Nowy Most)  i Puente Viejo (Stary Most) oraz przepaść El Tajo w Rondzie, Pałac Mondragón, Kopalnia wody i Casa del Rey Moro, pustelnia La Ermita de la Virgen de la Cabeza, Muzeum Bandytów (Museo del Bandolero), Plaże Benalmadeny. Popularne miasta: Málaga, Ronda, Marbella, Torremolinos, FuengirolaBenalmádena, Estepona, Cuevas del Becerro, Jimera de Líbar, Mijas, Villanueva de Tapia, La Línea de la Concepción, zatoka Bahía Dorada, San Pedro de Alcántara, Rincón de la Victoria, NerjaJúzcar, Torre del Mar
SewillaKatedra w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla), Alkazar w Sewilli, Akwarium w Sewilli (Acuario de Sevilla), Archiwum Indii, Złota Wieża (Torre del Oro), Wieża Torre del Homenaje, dzielnica Barrio de Santa Cruz, Dom Piłata (Casa de Pilatos), dawna Fabryka Tytoniu, Arena walk z bykami, zabytkowy Szpital Miłosierdzia, Muzeum Sztuk Pięknych, zabytkowy Ratusz, Kościół Zbawiciela, Park Marii Luizy (Parque de María Luisa), Plac Hiszpański (Plaza de España), Metropol Parasol, stanowisko archeologiczne Itálica, Park Narodowy Doñana. Parki rozrywki: Isla Mágica, Aquopolis Sevilla, Aventura Sevilla. Popularne miasta: Sewilla
Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria
Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną
 
Reklama
Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prosu. Im więcej wiedziałam i poznawałam tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.
Reklama
ŚLEDŹ NASZ PROFIL
12,062FaniLubię
9,609ObserwującyObserwuj
67SubskrybującySubskrybuj
OSTATNIO DODANE
Reklama
Booking.com

Andaluzja pełna jest cudownych budowli, zajmujących wysokie miejsca w rankingach najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych zabytków Hiszpanii.

Na pewno jednak cześć z Was podziela moje zdanie i wierzy, że czar tego regionu leży w tych mniej znanych, choć równie pięknych zakątkach. Za doskonały przykład posłuży tutaj zapierający dech w piersiach zamek Castillo de Colomares, znajdujący się w nadmorskiej miejscowości Benalmádena.

Historia Castillo de Colomares

Historia ma w tym przypadku szczególne znacznie. Upamiętnia bowiem ważne wydarzenie, które jest bliskie nie tylko Hiszpanom, ale właściwie każdemu człowiekowi na Ziemi. Budowa Castillo de Colomares to architektoniczny hołd złożony Krzysztofowi Kolumbowi oraz jego największemu osiągnięciu – odkryciu Ameryki.

3 sierpnia 1492 r. ten zasłużony włoski żeglarz wyruszył w podróż celem dotarcia drogą morską do Indii. Siedem lat wcześniej uzyskał poparcie Królów Katolickich, którzy oprócz pomocy materialnej obdarzyli go także wiarą w sukces. Towarzyszących mu w rejsie, doświadczonych wilków morskich Kolumb odnalazł w prowincji Huelvy, a do podróży pomógł nakłonić ich Martin Alonso Pinzón.

Załoga, prawie w całości pochodząca z Andaluzji, wypłynęła na trzech statkach: „Niña”, „Pinta” i „Santa Maria” z Palos de la Frontera w prowincji Huelvy. Po przystanku na Wyspach Kanaryjskich żeglarze wyruszyli w nieznane, dopływając do najbliższego lądu po 33 dniach. Oczywiście żaden statek nie dotarł do Indii. Błędne kalkulacje Kolumba zaprowadziły go na ziemie tak zwanego Nowego Świata. Odnalezioną wyspę ochrzczono nazwą San Salvador, choć tubylcy nazywali ją Wyspą Iguan (Isla de las Iguanas).

Architektura Castillo de Colomares

Kamienna budowla z koronkowymi zdobieniami na tle błękitnego morza to widok niemal jak z pocztówki! Pomysłodawcą tego pomnika był Dr Esteban Martín. Budowę rozpoczęto w 1987 r., a jej efekt to owoc siedmiu lat pracy. W tworzeniu tego cudu architektonicznego pomagali mu dwaj murarze przy czym konstrukcja była wynikiem zupełnej improwizacji.

To idealnie wywarzona mieszanka stylów, w tym między innymi: gotyckiego, romańskiego i mudéjar. Za główne budulce posłużyły cement, cegła i kamień. Dzięki znajomości sztuki i architektury Dr Esteban Martín mógł zgodnie ze swoim upodobaniem i fantazją uformować te materiały tak, by rzeczywiście opowiadały historię odkrycia nowego lądu. Monument ma aż 1500 m2 powierzchni, co czyni go największym pomnikiem na świecie poświęconym Krzysztofowi Kolumbowi.

Wśród murów Castillo de Colomares znajduje się także najmniejsza kapliczka na świecie, która mierzy niecałe 2m2. Niestety pomnik udostępniony jest jedynie do zwiedzania zewnętrznego, więc nie będziecie mieli szansy zobaczyć tej maleńkiej kapliczki od środka.

Symbolika obiektu

Wszystkie elementy znajdujące się w Zamku Castillo de Colomares symbolizują najważniejsze momenty życia Kolumba oraz jego wyprawy – zaczynając od zapytania o poparcie ze strony Królów Katolickich, a kończąc na śmierci tegoż odkrywcy. Herby Korony Kastylijskiej oraz Królowej Izabeli Katolickiej wykonane z brązu upamiętniają jedynych władców, którzy poparli żeglarza i wierzyli w powodzenie wyprawy.

Castillo de Colomares - Największy pomnik Krzysztofa Kolumba na świecie
Castillo de Colomares – Największy pomnik Krzysztofa Kolumba na świecie

Z tego samego stopu wykonany jest koń, który symbolizuje wspomnianego wcześniej Martina Alonso Pinzona i podkreśla jego istotną rolę w organizacji całej podróży. Koń ten podtrzymuje na grzbiecie symboliczny statek, znajdujący się w centrum fasady. Po dwóch jego stronach możemy oczywiście zobaczyć także pozostałe statki.

Reprezentacja Nuestro Señor Salvador (Naszego Pana Wybawiciela) ma wspominać wyspę San Salvador, na którą statki dotarły w 1492 r. Na cześć tego świętego postawiono tam również niewielki ołtarzyk.

Zamek, pomnik czy symbol?

Nazwa Castillo de Colomares może momentami wprowadzać błąd. Mimo że teoretycznie mówimy o zamku – w praktyce budowla ta nie ma nic wspólnego z fortyfikacją obronną. Z daleka może rzeczywiście taką przypominać, jednak zwiedzenie tego miejsca szybko przypomni nam o tym, że tak naprawdę mówimy o pomniku, nie o zamku.

Symboliczne jest także mauzoleum, które znajduje się w Castillo de Colomares. Mniej dociekliwi będą przekonani, że zobaczymy tutaj grób Krzysztofa Kolumba. Prawda jest jednak inna. Szczątki tego odkrywcy zostały pochowane w katedrze w Sewilli i jak na razie nie zanosi się na to, aby miały zostać przeniesione ;).

Mamy zatem zamek, który wcale zamkiem nie jest i mauzoleum Kolumba, w którym nie ma szczątków Kolumba. Ale czy to aż tak ważne? Castillo de Colomares to pomnik, który zachwyca, inspiruje i w całej swej okazałości przypomina nam o jednym z największych odkrywców na Ziemi. Po prostu.

Informacje praktyczne o Castillo de Colomares

  • Adres: Finca la Carraca, Ctra. Costa del Sol, s/n, 29639 Benalmádena, HiszpaniaHotele w Benalmadenie


  Andaluzja Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Andaluzji  

Inne atrakcje w Andaluzji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
AlmeríaPustynia Tabernas (Desierto de Tabernas), Park rozrywki Oasys MiniHollywood, Park rozrywki Fort Bravo, zamek Castillo de Tabernas, park naturalny Cabo de Gata, góry Sierra Alhamilla. Popularne miasta: Almería
KadyksPark Narodowy Doñana, Tańczące konie w Jerez de la Frontera. Popularne miasta: Kadyks, TarifaSetenil de las bodegasJerez de la Frontera, Arcos de la Frontera, Conil de la Frontera, Chiclana de la Frontera, Zahara de la Sierra, El Palmar de Vejer, Los Caños de Meca, El Puerto de Santa María, Zahara de los Atunes, 
CórdobaWielki Meczet (La Mezquita), Dzielnica Żydowska (Judería de Córdoba), Alcázar de los Reyes Cristianos, Medina Azahara. Popularne miasta: Córdoba
GranadaAlhambraAlbaicín - Dawna dzielnica arabska, Sacromonte - Dawna dzielnica cygańska, Calle Gran Vía de Colón (reprezentacyjna ulica w centrum miasta Granada), punkt widokowy Mirador de San Nicolás w Granadzie. Popularne miasta i rejony: GranadaSierra Nevada
HuelvaPark Narodowy Doñana, Klasztor La Rábida. Popularne miasta w prowincji Huelva: Huelva, Palos de la Frontera
JaénPopularne miasta: Jaén
MálagaZamek Gibralfaro, La Alcazaba, Katedra w MaladzeTeatr Rzymski, Muzeum Picassa, szlak Caminito del Rey, Pałac Arcybiskupa (Palacio Episcopal), Stare Miasto Malagi, Museo Carmen Thyssen Málaga, park naturalny Sierra de las Nieves, pasmo górskie Serranía de Ronda, starożytne ruiny La Ciudad Romana de Acinipo, jaskinia Cueva de la Pileta, Bioparc Fuengirola, Orchidarium Estepona, park wodny Parque Acuático Mijas, Fabryka czekolady w Mijas, Muzeum Cukru w Torre del Mar, Jaskinia Cueva de Nerja, rezerwat Reservatauro Ronda, akwarium Sea Life Benalmádena, ogród zoologiczny Selwo Aventura, Parque de la Paloma w Benalmadenie, Zamek El Bil Bil, Puerto Marina, delfinarium Selwo Marina, ruiny zamku Castillo de San Luís, Plaza de Toros w Rondzie, Museo Lara w Rondzie, Alameda del Tajo, kościół Iglesia de Santa María la Mayor w Rondzie, kościół Iglesia del Espíritu Santo w Rondzie, mosty Puente Nuevo (Nowy Most)  i Puente Viejo (Stary Most) oraz przepaść El Tajo w Rondzie, Pałac Mondragón, Kopalnia wody i Casa del Rey Moro, pustelnia La Ermita de la Virgen de la Cabeza, Muzeum Bandytów (Museo del Bandolero), Plaże Benalmadeny. Popularne miasta: Málaga, Ronda, Marbella, Torremolinos, FuengirolaBenalmádena, Estepona, Cuevas del Becerro, Jimera de Líbar, Mijas, Villanueva de Tapia, La Línea de la Concepción, zatoka Bahía Dorada, San Pedro de Alcántara, Rincón de la Victoria, NerjaJúzcar, Torre del Mar
SewillaKatedra w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla), Alkazar w Sewilli, Akwarium w Sewilli (Acuario de Sevilla), Archiwum Indii, Złota Wieża (Torre del Oro), Wieża Torre del Homenaje, dzielnica Barrio de Santa Cruz, Dom Piłata (Casa de Pilatos), dawna Fabryka Tytoniu, Arena walk z bykami, zabytkowy Szpital Miłosierdzia, Muzeum Sztuk Pięknych, zabytkowy Ratusz, Kościół Zbawiciela, Park Marii Luizy (Parque de María Luisa), Plac Hiszpański (Plaza de España), Metropol Parasol, stanowisko archeologiczne Itálica, Park Narodowy Doñana. Parki rozrywki: Isla Mágica, Aquopolis Sevilla, Aventura Sevilla. Popularne miasta: Sewilla
Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria
Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną
 
Reklama
Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prosu. Im więcej wiedziałam i poznawałam tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.
Reklama
ŚLEDŹ NASZ PROFIL
12,062FaniLubię
9,609ObserwującyObserwuj
67SubskrybującySubskrybuj
Booking.com

OSTATNIO DODANE
Reklama
POPULARNE W TYM TYGODNIU
Reklama