Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiGuadix i hiszpańskie domy w skale - Skąd się wzięły i jak...

Guadix i hiszpańskie domy w skale – Skąd się wzięły i jak wyglądają?

Niewiele osób jest w stanie sobie wyobrazić, że w XXI wieku niektórzy ludzie w Europie wciąż mieszkają w… jaskiniach.

A jednak! Kilka tysięcy osób w Hiszpanii żyje właśnie w taki sposób. Domy w skale (hiszp. casas cuevas) odnajdziemy w różnych regionach kraju – między innymi na Wyspach Kanaryjskich, w Nawarze oraz w dzielnicy Sacromonte w GranadzieJednak ich największe zbiorowisko znajduję się w miasteczku Guadix w Andaluzji.

Skąd wzięły się skalne domy w Guadix?

Pierwsze wzmianki na temat ludzi mieszkających w jaskiniach w okolicach Grenady pochodzą z XV wieku, kiedy to Arabowie, uciekający przed nieuniknionym zwycięstwem rekonkwisty, znaleźli schronienie wśród skał. Wraz z upływem czasu znaczenie jaskiń rosło – coraz więcej ludzi wybierało tego typu domy ze względu na niski koszt ich wybudowania oraz panujące w nich korzystne warunki do życia.

Dziś szacuję się, że w dzielnicy grot w Guadix znajduję się około 2000 casas cuevas i mieszka w nich 6000 osób! To 6 razy więcej, niż w najmniejszym mieście Polski…

Skalne domy w Guadix
Skalne domy w Guadix

Jak wygląda życie w jaskiniach?

Wbrew pozorom współczesne domy w skale są zwykle wyposażone we wszelkiego typu udogodnienia, takie jak prąd, bieżąca woda, bezprzewodowy internet czy telewizja satelitarna. Ogromną zaletą casas cuevas jest fakt, że bez względu na to, czy na zewnątrz panuje czterdziestostopniowy upał, czy pada śnieg – temperatura wewnątrz jaskiń utrzymuje się na stałym poziomie około 20°C.

Fasady i wejścia do skalnych domów w Guadix są zwykle bielone i pokryte częściowo dachówką.
Fasady i wejścia do skalnych domów w Guadix są zwykle bielone i pokryte częściowo dachówką.

Plusem jest jednak nie tylko komfort pod względem temperatury, ale także korzyści zdrowotne, ze względu na panujący w środku jaskiń mikroklimat. A jeśli komuś nie brakuje fantazji, także samo wnętrze może być zaprojektowane i urządzone w bardzo oryginalny i niebanalny sposób. Wszystko zależy po pierwsze od pomysłowości osób kujących jaskinię oraz inwencji samych jej mieszkańców.

Domy w skale mają też jednak swoje wady. Wśród przeciwników mieszkalnych grot najczęściej można chyba usłyszeć słowo „klaustrofobia”. Uporczywą kwestią może być niekoniecznie sama przestronność pomieszczeń, ile brak okien w większości pomieszczeń. Uczucie klaustrofobii może być dodatkowo potęgowane przez samą świadomość pobytu pod ziemią.

W jaki sposób turyści mogą zobaczyć wnętrze skalnych domów?

Osoby, które planują jednodniowy pobyt w Guadix mogą odwiedzić Centro de Interpretación Cuevas de Guadix. Dla zwiedzających udostępniono tam wiele eksponatów ukazujących życie ludzi w jaskiniach w XVIII wieku, a nawet zrekonstruowano wnętrze groty z tamtego czasu. Odwiedzający kolejno przechodzą przez kuchnie, sypialnię, winnicę, a nawet warsztat rzemieślniczy, w którym wyrabiano charakterystyczną dla tego regionu ceramikę oraz gliniane naczynia.

Jeśli natomiast interesuje Cię to, w jaki sposób wyglądają współczesne domy w skale, do wyboru masz dwie opcje. Pierwsza z nich to skorzystanie z jednej z wielu ofert mieszkańców, którzy za niewielką opłatą udostępniają na chwilę swoje domy dla zwiedzających.

Purullena - miejscowość niedaleko Guadix, w której również znajdują się domy budowane w skale
Purullena – miejscowość niedaleko Guadix, w której również znajdują się domy budowane w skale

Druga możliwość to wynajęcie apartamentu lub pokoju w Ciudad Troglodita, czyli jednej z dzielnic, w której znajdują się skalne domy w Guadix. Średnia cena wynajęcia jaskini to około 30€ za dzień.

Alternatywnie, możesz pomyśleć także nad zakupem tego typu domu w jaskini! Jego koszt to „zaledwie” 100 000 €.

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Booking.com
Agnieszka Zaborska
Agnieszka Zaborska
Studenta filologii iberyjskiej na specjalizacji dziennikarskiej. Pasjonatka języka hiszpańskiego i wszystkiego co z nim związane. W najbliższej przyszłości planuję zamieszkać w najgorętszym regionie Hiszpanii, Andaluzji, w ramach programu Erasmus.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

  1. Na mnie duże wrażenie wywarła miejscowość Casorla położona w rejonie Grenady, szczególnie serdeczność i spontaniczność miejscowej ludności.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.